Jump to content

Slučaj "Drey"


SavKe

Recommended Posts

Sestra od tetke ( znaju je fonovci, Sandra 89) šljakala par meseci u nekoj firmi iz snova, ono, baš je oduševljena bila, profesionalno okruženje, ozbiljna firma, konstantno apgredjovanje, sve što neko ko se bavi programiranjem može da poželi, kada ono juče im stigo mail, apsolutno iz vedra neba, da danas ne dolaze na posao...

 

http://startit.rs/od-sutra-ne-dolazite-na-posao-mejl-koji-je-dobilo-60-zaposlenih-dreya/

Edited by Савовски

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Sestra od tetke ( znaju je fonovci, Sandra 89) šljakala par meseci u nekoj firmi iz snova, ono, baš je oduševljena bila, profesionalno okruženje, ozbiljna firma, konstantno apgredjovanje, sve što neko ko se bavi programiranjem može da poželi, kada ono juče im stigo mail, apsolutno iz vedra neba, da danas ne dolaze na posao...

 

http://startit.rs/od-sutra-ne-dolazite-na-posao-mejl-koji-je-dobilo-60-zaposlenih-dreya/

 

baš sam pričao sa drugarima danas o tome.

ovaj događaj samo pokazuje koje bezakonje vlada ovde kada oni lagano mogu da otpuste celu firmu preko maila preko noći i da ih niko ne iscima. a toliko i o ponašanju ozbiljnih firmi u okruženjima gde mogu da se ponašaju tako.

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

baš sam pričao sa drugarima danas o tome.

ovaj događaj samo pokazuje koje bezakonje vlada ovde kada oni lagano mogu da otpuste celu firmu preko maila preko noći i da ih niko ne iscima. a toliko i o ponašanju ozbiljnih firmi u okruženjima gde mogu da se ponašaju tako.

 

Znas koja je fora tj. kako oni rade ovde. Posto otvaram filijalu svoje firme ovde raspitao sam se i u pitanju je sledeci koncept. 

Svi zaposleni se registruju kao preduzetnici a onda firma ima ugovor sa svakim zaposlenim kao preduzetnikom ponaosob. Inace po zakonu znamo da preduzetnici odgovaraju u vrednosti svoje celokupne imovine. To je inace jos jedan adut koji ima poslodavac jer ako zaposleni napravi neko sranje moze da ga goni za ogromne pare ili stetu etc... Takodje pri otpustanju stvar je vrlo prosta. Taj ugovor je koncipiran tako da moze svakog dana da mu kaze da mu ne trebaju vise njihove usluge i to je to.

 

Ovim konceptom radnici su bukvalno dovedeni u stanje robova a preduzetnik je bukvalno robovlasnik. Ortak drzi firmu ovde kod nas tako i ima oko dvadesetak zaposlenih. Radi outsourcing usluga u USA. Napravio je neki jednostavan sistem u kome je svaki zaposleni sraf bukvalno i radi razvoj nekih web aplikacija. On proda njihov rad za 30$ po satu a njima daje 10$ po satu i racunica je jednostavna. 

 

Kod mene na primer radnici imaju mnogo vecu platu i gledamo uvek da sacuvamo sve radnike da ne ostanu bez posla. Takodje lika koji je ocajno radio skoro godinu dana morali smo da otpustimo i dali smo mu bonus od dve plate. Ne kazem ja da smo mi sad ne znam kako super ali smo daleko bolji od svih ovih sto lesinare po Srbiji.

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Znas koja je fora tj. kako oni rade ovde. Posto otvaram filijalu svoje firme ovde raspitao sam se i u pitanju je sledeci koncept. 

Svi zaposleni se registruju kao preduzetnici a onda firma ima ugovor sa svakim zaposlenim kao preduzetnikom ponaosob. Inace po zakonu znamo da preduzetnici odgovaraju u vrednosti svoje celokupne imovine. To je inace jos jedan adut koji ima poslodavac jer ako zaposleni napravi neko sranje moze da ga goni za ogromne pare ili stetu etc... Takodje pri otpustanju stvar je vrlo prosta. Taj ugovor je koncipiran tako da moze svakog dana da mu kaze da mu ne trebaju vise njihove usluge i to je to.

