Jump to content

Неурозе бај Дулио


Doolio

Recommended Posts

o/ o/ o/ o/

ovaj drugi deo posebno prizeljkujem :D fazon da sam birao o cemu bih voleo da pises reko bih aj malo o frojdovoj podeli pa se bachi na roditelja odraslog i dete.

E da, i kontam da bi bilo kul, ako te ne mrzi, da ostavis neke for dummies naslove za sve o cemu pises. Zainteresovace se ljudi

Edited by Shoocky
Link to comment
Share on other sites

Оке, ставићу неке интересантне искрице, али не знам кад, нек овај топик буде ''носач'' за те примере које ћу једном ставити (треба да их прелиставам и/или да их се присетим). А фазон у скоријој будућности ћу у нови топик да ставим ово што сам најавио (род. дете одрасли).

Иначе, те практичне примере нећу да ограничим на неурозе само (мада је 99% одлазака код псиџе заправо неуроза која је узела маха), али тај механизам (''нешто ми фали па крећем да кородирам'') важи за фазон 100% психичких проблема.

Наравно, окачићу само примере ликова који су након ''поправке'' јебали петсто риба и имали петсто деце и били зен, јер друго не би имало смисла.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Па у суштини то је врло широка подела. Оно, психозе исто могу бити повратне, имаш рецимо тзв. органске психозе које се јављају код неких болести (нпр. тифус) и оне прођу кад прође болест. У суштини, психозе су у ствари сјебаније болести душе, док је неуроза више као неко лево сметало. Тако да, није баш прецизно то што сам рекао, али овако блоковски речено, често је тачно, јер рецимо, не можеш ти да лечиш шизофренију или биполарни трип (раније манично-депресивни), можеш само да пробш да култивишеш.

А и психоза је јако широк појам - испада да је свака халуџа или шизоидни напад психоза, са чим се не бих сложио, и зато сам одлучио да на своју руку повучем границу у иреверзибилности:)

У суштини, огроман проценат психоза је узрокован наследно, дакле, фабричка грешка је у питању. Углавном у оном фазону ''може и не мора''. Дакле, лик генетски носи потенцијалну шизофренију у себи, али је питање оће ли се она тригеровати. У преводу, јако је тешко здраву особу отерати у психозу, треба баш да им се деси не знам ни ја шта. А ти што су здрави, а постали су психотични, опет су највероватније носили тај спавајући тригер у себи, и тако у круг.

Што је и логично, јер треба времена и ''труда'' да би ти сад баш исправио криве дрине (тј. искривио праве:) ), јер ти практично треба да испреспајаш мозак физички. Можда неки много, али баш много зајебан шок (добио си сто милиона милијарди трилијарди долара, а лабилан си лик или су ти побили целу породицу а тебе терали да их јебеш мртве) доведе до психозе, или нека дуготрајна активност која сјебава мозак - типа дрогираш се ко мајмун десет година или пијеш или си у сјебаној социјалној ситуацији јако дуго. Али у свему томе, опет мораш да будеш пријемчив за то. Једино можда код алкохола и дроге то нема везе, па се ради само о интензитету и времену, јер оне хемијски делују, ипак.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Kad procitate ceo tekst koji je Doolio lepo napisao pogledajte i ovo

http://www.psihijatrija.com/psihijatrija/NOVO/Diferencijalna%20dijagnoza%20neuroza%20R%20Gregurek.doc

nije lose uopste i dace vam malo strucniji prikaz svega toga sto je Doolio laicki objasnio, ali posto vec imate neko predznanje nece vam biti problem da pratite.

Link to comment
Share on other sites

Прелетео сам преко овога и добро је, није написано хипстерски, тако да може да чита свак:)

Треба свим психолозима и писцима држати курсеве нормалног писања, а не да пишу сами себи и онда да се чуде како ниво културе регулар лика не укључује основне психолошке принципе...

Увек се сетим Карла Роџерса и његове књиге ''Како постати личност'' која је толико једно пресјајно дело, али толико заморно написано, да је то страшно. Оно, нисам је још прочитао јер је јебено тидијус, а представља врх у неким стварима...

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Прелетео сам преко овога и добро је, није написано хипстерски, тако да може да чита свак:)

Ma da dobar je tekst skroz jer u sustini samo prosiruje ono sto si ti vec napisao sa nekom dozom naucnog obracanja.

