Jump to content

Obavezna oprema za putovanje u inostranstvo


Failure.Sanitarium

Recommended Posts

Dakle, posto mi je dosta "glasina", resio sam da proverim tacno sta koja zemlja zahteva od obavezne opreme i rezervnih delova.

Konkretno, sada me najvise zanima sta je potrebno u Hrvatskoj. Putujem putnickim automobilom.

Posto sam procitao iz vise "pouzdanih izvora" razlicite informacije, resio sam da pitam i ovde za vasa iskustva...

OBAVEZNO JE IMATI:

- paket prve pomoci

- uze za vucu, prsluk, paket sijalica, svetleci trougao, dizalicu i kit za reparaciju gume

- vozacku i saobracajnu dozvolu, polisu osiguranja, pasos

NIJE NEOPHODNO:

- Dakle, za Hrvatsku i vecinu okolnih zemalja i zemalja EU (osim Makedonije i Grcke valjda) NE TREBA zelena karta i medjunarodna vozacka dozvola?

- Ne treba aparat za gasenje pozara?

- Ne treba rezervna guma, vec je dovoljan kit za reparaciju gume? Ovo bi trebalo da vazi i u Srbiji, medjutim negde pise da je obavezna rezervna guma, negde da nije...

Evo recimo ovde je bas danas izasao clanak o ovoj temi Telegraf

Aj dopunite nesto ili me ispravite. Da li da kupujem rezervni tocak i aparat za gasenje pozara? [xx(]

Link to comment
Share on other sites

zeleni karton su mi trazili u 50% slucajeva, medjunarodnu nikad nigde, better safe than sorry

PP aparat ti treba za grcku ako imas LPG u kolima valjda, za ostale zemlje jokz.. za putnicka kola naravno.

kit je uvek dovoljan, ne treba ti rezervna, brdo novih kola ne dolazi sa rezervnim uopste

eto toliko

Link to comment
Share on other sites

ne znam da li samo putujes kroz hrvatsku negde dalje ili ides na odmor.. ako samo prolazis , ne opterecuje se opremom preterano... u zadnjih godinu dana sam isao do slovenije mozda 12-13 puta, 2-3 puta su trazili zeleni karton na ulasku, jednom su me zaustavili na proveru jer sam bio krelac i to je to.. na autoputu nigde patrola i slicnih akcija kao kod nas.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ima, moj paša je išao sad u Grčku i zaboravio je da izvadi zeleni karton. Na kraju je na granici s Makedonijom (pošto su ga drndali za to) išao u neko tamo osiguravaće društvo i dobio to privremeno osiguranje, što ga je izašlo negde 50-60 evra.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

tnx. U principu me zanimalo i generalno da li ima nekih pravila. Najvise sam se ponadao da ce neko reci da je zasebna medjunarodna nepotrebna sa novom biometrijskom, but I guess not :( Sad posto sam vadio novu dozvolu kapiram da je medjunarodna nevazeca posto je ona zapravo "dodatak" tj vezuje za vozacku dozvolu

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ako imas vezu u AMSS-u ili ako im kupis karton vinjaka moze lagano. To je jedno parce papira na kome nema ni slike niti bilo cega.

Inace ako imas novu dozvolu (ovu koja je kao nova licna karta) u vecini zemalja ti nece traziti medjunarodnu (testirano u Grckoj, Belgiji, US, Peruu)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...