 

Meni samo nije bas tu jasno kako se nekome isplati da je u fazonu "e jebte se i to je to", na stranu zakonske i druge papazjanije. Mislim ako je bila tako ok firma i sve tu kao bilo sjajno bajno i funkcionisalo super zar nije bilo logicnije da dodje taj neki direktor ili taj neki stranac koji je vec glavni i kaze bar ljudima nesto u fazonu "e znate takva i takva stvar, iz razloga xy moramo da zatvorimo firmu, zao mi je ali jbg". Kapiram da bi im to bilo koliko toliko normalnije, pogotovu ako jeste bila ta prica kao do jaja firma svi super i sl... 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Drey je učestvovao na najbolji poslodavac izboru godinama unazad, što ne mora da znači ništa specijalno ali verovatno znači da im ljudi nisu bili prijavljeni kao preduzetnici već kao "normalno" zaposleni. A što se njih tiče konkretno, način je užasan i nimalo kul, ali verovatno su švajcarci, odakle je orginalno firma, analizirali rezultate i skapirali da im se iz ovog ili onog razloga ne isplati da imaju više office ovde - skupo, loši ljudi, loši rezultati pa hoće da "resetuju". Možda će tipa za 10ak ljudi za koje misle da su ok da ponude da pređu kod njih u HQ ili nešto slično.

Link to comment
Share on other sites

u Dreyu nisu bili preduzetnici, već je sve bilo na belo. Ja sam pre dve godine imao ponudu od njih, odlični uslovi, i ljudi sa kojima sam bio na razgovorima (čak i taj jedan vlasnik Alex Švajcarac) su bili više nego ok. Jedina stvar koja je meni tada bila čudna, ali iz biznis perspektive, jeste taj njihov messenger. Okasnili su mnogo za Whatsappom i Viberom, nisu imali nikakav marketing, i po meni su gurali ideju koja je unapred bila osuđena na propast.

 

Znao sam par ljudi koji su tamo radili, bili su više nego zadovoljni svime, ali jebiga, nešto je pošlo po kurcu i desilo se šta se desilo. Ništa nije isključeno da će to kačiti i druge firme sa velikim rastom (gde se godišnje zaposli novih 40 ljudi), koje provale na kraju da im pola tih ljudi stvarno i ne treba i da ta njihova vizija "gugl firme gde rade sve i svašta što je zanimljivo i in" ipak nije održivo na duže staze

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Sestra od tetke ( znaju je fonovci, Sandra 89) šljakala par meseci u nekoj firmi iz snova, ono, baš je oduševljena bila, profesionalno okruženje, ozbiljna firma, konstantno apgredjovanje, sve što neko ko se bavi programiranjem može da poželi, kada ono juče im stigo mail, apsolutno iz vedra neba, da danas ne dolaze na posao...

http://startit.rs/od-sutra-ne-dolazite-na-posao-mejl-koji-je-dobilo-60-zaposlenih-dreya/

Nhf ali sestra ti bas nije bistra onda jer je meni kolega koji je radio kod njih pricao da ta firma vec 4 godine nema valjan proizvod i da je tuga ili neko pranje para.

Strasno je kako ljudi lazu sami sebe.

Edited by mohican
  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 7

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

ni tako.

ovako :

"jebeni bedak, ali mladi su ljudi naci ce novi posao."

f4ts0's enterprise behavioral lesson s01e01

mislim, kako mozes da kazes da neko nije bistar ( mada ovde uocavamo znacajni napredak, nisi rekao " cabke ti si retard a sestra jos veci", svaka cast), ako je radio u dobroj firmi sa dobrim uslovima. mozda prosto nije htela da procenjuje biznis poteze menadzmenta, vec da radi i uči.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Mislim da topik pod imenom "slucaj drej" nije napravljen da lamentiramo nad zlom sudbom zaposlenih vec kao VIDI KAKO NESTADE FIRMA, a ono na sta ja ciljam je da je svakome ko je radio tamo bilo jasno da

 

a. nemaju prozivod

b. nemaju klijente

c. nesto cudno se tu desava sto se nikako ne slaze

 

I sledeci put kad vidi takvu firmu, ako uopste moze da prepozna tako nesto, treba da radi i trazi sledecu firmu.

