Jump to content

УСПЕСИ НАШЕГ ДРУШТВА


Recommended Posts

16 hours ago, Zwerko said:
Quote

 

Ma 5e

?

16 hours ago, [BMF]Psycho said:

Zena i ja smo resili da sami skolujemo decu kod kuće, i stvarno nismo nikad pomislili da gube nesto u skoli. Pokret je masivan, i sve vise roditelja se odlucuje da zrtvuje prihod jednog roditelja za dobrobit dece. Ima uvek grupa homeschooling za igranje, zajednicku nastavu, arts and crafts, borilacke vestine itd. da dobiju social fix, prave drugarstva itd. Osim religioznih lesnika, i roditelji su cesto ok ljudi pa možeš popricati.

 

ono što mene zapravo zanima (posle mogu da se uključim i u priču oko oružja ubistava itd) je:

  • kako taj sistem zapravo funkcioniše? ti "moraš" detetu kod kuće da "predaješ" sve časove koje bi inače imao u školi? i po kom "programu"?
  • i kako onda ide "provera" - ipak mora u tu neku školu da ode i tamo da polaže da je savladao gradivo tih predmeta?
  • i do kad uopšte može homeschool? osnovna škola samo kapiram, srednja već ne može?
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, f4ts0 said:

pa ja sam isao pocetkom 90ih u srednju 😄 😄 i da bilo je nesigurno u smislu da su redovno dolazili paviljonci, vecernjaci i slicno da biju strebere.
Kad odes uvece u grad, mozes da racunas na zajebane situacije, a drugari koji su isli po teksasima (naziv za masinske skole) su bukvalno gledali bodenja ubadanja i slicno.
Ali sad da je bas bilo vidimo se u citulji, ne znam, verovatno zavisi i od okruzenja.

Ali! toga je bilo oduvek.

Ono sto je danas gore je roditeljsko nasilje, tj uzasni roditelji koji maltretiraju nastavnike, petljaju se deci u zivot i prave debile od dece. Smrt roditeljskim viber grupama!

Uh, ja se secam kad nam je na velikom odmoru uletela ekipa sa satarama koja se pokachila sa nekim ortakom iz nashe gimnazije...ne znam kako smo chitavi ostali...

Mene ispred gimnazije sachekali da mi skinu patike, pukli me drskom od pistolja (i dalje imam okrnjen zub)...al im patike nisam dao 🙂

uzhasno vreme 😕

 

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

 

8 hours ago, Lucky said:

?

Hteo sam nešto da napišem pa me neko iscimao pa izgleda da sam nekako "butt dial" i napravio post 🙂

Elem, hteo sam da se osvrnem na taj homeshooling, ne znam tačno detalje kako to funkcioniše, ali meni to nekako ne deluje kao baš dobro rešenje pre svega iz aspekta socijalnog razvoja dece. Jer kao bez obzira što može da postoji ta neka zajednica roditelja gde oni dolaze druže se i uče i to sve deluje ok i dalje škola ima jednu vrlo značajnu ulogu - a to je da je to uglavnom za većinu dece prvo mesto gde sami treba da se izbore sa nastavnicima, vršnjacima, gde neko kreće da ocenjuje njihov rad, zalaganje i slično (vrtić ne računam jer su tamo uglavnom samo na čuvanju i igri, nema nekih zadataka i sl, to je više kao zajednička igra. I u tom smislu se dete uči kako da se izbori sa tim nekim poteškoćama - ne voli ga nastavnik, dobilo je lošu ocenu, drugar iz odeljenja ga zavrnuo i nije hteo da mu pomogne oko domaćeg pa ga nastavnik napenalio i gomila tih nekih stvari. A nešto slično će mu se posle dešavati na faksu, na poslu i slično. Druga stvar što deca dobijaju po prvi put ozbiljne figure od autoriteta koji nisu njihovi roditelji i koje same po sebi ne moraju biti savršene ali imaju formalni autoritet, ne vidim kako bi roditelj mogao da napravi taj rez u odnosu sa detetom. 

