Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

SSD RAID ima poente ako radis nesto sto bas radi intenzivno s diskovima, tipa kod video editinga je super stvar ako mozes da iskesiras dovoljno velike SSD-ove. Pogledaj recimo ovaj clanak na tu temu http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-raid-benchmark,3485-13.html ali mislim da ti se na kraju dana to ne isplati za to sto bi ti radio. 

Bogami ssd u raid konfiguraciji  ja iskreno mislim da nema nikakve, ali nikakve poente, ljudi u profi svrhe stavljaju radi 5 samo radi zaštitr kad jedan otkaže. Raid 1, 0, 10, 01, 5,6, sam disk, to je ssd, raid ne utiče ni malo na performanse.

Dakle svi veliki vendori, kao i mali startapi koji firaju ssd storidze, u bilo kojoj opciji apsolutno ne stavljaju ssd u raid zbog performansi.

inace, znam da je glupo, ali jel možete nekako Nikolasiju da onemogućite pristup na par foruma, tipa nauka, internet, softver, hardver?

U nacelu se slazem s tobom, kazem jedinu primenu gde sam ja video da ljudi preporucuju su radne stanice za obradu video materijala koji je dosta specifican jer se radi kontinuirano s citanjem i pisanjem velikih fajlova, bukvalno skoro pa kao sinteticki testovi koje Nikolasi kaci. Tipa i Intel preporucuje tako nesto 

ssd_raid.jpg

Ali naravno kad se pogleda cena tako necega onda je vrlo lako zakljuciti da je tesko naci opravdanje za takvu investiciju kod nas :)

A sto se Nikolasija tice mozda i ovde uspe da napravi neku epsku temu, na benchu su ga stavili kao Hall of fame :) I da, i tamo ga je neko prevario :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

htedoh i ja da se ponudim da ti donesem nešto odavde, ali kapiram da mora da se kupovina obavi u Srbiji?

@Igor: Ako naručuješ sa US Amazona, naplatiće ti PDV, kako su mi objasnili standardna praksa u EU, samo ne znam koja je donja granica na koju ne ide PDV, na laptop definitivno ide

pa hm. ja narucujem sa amazon.co.uk ili amazon.fr (tj plan je da pocnem) a biram fr ili uk u zavisnosti da li rade isporuku (free) u belgiju. razni artikli, razne opcije.

Mada posto sam cipele narucio u ponedeljak, a jos mi nisu stigle, sada sam u fazi da se plasim novih online avantura. Cak ne bpost sajtu prema treking numberu vidim da nije jos stigla posiljka (sa sarenze u bpost). Blah.

jel ti mislis da ako ja recimo porucim taj televizor za 269 funti sa amazon.co.uk, da ce me sacekati super iznenadjenje u vidu PDVa na tu cenu?

Moze pomoc, nisam uopste u toku a ni nemam vremena da pretrazujem previse, oko sklapanja neke all out zver masine, sto za gaming sto za posao (brdo RAM-a zbog mnogo virtuelnih masina). Tastatura i mis jedini nisu potrebni, sve ostalo treba, kao i tri monitora. Ozvucenje je manje bitno, vec su bitne jako dobre wireless slusalice sa mikrofonom.

bicu ismejan, ali ja bi za virtualizaciju ipak odvojio dedicated masinicu koja bi se fokusirala na ram i cpu, ne toliko brzinu kolko broj jezgara (i opciju za multitread). Dakle ni grafika, ni zvuk ni drndamolje, i furao bi na njoj bare metal esxi ili cak u ovom trenutku quemu tj ajd da kazemo kvm. 

u slucaju da nije opcija, ne bih furao nested esxi, pre bi stavio krekovan workstation. Mislim zanima me sta podrazumevas pod nested esxi ovde? esxi instaliran na windows masinu iz workstationa? cemu to?

