Jump to content

Koji mobilni telefon


Dule_smor

Recommended Posts

On 12/13/2023 at 2:45 PM, Zwerko said:

Interesantan rezime "budget" vs "flagship" telefon u 2023. godini s kojim se poprilično slažem. S23 Ultra jesam koristio, Redmi 13 Pro nisam, ali jesam 12 Pro i tu bih rekao da je bila možda veća razlika u glavnoj kameri. Pri čemu ne bih rekao da je ovo vezano konkretno za Xiaomi vs Samsung, slično je i u okviru istog brenda, npr Redmi Note 13 Pro vs Xiaomi 13T pro...

 

kao i za sve u svakoj industriji prave veštački razliku između "premium" i budžetskih modela, ali onda u samoj praksi nemaju šta toliko da ponude za premium ili da izbace iz budžetskog a da ipak ostanu aktuelni. ne može danas budžetski telefon da ima 3,7" ekran i slično 🙂

problem nastaje i u tome što osim Samsunga i Applea taj koncept "luksuznog" nijedan drugi vendor ne može da ima, pa se gube sa tim ludim cenama i onda te telefone ljudi uzmu na pakete i slično kad je neka baš dobra ponuda.

Sve to naravno osim ako nisu "power useri" koji su 1-2% otprilike kojima baš znači 30x zoom ili fast charge ili neki manji gimick koji ima jedan telefon ali nema drugi.

A pošto nemamo nikakav kvalitativni skok napred za bilo šta od opcija telefona, tu smo gde smo 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

niti ce skoro biti nekog kvalitativnog skoka sudeci po najavama proizvodjaca, industrija je tu gde jeste nece biti vecih pomaka u skorije vreme (kriza i industrije, i usporavanje razvoja generalno)

mislim da vec neko vreme treba da se na mobilne gleda kao i na bilo koji komad bele tehnike a ne na neko wow resenje zivota ili smrti

da taj redmi daje npr garanciju 4 godine umesto dve, verovatno bih ga i ja uzeo umesto 24u (kao sto sam uzeo i ves masinu lol), verovatno cu odustati od nosenja ovih top modela od sledeceg ugovora jer nisam siguran koliko dobijam necega boljeg brzeg sigurnijeg jos od kako se pojavio p20/30pro

Edited by G!!!

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, G!!! said:

niti ce skoro biti nekog kvalitativnog skoka sudeci po najavama proizvodjaca, industrija je tu gde jeste nece biti vecih pomaka u skorije vreme (kriza i industrije, i usporavanje razvoja generalno)

 

ja sad kad je izašao s24 kao da pogledam i rek'o daj baš da vidim taj 20x zum (ako ne i 30x na ovom jer kao kad je s23 imao 20 puta ovaj mora da ima više) kad oni ubili 20x zum i sad je 10x maks :))

1 hour ago, G!!! said:

da taj redmi daje npr garanciju 4 godine umesto dve, verovatno bih ga i ja uzeo umesto 24u (kao sto sam uzeo i ves masinu lol), verovatno cu odustati od nosenja ovih top modela od sledeceg ugovora jer nisam siguran koliko dobijam necega boljeg brzeg sigurnijeg jos od kako se pojavio p20/30pro

da mi XS nije vrisnuo sa baterijom kad idem preko mislim da bih ga i dalje koristio, iako je 5 godina iza 14ice.

sad sam skoro pogledao i7+ koji sam imao svojevremeno, super on radi, ekran sve, jedino što ima i dalje fizičko dugme dole koje je malo prevaziđeno, mimo toga ništa mu ne fali.

Link to comment
Share on other sites

Da se zapljunem, uzeo zeni nov Pixel 7a (370 jura, bagatela), za sada prvi utisci skroz solidni, nista manje nego sto sam i ocekivao.

Videcemo kako se bude ponasao kasnije.

Inace jedini razlog je bio sto joj je ispao stari pixel 4a (vrhunski telefon), i pukao ekran (zaboravio sam da joj zalepim zastitnu foliju, klinci skinuli staru). Koristila ga je tako jedno 2 nedelje, ali vec je pocelo da je smara. 

