Jump to content

Tehnologija: realni napredak


tomkeus

Recommended Posts

Tuga, koliko bezobrazan moras da budes. Em sto si pljunuo na generaciju koja je bila svetlosnih godina ispred tvoje i cije korake i zavestanje mozes samo da gledas u pokornoj neverici jer shvatas da nikad neces moci ni da prismrdis tim velicinama, nego si pljunuo i na svoju jer smatras sebe predstavnikom iste a bar po reakcijama 70% istih mrze te.. Tuzno i bezobrazno.

A šta je ta grunge generacija toliko epohalno doprinela kulturnom korpusu civilizacije?

Poslednja civilizacijski značajna generacijska grupacija koja se pojavila je bejbi bum generacija rođena u godinama posle WWII. Sve generacije posle toga su generacije zadriglih debila koje parazitiraju na tehnološkim i kulturnim dostignućima bejbi bumera i pri tom lamentiraju nad svojim napaćenim životima glumeći "edgy neshvaćene umetnike".

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

jeste vala, čak su i internet stvorili bejbi bumeri, a to je najnovije civilizacijsko dostignuće.

Nijedna fundamentalno nova IT tehnologija nije razvijena posle 70-ih godina XX veka. Packet switching, koji je osnova današnjih digitalnih komunikacionih mreža je razvijen tokom 60-ih i 70-ih i stavljen u upotrebu po prvi put u ARPANET mreži koja je preteča interneta i već tada je implementirao sve fundamentalne tehnološke koncepte koje internet danas ima.

Offtopic: Većina ljudi smatra da je IT nastao 80-ih godina zahvaljujući "butnovnim" geekovima kao što su Jobs, Vozniak, Gates etc... To je velika zabluda. IT je nastao u laboratorijama finansiranim državnim parama gde si imao ozbiljne naučnike i inženjere sa doktoratima i šta sve ne. Tek kada je tehnologija dostigla kritičnu masu da može da postane tržišno isplativa, privatni sektor (u vidu gorepomenutih) je uskočio u igru, što je inače ciklus koji prolazi svaka nova tehnologija: državna sisa (tj. pare poreskih obveznika) dok ne postane tržišno isplativo, a posle toga privatizacija profita.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Nijedna fundamentalno nova IT tehnologija nije razvijena posle 70-ih godina XX veka. Packet switching, koji je osnova današnjih digitalnih komunikacionih mreža je razvijen tokom 60-ih i 70-ih i stavljen u upotrebu po prvi put u ARPANET mreži koja je preteča interneta i već tada je implementirao sve fundamentalne tehnološke koncepte koje internet danas ima.

eh, pa onda je sve preteca svega maltene. ne bi nam automobili imali tockove da nije neki uga buga izmislio isti pre sto iljada godina:)

ostaju nam likovi tipa tesla, neki stari grci, buda i jos pet-ses komada...

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

eh, pa onda je sve preteca svega maltene. ne bi nam automobili imali tockove da nije neki uga buga izmislio isti pre sto iljada godina:)

ostaju nam likovi tipa tesla, neki stari grci, buda i jos pet-ses komada...

Naravno da su neke tehnologije preduslov za druge tehnologije, ali ovde pričam o fundamentalnim tehnologijama, tj. o nečemu što bi trebalo da bude široki skup proizvodnih i ogranizacionih metoda koji rešava široku klasu srodnih problema. Motor sa unutrašnjim sagorevanjem je npr. fundamentalna tehnologija u tom smislu. On potiče iz XIX veka. Sve što se od tada desilo je samo za cilj imalo da unapredi performanse i smanji cenu proizvodnje, ali konceptualno današnji SUS motori nisu ništa različiti od SUS motora iz XIX v. Ista je priča sa IT-om. Poluprovodničke elektronske komponente, integrisana kola, umrežavanje, programski jezici su tehnologije koje su čvrsto uspostavljene do 70-ih godina XX v. Sve što se od tada desilo je za cilj imalo samo poboljšanje performansi i pojeftinjenje i omasovljenje proizvodnje, ali ne i konceptualne pomake.

Po meni, poslednja fundamentalna tehnologija je nanotehnologija koja je i praktično uspostavljena 1981. godine (teorijski i ranije) razvojem elektronskog tunelirajućeg mikroskopa. Ova činjenica, tj. vidljivo usporavanje tehnološkog razvoja je nešto što ja mislim da ima duboke uzroke i što je razlog za brigu.

