Jump to content

Zimske gume


Gospodin

Recommended Posts

ovo nije baš najtačnije

Nije bas, ali htedoh reci da sara ne pravi nikakvu razliku u slucaju leda. Ono sto pravi razliku je sastav gume, letnja guma je tvrdja od zimske i ne ponasa se dobro na niskim temperaturama, dok je zimska meksa i napravljena sa namerom da se koristim na niskim temperaturama. Ima razlike, ali nije ni blizu u odnosu na razliku izmedju letnje i zimske u sneznim uslovima.

Link to comment
Share on other sites

na prvom mestu to što si rekao o različitoj tvrdoći, to je presudno. pored toga, nigde na ulici nećeš naleteti na savršen led, jer po ulicama nema zambonija :) uvek će pored leda biti još nešto (ugažen sneg, asfalt, rizla, pesak...) za šta će zimska guma pre da zagrize nego letnja.

Link to comment
Share on other sites

cek cek jel postoji jos neka motivacija za nabavku dodatnog seta felni osim da se smanji cimanje sa vulkanizerima (i recimo ustedi in the long run tj placanje "ruku" vulkanizerima N puta u odnosu na cenu 4 felne)?

Ako ti je letnja felna siroka, uzmes uzu za zimu jer bolje drzi.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

na prvom mestu to što si rekao o različitoj tvrdoći, to je presudno. pored toga, nigde na ulici nećeš naleteti na savršen led, jer po ulicama nema zambonija :) uvek će pored leda biti još nešto (ugažen sneg, asfalt, rizla, pesak...) za šta će zimska guma pre da zagrize nego letnja.

Definitivno - kao neko ko svake godine po 6 meseci vozi po snegu i ledu, mogu samo da potvrdim da zimske gume itekako rade posao. Pri tom koristim iskljuchivo zimske gume bez "eksera", tj. shipova, jer sa njima ima nekoliko problema - auto mnogo loshije kochi na suvom, a buka je mnogo veca nego sa obichnim zimskim gumama.

Dobre zimske gume se inache zovu i lepljive, zato shto, osim mekoce, imaju i male proreze koji rade kao vakumne pumpice dok vozish naledu.

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

cek cek jel postoji jos neka motivacija za nabavku dodatnog seta felni osim da se smanji cimanje sa vulkanizerima (i recimo ustedi in the long run tj placanje "ruku" vulkanizerima N puta u odnosu na cenu 4 felne)?

pa ako imas samo celicne felne onda nema druge motivacije, obicno ljudi leti koriste alu felne, a zimi celicne zbog soli i nagrizanja...

Inace koliko sam informisan ove godine su obavezne sve 4 zimske hume s tim shto su obavezne samo kad padne sneg...

No one can survive becoming a legend.

i ja kazem jebiga! Kao da je jebiga neka magichna rech.

Link to comment
Share on other sites

Zato što nije isto kad neko zarađuje od kola i kad ne zarađuje. Tome što zarađuje se i te kako isplati da potroši 350 evra na sve gume, nekom ko vozi kola par puta nedeljno i ko ne provodi 8 sati dnevno u kolima (i samim tim ima manji rizik da mu nešto bude) se ne isplati.

Link to comment
Share on other sites

ali zakonska definicija zimske gume je bilo koja guma sa dovoljno dubokom šarom, zar ne?

Poslednji aktuelni pravilnik (tj izmena istog).

„Члан 121.

Зимска опрема моторних возила осим на возилa врста L, К, Т и С, у смислу овог

правилника, подразумева:

1) пнеуматике за зимску употребу (нпр. М+S, Snow Winter и др.) на свим точковима

возила врсте М1 и N1;

2) ланце односно друге уређаје за повећање тракције на најмање два погонска точка;

3) за возила врста М2, М3, N2 и N3 обавезни део зимске опреме је и лопата, осим за

возила која учествују у јавном градском превозу.