Kažem, nikada to nisam video uživo niti u praksi pa mi je ceo koncept dosta stran, ali ovih par stvari mi ovako na prvu loptu padaju na pamet, a nemaju veze s time da li će dete zapravo naučiti da rešava jednačinu sa dve nepoznate. 

Naravno slažem se da formalni obrazovni sistem svuda ima vrlo ozbiljne manjkavosti, kako kod nas tako i u inostranstvu, ali opet mi deluje da ima i dalje i vrlo ozbiljne dobre aspekte. 

  • Upvote (+1) 2
  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Zwerko said:

Kažem, nikada to nisam video uživo niti u praksi pa mi je ceo koncept dosta stran, ali ovih par stvari mi ovako na prvu loptu padaju na pamet, a nemaju veze s time da li će dete zapravo naučiti da rešava jednačinu sa dve nepoznate. 

 

Ja se homeschoolinga sećam iz simpsonovih :))

a ovako svako malo neka "poznata faca" ispadne da je homeschoolovana, tipa - Bili Ajliš!!

zato i pitam kako to radi u praksi.

Link to comment
Share on other sites

Ja se sećam za vreme korone i nije mi bilo baš zanimljivo.

Sa jedne strane treba da radiš, a sa druge strane kao učiš nešto decu.

Možda da čovek ne radi, pa da ima vremena da se posveti deci to može da bude dobar koncept.

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Lucky said:

?

ono što mene zapravo zanima (posle mogu da se uključim i u priču oko oružja ubistava itd) je:

  • kako taj sistem zapravo funkcioniše? ti "moraš" detetu kod kuće da "predaješ" sve časove koje bi inače imao u školi? i po kom "programu"?
  • i kako onda ide "provera" - ipak mora u tu neku školu da ode i tamo da polaže da je savladao gradivo tih predmeta?
  • i do kad uopšte može homeschool? osnovna škola samo kapiram, srednja već ne može?

Da, program mora imati minimum istu vrednost kao i public school program, samo roditelj(i) drze casove. Ima bas dosta da se bira koji ces stil ucenja da izaberes, recimo montessori je veoma popularan. Mi smo izabrali jedan sto uzmes perkove iz svih ponudjenih opcija pa napravis custom program. Nas se fokusura na interesu deteta prema predmetu, pa onda dati vecinu vremena i truda na to, jer studije a i iskutvo sada pokazuju da nauce najvise kad su zainteresovani. Naravno mora neki minimum truda za sve predmete ali poenta je vrebati talase ko surfer umesto siliti i izazivati mrznju prema predmetu.

Redovno sve rade vezbe i dokumentacija savladanog znanja, ali je manje fokus na hype jednom testu nego vise manjih.

Moze ko god hoce, samo moraju roditelji da prodju inspekciju i test da nisu retardi. Ide to do srednje, pa za univerzitet mogu samo da poloze entry test da bi se upisali.

Za sad ide super, znanje im je ispred programa bas podosta, al smo na jednom prihodu. Dosta je teze izvesti sve, mnogo više cimanja bez odmora, al ih ne traumura institucija puna nezainteresovanih i ludih. Nema razno raznih roditeljskih grupa, aktivista, sklj vakcina, pranja mozga, maltretiranja i nasilja van decijeg obima. Igraju sport, uce instrumente, na komp uce i rad i igre. Nisam toliko mutav da mislim kako je savrsen sistem, ali vidim svojim ocima da je bolje nego moje iskustvo i zena njeno.

1 hour ago, absolute said:

Ja se sećam za vreme korone i nije mi bilo baš zanimljivo.

Sa jedne strane treba da radiš, a sa druge strane kao učiš nešto decu.

Možda da čovek ne radi, pa da ima vremena da se posveti deci to može da bude dobar koncept.

Otprilike ispadne kao posao sa dve smene, bez plate u parama 🙂 

Ideja je da im se priusti srecna i bezbedna okolinu za razvoj, a posle ce oni sami pokljuviti ostalo kad su stariji, bez traumi koje realno nisu morale da se rushuju.

