Jump to content

Recommended Posts

  • Replies 322
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Neo

Cela Jungova "teorija snova" se zasniva bas na tome da je za svakog pojedinca san specifican i da predstavlja komunikaciju nesvesnog sa svesnim. Medjutim, postoje tzv. arhetipovi, odnosno simboli koji su isti za svakog (naravno od konteksta zavisi njihovo tumacenje), kao posledica kolektivnog nesvesnog. Ali, to je mnogo pojmova nabacano, a sigurno je da ja ne bih mogao da ih objasnim, ne samo sto verovatno ne bih umeo, nego sto je pre mene to uradilo mnogo ljudi koji se samo time bave.

pa to pricam sve vreme, a ljudi mi odgovaraju sa 'ti si debil, sanovnik je sranje'.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

@Neo

To je tipican primer sna u kome se sucavas sa svojom senkom. To je Jungov pojam koji oznacava negativnu stranu necije licnosti i prvi sa kojim covek treba da se suoci. Koliko vidim ti nisi imao problema sa suocavanjem, sto je dobro, tj. nisi bezao, vec si mu se suprostavio. Taj san je verovatno prekretnica sto se toga tice, odnosno prevazisao si problem svoje "lose" strane i prihvatio da ona postoji. Siguran sam da ce Dulio da me podrzi.

aaa, ovaj post, ladno sam ga preskocio:)

podrzacu te, sa malom dozom rezerve:) zato sto je sve to previse zakukuljeno i zamumuljeno, mada ide na tu vodenicu, pogotovo sto ide po kuci i sve je cudno + sto to nije bio njegov cale, a trebalo je da bude, kao i ceo trip sa crnim likom itd. ali ostaje trip da to moze da se odnosi na neku trenutnu, konkretnu situaciju, a ne na 'mracnu stranu' u globalu itd itd...a to sto nije bezao moze da bude i neki odraz konformizma, na primer, a ne prihvatanja, jer ne vidim da se nesto specijalno suprotstavio, samo je bio zbunjen. mada, sad mi mozemo da filozofiramo do sutra, a o neu nemamo pojma koliko bi trebalo da imamo, a i nismo jung:) to jest, san ima, da kazem ovako, 'arhetipske korene', ali je opet individualan, sad iz te papazjanije treba izvuci neki konkretni uzrok/poruku/sta god.

sto se tice toga da je san realan, ne znam da li to ima neke veze sa bilo cim ili su se jednostavno poklopile neke stvari, pa je san ispao takav. ja sam imao par neverovatno realnih snova (bas to sto ti, neo, kazes, recimo, jednom sam sanjao da sam popio metak u glavu i tvrdim da je osecaj takav kad ti stvarno nesto prosisa kroz glavu, verovatno znam iz kolektivnog secanja:)) i ne vidim konekciju medju njima.

ako nista drugo, sad sam dobio zelju da opet citam junga i drugare, posto tek sad vidim da mi je u glavi ostalo samo par najosnovnijih principa, a gro cele price sam zaboravio, davno sam citao, posle sam se bacio na filozofe:)

sto se tice tumacenja snova, simboli su najbitniji, kao sto rece bole, postoje arhetipovi, tj globalni simboli koji su uglavnom zajednicki za sve (recimo snovi kad padas ili letis ili kad sanjas da nesto gori uglavnom svima simbolizuju iste stvari), a koji su takvi zbog kolektivne svesti/secanja i individualni simboli (nemam pojma, na primer, mozda nekom cvetni stolnjak simbolizuje smirenost posto je njegova baba imala takav stolnjak, a kod nje je super blejao kad je bio mali, a nekom drugom cvetni stolnjak predstavlja nelagodnost jer su se keva i cale uvek svadjali u trpezariji, lupetam, ali taj neki fazon). e sad, kontam da je korisno barem napeglati arhetipove, a uz dovoljno edukovanja, istrazivanja i introspekcije, mozda mozes da postanes i baja, pa da sa izvesnom tacnoscu kontas i svoje simbole...

