Jump to content

Breaking Bad - последња сезона


Corey

Recommended Posts

nisma jos bliyu da odgledam seriju, na polovini s2 sam, ali ovd imamo tipicnu situaciju da ljudi kada izgube okvre, kočnice i okove, postaju ono što stvarno jesu, a često su zli.

Tako ja kapiram transformaciju profe (samo sam načuo detalje uživam u seriji).

To je i čest momenat u literaturi.

 

Inače, da se ubacim, do sada najjače dve scene su teo kad se isproliva i isprdi u stanici i walt kad kaže ex ssi gretchen FAK JU!

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Naravno da treba da se objasni, to jedan od pogleda na tu situaciju. Walt je toliko prskao i izgubio osećaj za dobro i zlo da on više ni sam ne zna kada laže, ubija ili planira zločine da bi obezbedio lovu za porodicu, kada da bi porodicu zaštitio, a kada da bi gradio svoje carstvo i lečio svoje komplekse i frustracije. Možda zli Hajzenberg nama manipuliše da mislimo da je "dobar" tako što govori ružne stvari da ih zaštiti, i da im olakša svoj odlazak, da dobije sažaljenje i simpatije, To je i dosada uspešno radio, zar ne?

 

Poenta je da se ne mogu stvar ni gledati iz njegovog ugla, jer je on pukao, nema ugao, ali MI znamo da je Hajzenberg odavno preuzeo Walta, da ga još od prelaska u drugi milion vodi pohlepa, i lečenje kompleksa, a porodično blagostanje je samo paravan za to. Da li je on toga svestan ili ne, da li on sam i dalje veruje u tu priču, ili to i dalje Hajzenberg laže, nebitno je... 

 

Nejgova porodica je bila obezbeđena sa prvih milio, ostalo je bilo lečenje kompleksa od Grečen i Eliota, možda i od Fringa, i naravno da je u tome ili uživao, ili mu je to, iz nekog drugog tazloga, BILO POTREBNO...

Edited by milanche

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

ljudi, ovo je PRILICNO ocigledno... nisam ocekivao da tako banalne stvari moraju podrobnije da se objasnjavaju, ali eto pogresih.

 

sve sto je radio, radio je za porodicu - kada mu je naci ekipa ukrala burice on je vristao jer taj kes pripada njegovoj deci, ne njemu.

on se pomirio sa cinjenicom da ce umreti kad mu se kancer vratio iz remisije, pa je svim snagama zeleo da obezbedi decu i zenu, koji su ga se odrekli i ironicno to jedino ne zele od njega.

kako on obezbedjuje porodicu posle smrti u koju svesno ide? jos vise ponizava sebe u njihovim ocima i predstavlja sebe gorim nego sto su oni i zamisljali,

sve to da bi njegov plan sa donacijom shvarcovih bio uverljiv.

dakle potpuno podredjivanje sebe, do smrti, a za druge - postoji tu neka parabola sa isusom hristom, mislim da zbog toga onako blazeno izgleda dok umire. :)

 

sad, mozda ste samo pasivno gledali seriju i uzimali zdravo za gotovo sve sto se desi i sto kazu, a mozda je gluma brajana krenstona u toj sceni bila tako dobra da niste ni posumnjali da on glumi da glumi, ili sta god.

meni, licno, je glupo kad postoji scena u seriji/filmu/knjizi gde se objasnjava do detalja sta se to tacno zbilo i sta je pisac zapravo hteo da kaze. zbog toga glupo mi je da odmah pisem wall of text o mojoj interpretaciji epizode,

vec da pruzim uvid da mozda to sto ste vi videli nije jedino objasnjenje. mozda mi je pristup bio pogresan, ali jbga, zao mi je.

btw mislim da je jedna takva scena u ovoj epizodi telefonski poziv od lidije, cim sam video kako sipa secer, znao sam da je mrtva, mislim da je ova scena bila suvisna. cudan mu je ringtone, takodje - Lydia, The Tattooed Lady - Groucho Marx.

kako onda objasnjavas to sto na kraju epizode onako srecno odlazi gde se kuva meth i bas tu umire? ne mozes gledati sve tako crno/belo...mozda je on radio zbog porodice ali je i zbog licnog uzitka OCIGLEDNO