Problem je sto gomila ljudi pise knjige kao neki naucni rad koji treba da cita troclana komisija za doktorat a ne ljudi koje zanima ta materija, to vazi za mnoge stvari pa cak i za univerzitetske udzbenike. Uzmes da prelistas knjige za faks i odma vidis da su likovi radili copy paste iz nekih doktorata, ne znam sta tim ljudima nije jasno. Knjiga koju student treba da koristi mora biti napisana jednostavno sazeto i koncizno da iz prvog citanja znas o cemu se radi a onda da se daju odredjene reference na ozbiljniju literaturu ako neko zeli jos da se informise.

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

СЈАЈНО ДУЉО!!!

:)

ја сам лечим своје неурозе, управо како си описао, мада не сматрам себе зен-ликом. ево мог најсвежијег примера. реновирао сам стан и све је много добро ишло, напредовало је брзо и све проблеме сам препеглавао без остатка и био сам срећан колико може да буде срећан човек који има 20 мајстора на гајби.

после једно месец дана, почео сам да осећам јаке нападе депресије, анксиозности, нервозе... како сам истрениран, рекао сам "аха, ти си, е па нећемо тако, наћи ћу те мала, а онда ћу да те изјебем". и требало ми је једно 2 сата док нисам установио корен: мешалица за бетон која је већ 3 дана стајала у мојој дневној соби ту би. и то баш та сама слика мешалице за бетон. нисам, изгледа подсвесно могао да поднесем тако експлицитну слику градилишта у свом стану и слошило ми се. како сам одредио шта је проблем, тако је нестао.

:)

најтеже ми је било док сам се упознавао са собом, давно. сад ми иде као на траци. никад нисам ишао код психијатра и психотерапеута, а једино идем код психолога по службеној дужности на послу. и супер се слажем са њом.

:)

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

pa ko kaze da dulio nije ortak koji pise knjigu "tri duliova lika" :)

најтеже ми је било док сам се упознавао са собом, давно. сад ми иде као на траци. никад нисам ишао код психијатра и психотерапеута, а једино идем код психолога по службеној дужности на послу. и супер се слажем са њом.

Pa kad imate oboje po 120000 platu.

"e drale isla sam juce do banke da vidim oko kredita"

"sta ce ti kredit imas 120000 platu ko i ja"

"ne treba meni treba banci"

:) (:

  • Upvote (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

It's all good, I'm alive! [:D]

Све похвале за несебично улагање времена у ово Дуки.

Имам једно питање, када се неуроза испољава у виду понашања, грицкање ноктију је прилично типичан и чест пример, да ли се такво понашање после излечења може наставити по навици временски дуго, или се то издува као балон јако брзо па понашање убрзо престаје? Нестао је узрок, па и сама потреба за активношћу која је манифестована.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

meni je zanimljivo da primetim da su u stvari uzroci vecine neuroza onda institucije koje nam namecu pritisak (crkva, roditelji...) i plase nas odmazdama ako nam samo neka zlomisao padne na pamet (ko drka suva mu kicma, ko pogleda drugu zenu, oko da si izvadi...)

Da li to znaci kada bi nas ID bio dominantan ne bi bilo neuroza :0

Ja znam jednog retarda koji je potpuno pod uticajem ID, i siguran sam da nema ni jednu neurozu.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Dule brate, sto hiljada puta je pomenuo da gotivi psidzu, navodi autore, primere i govori da se bas bavi time i cita. Je l' ti (pazi sad) PIJAN citas forum? :D

Ja znam jednog retarda koji je potpuno pod uticajem ID, i siguran sam da nema ni jednu neurozu.

Nemoj tako o Istokovom drugu!

Link to comment
Share on other sites

Ma da dobar je tekst skroz jer u sustini samo prosiruje ono sto si ti vec napisao sa nekom dozom naucnog obracanja.

Problem je sto gomila ljudi pise knjige kao neki naucni rad koji treba da cita troclana komisija za doktorat a ne ljudi koje zanima ta materija, to vazi za mnoge stvari pa cak i za univerzitetske udzbenike. Uzmes da prelistas knjige za faks i odma vidis da su likovi radili copy paste iz nekih doktorata, ne znam sta tim ljudima nije jasno. Knjiga koju student treba da koristi mora biti napisana jednostavno sazeto i koncizno da iz prvog citanja znas o cemu se radi a onda da se daju odredjene reference na ozbiljniju literaturu ako neko zeli jos da se informise.