"A forgotten virtue like honesty is worth at least twenty credits." -JC Denton

Link to comment
Share on other sites

On 3/18/2024 at 2:02 PM, [BMF]Psycho said:

Redovno sve rade vezbe i dokumentacija savladanog znanja, ali je manje fokus na hype jednom testu nego vise manjih.

 

ali ko ovo proverava? ok je što vi dokumentujete učenje ali kako sistem verifikuje da je dete savladalo gradivo pre nego što se upiše na faktultet/srednju školu?

inače, kad smo na temi:

Многи наставници се жале да су под великим притиском родитеља који ангажују и адвокате да би деци поправили оцене. Али нису само професори у тешком положају. Према незваничним подацима, све је више директора који су због притисака дали оставке.

Директор школе све чешће мора да буде и менаџер и педагог и планер и преговарач. Мора сваког дана да попуни 18 различитих електронских формулара. За све што се у школи деси одговара и кривично и материјално.

А није реткост да маме и тате долазе у школу са адвокатима, прете тужбама, парницама.

"Не разумеју да родитељство не значи само љубав и заштиту која је понекад претерана. Они сматрају да могу да управљају на неки начин радом школе, да могу да одреде наставнику како ће да испитује, да могу да се питају шта ће да се ради на часу, које теме", наводи Милош Букумира, директор Графичко-медијске школе.

Skoro sam sad imao slučaj da su "pretili advokatom" zbog neke torte, ispratio sam tu priču, nije se dopala ljudima kako je ispala pa su zvali nekog ortaka (najverovatnije) koji je advokat ili se tako predstavlja da traži poslastičarnici da im zamene tortu :)) tako da me apsolutno ne čudi scenario u kojem roditelji dolaze u školu i prete advokatom da se popravi ocena detetu :))

Link to comment
Share on other sites

odavno roditelji dolaze sa advokatima u skolu, ja znam da to traje brat bratu 10 godina

roditelji su prosto mrtvi debili (pored debila direktora), i to je to (a to skontas tek kada i ti postanes roditelj), a drzava ih eto i dan danas ohrabruje da budu jos veci debili 

shodno tome, razredni nam rece da je doslo pravilo u skolu da ako se nesto desi detetu, da nastavnik ne sme da mu pruzi pomoc, ne sme da ostvari fizicki kontakt da mu ne bi pogorsao stanje - i onda je razredni izjavio da ce on pod punom odgovonorscu prici uceniku da mu pruzi pomoc, na svoju ruku i ako treba na svoju stetu... i eto to je slika, zasto skole kod nas iole funkcionisu, kada dodje sledeca generacija nastavnika kontam i ovde ce biti opsti raspad tj veci nego sada 

eto kao roditelj sam skontao da je deci ciji roditelji danas ne vrse pritisak na skolu, izuzetno tesko jer deca i te kako znaju da moze i tako da se zavrsi ocena ili sta vec, a nama je tesko da im objasnimo kako zivot funkcionise, i da su u sustini to sve blago retardirani tipovi....

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

jbt kad se setim nas razredni u prom i drugom razredu kada neko napravi neku glupost prutom po dlanu par puta i da znas kako cutis onda. prvo stajanje u cosku okrenut zidu nekoliko minuta, ali ako si uporan prut po dlanu.

ali je bio car. svi komplet smo se raspali od plakanja kada je na kraju drugog razreda otisao u penziju i mi dobili nekog drugog nastavnika.

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, cali said:

Dečak pod još nerazjašnjenim okolnostima pretrpeo povrede u školi, preminuo u Urgentnom.

https://www.blic.rs/vesti/beograd/djak-pao-u-skoli-povredio-glavu-i-preminuo-u-bolnici-direktorka-skole-u-beogradu/yv53vys

čitao sam ovo, to je neka škola za decu sa posebnim potrebama:

„Želimo da naglasimo da nije bilo tuče, odnosno sukoba između dva učenika, već da je nesrećnim spletom okolnosti usled fizičkog kontakta jedan od učenika pao, zadobio teške povrede glave i nažalost kasnije preminuo. Škola je odmah reagovala, ukazala je prvu pomoć učeniku i pozvala Hitnu pomoć koja je brzo došla i prevezla učenika u Urgentni centar. Prilikom incidenta učenici su bili pod nadzorom nastavnika i dve medicinske sestre koji su zaposleni u školi. Nažalost, i pored napora lekara, učenik je 22. marta preminuo“, navodi direktorka škole.

