Jump to content

Zimske gume


Gospodin

Recommended Posts

Ja bukvalno ne mogu uz najmanji nagib da se uzverem ako imam letnje gume na hondi, a to sve iz perioda kad su bile nove novcate, znači duboke šare itd.

isto važi i za spuštanje nizbrdo.

i da, 4mm je dubina koju moraš da imaš, a ja stvarno ne vidim pandure kako vade merač da ti mere dubinu šare :)

Link to comment
Share on other sites

Zimske nisu obavezne ove godine, ali treba imati u vidu sigurnost i bezbednost voznje. Dok sam vozio Fabiu sa 14" tockovima, kad sam stavio Wintera gume je bila znacajna razlika, ali se realno moglo voziti i sa letnjim, ne bas bezbedno doduse u svim situacijama. Sa Fordom i 16" tockovima mi se prve godine sa potpuno novim Michelin letnjim gumama desilo da u bar 3-4 navrata nisam uspeo da izadjem sa parkinga bez pomoci, da ne pricam sto sam proklizavao kao lud. Sa Alpin A4 gumama na tockovima bukvalno sa 60km/h na raskvasenom snegu udjes u krivinu i auto je kao na sinama... Zimske gume nisu tu kao namet, mogu vam glavu spasiti...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Па возим већ десет година тако:) Само пар пута сам осетио потребу за зимским, а тад сам ишао по сњеговима негде узбрдо по периферији у земљи Мордор где сенке трају.

Мислим, исто тако ја не бих препоручио зимске гуме ако није снег и лед...

Да не помињем лоповски аспект целе приче, типа две земље у Европи имају овакав тип прописа за зимске гуме (дефинисано временским периодом, а не условима на путу у датом тренутку), а те земље су, заборавио сам, али нешто типа Естонија и Финска. И то није све, већ је код обе земље период краћи него код нас (реда величине од првог децембра до првог марта).

Sve što mogu da zaključim je da si imao do jaja mnogo sreće ili ne izlaziš sa gajbe zimi i voziš ako baš ne moraš :)

Što se tiče lopovskog aspekta, tu nemam zamerke :) Pričam listo sa bezbednosne strane gledišta. E sad to što moramo da imamo zimske u novembru iako je 25 stepeni, to je druga stvar :D

Link to comment
Share on other sites

Ja ne bih preporičio. Još ako su 16ice ili veće... Ima se provedeš kao bos po trnju :D

O pro drajveru ... "16ice" je oznaka za 16inca felne sto oznacava precnik felne, a ne sirinu i dubinu koje su bitne za voznju po snegu.

Шта не би препоручио? Контам да си мислио да не препоручујеш да купујем:)

Не би ми добро дошао тај трошак, а реално не идем по сњеговима силнијем, возим по граду 99%.

Tri godine nije malo za gume pogotovo ako su vozene sve sezone.

Moj vote za michelin alpine, sluzile odlicno prosle, a i ove godine ce.

Plus vote za zimske gume, ne zajebavajte se sa gumama i kocnicama.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Ма бре људи, немам паре, не инатим се:)

Мислим, ако буде неки снег, могу и да искулирам ауто док не прођу лол услови, само ми је сулудо да одиграм баскет дваес петог марта у маји и онда седам у мој ауто са винтера гумама да се возим гајби:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ako ne bude neka ultra, mega, giga zimuština ne planiram u martu da vozim na zimskim gumama. Kupujem ih ranije jer sad imam dobru ponudu i, što je važnije, sad imam pare :D Ne obazirem se na to da zimske gume moram da stavim kad mi kažu, već kad mi treba. Što bi se reklo, ko im jebe mater :)

Link to comment
Share on other sites

Нешто гледам цене и шта ја знам, ако будем морао, можда и купим, мислио сам да су скупље... И онда ћу летње да држим на тераси на којој немам места... ах да, имам и подрум из кога сваке недеље украду све што постоји...

А и даље ми је трип то са дубином шаре, оће пандур да извади лењир кад ме заустави?:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Нешто гледам цене и шта ја знам, ако будем морао, можда и купим, мислио сам да су скупље... И онда ћу летње да држим на тераси на којој немам места... ах да, имам и подрум из кога сваке недеље украду све што постоји...