P. S. Ako ćemo da nastavimo da smaramo, neka moderatori naprave split teme, pošto ova na kojoj smo sada treba da bude zanimljiva.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Ova činjenica, tj. vidljivo usporavanje tehnološkog razvoja je nešto što ja mislim da ima duboke uzroke i što je razlog za brigu.

ovo je tacno.

medjutim, nisam to hteo da kazem, vec da ides u digresiju, mislim, nanotehnologije i bejbi bumeri, pekar je mislio na neke druge stvari i to znamo i ti i ja. tako da me je tvoj post malo zacudio i deluje kao da si iskoristio jedan nebitan element u postu kao slagvort za rantovanje o dekadenciji sto se tice civilizacijskog napretka:)

ne moramo se sloziti sa pekarom, ali on sigurno nije mislio na velike izume i socijalno-naucne skokove, vec na eto, neke stavove i principe, vrednosti, stil zivota itd, koji je njemu, kao predstavniku neke generacije, blizi i smatra ga kvalitetnijim. a eto, igrom slucaja, predstavnici su u ovom primeru bili kurt kombajn i mali biber. malo jeste preterao sa generacijskim generalizovanjem, al dobro, znam sta je hteo da kaze, a i verovatno je ispizdeo u momentu kad je video sta je mali izjavio, pretpostavljam da je postovalac dela nirvane.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

ovo je tacno.

medjutim, nisam to hteo da kazem, vec da ides u digresiju, mislim, nanotehnologije i bejbi bumeri, pekar je mislio na neke druge stvari i to znamo i ti i ja. tako da me je tvoj post malo zacudio i deluje kao da si iskoristio jedan nebitan element u postu kao slagvort za rantovanje o dekadenciji sto se tice civilizacijskog napretka:)

ne moramo se sloziti sa pekarom, ali on sigurno nije mislio na velike izume i socijalno-naucne skokove, vec na eto, neke stavove i principe, vrednosti, stil zivota itd, koji je njemu, kao predstavniku neke generacije, blizi i smatra ga kvalitetnijim. a eto, igrom slucaja, predstavnici su u ovom primeru bili kurt kombajn i mali biber. malo jeste preterao sa generacijskim generalizovanjem, al dobro, znam sta je hteo da kaze, a i verovatno je ispizdeo u momentu kad je video sta je mali izjavio, pretpostavljam da je postovalac dela nirvane.

Nemam ništa protiv Nirvane kao benda. Bend ko bend, drnda svoju muziku. Ono što je počelo da mi ide na živce i zašto sam odgovorio je to što sada imaš generaciju ljudi koji nalaze smisao i neku filozofiju u tome. Mislim, ceo taj grunge pokret, a i šire, gomila podžanrova u kojima bendovi umišljaju da imaju nešto relevantno da kažu o socijalnim temama me sve više iritira. Konkretno grunge, tipična pozadina bendova ti je, gomila belih klinaca, srednja klasa, nikada nisu morali ništa da rade, ništa konkretno da uče, tj. išli su u škole gde je važno izraziti se, iako ništa ne znaš i nemaš šta da kažeš, i onda oni kao pevaju o socijalnim temama, želji za slobodom i sl. Svest o socijalnim političkim temama jeste važna, ali sva ta njihova filozofija je isprazna i njihovo interesovanje za takve teme je samo privid, a u korenu svega je to što je mnogo cool kada si nadrkan tinejdžer loner.

Iz tog razloga nikako ne vidim zašto su oni bolji od klinaca koje danas štancuju medijske korporacije. Ispod površine, kvalitet je isti.

P.S. Nemam ništa protiv da nastavimo da pričamo o tehnologiji na nekom drugom topiku, ako postoje zainteresovani. Više neću da diskutujem na temu ovih bendova i klinaca, pošto ću samo da nastavim da bacam hejt.

Edited by tomkeus

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam postao suvisan, ovaj Doolio sve objasni umesto mene, nemam sta da napisem. Naravno da nisam mislio na izume ili konkretna zavestanja vec na vreme u kojem se zivelo, stavove i opsti pomak u drustvu. I nije da sam nesto odlepio sto se tice Nirvane, nego da kazemo da gajim neka melanholicna osecanja prema celom tom vremenu koje je bilo prostije, znalo se pravo od pogresnog i mozda je bio zadnji trenutak za slobodan razvoj ljudskog duha pre nego sto je mocni dolar i imperija zarad imperije preuzela kontrolu i nad tim delom drustva jer eto, palo svetlo na njih. Pojma nemam kako bolje da objasnim a da ne zvucim smesno ili glupo.