„Škola je u konstantnom kontaktu sa roditeljima učenika i nadležnim institucijama – Ministarstvom prosvete i policijom, koja sprovodi aktivnosti iz svoje nadležnosti.  Želim da Vas upoznam i sa činjenicom da je Srednja zanatska škola srednja škola koja obrazuje učenike sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. Zato vas molimo da prilikom izveštavanja imate u vidu da kod učenika sa ovim specifičnostima ne možemo govoriti o namerama da se neko povredi, svesnoj radnji i proračunatom postupku“, ističe ona.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/23/2024 at 9:10 PM, Lucky said:

ali ko ovo proverava? ok je što vi dokumentujete učenje ali kako sistem verifikuje da je dete savladalo gradivo pre nego što se upiše na faktultet/srednju školu?

inače, kad smo na temi:

Многи наставници се жале да су под великим притиском родитеља који ангажују и адвокате да би деци поправили оцене. Али нису само професори у тешком положају. Према незваничним подацима, све је више директора који су због притисака дали оставке.

Директор школе све чешће мора да буде и менаџер и педагог и планер и преговарач. Мора сваког дана да попуни 18 различитих електронских формулара. За све што се у школи деси одговара и кривично и материјално.

А није реткост да маме и тате долазе у школу са адвокатима, прете тужбама, парницама.

"Не разумеју да родитељство не значи само љубав и заштиту која је понекад претерана. Они сматрају да могу да управљају на неки начин радом школе, да могу да одреде наставнику како ће да испитује, да могу да се питају шта ће да се ради на часу, које теме", наводи Милош Букумира, директор Графичко-медијске школе.

Skoro sam sad imao slučaj da su "pretili advokatom" zbog neke torte, ispratio sam tu priču, nije se dopala ljudima kako je ispala pa su zvali nekog ortaka (najverovatnije) koji je advokat ili se tako predstavlja da traži poslastičarnici da im zamene tortu :)) tako da me apsolutno ne čudi scenario u kojem roditelji dolaze u školu i prete advokatom da se popravi ocena detetu :))

Drzava pregleda na kraju godine sta je uradjeno, uglavnom ne cimaju ako roditelji nisu retosi. Deca polazu entry ispite pred faks. Nema nekog A-ha! momenta da se upeca, sistem radi, deca idu na posao ili zavrse fakultet posle, bez horora institucijalizovanja.

  • Like +1 1

"A forgotten virtue like honesty is worth at least twenty credits." -JC Denton

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, [BMF]Psycho said:

Drzava pregleda na kraju godine sta je uradjeno, uglavnom ne cimaju ako roditelji nisu retosi. Deca polazu entry ispite pred faks. Nema nekog A-ha! momenta da se upeca, sistem radi, deca idu na posao ili zavrse fakultet posle, bez horora institucijalizovanja.

ne mislim na "a-ha" momenat, više mislim na to što se edukacija spušta na roditelje koji nisu sertifikovani/naučeni da budu predavači. što je ok. i onda iako je možda namera najbolja i najčasnija, može da se desi da isti ti roditelji ne umeju da prenesu potrebno znanje detetu, npr i onda ono jednostavno ne bude sposobno da upiše taj faks. 

zato sam mislio da postoje neke "kontrole" ili makar "semestri" kada neko regulatorno telo proverava napredak deteta kod učenja kod kuće. 

naravno, prijemni jeste sam po sebi svojevrsni test i pokazatelj toga šta su roditelji uradili, ali i ne mogu nužno da bude, imaš i tu načine da "nabubaš" za prijemni.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

У Вишем суду у Београду настављен је парнични поступак који је 27 чланова породица убијене деце покренуло против дечака који је 3. маја прошле године у школи Владислав Рибникар убио деветоро вршњака и чувара школе, и његових родитеља. Да ми је ико укључујући и школу скренуо пажњу, реаговао бих и све бих учинио да спречим да се догоди трагедија", рекао је отац Владимир Кецмановић.

