Jump to content

Vakcinacija ili ne?


Johnn1e

Recommended Posts

Ja se ne razumem u grafove, ali tekst koji je Krule okacio gore je na nivou, ili ispod nivoa, cak i tih koje ismeva i opovrgava. Odnos, sve i da ga uzmemo kao tacan, procenta prihoda od prometa vakcina i ukupnih prihoda farmako industrije prosto ne moze biti uzet kao iole ozbiljan pokazatelj (sem ako zaista ne bi bio van svake granice smisla, tipa, 0,0005% ukupnog prometa). Dva odsto ukupnih prihoda jedne od najunosnijih privrednih grana na svetu, od kojih je tih dva odsto koncentrisano u rukama svega nekoliko monopolista, to su bre ozbiljne cifre ljudi.

Link to comment
Share on other sites

Ali ukupno ni blizu cifre koja se zaradi na aspirinu :)

Mnogo je lakse ljude naloziti na neki novi i revolucionarni pseudofarmaceutski proizvod koji leci sve i svasta i na tome zaraditi brdo para nego "namestati" vakcinu koja ce mozda doneti deo profita nazad za 5-20 godina. Sam je Drale rekao da njegova zena koja je farmaceut smatra nove vakcine "skupom vodicom", dakle nije poenta ljude sjebati nekom vakcinom, koliko je poenta naloziti ih na neku novu vakcinu na kojoj se zapravo zaradjuje veci kes. Mislim da je to i bila poenta kad su bile one price o petovalentnim ili kakvim vec vakcinama - isti je sadrzaj kao i mi sto smo primali pre 30ak godina, samo su sad pet injekcija spakovali u jednu pa roditelji daju vise para da "im ne bodu dete bespotrebno".

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Komplikovanije je od toga da se poredi sa aspirinom. Vakcine su monopolski segment tog trzista, vise nego i ostatak sve vise monopolizovane farmako industrije, i to pre svega zbog svih netrzisnih uslova koji us vakcine idu. Primer je ona vakcina za pticiji grip, ili sutra neka protiv ebole ili necega sto bi mogli da puste u masu, koju proizvodi jedna firma na svetu od koje svi nabavljaju (a pritom nemaju nikakvog nacina da provere kakva je to vakcina).

Link to comment
Share on other sites

Upravo, ja nekako sve imam utisak da je ceo topic samo o vakcinama koje obavezno primaju deca, tipa za boginje, deciju paralizu u slicna sranja koja smo mi sasvim regularno primali kao klinci i nista nam fala Bogu nije. Pritom nije bas istina da je celo trziste monopolizovano, tipa za te petovalentne vakcine mozda jeste, ali nas Batut regularno pravi istu vakcinu samo se ona daje iz 3-4 vakcinacije (i mi smo to imali tipa vakcina, pa revakcina, pa da li se primilo ili nije, bila su tako neka sranja). E sad sto su roditelji u fazonu "ne bodite nam decu" pa mora ta uvozna vakcina to je druga prica, ali to nije farmakomafija koliko je marketing.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pa niko ovde nije branio tu vakcinu za pticiji grip. Pričamo o istim koje smo primili ti i ja. I to je ponovljeno jedno 20 puta nego vraćaš sad vodu na svoju vodenicu jer nemaš argumenata.

 

 

Zapravo, ja se trudim da u citavoj ovoj raspravi i ne ucestvujem jer je ekipa koja kao brani status kvo situaciju previse nadrkana i u copor modu. Ono izdrkavanje poluinformisanih ljudi po UPT-u u vezi Grcke mi je pojedlo vec dovoljno energije i sivih celija, inaf iz inaf.

Pored toga, ne osecam se dovoljno informisanim o temi da sudim o svemu i svacemu i dajem uopstene ocene. Javio sam se konkretno da dam svoje dve pare na onaj tekst koji kao obesmisljava ekonomski aspekat moguce zavere.

ali to nije farmakomafija koliko je marketing.

 

A kad kazemo mafija, nuzno mislimo na don Korleone tipove u kockastim odelima i sa tomiganom u desnoj ruci, jer savremena mafija nikad nije cula za marketing? iz koje ti kutijice razmisljas covece...

Link to comment
Share on other sites

Ljudi smatraju sebe previse bitnim, zele da se osete znacajno time sto ce misliti da su zrtve globalne zavere, a zapravo su mali nebitni bednici cije je misljenje irelevantno.

Uh pa ovo je oxymoron. I hitler je mislio da su odredjeni ljudi mali nebitni bednici. Zar ne bi upravo to saznanje pobudilo sumnju i zelju da pitaju?

A sto se gugla tiče pa svi ga koriste, a ponajviše doktori. Ili su im studije razvile fotografsko pamćenje?

Izgleda da je anti vaccers bashing toliko trendy, da ce svaki average joe vikati burn the witch da bi se osecao bitnim, pametnim stagod je trendy i u modi.

Ne branim ludake sto su im razlozi religija ili neka glupost, ali je fanatizam i peer pressure druge strane na nivou španske inkvizicije.

Ostavlja ljude u sredini gde su i poceli, bez cinjenica i načina da se dodje do istih.

Edited by Mr No

"A forgotten virtue like honesty is worth at least twenty credits." -JC Denton

Link to comment
Share on other sites

Mafija mora da podrazumeva neke nelegalne aktivnosti, u ovom smislu vezu izmedju farmaceutskih kompanija, drzava koje propisiju obaveznu vakcinaciju i tip vakcina i doktora koji odlucuju da se to daje deci. Tako nesto ja ne vidim da je na ovoj temi prikazano u ozbiljnom kontekstu. Marketing na nivou "kupite nasu naprednu vakcinu jer ce dete morati manje puta da se bode" tesko bas da mogu da nazovem mafijaskim ponasanjem.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

A kad kazemo mafija, nuzno mislimo na don Korleone tipove u kockastim odelima i sa tomiganom u desnoj ruci, jer savremena mafija nikad nije cula za marketing? iz koje ti kutijice razmisljas covece...

Zwerko ti lepo objasnio a ti odmah menjaš teze i prelaziš na omalovažavanje :/

Link to comment
Share on other sites

 Право питање је зашто нико, па ни лекар који даје вакцину детету, неће да потпише потврду, коју поједини родитељи траже пре пристанка на вакцину,у о гаранцији да вакцина није штетна за дете.
!
Link to comment
Share on other sites

 Право питање је зашто нико, па ни лекар који даје вакцину детету, неће да потпише потврду, коју поједини родитељи траже пре пристанка на вакцину,у о гаранцији да вакцина није штетна за дете.
!

 

 

Da li bi ti potpisao, kad se zna da svaka vakcina, svaki lek imaju stetna dejstva i potencijalne nusefekte? 

Link to comment
Share on other sites

u domacim bolnicama obrazac "potpisujem da mozete da mi radite sta ocete" prepoznacete po tome sto vam daju papir formata a5 (lose presecen a4 u sopstvenoj reziji) na koji je udaren razmrljani pecat onaj veliki tipa 7x15cm (namakan u 30 godina matoru toz mastiljaru) i preko tog pecata upisu vase ime rukom, vi se potpisete ispod i sve je zakonski regulisano ;oP

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...