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Jel se desilo nekom da se probudi i da ne moze otprilike par sekundi da se pomeri uopste ono samo gleda ocima levo desno? JA sam slusao te price i mislio sam da lazu dok mi se nije desilo pre par meseci. Znaci neverovatno otvorio sam oci i gledam po sobi ali ne mogu nista da pomerim (ni ruke, ni noge, vrat celo telo itd...) znaci nema smisla kako sam se presekao. To je valjda neki fazon kad se mozak pre probudi nego telo ili telo pre nego mozak jbg tako neki fazon. Ali ja sam se odsekao za tih par sekundi da to nema smisla. Otprilike trajalo je izmedju 5-10 sekundi.

NEma smisla koliko sam bio srecan kad sam pomerio ruku :)

nije to-to, ali mislim da je slicno - meni se desavalo dok sam bila manja da u snu (obicno nocnu moru) skapiram da sanjam i jedva, ali uspem da se probudim.

For what I’ve done

I start again

And whatever pain may come

Today this ends

I’m forgiving what I’ve done

Link to comment
Share on other sites

wow, pa vi ste svi pravi mali tumaci snova:)

e, krenuo sam da se suprotstavljam, kad sam video visokog crnog cudnog lika sa nedefinisanom facom, ja sam krenuo da ga napadnem ali je on vrlo rutinski zavrsio posao za dve sekunde....

nego, pre nego sto sam prvi put jebo', sanjao sam taj cin, i ljubljenje i ceo propratni materijal, i kada se to desilo, bilo je ISTO kao u snovima. Neverovatno, do najsitnijih detalja. ovo za pistolj, drug je sanjao, i da, kaze da je takodje neverovatno. snovi rulz, pogotovo oni kada mozes SVE da kontrolises, meni se to samo jedanput desilo, znaci, sve sto pomislis mozes da ostvaris........

***

a42_006.jpg

***

Link to comment
Share on other sites

Ti snovi gde mozes sve da kontrolises nisu klasicni snovi, vec je mnogo slicnije meditaciji. Poenta snova (klasicnih) je, kao sto sam vec rekao, da nesvesno i svesno stupe u kontakt i da svesno pokusa da protumaci sadrzaj nesvesnog koji ovo pokusava da posalje. To se sve desava bez kontrole svesnog i kao takvo se zove san.

Kada svesno uspeva da "prolazi" kroz nesvesno samoinicijativno, to se zove medtiacija ili "aktivna imaginacija" kako je to Jung nazvao i cak razvio istoimenu metodu za meditaciju.

Sustina price nije u nasoj mogucnosti da nesto kontrolisemo ili ne, vec da prepoznamo sta nam nesvesno nudi.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Jel se desilo nekom da se probudi i da ne moze otprilike par sekundi da se pomeri uopste ono samo gleda ocima levo desno? JA sam slusao te price i mislio sam da lazu dok mi se nije desilo pre par meseci. Znaci neverovatno otvorio sam oci i gledam po sobi ali ne mogu nista da pomerim (ni ruke, ni noge, vrat celo telo itd...) znaci nema smisla kako sam se presekao. To je valjda neki fazon kad se mozak pre probudi nego telo ili telo pre nego mozak jbg tako neki fazon. Ali ja sam se odsekao za tih par sekundi da to nema smisla. Otprilike trajalo je izmedju 5-10 sekundi.

NEma smisla koliko sam bio srecan kad sam pomerio ruku :)

jebote znaci ovo se meni desilo pre par godina, identicno, bogtejebo umro sam od straha!

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

To na shta nabadate je paraliza u snu i mozhe imati veoma interesatne efekte. I nije frka samo u tempu budjenja vec i u chinjenici da mozhesh i dalje da sanjash samo pod uticajem paranoje straha i onog shto vidish. Drugim rechima, ti i dalje imash dream maker on a opet vidish stvarnost. Jedini problem shto se ta dva mogu pomeshati i dobijesh famozno prividjanje mrtvih, chujesh strashne stvari, vidish duhove i naravno useresh se zhiv poshto nakon par sekundi ili minuta paraliza nestane i ne mozhesh da raznash realnost on snova, poshto i dalje vidish ono shto si gledao u paralizi samo bez dream makera. Paraliza u snu dodje kao preventivna mera mozga, tako da dok spavash nebi razvalio neki deo tela ili se probudio malo podalje.

