Jump to content

Tehnologija: realni napredak


tomkeus

Recommended Posts

ja sam se dugo držao bez mobilnog. prvi telefon mi je bio ericsson t29, 2002. godine. njega i naredna tri sam koristio samo za pozive i poruke, sve dok nisam kupio pravi smartphone pre pola godine :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ja isto za pozive i poruke, ali kad sam skontao vast universe of little american capitalistic applications, ne znam koliko jos cu ostati pri svom caveman principu:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Sećam se ja 061 mreže, nije GSM nego "ono drugo", a sećam se i da su probali da je nekako ožive nakon dolaska GSM-a, tamo negde recimo 2001. ili slično, uz neke kao mega jeftine pakete pretplate i mobilne telefone (verovatno ostao zaglavljen stari lager ne-GSM telefona), pa je to ubrzo puklo.

Ja sam inače imao pejdžer :)) Ali nije bio Belpagete već Telekomov, i u to vreme su oni išli na 066 mreži (gde je sada ovaj "jeftini telekom"). I bio je Motorola, ali onaj veliki što kad zavibrira budi iz mrtvih. A Ale je imao onaj fensi mali što je mahom bio na Belpadžetu, moguće isto motorola, samo znatno prijatniji za nošenje u džepu.

I sećam se onda, letnji raspust, Ale i ja sednemo kod njega u baštu kuće u kojoj je tada živeo, i zovemo 066 i ostavljamo najbesmislenije poruke, da bismo videli kako će ih interpretirati. Ali je štos bio u tome da je 066, za razliku od Belpadžeta, imao onaj automatski sistem sekreterice, pa pozoveš 066 - brojpejdžera i onda ili možeš digitalnom numeričkom tastaturom da ostaviš broj telefona, ili da kao na sekretarici izdiktiraš poruku. I onda nema operatera da te pita "šta ste ono rekli" već moraju da prekucaju ono što čuju ... eh, to su bili dani :))

I jel se neko seća - Pageboy - poruka je broj? :))

Raspisah se :)

Link to comment
Share on other sites

ja sam skontao da bih samo zagovnao topic kad bih se osvrtao na sam naslov:)

ukratko, covek je debil i njegov evolutivni ili barem civilizacijski "branch" u kom je otisao je pogresan i destruktivan i zato i imamo sve ovo o cemu se prica. novim tehnologijama se branimo sami od sebe. moramo da preciscavamo vodu koju smo sjebali sami, imamo sjebane zube, koristimo preparate i kurce, zato sto jedemo sranja itd.

imamo iscasenu psihu sa neurozama koje su indukovane odvojenoscu od prirode, imamo anksioznost od svega sto smo sami napravili...

ja to samo konstatujem nazalost, jer sam i sam deo tog drustva.

tako da je po meni sama sintagma "tehnoloski napredak", barem u praksi, paradoks. da ne pominjem da on vuce gomilu drugih stvari. eto, bilo bi lepo kad bi ljudi otisli na onaj topic gde sam pejstovao ono sijetlovo pismo, pa ga procitali, to recimo sumira moj odnos prema tehnologiji i celom tom 'kosmosu'.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

ето, слажем се са Дулетом у свему сем у томе да смо ми "отишли" у неки "бренч". ми, овако створени, нисмо ни могли да одемо у било који бренч и 1000 пута да се вратимо на то хипотетичко рачвање, 1000 пута бисмо изабрали материјално изнад духовног...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

ja sam skontao da bih samo zagovnao topic kad bih se osvrtao na sam naslov:)

ukratko, covek je debil i njegov evolutivni ili barem civilizacijski "branch" u kom je otisao je pogresan i destruktivan i zato i imamo sve ovo o cemu se prica. novim tehnologijama se branimo sami od sebe. moramo da preciscavamo vodu koju smo sjebali sami, imamo sjebane zube, koristimo preparate i kurce, zato sto jedemo sranja itd.

imamo iscasenu psihu sa neurozama koje su indukovane odvojenoscu od prirode, imamo anksioznost od svega sto smo sami napravili...

ja to samo konstatujem nazalost, jer sam i sam deo tog drustva.

tako da je po meni sama sintagma "tehnoloski napredak", barem u praksi, paradoks. da ne pominjem da on vuce gomilu drugih stvari. eto, bilo bi lepo kad bi ljudi otisli na onaj topic gde sam pejstovao ono sijetlovo pismo, pa ga procitali, to recimo sumira moj odnos prema tehnologiji i celom tom 'kosmosu'.

заиста сјајно писмо.

баш и ја тако видим владање Земљом. можеш да будеш благ и пажљив владалац, а можеш да будеш и узурпатор, који нема никаквог односа према вредности онога чиме влада. болно је јасно да су боље владала Земљом, у том смислу, паганска племена, која су природу заиста посматрала као дар од Бога, као позајмицу од свог потомства.

да се надовежем на ону расправу о технологији... развој технологије, по мени, отуђује човека од природе и од себе самог. технологија је постала сама себи циљ, а и Земља и људи су постали ресурс технологије. ако томе додамо и капитализам, као најсавршенији до сад облик отелотворене похлепе, приказује се заиста тужна слика нашђе будућности и садашњости.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

gledam nesto na diskaveriju (neka emisija o buducnosti, robotima i tako svemu) i u jednom trenutku lik kaze '90 i nesto % naucnika (zaboravio sam tacan broj ali preko 90) i 80 i nesto % inzenjera koji su ikada ziveli na zemlji je i dalje zivo :)

mislim da dosta ljudi ne kapira koliko se zapravo sve brzo razvija, a to sto nema VAU epohalnog otkrica jos uvek, sacekajte da sazri neko ko se zapravo rodio u svemu ovome :)

The thing's hollow — it goes on forever — and — oh my God — it's full of stars!

Link to comment
Share on other sites

Čudi me da se niko nije setio, a možda i jeste, da na fazon onoga - snimam svoju facu 5 godina, naprave i "snimam svoju kancelariju 5 godina", pa ako recimo ima kanc više ljudi unutra, da se vidi kako se postepeno smanjuje količina papira, CRT-ovi odlaze i dolaze TFT-ovi, pa upadaju notebook-ovi u priču, pa mobilni telefoni, pa više niko ne razmenjuje CD-ove već flasheve itd itd.

Link to comment
Share on other sites

lale, mislim da ljudi ne ciljaju na te sitne pomake, nego na fundamentalne tehnologije koje ih omogućavaju, a koje su stare po 100 i više godina (električna energija, benzinski motor, avioni...)

ajde da kažemo da je tranzistor jedna od tih tehnologija, eto, on ima manje od 50 godina.

ja volim da tu svrstam i internet, mada on nije izum per se. štaviše, mislim da se desio poluslučajno, tj. da nisu baš nameravali da naprave globalnu mrežu u koju se svako može uključiti na lak i jeftin način i razmenjivati informacije sa bilo kim drugim uz praktično nikakve mogućnosti nadzora.

kad ovako sročiš, shvatiš da je to otprilike noćna mora svakog političara :D

Link to comment
Share on other sites

.

štaviše, mislim da se desio poluslučajno, tj. da nisu baš nameravali da naprave globalnu mrežu u koju se svako može uključiti na lak i jeftin način i razmenjivati informacije sa bilo kim drugim uz praktično nikakve mogućnosti nadzora.

Slucajno?

Bez nadzora?

Ma jao!

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...