 

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

Samo da javim da ja i dalje nisam uzeo novi telefon, Huawei P10 still going strong :DD

Nego, hteo sam da napišem nešto zanimljivo, a može biti nekom i korisno! CSB

Pre jedno 3-4 meseca telefon mi se zaglavi između vrata gepeka i krova; spustio ga na to mesto i otvorio gepek, mislio sam da je gotov, čak se i čulo "kvrc". Uglavnom, posledica toga je da mi se odlepila zaštitna folija sa ekrana. Iako sam imao još jednu u rezervi, ipak odlučim da je ne zalepim. Ovih dana nešto pogledam i skontam da telefon i dalje nema nijednu jedinu ogrebotinu! a ono, stavljao sam ga često u isti džep sa ključevima itd. Poenta priče je da mi je telefon izgledao izgrebaniji kada sam imao tu foliju, jer je jel'te ta folija "skupljala" mini ogrebotine, što je i logično jer je mekša površina. Tako da eto, kada je u pitanju "zaštita" od tih kao malih ogrebotina, mislim da je sasvim OK furati telefon bez ikakve zaštite!

tldr verzija: furam već neko vreme telefon bez ikakve zaštite na ekranu, nema nijednu jedinu ogrebotinu (a imao je kad sam koristio zaštitnu foliju).

  • Thanks (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, togFU said:

tldr verzija: furam već neko vreme telefon bez ikakve zaštite na ekranu, nema nijednu jedinu ogrebotinu (a imao je kad sam koristio zaštitnu foliju).

ja sam sličnu stvar primetio na apple watchu, a telefon šta ga znam, po navici ima masku, mada verovatno to sa ogrebotinama nije toliki problem kao što se predstavlja!

Link to comment
Share on other sites

@togFU p10 stronk :) garancija na bateriju ti je istekla sad :p A p10/h9 imaju nešto deblje i mekše staklo, teže se lome, ali lakše grebu od nekog prosečnog Samsunga iz tog perioda, stavi, ipak, zaštitu neku.

S24 definitivno cela serija sviranje kurcu po starom, Amerima Snapdragon, ostalima karina od exynosa, i isto vazi i za S23FE, znači samo S23, plus i ultra su pravi :(

@sttevann greje li se 7a? Drug ima pravi 7 koji baš bude topao kad se surfuje ili gleda yt, poprilično iritantno.

Što se zaštite tiče - stavih ultra skupu Mobile outfitters foliju kad sam kupio fon tamo u oktobru, i nisam zažalio, znači nigde ni u najavi nije da bi se negde odlepila ili pustila vazduh , 4+ meseci već, zagrebao sam je više puta, ali dok god je ne prosečeš skoro do kraja, kao da se sama vremenom oporavlja :) 

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2024 at 11:01 PM, millanče said:

@sttevann greje li se 7a? Drug ima pravi 7 koji baš bude topao kad se surfuje ili gleda yt, poprilično iritantno.

 

E pa nisam provalio do sada, ali slabo sam ga ja koristio, vise dok sam joj podesavao sve.

Zena se nije zalila, ali nije ga ni ona nesto preterano forsirala, browsing, instagram, pozivi.

Bas cu da je pitam pa da ti javim, a mogao bih i da ga testiram malo.

  • Like +1 1

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

Iako sam mislio da mi nece biti tesko da se naviknem na telefon bez gugla izgleda da sam se prevario. Ovaj p40pro iako prelep i jako kvalitetan fon, ne moze da potera ni jedan gugl servis a da ne zabaguje ili ga ugasi totalno sto me izludjuje. Jako losa zamena za m20pro pa bih ga prosledio dalje. Sta uzeti kao zamenu? Da li da gadjam neki piksel, one+ ili nesto trece? Samsung bih opet nekako zaobisao ako je moguce, mada ako za te novce ima nesto zanimljivo solidno mozda bih razmotrio. 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, FATA said:

Iako sam mislio da mi nece biti tesko da se naviknem na telefon bez gugla izgleda da sam se prevario. Ovaj p40pro iako prelep i jako kvalitetan fon, ne moze da potera ni jedan gugl servis a da ne zabaguje ili ga ugasi totalno sto me izludjuje. Jako losa zamena za m20pro pa bih ga prosledio dalje. Sta uzeti kao zamenu? Da li da gadjam neki piksel, one+ ili nesto trece? Samsung bih opet nekako zaobisao ako je moguce, mada ako za te novce ima nesto zanimljivo solidno mozda bih razmotrio. 

Pa vidi, ja sam godinama fan Huawei, bolje reći da sam 6+ godina ŽIVEO (lepo!) od Huawei-a, a ceo život mrzeo, tj, PREZIRAO Samsung... Ali sam za S23, S23+ i Ultru morao da im "skinem kapu". Pixel 7 i 8 nešto bolje slikaju glavnom kamerom u donosu na S23 i S23+ i verovatno i S24 regularne, i verovatno će ti bolje leći i pametniej delovati Pixelov softver od Samsungovog. Nemam "first hand" iskustva da li bolje slikaju "ULTRE" Samsung ili Pixeli.