Дубина газећег слоја на пнеуматицима за зимску употребу не сме бити мања од 4 mm.

На возилима се не смеју постављати пнеуматици са клиновима.

У периоду од 1. новембра до 1. априла возила морају бити опремљена зимском

опремом ако се због временских услова на коловозу налази снег, лед или поледица. Ван

наведеног периода возила могу бити опремљена зимском опремом.

Изузетно од става 4. овог члана, у насељу возила не морају бити опремљена ланцима,

односно другим уређајима за повећање тракције.

Опрема из става 1. тачка 2) овог члана може се поставити на точкове на делу пута који

није означен знаком „ланци за снег” само кад је коловоз прекривен снегом.”

Члан 2.

Одредба члана 1. овог правилника – нови члан 121. став 4 , у д е л у к о ј и с е

о д н о с и на пнеуматике за зимску употребу, почиње да се примењује 1. новембра 2012.

године, а до почетка примене те одредбе у периоду од 1. новембра 2011. до 1. априла 2012.

године возила М1 и N1 морају бити опремљенa са најмање два зимска пнеуматика

постављенa на погонским точковима или летњим пнеуматицима на сва четири точка чија

дубина шаре не сме бити мања од 4 mm.

Dakle to sa 4mm je bilo aktuelno samo za prošlu godinu, nadalje gume i to sve četiri moraju biti zimske, tako označene.

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

aha, to su promenili, ali koliko vidim zimska oprema je obavezna samo dok na kolovozu ima snega, što znači da smeš da ostaviš letnje gume na kolima ako ne namerevaš da ih voziš po snegu.

Link to comment
Share on other sites

aha, to su promenili, ali koliko vidim zimska oprema je obavezna samo dok na kolovozu ima snega, što znači da smeš da ostaviš letnje gume na kolima ako ne namerevaš da ih voziš po snegu.

Ne znam kako si to pročitao, ne piše to :) Obavezna je sve vreme navedenog perioda, s izuzetkom da u gradu, tj naseljenom mestu, ne moraš da imaš lance. A piše da možeš da staviš lance i tamo gde nema znak za lance ako je kolovoz prekriven snegom. Dakle logika ako ideš na delu Ibarske gde stoji znak za lance u ovom periodu godine moraš sve vreme da imaš lance na točkovima :)

onda sam se zajebao što sam juče promenio gume...

koliko se zimske zapravo više habaju po ovakvom vremenu?

Zimske se mnogo više habaju kada je temperatura preko 20 C, tako da ti za ovaj period realno nije toliko panika, nećeš svaki dan voziti od 11 do 15h non-stop :) Poenta je da ih ne treba držati leti na +30, ovako nije strašno.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

У периоду од 1. новембра до 1. априла возила морају бити опремљена зимском

опремом ако се због временских услова на коловозу налази снег, лед или поледица.

Link to comment
Share on other sites

Objasnjavao je alvirovic rece mi kolega, zimske gume morash da imash samo kada padne sneg, znaci ako nema snega cele zime mozesh da prodjesh sa letnjim koje nisu celave...

No one can survive becoming a legend.

i ja kazem jebiga! Kao da je jebiga neka magichna rech.

Link to comment
Share on other sites

i ja sam skapirao kao sto je ivke boldovao, al onda mi neko rece da kad je sneg moraju sve 4 zimske, a od 1. novembra na pogonskim zimske, bez obzira na uslove na putu...who was phone? nebitno, ja imam 4 letnje i 4 zimske, stavicu sve 4 zimske u svakom slucaju, ali tek kad zahladni/padne sneg, ne pada mi na pamet da na +25 habam zimske zbog nekog retardiranog zakona

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Па и не може другачије да се скапира:) Мислим, ако нема ''временских прилика'', а ти идеш са летњим, не може пандур да те смара. Мислим, може наравно, ко што комуналци пеглају ликове...

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...