Evo npr šta meni  ponekad izadje kad je u pitanju amazon.com, odmah mi za neke iteme sračunaju koliko bi me otprilike izašle te ostale dažbine (valjda se samo dodaje PDV, koji je u slučaju Nemačke 19%). Ne znam kako je za EU, videćemo kad budem rešio da npr naručim nešto sa Sportsdirecta, za sada samo koristim nemački Amazon

Amazon.png

Što se tiče ovog drugog, nested ESXi je ESXi koga pokrećeš iz Workstationa, koji valjda od verzije 7 podržava ESXi. Da bi mogao sve da odradiš što ti treba, proc pored VT-x treba da ima i VT-d za vSphere FT (HA i DRS čini mi se rade bez toga). Dobra stvar je i linked clones opcija u Workstationu za Windows VM unutar okruženja (DC, vCenter sa VUM, SQL, pa što da ne i iSCSI storage u Serveru 2008 R2 / 2012 R2, koje znatno štede prostor) pa čak sve možeš da zguraš i na jedan SSD od 240 GB. 

Ja sam koristio takav setup kući dugo vreme, nikakav problem nisam imao sa performansama (3 * ESXi, 3 * Windows VM i nekoliko Linux VM-ova koje su se vrtele na ESXi-jevima) i bio sam veoma  zadovoljan kako je sve ferceralo, na hardveru koji nije bog zna kako skup.

Takodje, slažem se da nema potrebe za SSD-ovima u RAID-u, ne vidim poentu toga

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

SSD RAID ima poente ako radis nesto sto bas radi intenzivno s diskovima, tipa kod video editinga je super stvar ako mozes da iskesiras dovoljno velike SSD-ove. Pogledaj recimo ovaj clanak na tu temu http://www.tomshardware.com/reviews/ssd-raid-benchmark,3485-13.html ali mislim da ti se na kraju dana to ne isplati za to sto bi ti radio. 

Bogami ssd u raid konfiguraciji  ja iskreno mislim da nema nikakve, ali nikakve poente, ljudi u profi svrhe stavljaju radi 5 samo radi zaštitr kad jedan otkaže. Raid 1, 0, 10, 01, 5,6, sam disk, to je ssd, raid ne utiče ni malo na performanse.

Dakle svi veliki vendori, kao i mali startapi koji firaju ssd storidze, u bilo kojoj opciji apsolutno ne stavljaju ssd u raid zbog performansi.

inace, znam da je glupo, ali jel možete nekako Nikolasiju da onemogućite pristup na par foruma, tipa nauka, internet, softver, hardver?

U nacelu se slazem s tobom, kazem jedinu primenu gde sam ja video da ljudi preporucuju su radne stanice za obradu video materijala koji je dosta specifican jer se radi kontinuirano s citanjem i pisanjem velikih fajlova, bukvalno skoro pa kao sinteticki testovi koje Nikolasi kaci. Tipa i Intel preporucuje tako nesto 

ssd_raid.jpg

Ali naravno kad se pogleda cena tako necega onda je vrlo lako zakljuciti da je tesko naci opravdanje za takvu investiciju kod nas :)

A sto se Nikolasija tice mozda i ovde uspe da napravi neku epsku temu, na benchu su ga stavili kao Hall of fame :) I da, i tamo ga je neko prevario :)

misli se na raid 5 cisto da postoji rezervni disk i ovde. 1 bi imao 50 posto bacenog prostora za zastitu,kod 5 je 33 posto ili manje. i pls ne raspravljajmo o nikolasijevim testovima.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Ovaj sistem quoteovanja postaje mnogo glup u nekom momentu :)

@f4ts0

Nesto im je cudno u tom dokumentu jer pasus stoji ovako 

Finally, video editors must choose how to format their RAID;
the two most popular formats are level 1 and 5. Level 1 offers
full speed but no protection, so that if a disk fails, some data
might be lost. For this reason, many editors choose level 5,
which designates one drive as a fail-safe. It’s a small trade-off:
a slightly smaller RAID in return for data protection. And, the
failed disk can be swapped out while the system is still up
and running. 

Moja logika bi bila da ovde umesto level 1 treba da stoji level 0, jer se naravno kod level 1 ne gube nikakvi podaci ako rikne disk. Za 5 je jasno sta zeli da se postigne. Citao sam na nekoliko mesta o tome na netu i deluje da ima neko poboljsanje jer zapravo moze da zaobidje ogranicenje jednog SATA 3 porta koje je 600mb/s. S tim da onda vec dodjes do toga da ti se vise isplati da uzmes neki PCI-e SSD kao sto je na primer u Mac Pro. 