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

ti ces da nam kazes o cemu cemo da pricamo :)

sto se tice tehnologije, dovoljno je uznapredovala da svi mozemo da zivimo komforno (sto mislim da treba da bude neki ultimativni cilj, za sada, kad bi to bilo u interesu pojedinaca, a nije). jedini kvalitativni skok koji ja smatram potrebnim je jeftin izvor energije. inace, razvijanje tehnologije zarad same tehnologije (pa kasnije pronalazenje prakticne primene) mi je nonsens.

o grandzu, kurtu, i ostalom, za vikend, imam previse posla sad :)

Edited by Kung Lao

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

nije uznapredovala dovoljno da svi živimo udobno i da pri tom ne oštećujemo planetu. polovina čovečanstva nema struju i tekuću vodu, tri četvrtine nemaju bolnicu a 90% nema trotoar ispred kuće. oni koji imaju to sve, imaju ga zahvaljujući tome što eksploatišu sve ostale, a energiju dobijaju tako što skupe neka sranja na gomilu i zapale ih, isto kao njihovi preci pre 200 hiljada godina.

Link to comment
Share on other sites

pa ok, ako ekstrakciju ruda smatras stetom po planetu...

sto se tice obnovljivih izvora energije, iako su jos uvek prilicno skupi, uzevsi u obzir hipoteticku pretpostavku da zivimo na welfare planeti, a ne raslojenom i podeljenom komadu djubreta, celo covecanstvo bi moglo da se napaja alternativnim izvorima energije. danska, recimo, petinu energije dobija od vetra, u nemackoj je deo struje dobijem putem obnovljivih izvora energije od 2000. do 2009. skocio sa 6 na 16%...

nekad mi je zao kad pomislim kako bi smo ziveli da je covecanstvo ujedinjeno i je sam koncept zajednickog bivstovanja drugacije organizovan. no, tu vec ulazimo u socijalne i ekonomske price, a one ipak nisu tema...u svakom slucaju, tehnologija dovoljna za kvalitet zivota o kome pricamo postoji, i nije toliko skupa. umesto da cisti djubre u svom dvorist, moderno drustvo ide na mars. koji lol.

Edited by Kung Lao

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

ja pokušavam da kažem da trenutni nivo razvoja nije dovoljan da sa postojećim resursima svi živimo udobno, nego omogućava manjini da ima sve civilizacijske stvari dok većina jede blato za doručak :)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam postao suvisan, ovaj Doolio sve objasni umesto mene, nemam sta da napisem. Naravno da nisam mislio na izume ili konkretna zavestanja vec na vreme u kojem se zivelo, stavove i opsti pomak u drustvu. I nije da sam nesto odlepio sto se tice Nirvane, nego da kazemo da gajim neka melanholicna osecanja prema celom tom vremenu koje je bilo prostije, znalo se pravo od pogresnog i mozda je bio zadnji trenutak za slobodan razvoj ljudskog duha pre nego sto je mocni dolar i imperija zarad imperije preuzela kontrolu i nad tim delom drustva jer eto, palo svetlo na njih. Pojma nemam kako bolje da objasnim a da ne zvucim smesno ili glupo.

@off Sori, ali mislim da nikada nije bilo PROSTIH VREMENA. Nego ono...bio si mladji, i tada si imao uze poglede, i delio si na pravichno i lejm..Sada kad si stariji i relativno mudriji kontash da ima previshe sivog. Zato ti je danas Galaktika iz 70ih lejm a novija genijalna so to speak :))

Shto se teme tiche kontam da uvek imash tih perioda gde tehnologija prosto stane nekako...Stagnira neko vreme, samo je danas taj razmak manji. Realno gledash da je ceo net zasnovan u koru Samuel FB Morseovog telegrafa... I samo se buildapovalo kao shto je neko spomenuo... Ovaj...da :)

Edited by dig
Link to comment
Share on other sites

ja pokušavam da kažem da trenutni nivo razvoja nije dovoljan da sa postojećim resursima svi živimo udobno, nego omogućava manjini da ima sve civilizacijske stvari dok većina jede blato za doručak :)

mislis da nije dovoljan, ili imas cinjenice da nije dovoljan? 75% stanovnistva u SAD je gojazno. to je 200 i kusur mil ljudi koji bi bili siti na drugoj strani planete da se ovi ne prezderavaju.

edit:

sa sajta WHO: Globally, there are more than 1 billion overweight adults, at least 300 million of them obese.

toliko o resursima, a svi znamo da je proizvodnja hrane prilicno skupa, i bice sve skuplja.

edit 2:

jos malo infoa: There were 923 million malnourished people in the world in 2007 (taman koliko je i podgojenih), an increase of 80 million since 1990.[2] The FAO purports that the world already produces enough food to feed everyone — 6 billion people — and could feed double — 12 billion people.