  • Upvote (+1) 1

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

ja se ovde slažem sa Mohijem, ja posao nisam prihvatio jer sam kroz sličan scenario prošao u staroj firmi, gde je totalno bio promašen fokus kod proizvoda, i samim tim kasnije doveo do gomile sranja (u USA, ne u Srbiji, ali se to prenelo na Srbiju sada 3 godine posle)

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Mislim da topik pod imenom "slucaj drej" nije napravljen da lamentiramo nad zlom sudbom zaposlenih vec kao VIDI KAKO NESTADE FIRMA, a ono na sta ja ciljam je da je svakome ko je radio tamo bilo jasno da

 

a. nemaju prozivod

b. nemaju klijente

c. nesto cudno se tu desava sto se nikako ne slaze

 

I sledeci put kad vidi takvu firmu, ako uopste moze da prepozna tako nesto, treba da radi i trazi sledecu firmu.

 

Originalni post je bio samo konstatacija na "pričajte" , kasnije je neko splitovao u topik. Sestra je jesenas masterirala i tražila posao, radila je tamo par meseci i nije bila jedina koja je zadovoljna poslom tamo, pogotvo što su je pre toga na nekoj praksi drndali mesecima. Mladi ljudi koji su se zaposlili tamo bili su zadovoljni celom pričom (što možeš da vidiš i iz teksta), ali očigledno još zeleni da bi skontali da su na nekakvom titatniku, čim je svima njima to došlo ko iznenađenje.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

pitanje je kakva im je bila "atmosfera", ako ih je bilo 60, dal' je moguće da niko od tih 60 ljudi nije skapirao ovo što su mohi, njegov ortak i hajli skapirali odavno ... uvek postoji i ono "ok, bezveze je, ali tu sam gde sam i čekam da propadne" ali bi valjda neki stručniji zapalili ranije.

Link to comment
Share on other sites

Tu je veliko pitanje da li sam zaposleni moze adekvatno da proceni kvalitet proizvoda firme i da li isti ima perspektivu, to moze neko ko je malo duze u poslu, ali neko ko je tek dosao sa fakulteta bas tesko da razmislja na taj nacin. Uostalom, mozda firma i jeste za pranje para a ti tu sedis jer radis nesto kul i dobijas lepe pare, znas da moze da propadne u svakom momentu ali opet dok traje traje. 

 

Meni je samo nerealan ovaj segment price gde su svi samo dobili mail da ne dolaze vise na posao, ukljucujuci i direktora. Mislim to mi je toliko nekakako suludo, a pogotovu ta prica za direktora, pa jebem mu misa taj je nekako morao da zna sta se desava. Pritom sam to primetio dosta cesto u tim predstavnistvima stranih firmi gde se domaci menadzment vadi na odluke "nekoga tamo" kad treba da uradi nesto nepopularno. Ne bi me cudilo tipa da je direktor znao 2 meseca ranije sta ce se desiti, ali se pravio blesav, pa onda kad je dosao taj dan je eto i on bio zatecen mailom... Edit: A naravno da je rekao to zaposlenima ranije bi se verovatno neki i snasli nesto u medjuvremenu, a ne verujem da bi neko njemu kenjao za produktivnost kad vec oce da zatvori firmu. 

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Nacin na koji su ih obavestili o otkazima jasno govori da se vlasnik trudio da odrzi iluziju maksimalno dugo. Vrlo verovatno je i lagao top menadzment koji je sigurno imao siri pogled na poslovanje i mogao je da zakljuci da ce da puknu ako nastave po istom. Zato zaposleni nisu ni mogli da pretpostave takav ishod.

 

Isprica mi drug da je u Belgiji u Delezeu jedan od najvisih direktora kompanije naprasno dao ostavku pre nedelju dana, bez jedne reci objasnjenja. Sta vise, prethodne nedelje je  regularno imao sastanke, isplaniran ceo mesec itd, sve uobicajno. NIje pravo poredjenje, ali eto desava se svagde.

Edited by Mawtchie
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...