Link to comment
Share on other sites

Suza mi pošla

 

orson_wells_Slow-Clap.gif

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

@vlada

on je bio visoko moralna osoba - video si, mozda, izmedju ostalog kako je vaspitao sina? 

zaplet u seriji krece kada on dobija rak, i nema novca  za terapiju. njegov jedini greh je bio ponos - nije hteo novcanu pomoc ni od koga, to se vidi i u zadnjoj epizodi, kad trazi od shvarcovih da potencijalne

pravne troskove plate novcem sa stola... ne kazem da njega nije promenilo sve sto se izdesavalo, ali njegova primarna motivacija je bila da zaradjuje za porodicu. 

 

kad je rak otisao u remisiju, stvari su krenule da se komplikuju, ali on nije uzeo kes i otisao na neko ostrvo, nego je ostao kod kuce. zeni je oprostio prevaru, i kako-tako zadrzao porodicu na okupu.

meni je zanimljivije to sto ocajnicki pokusava da igra ulogu oca u idilicnoj porodici koja odavno ne postoji, nego neki malo verovatan scenario da leci frustracije na nekom power tripu.. 

odlicna mi je replika kad ga zena i sin teraju nozem, a on kaze: "we're family, whats wrong with you?" dakle,  u svojoj glavi on nije neki solo boss, nego pater familias. :)

kada se kancer vratio, jedina objektiva koju je on imao je da obezbedi decu, ali sticajem okolnosti to je bilo jako komplikovano, tako da je morao da unisti svoj imidz i izgleda kao gad da bi mu plan uspeo.
probao je u nekoj od prethodnih epizoda telefonskim pozivom da skrene potencijalnu krivicu sa zene na sebe, ali posle razgovora sa saulom, video je da to nije dovoljno, i posle apatije na planini
proradio mu je ponos kad je video da shvarcovi peru ruke od njega i da poricu njegov doprinos, pa je napravio novi plan.
 
@trn
umro je spokojno jer je ispunio svoj novi plan, cela epizoda je o tome da je makar jedan korak ispred svih.
zbrinuo je porodicu uz pomoc ljudi koji su ga najvise zajebali u zivotu, i to je uradio pomocu 2 pajdomana i 2 laserska markera.
ubio je celu nazi ekipu koja je pretila porodici+lidiju, dodatni poeni sto je spasao dzesija i tako se delimicno iskupio....
 
 
hoces da diskutujes da je on izabrao karijeru meth cooka, a da ona nije njega izabrala? :)
taj licni uzitak na koji mislis, koji je tebi OCIGLEDAN vise moze da se primeni na volta pre povratka kancera. 
dakle - ne mozes ni ti da gledas crno/belo - on nije isti covek kao u vreme kad je mislio da je karijera kuvanja gotova i predstoji period pranja para.
on zna da umire za nekoliko meseci, da je u govnima do guse, i da zeli da se iskupi. plan je prosao kako treba i on spokojno umire. end.
Link to comment
Share on other sites

Ma daj, sve je radio zbog porodice... RIGHT... U pocetku je imao taj trip, ali kako je vreme prolazilo i kako je upadao u svakakva nova sranja, to mu se sve vise svidjalo jer je postajao BAD ASS MOFO, tj. sve ono sto nije mogao da bude dok je bio papucarski profa hemije u skoli. To sto je on rekao Skajler na kraju je bilo istinito i upravo joj je to tako rekao da bi ona shvatila da se prasta sa njom jer joj je lagao non stop do tada.

  • Upvote (+1) 1

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Ja od kad sam završio epizodu slušam Baby Blue po 87. put, ne mogu da se pomirim sa time da nema više serije  [:(]

Edited by Савовски
  • Upvote (+1) 1

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Ma daj, sve je radio zbog porodice... RIGHT... U pocetku je imao taj trip, ali kako je vreme prolazilo i kako je upadao u svakakva nova sranja, to mu se sve vise svidjalo jer je postajao BAD ASS MOFO, tj. sve ono sto nije mogao da bude dok je bio papucarski profa hemije u skoli. To sto je on rekao Skajler na kraju je bilo istinito i upravo joj je to tako rekao da bi ona shvatila da se prasta sa njom jer joj je lagao non stop do tada.

hajde onda objasni cemu onoliko pokusavanje da doturi pare sinu. popunjavanje vremena?

cemu cela scena kod shvarcovih na pocetku i cela ujudurma oko donacije za 18.rodjendan?

sto nije otisao u meksiko i pare sprcao na kurve?

kad ga je zena ucenjivala da ode od kuce zbog cega je on kontraucenio da se useli nazad?