U svemu ostalom Samsung je mnogo bolji, i Pixeli imaju random probleme oko performasni, baterije, grejanja, taj Tensor čip će verovanto jednog dana biti top stvar, ali je i dalje KA-RI-NA, nažalost. Teška srca +1 i dalje od mene za S23, S23+ i S23 Ultra, nemoj FE, on je kod nas sa Exynosom.

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

ili polovan iphone 14 za 450 eura...plus ios 17.4 moci ce u evropi 3d part apps van apple storea, i tako. Otkad nema vise nexus linije, a pixel je neka teska alternativa, huawei nema google vise, ostaje jedino xiaomi, samsung i apple.

xiaomi ima lose kamere, ostaju samsung i apple. i eto mene u apple taboru, i ok je, isti kurac kao android, ali bar nije samsung koga prezirem 😄

pardon, polovan iphone 13 je 450 eur

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Meni je nekako u tom domenu telefona ostalo pitanje jel ti treba flaghship kamera ili ne? Ako ti treba onda u smislu Androida se slažem sa Milančetom da je S23 Ultra (a pretpostavljam i S24, nisam probao) prosto nešto što baš odskače od svih ostalih i realno ima smisla ali košta kao bubreg pa treba videti da li je zaista neophodno. Ako ti ne treba toliko, u smislu da ti je bitno da imaš ok kameru, ali nećeš realno slikati ništa sa 100X zumom, ne treba ti perverzna stabilizacija videa i slično, onda mi deluje da je Redmi Note 13 Pro za nekih 350-400 eur (zavisno od verzije) sve što je dovoljno za najveći broj korisnika, a tu uključujem i sebe. Eventualno tu možda uključiti i Motorola Edge 40, ostalom prosto ne vidim ni svrhu 🙂

E sad dilema android ili ajfon je uvek prisutna, moja žena je pre godinu ipo uzela iPhone 13 i kao sve to vrlo ok radi, ali opet dolazimo do toga da je plaćen 750 evra kad je bio odlazeća generacija, prosto ne vredi to tih para po mom mišljenju. 

  • Downvote (-1) 2

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Zwerko said:

E sad dilema android ili ajfon je uvek prisutna, moja žena je pre godinu ipo uzela iPhone 13 i kao sve to vrlo ok radi, ali opet dolazimo do toga da je plaćen 750 evra kad je bio odlazeća generacija, prosto ne vredi to tih para po mom mišljenju. 

cena je moronska. Ali opet, moze da se nadje polovan za ok pare. Ja sam telefon uzeo preko swappie, kad je bio na akciji, i cena je bila stvarno ok (300+ eura) za iphone 12 mini u mint stanju.
Sa kamerama je stvar takva da nema vise "dobre kamere", ili je xiaomi (zato vise i necu xiaomi stvarno je krs) ili je vrhunska i skupa.

Sto kaze kili nema izbora....samsung/apple dosli smo na to.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Da ne kvotujem pojedinacno... Ne bih uzeo ajfon u zivotu a pogotovo ne bih dao 500+ za telefon... Mozda bih napravio izuzetak da ima nesto slicno huawei m20p, ali to sad kosta bubreg sto Z kaze. 

Kamera mi nije preterano bitna a sigurno ne da ima zum 100x. Pristojna u rangu m20p i p40pro mi je sasvim dovoljna a kako su telefoni stari 4g+ verujem da dosta modela ima slicne ako ne i bolje. 

Xiaomi ne bih isto jer su nerealni sa cenama za niskobudzetni kvalitet. 

Samsung mi je isto sto i ajfon pa ne bih davao 700€+ za ove 23/24..

Mozda najvise naginjem ka pikselu za sada, ali me kopka oneplus jer sam pre nekoliko godina doneo ortaku 7 pro iz kine za 600€ i delovao mi je kao zver sa odlicnom izradom, ali izgleda da nije nesto popularan u evropi. 

Ovo ajfon/samsung je mozda i realna situacija, ali ne bih mogao da spavam nocu da im dam te pare. 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

pa i piksel je skup, kao i one plus. Polovni iphone 12 mini kad sam uzimao je bio bolji po odnosu cena/performanse od last gen flagshipova pocco i samsunga.