Па тај рад. Мислим, ево сад, поклоњена је моја слика једној психијатрици (психијатрикињи, психијатрињи, блах) и њен муж психолог ми послао књигу коју је написао, нешто о уметности и психологији. И брате, супер ствар, јелте. Али ето, ја сам у тој материји, а прочитао сам две стране. Просто, питкост је један много битан елемент у писању било чега, а људи га занемарују. Наравно, нека стручна литература не може бити написана исто као и Ивица и Марица, али често богами и може. Механизми психе нису виша математика, обично се ради о врло једноставној равнотежи која се може објаснити крајње нормалним терминима и примерима. И то показује одређен број аутора који нормално пишу и о најтананијим деловима психе.

А ту је онда и та професионална сујета, као што су Теслу анатемисали господа еуропљани који врте чаше. И онда се људи такмиче ко ће кретенскије да напише нешто. Мада, руку на срце, има ту и људи који су просто професионално издеформисани и не знају да то што пишу делује хијероглифски неком ко није госпон психијатар.

dulio zasto i dalje bezis od stvaranja sadrzaja u ne-forumsko-postovnom obliku?

Ахахах, не знам, ово ми је опуштено и знам да ће људи сконтати и кад погледаш, тотално је рофл написано:) Оно, капирам да би можда чак и млади људи, а ван рура, имали потешкоће са контањем:) Капирам да за нефорумски облик ипак треба имати НЕКУ дисциплину, колку-толку, а не знам колико бих истрајао ту.

СЈАЈНО ДУЉО!!!

:)

ја сам лечим своје неурозе, управо како си описао, мада не сматрам себе зен-ликом. ево мог најсвежијег примера. реновирао сам стан и све је много добро ишло, напредовало је брзо и све проблеме сам препеглавао без остатка и био сам срећан колико може да буде срећан човек који има 20 мајстора на гајби.

после једно месец дана, почео сам да осећам јаке нападе депресије, анксиозности, нервозе... како сам истрениран, рекао сам "аха, ти си, е па нећемо тако, наћи ћу те мала, а онда ћу да те изјебем". и требало ми је једно 2 сата док нисам установио корен: мешалица за бетон која је већ 3 дана стајала у мојој дневној соби ту би. и то баш та сама слика мешалице за бетон. нисам, изгледа подсвесно могао да поднесем тако експлицитну слику градилишта у свом стану и слошило ми се. како сам одредио шта је проблем, тако је нестао.

:)

најтеже ми је било док сам се упознавао са собом, давно. сад ми иде као на траци. никад нисам ишао код психијатра и психотерапеута, а једино идем код психолога по службеној дужности на послу. и супер се слажем са њом.

:)

Па то је кул, кад си некако сам ископао себе, да се тако изразим. Ту се можемо бацити и на ону монтекристо теорију, другим речима, скочио си са стене релативно рано у животу (војска? посао? брак? бла?) и онда си се некако чекпоинтовао. Мада ово не мора на сваког да делује, имаш људе од педез година који се нису чекпоинтовали, а имају жене и деце и све то.

Мада мислим да ћеш се још упознавати са собом, неке теорије кажу да су јако ретке самоспознаје пре педесете године.

Али свакако ти је јако корисно што си прихватио да кад нешто није у реду да није у реду, а не да је то неко као стање које је ето тако дошло, па ће као да оде. И онда си већ у предности над неким ко је у фазону ''аха, имам несаницу пет дана, мора да је од врућине, одо на баскет''.

It's all good, I'm alive! [:D]

Све похвале за несебично улагање времена у ово Дуки.

Имам једно питање, када се неуроза испољава у виду понашања, грицкање ноктију је прилично типичан и чест пример, да ли се такво понашање после излечења може наставити по навици временски дуго, или се то издува као балон јако брзо па понашање убрзо престаје? Нестао је узрок, па и сама потреба за активношћу која је манифестована.

Па капирам да не престане, али да изгуби неуротични карактер. Оно, једеш нокте зато што си навикао, ко што навикнеш на семенке:)

ahahaha... iskidao si...

off:

frojd je zaostali debil... on smatra da je homoseksualizam bolest... ;/

Ај да не скрећемо у оф:)

dulio, a šta bi se desilo kad bi perica kresnuo švecu ?

i dalje ne zna da ima tu želju, ali desi se i eto, kresne je.

Инчрестинг:)

Капирам да све зависи од Перице и од тога да ли је акнолиџовао жељу. Нпр. ако је кресне, а није свестан потребе, требало би да се сјебе. Јер он јесте као задовољио потребу на неком нивоу кога ни сам није свестан, али је урадио ствар за коју ће га его и суперего толико јебати да боље да то није урадио. Са друге стране, ако је то урадио свесно, онда је то обично океј, јер оно, та жеља, иако је табуистична, непримерена итд. представља једну од оних ''живи и пусти друге да живе'' акција. И док год он капира да ништа лоше није урадио (рецимо договорили су се да ће да се кресну јер се ложе једно на друго, али неће ником рећи јер ето, људи би повиленели, али шта сад ту, ништа лоше ником нису урадили, свесни су и добровољни), то је океј.