Većina servisa gde menjaš gume može da ti ponudi "hotel za gume" odnosno da ti skladište letnje gume preko zime. Ne znam tačne cene, poslednji put kad sam nešto proveravao bilo je 100 dinara po gumi po mesecu, pa ti sad računaj, ako ostavljaš dve gume tokom sezone to je 2 x 5 x 100din.

А и даље ми је трип то са дубином шаре, оће пандур да извади лењир кад ме заустави?:)

Pa kada bi to radili, onda uzmu specijalni merač za dubinu šare koji sam sad zaboravio kako se zove i izmere :) Neće baš lenjir. Ali kapiram da mogu i ovako odokativno da procene dal' je šara duboka ili nije, pa ako se baš inatiš izvade taj merač. Ali ne verujem da će to da rade, pre će da te 'vataju na to što nemaš novu pomoć ili pojas ili šta god već.

Link to comment
Share on other sites

pandur ce da te posalje na tehnicki gde ce da ti utvrde dubinu sare... provereno, znam coveka koji je popasao 20k kaznu prosle godine

zimske gume a must na sva 4... po meni je jos gore kad stavis samo na prednje(cenim da vecina vozi prednju vucu) .. osecas da auto "drzi" i kad jace krenes u krivinu dupe ti stigne nos po kratkom postupku. meni je najlaksa trenutna opcija.. imam 14" kvalitetnije letnje na alu felnama i 4 wintere na 13" celicarama za tih par meseci zime

za sirinu guma lolocoaster.. moze da ima 225/40/15 a drugi da ima 185/60/16 .. dakle guma za 15icu moze da bude i sira i uza nego za 16,17 itd

Link to comment
Share on other sites

pa objasnite doci kako idu veličine guma, što ste tako nadrkani?

a, da, mohi

doco, to 14-15-16 je obim felne u inčima, a širina gume se gleda po onom prvom broju (npr. 195/75). ti brojevi su nešto najgluplje i najkomplikovanije što je ikada postalo standard za bilo šta. milimetri, procenti i inči u istoj meri, lol

Link to comment
Share on other sites

Ma LOL :D

Ja sve te dimenzije znam :) Koj vam kurac? :)

pa objasnite doci kako idu veličine guma, što ste tako nadrkani?

a, da, mohi

doco, to 14-15-16 je obim felne u inčima, a širina gume se gleda po onom prvom broju (npr. 195/75). ti brojevi su nešto najgluplje i najkomplikovanije što je ikada postalo standard za bilo šta. milimetri, procenti i inči u istoj meri, lol

Kokretno da objasnim na Ivketovom postu. Čim mu povećaš felnu smanjuješ mu ovaj broj što automaCki utiče na to da li se gume više ili manje ponaša kao klizaljka na ledu, skija na snegu kako god hoćete. Laički rečeno, smanjuje se verovatnoća da će suto skrenuti jer se širina "gazišta" približila dužini istog. Ko razume, shvatiće. Nije ni bitno, vozite kako želite.

Link to comment
Share on other sites

Brate nemas pojma o cemu govoris. Taj broj koji si boldovao je dubina gume, znaci od felne do zemlje razmak koji moze a ne mora da se povecava ili smanjuje u zavisnosti od prostora tj kola. Da bolja je dublja guma za sneg ali to ne mora da ima veze sa obimom felne kao sto rekoh, a sirina gume (onaj prvi broj) tek nema veze sa obimom felne, a on je najbitniji za performanse po snegu jer je sustina zimske gume da prodje kroz sneg i dodje do cvrste podloge. Zato su uske najbolje i zato su dublje bolje ali ukupna dubina, znaci felna + guma.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Mohi je u pravu - velichina felne ne mora da utiche na shirinu gume.

195/75 - 195 je shirina gume, a 75 je rastojanje od felne do protektora u milimetrima.

Ima guma koje su, lupam 215/105 R17 (za neki dzip), a imash, kao kod nove Astre, 225/50 R17. Jasno je da je prva guma u principu uza i visha, a druga sa niskoprofilna i definitivno nije zgodna za zimu.

I da, nije obim felne, vec prechnik :tf:

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...