 

kao sto rekoh - nije da ga sve to nije promenilo, ali isto tako kako je vreme prolazilo i kako je upadao u svakakva nova sranja, on se vratio na taj put.

Link to comment
Share on other sites

pa sta bi ti radio sa tolikim kesom, oni su mu na kraju krajeva porodica, pre ce da se cima kada umire vec nego da te pare propadnu ili odu u tudje ruke... ne znam kako nisi izvalio do sada da on nije takav lik koji ce da sprca kurve ili sta bi vec ti mozda radio ili neko od nas :D

ali i da je radio sve zbog porodice cemu onda ona poslednja scena koja je mene i ubedila da je on to radio iz sopstvenog gusta

ja tvrdim da je poceo zbog porodice ali je nastavio zbog sebe

Link to comment
Share on other sites

sta bih radio ja ili bilo ko od nas u slicnoj situaciji, nije bitno u ovoj raspravi. :)

 

@trn

nisam nikad rekao da on jeste takav lik pa da sad izvaljujem da nije, procitaj pazljivije sta sam pisao. to sto se vratio sam pomenuo kao argument za to da on NE radi za sebe i zbog sebe. 

alternativa ima mnogo - granica je samo masta scenariste. mogao je da sedi na planini i da ceka smrt. ode u stranu zemlju i uziva par meseci da se ne smrzava. baca pare iz kola. napravi novu laboratoriju, cisto za sebe. 

NE. on se odlucio za moralno (?) ispravnu stvar - da oslobodi druge krivice svaljujuci je na sebe, spasi partnera ropstva sticajem okolnosti, oprosti se od familije/ostavi im neke pare i povede u smrt sa sobom vece negativce od sebe samog.

 

hajde napisi tvoje tumacenje poslednje scene, bas me zanima sta ti je ostavilo takav utisak.

to sto tvrdis je delimicno tacno, ALI samo do nekog trenutka  - on je zeleo da izadje iz cele price, vise puta. vratio se iz tog hajzenberg tripa, to je poenta poslednje epizode, sa tour de force scenom iskupljenja na samom kraju. 

 

@vlada

pa nije bas toliko komplikovan scenario da moze da se tumaci na 23 nacina... razvoj lika voltera je zanimljiv, ali ipak dovoljno jasno napisan da moze da se ukapira da on u toj sceni laze da ne bi odbili pare koje pokusava da im doturi...

Link to comment
Share on other sites

Ali i dalje smatras da postoji mogucnost da on ili govori 100% istinu ili 100% laz...previse je to jednodimenzionalno u jednom ovakvom spletu svakakvih dogadjaja gde je i volt sam postao potpuno pogubljena licnost koja cesto nije znala sta i zasto radi...ne mogu da prihvatim da bi on bio u stanju da kaze sve to samo da bi oni prihvatili novac posle i da ga pamte kao sebicnog poremecenog skota koji je unistio zivote svima oko sebe

"The horse ran away with the spoon, I wish I was on the moon, too"

Link to comment
Share on other sites

ne ulazeci u raspravu o tome koliko procenata je istinito ono sto je on rekao, ja tvrdim da bi on rekao isto, bilo da je slucaj o 0% ili 100%,

 

rekao joj je da nema para za njih, i da je sve potrosio izbegavajuci policiju, dok je pritom obezbedio milione koje ce oni dobiti ne znajuci da su od njega, jer je to jedini nacin u toj situaciji. simple enough?

 

vidis, poenta je bas u tome sto ti ne mozes da prihvatis - on je dobro svoje familije stavio IZNAD sebe i svog imidza, i znajuci da ce oni dobiti taj kes, bilo mu je ok da umre, iako ce ga oni pamtiti kao skota.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...