Са овим у вези, један пример из праксе:

Риба која је прсла и постала фригидна и не зна шта јој је, патка јој је гадна чак и као реч, те форе, страшно. И оно, лик јој копао по мозгу и нашао потиснуто сећање. Наиме, риба је једном, после зајебаног раскида, отишла у град да се рибаундује, одвојила је два лика и искарала је СВЕТСКИ. Значи оно, ајфелов торањ, буља-уста, дабл пенетрејшн итд. И наравно, било јој је до јаја. И, како то обично бива, креће несносна грижа савести, те ја сам курва, те ово те оно и постепено оде у фригидност и потисне тај догађај. Међутим, лик јој то извади на површину, она се сети, наравно, шок и све што иде уз то. И лик јој просто објасни да никад не треба да осећа грижу савести поводом нечег што ником није нанело зло и готова прича. Јел си уживала? Јеси. Јел су њих двојица уживала? Јесу. Јел ти било ложачки и страствено што те одваљују два цара? Јесте. Шта који курац оћеш? Оно, он д контрери, риба се може похвалити царским сексом са дуплим ликом и друге рибе могу да јој пуше.

Е, ту суперего фејлује јер су његове моралне норме често идиотске и превише ригидне. И ту је потребно само схватити шта је ту у ствари по среди и решава се ствар. Тако би било и са Перицом и швецом.

meni je zanimljivo da primetim da su u stvari uzroci vecine neuroza onda institucije koje nam namecu pritisak (crkva, roditelji...) i plase nas odmazdama ako nam samo neka zlomisao padne na pamet (ko drka suva mu kicma, ko pogleda drugu zenu, oko da si izvadi...)

Da li to znaci kada bi nas ID bio dominantan ne bi bilo neuroza :0

Ja znam jednog retarda koji je potpuno pod uticajem ID, i siguran sam da nema ni jednu neurozu.

Па да, институције. Са друге стране, да нема институција (у које спадаш и ти сам, тј. твој психолошки (его) и социјални (суперего) део, јебига, силово би рибе по улици, клао би људе за пакет жвака итд. Међутим, човек се док је мали понаша као празан хард диск у који родитељи, па школа, па институције друге, уписују команде и информације. А родитељи ко родитељи, оће најбоље за своје дете, али увек ће зајебати гомилу ствари. Јер је дете сунђер.

Ево пример из праксе и за то:

лик алкос. Не може да престане да пије и готово. А не зна зашто. Каже, почео је да пије са осамнаест година и није стао лол. Јел био несрећан, није. Јел био анксиозан, није. Јел му нешто фалило, није. Па који курац. Каже одједном је почео да осећа невероватну жељу за алкохолом и то је то. Чак не ни неки трип као није хепи ако не пије него просто ''ја сад идем да пијем и нема дискусије''.

И шта је било?

Лик му је ископао да је фора у једној јединој реченици, коју су му рекли кад је имао ПЕТ ГОДИНА. Наиме, он је видео чашу са нечим, типа пивом, на столу, хтео да узме да пије, и кева му је рекла ''не можеш да пијеш то, још си мали''. Његова подсвест је то скапирала као ''кад си велики, пијеш алкохол'' и то је то. Наравно, он је то потпуно заборавио временом - али, сећамо се шта смо рекли за несвесно - оно не заборавља:) Није лизнуо алкохол док није извадио личну карту, а остало је историја:)

И сад јебига, замисли родитеља који дневно даје сигурно по сто упута детету и сад треба да сконта како ће сваки да формулише, нема шансе. Неки су просто срећни јер им се није сложила слагалица да постану алкоси, али ето овај лик није био те среће - иако је имао готивне родитеље.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ахахах, не знам, ово ми је опуштено и знам да ће људи сконтати и кад погледаш, тотално је рофл написано:) Оно, капирам да би можда чак и млади људи, а ван рура, имали потешкоће са контањем:) Капирам да за нефорумски облик ипак треба имати НЕКУ дисциплину, колку-толку, а не знам колико бих истрајао ту.

Pa ne moraš biti one man band, napišeš ovako "forumski", pa daš nekom da preradi blokovski sleng i "brate znači prodža" formulacije u nešto što liči na akademsko izražavanje, pa ti onda pročitaš i apruvuješ. Infinite books!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...