Edited by Kung Lao

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

pa ne pričamo o tome koliko ima gladnih nego koliko ljudi ima pristup tehnologijama koje omogućavaju udoban život. valjda ti je jasno da pola čovečanstva nema u kući struju, vodovod i kanalizaciju, a da 2/3 u okolini nema bolnicu.

ja bih te stvari pre nazvao minimumom minimuma nego udobnim životom. udoban život (po meni) podrazumeva dostupnost obrazovanja, lični prevoz (ili odličan javni prevoz), pristup određenim kulturnim sadržajima, pristup internetu i još par stvari, a to na raspolaganju nema ni petina čovečanstva.

boljom alokacijom trenutnih resursa bez napretka tehnologije ne rešavamo nijedno ekološko pitanje, na stranu to što pod kapitalizmom nema govora o boljoj alokaciji resursa.

Link to comment
Share on other sites

Nije da nema tehnologije da se svima unapredi zivot, nego oni koji poseduju tehnologiju i kapital za njeno sprovodjenje ne zele da je podele sa ostalima. Kao najbanalniji primer uzecemo budzet UNICEFA za borbu protiv gladi za 2008 godinu koji je iznosio 2 milijarde dolara i vojni budzet SAD-a za 2008 godinu koji je iznosio neshto preko 500 milijardi. A gde je ostatak drzavnog budzeta?

Necemo da pricamo o tome da Velika Britanija i druge kolonijalne sile i dan danas zive na ushtrb onih koje su OPLJACKALI tokom kolonizacije. Zato su njihova drushtva bogata i "uredjena" jer prakticno 50 godina od kolonizacije oni i dalje zive od bogatsva koje su opljackali i trenutnih koristi koji i dalje imaju u svojim bivshim kolonijama nastavljajuci da ih pljackaju ali mnogo suptilnije. Danas se to zove koncesija, pravo na eksploataciju i strateshka partnerstva.

Sve je jasno, samo niko ne zeli da kaze kako je. Dajte svake godine drugoj drzavi u Africi 500 milijardi godishnje, da vidish kako ce da imaju "uredjeno" drushtvo sa asfaltom, parkinzima, bioskopima itd.

Ta drushtva su bila uredjena odavno, ali su neki doshli i jebali im majku i odrzavaju ih u tom stanju jer im odgovara.

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

gladne sam naveo kao primer da postoji (i da ce jos dugo postojati) vise nego dovoljno resursa da uz danasnji nivo tehnologije svi imaju i vise od minimuma. nazalost, kapitalizam ne dozvoljava da svi imaju minimum, a ideja koja stoji iza razvoja vec postojecih tehnologija nije obezbedjivanje jeftinijeg i dostupnijeg proizvoda/usluge kupcu, nego veca zarada prodavca.

nadam se da ce taj sistem propasti za naseg zivota, mada sumnjam. a ekoloska pitanja...jebes ekoloska pitanja kad 4/5 populacije PATI.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

danska, recimo, petinu energije dobija od vetra

Nisam mogao da nađem konkretne brojke, ali sam pod utiskom da bi Danska, za sve te pare koje je uložila poslednjih 30 i kusur godina u vetar, mogla da izgradi nuklearne kapacitete sa kojima bi em imala i za izvoz, em bi imala manju udar na okolinu.

u nemackoj je deo struje dobijem putem obnovljivih izvora energije od 2000. do 2009. skocio sa 6 na 16%...

Nije 16% nego 7% (http://www.wind-energie.de/en/wind-energy-in-germany/). Energija vetra je malčice zajebana stvar, zato što ti možda imaš instalisano 25GW snage, ali kada ne duva vetar možeš da se slikaš sa tih 25GW snage. Ako ćemo da pričamo o zemlji koja koristi obnovljivu energiju, to nisu ni Nemačka ni Danska, već Norveška koja skoro 100% električe energije dobija iz hidrocentrala i to još od glupih vremena u kojima obnovljive energije nisu bile toliko nobles kao danas.

Inače, nisam protiv obnovljivih izvora energije, čak naprotiv, ali mislim da je vetar zaludna stvar za bacanje para i uništavanje prirode.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

nisam spominjao vetar i nemacku, nego sve obnovljive/alternativne izvore energije u nemackoj i u danskoj, tako da cifre stoje.

Edited by Kung Lao

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...