Sve u svemu u pitanju je vrlo mala nisa trzista, tako da je za 99,9% situacija tvoja konstatacija da RAID sa SSD-om nema smisla potpuno ispravna. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Koja je sada naj-akcija za kupovinu desktopa u ovoj skupoj zemlji.
Vidim da kidaju sa cenama kod nas, verovatno zbog smanjenih držav. plata, ima smisla.

Vidim spominju se magyari, jel ima neki provereni shop, a carina?

A ako se naručuju komponente odvojeno tipa sa amazona jer se automatski porezuje sve sto u u pm?

Link to comment
Share on other sites

Evo da dam i ja dva centa.

Ako furas istovremeno 3-4 virtuelne masine, to je izmedju ostalog i i/o intenzivno i ssdovi u raidu 0 ce svakako bolje raditi nego jedan ssd BAS zbog toga sto im je seek time mali. Kod hdd-ova i raid-a 0 si imao gubitke u smislu da se uvek ceka disk kome je trebalo vise vremena da nadje podatak, dok je samo citanje i pisanje uvek bilo brze jer dva diska citaju i pisu polovinu podatka te kada eliminises to da se ceka disk da nadje lokaciju jer su u pitanju ssd-ovi dodjes do bukvalno duple brzine citanja i pisanja.

Dalje ako jedan 256ssd kosta 200e, a jedan 128 kosta 60 i napravis raid 10 (dva mirora pa onda stripe nad njima) dobices i pouzdaniju i brzu varijantu.

Edited by mohican
  • Upvote (+1) 2

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Samsungov SSD 512GB 850 PRO  je oko 220eur kod tog lika sa KP...  
Ja sam krknuo 2 kom u RAID-0 i mislim da cu im dodati i treci cim pretekne dukata
i baciti fresh Win10 iznova, jezivo je koliki komfor pruzhaju u radu (Adobe Premiere, igre..).

Sto se tice "pouzdanosti", jbg ako rikne jedan cao-zdravo svi podaci, ali svakako bekapujem
od podataka sto je bitno na externi USB3.0 HDD pa i ako me bas usere da rikne neki od njih
zamenicu ga na garanciji koja je izdashna za ovaj model.

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

Evo da dam i ja dva centa.

Ako furas istovremeno 3-4 virtuelne masine, to je izmedju ostalog i i/o intenzivno i ssdovi u raidu 0 ce svakako bolje raditi nego jedan ssd BAS zbog toga sto im je seek time mali. Kod hdd-ova i raid-a 0 si imao gubitke u smislu da se uvek ceka disk kome je trebalo vise vremena da nadje podatak, dok je samo citanje i pisanje uvek bilo brze jer dva diska citaju i pisu polovinu podatka te kada eliminises to da se ceka disk da nadje lokaciju jer su u pitanju ssd-ovi dodjes do bukvalno duple brzine citanja i pisanja.

Dalje ako jedan 256ssd kosta 200e, a jedan 128 kosta 60 i napravis raid 10 (dva mirora pa onda stripe nad njima) dobices i pouzdaniju i brzu varijantu.

Nemo se ljutis, ali to sto si napisao nema bas puno veze, osim za cenu ako su tacne cene koje si stavio, iako 4 ssd kostaju 240 a jedan 200, pa ono da se igras. dva ssd nikad nece biti duplo brza od jednog.

Kakav seek time kod ssd? da nadje lokaciju u memoriji? mislim, postoji, ali dajte ljudi :)

inace, ne baziram ovo sto kazem na teoriji ili online testovima, nego sam u peximu imao priliku da se igram sa fles storidzom, pa smo gledali performanse single disk, 4 u r10, 3 u r5, i sve je to kurac na biciklu. 

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

jbg "drzace vodu", bacam na dva, mali 2.5 Toshiba i drugi WD 3.5", obzirom da uopste ne rade
(osim kad ih prikacim da bekapujem ta sranja)  ne ocekujem da ce umreti u skorije vreme jer ih prostone "habam".....

btw, sledece godine cene SSD-ova ce znatno padati koliko cujem, izlaze noviji modeli a i sve vise proizvodjaca ih valja...

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...