Zanimljivo je ovo obrnuo na školu... ne ulazim u detalje ali realno kad već njemu kače neke rendom stvari može i on da se baci na samu školu:

Такође, је изјавио да не може да схвати шта се десило са Костом да направи толику трагедију и додао је и да је он мртав човек после 3. маја, а да је једини разлог због чега је у суду, његова ћерка, односно Костина сестра.

Владимир Кецмановић је рекао да је његов син био у контакту са великим бројем људи и да је имао велики број активности.

“Да ми је ико укључујући и школу скренуо пажњу, реаговао бих и све бих учинио да спречим да се догоди трагедију, да сам могао да знам шта је у његовој глави”, рекао је Кецмановић.

Ne pravdam lika, i dalje sam mišljenja da njemu ne mogu nešto spec da nakače osim isforsiranih nekih presuda čisto da bi javnost bila podmirena.

Link to comment
Share on other sites

kako mislis ne mogu da mu "nakace" (nisam ispratio sta je sve na toj listi) ?

obucavao maloletno lece na ilegalan nacin rukovanjem vatrenim oružjem, što je direktno dovelo do toga da uradi to sto je uradio ? meni to poprilicno zvuci opasno i neodgovorno, jer znam sta se desavalo kada smo odrastali i samo zato jer je oruzja bilo kojekude (vadili barut iz municije, pravili bombe na fitilj koji smo kupili, igrali se sa pistoljima, zoljama, pucali iz automatskog oruzja etc etc sva sreca nije bilo povredjenih)

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, G!!! said:

kako mislis ne mogu da mu "nakace" (nisam ispratio sta je sve na toj listi) ?

obucavao maloletno lece na ilegalan nacin rukovanjem vatrenim oružjem, što je direktno dovelo do toga da uradi to sto je uradio ? meni to poprilicno zvuci opasno i neodgovorno, jer znam sta se desavalo kada smo odrastali i samo zato jer je oruzja bilo kojekude (vadili barut iz municije, pravili bombe na fitilj koji smo kupili, igrali se sa pistoljima, zoljama, pucali iz automatskog oruzja etc etc sva sreca nije bilo povredjenih)

ok, mogu da mu sude za nešto što podrazumeva zakon o zaštiti stanovništva i ugrožavanju bezbednosti npr, u smislu nije smeo maloletnik da drži pištolj u ruci. njegova odbrana će ofc biti da su bili u streljani gde nije bilo nikog drugog, pod zaštitom instruktora, da nisu bili na ulici, da su bili samo njih dvojica etc. Sve to pod uslovom da je to kažnjivo. I ako i jeste, dobiće za to maksimalnu kaznu koja je propisana a koja ne znamo koja je (verovatno piše u nekom zakonu). I to je sve što je realno, jer sve drugo je "karikanje" na koje će advokati da se žale. 

da se razumemo ne pravdam ja ovde nikoga niti mislim da treba da oni ne budu optuženi, ali pre svega to treba da bude Kosta koji je ljude pobio. On ne može, jer zakon ne dozvoljava, pa su se svi sad okrenuli ka "second best" - idemo na roditelje, ok, fer, ali lično smatram ovako subjektivno da nemaju neki "jak slučaj" tužioci i da će sud doneti presudu pod pritiskom javnosti / vlasti pre svega.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je zakon takav da sve i da ga je ovaj vodio na casove klavira, opet bi bio odgovoran - jednostavno roditelj je odgovoran za krivicno delo deteta ispod 14 god i to je jasno.

 

E sad, ne vidim na koju foru oni mogu njemu da "nakarikaju" bilo sta, jer on je po defaultu odgovoran, ako je maks kazna lupam 20 god, cisto sumnjam da postoji "u sifrarniku" neko delo tipa "obucavanje za teroristicki napad" pa da mu to napakuju... ili tipa "nesprecavanje zlocina", ako nesto na ovu foru hoce da mu napakuju, tu dolazimo i do toga da onda on tako te random optuzbe moze da prebaci i na skolu...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...