Los je stvarno izbor, pixel ispada najrealnija opcija, ali o to je sve preskupo.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

furam evo s24u neko vreme, primetno je da ima bolju bateriju od s22u ali ne bas da ima duplo bolju bateriju ili nesto slicno

sve ostalo je - isto, ili bar jako slicno po pitanju brzine u svakodnevnom radu (posao razgovori mejlovi i posle pomalo bleja na mimovima i rilovima)

da se razumemo, osecas kvalitet kada ga drzis, ali to sam osecao i ranije 

iphone prosto ne mogu sebi da dozvolim, ceo apple mi je najgore od najgoreg sto moze da postoji, nisam realan ali tako sam odrastao lol. realno smorili su me telefoni i cela ta fama vec neko vreme

  • Like +1 1

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, FATA said:

Ovo ajfon/samsung je mozda i realna situacija, ali ne bih mogao da spavam nocu da im dam te pare. 

pa ti uzNi neki polovni SE ili tako nešto, verujem da ima da se nađe možda i 13 mini sada za neke manje pare itd.

Pored toga što "nema više izbora" što kaže Kili, fora je i što su generalno cene skočile. 

I sad jbg mi naviknuti na neke niže (tipa ja kupio Note za 350 evra pa Note 2 za 400 eur nove) mogu sad da kažem za šta ja treba da platim 1300 evra s24ultra (koji bi bio neki pandan noteu danas) ali jbg, svi su digli cene i prate jedni druge.

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, f4ts0 said:

pa i piksel je skup

Kako skup 😄 Mislim, ne moze da se poredi sa Iphone ili Samsungom.

7a moze da se uzme nov za oko 300-400.

Pixel 8 je oko 550-600, zavisno od boje, jedino je pro verzija preko 900.

A realno, za ovo sto je napisao da mu treba, varijanta a je odlican izbor.

Ili moze da saceka da izadje 8a, ali i on nece preci 400 u ceni.

 

*gledam cene u Svici, ne znam koliko se nabijaju cene kod nas, ili u drugim zemljama

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

Skup u smislu ako se porede ti top end modeli, možeš ti i kod Apple da gledaš iPhone 13 koji je ispod 600 evra na kupujemprodajem (jbg mora da se gleda tako da bi bilo relevantno poređenje sa Pixelom) ili Galaxy S23 FE koji je oko 550 evra. 

Moja problematika tu je što mi Apple i Samsung imaju smisla kao top modeli, to su oni 1000+ realno, ako dođemo u kategoriju 300-400 tu mi deluje da ima boljih opcija i od Xiaomija i Motorole na primer. Problem je što danas "bugdet" telefon završava sve za bukvalno 99% korisnika, najveća razlika je zapravo samo u tim top kamerama, slikanju noću, specifičnim fotografijama i videu i sl i zato ovi skupi telefoni imaju smisla kome to treba. Naravno opet 99% korisnika tih skupih telefona ih nosi zato što je popularno imati Apple/Samsung pa makar ga plaćali godinama na rate. 

  • Downvote (-1) 2

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Zwerko said:

Skup u smislu ako se porede ti top end modeli, možeš ti i kod Apple da gledaš iPhone 13 koji je ispod 600 evra na kupujemprodajem (jbg mora da se gleda tako da bi bilo relevantno poređenje sa Pixelom) ili Galaxy S23 FE koji je oko 550 evra. 

Pa nije bas isto, jer si uzeo Iphone 13 (trenutno je valjda 15 aktuelan?), a ja pominjem trenutno aktuelne modele pixela, koji su i u pro varijanti jeftiniji za bar 30% . Evo upravo gledam u 8 Pro varijantu na online prodavnici ovde koja trenutno kosta 799 (crna varijanta). Ne verujem da mozes da uzmes Iphone 15 Pro/Max ili koji je vec za te pare.

Sto se tice samsunga, pominjes FE (koji je valjda ta slabija varijanta, ne znam, ne pratim samsung), koji je opet 200e skuplji od poslednje pixel a varijante, koja se zaista minimalno razlikuje od regularne i pro verzije.

 

 

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, manson said:

Najveći android problem je što posle maks 2 godine nema više nadogradnji sistema.
Pa i ako imaš neki jači telefon koji bez problema može da tera i najnoviji android nema. Tu je apple u prednosti.

Kao prvo - lupio si, mislim da samsung sada ima 5 godina nadogradnji, nedavno sam naleteo na neki review.
Drugo - zašto ti je to bitno? 

Inače, ja bih lagano uzeo neku motorolu nešto za 300 eur fazon, kad ne bi bile sve cigla do cigle... sad je kao luksuz imati "kompaktni" telefon, da ne pominjem onaj asus što košta 900 eur lol

Link to comment
Share on other sites

Misliš ili si siguran? :)
A zašto ne bi bilo bitno? Sigurnosne zakrpe, neka poboljšanja. Bezveze da menjam telefon na 2 godine zato što nema više podršku. Evo i sada vozim ovu Motorolu ušao u treću godinu, nema više apdejta. Hardverski može da gura bar još dve verzije androida.



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...