Kazhu da je verovatnoca dobijanja napada veca pred spavanje nego posle spavanja.

Sve u svemu ne znaju zashto kao se dobija.

Lichno, isto sam imao situaciju, i trajalo je cca 4 minuta, znachi samo sam kolutao ochima, probao sam da govorim, no i vilica je blokirala. Od glasova, korcanja po kuci, senke sa "interesatnim" oblicima i najjachi trip shto sam u celoj frci malo-malo gledao sat i kad je proshlo vidim da je na satu proshlo samo par minuta. Ladno sam se istripovao, nisam spavao dalje celu noc.

Link to comment
Share on other sites

Jel se desilo nekom da se probudi i da ne moze otprilike par sekundi da se pomeri uopste ono samo gleda ocima levo desno? JA sam slusao te price i mislio sam da lazu dok mi se nije desilo pre par meseci. Znaci neverovatno otvorio sam oci i gledam po sobi ali ne mogu nista da pomerim (ni ruke, ni noge, vrat celo telo itd...) znaci nema smisla kako sam se presekao. To je valjda neki fazon kad se mozak pre probudi nego telo ili telo pre nego mozak jbg tako neki fazon. Ali ja sam se odsekao za tih par sekundi da to nema smisla. Otprilike trajalo je izmedju 5-10 sekundi.

NEma smisla koliko sam bio srecan kad sam pomerio ruku :)

desilo mi se nesto malo manje od 10 puta. a mozda i toliko

i svaki put se presecem ko niko ziv

odvratno

Edited by a new display name
Link to comment
Share on other sites

evo za tumache snova biser od nocas, ubedljivo najbrutalniji san ikada...fascinantno nije me potresao kao prethodni nosioc te tituli...

moji snovi su uvek filmskog karaktera, uvek su iz treceg lica, ponekad sa ponekad bez identifikacije sa likovima/tj da sam ja jedan od protagonista

znahci ekipa od par desetina likova se probija do nekog dzhinovskog hrama kroz mnogo branioca...sve izgleda kao klasichna filmska bitka....hram je piramidalnog oblika, meshavina astechke, grchke i indijske arhitekture....onako impozantno izgleda...

ulaze u ogromnu prostoriju na vrhu hrama gde je neki evil contraption pomocu kog samonuju neko bitje koje worshipuju ...ono bitje pozesuje nekog od njih i uvetja ga i izmeni ali i dalje ostaje humanoidnog karaktera...

e onda ide ono sto je uzhasno u celom snu

taj samonovani nije zadovoljan njima i krece da im "objashnjava" kako treba stvarno biti brutalan tako sto ekstremno brzo a opet u slo-mo krece da ubija vecinu njih...znachi to je nesto sto necete videti u najgorem hororu...strashno kakvo unistavanje ljudskih tela meni ide kroz podsvest...i to ubijanje ide i ide i ide...zlo...lik s akojim se ja identifikujem (ali ne lichi na mene) biva ubijen negde tokom sredine klanja...no to me ne budi, nastavljam da pratim sve kao film, prenerazhen onim sto vidim

kad se "samonovani" namirio nesto kenja ovima sto su zhivi i nestaje...ovih 10ak sto su prezhiveli bezhe iz hrama svi smoreni i tu se san prekida...

u principu ovo je prvi san da me potresao nakon budjenja, onaj prethodni #1 je bio vishe kao teskobni horor i probudio sam se chudno...a ovaj me porazio kad sam se probudio i skapirao kakve scene je produkovala moja podsvest...znachi strahota...

Link to comment
Share on other sites

hmmm kole imao sam jebeno slican san...

jedina razlika je u tome sto kad su ovi prizvali to, to ih je sve pobio, ja sam jedini preziveo, a san se zavrsava tako sto na kraju ubijam tu kreaturu :)

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...