Jump to content

Official RuR Diaspora topic


Recommended Posts

pa ne bih ja to uzeo za ozbiljno bez detaljnijeg istrazivanja, mada ovako deluje malo debilno da neko stvarno aludira na secenje ruku. 

Al svakako je zgodno da im napomenem uz sve naziv filma i da ga ima na amazon prime 😄 😄

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Quote

There is a folklore tradition that the name Antwerpen is from Dutch handwerpen ("hand-throwing"). A giant called Antigoon is said to have lived near the Scheldt river. He extracted a toll from passing boatmen, severed the hand of anyone who did not pay, and threw it in the river. Eventually the giant was killed by a young hero named Silvius Brabo, who cut off the giant's own hand and flung it into the river. This is unlikely to be the true origin, but it is celebrated by a statue (illustrated further below) in the city's main market square, the Grote Markt.

sava savanovic, prvi srpski vampir

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, f4ts0 said:

pa napisao sam fini gospon sotonisti. Ovde su se pare akumulirale kongom/rudnicima i industrijom do ~1960.

Apropo (kako dobra rec maltene kao ad hominem) leopolda, njega bas proucavam u cilju cinicnih opaski ka lokalnim pametnjakovicim, taj lik pobio i pokrao kongo, ali je pokrao i belgiju kasnije jebeno. 

Zanimljiva pricica (mislim zanimljiva) je da ANTWERPEN vuce koren od "bacati ruke" i na nekim gradskim grbovima se vide 2 sake. Lokalci ofc tvrde da je to neka njihova bajka dok istoricari tvrde da je to insinuacija na secene ruke.

No poenta je da je dobro sto se ne moze desiti kao u srbiji da ITevac ima 3 lekarske plate.

takvo društvo bi bilo pravedno da fudbaler (pa čak i u Belgijskoj prvoj ligi, koja nije neki spec kvalitet) nema jedno 20 puta veću platu od top doktora u Belgiji
https://salarysport.com/football/belgian-pro-league/club-brugge/
Ne znam koliko pratiš fudbal, ali ovaj Simon Mignolet je bio veoma prosečan golman u Premijer ligi, i Liverpulu je svanulo kad su ga pomerili sa gola. Drugi najveći klub, Andreleht, ima još veće plate https://salarysport.com/football/belgian-pro-league/anderlecht/, a Naser Čadli je takođe propalitet iz Premijer Lige. 

Tako da, dobro bi bilo da je doktor na vrhu tog lanca, pa onda ispod inženjer, advokat, i tu negde sportista. Pošto takve pravde nema, mislim da nema ni poente pričati o tome zašto je dobro da ITjevac nema 3 lekarske plate, a u Srbiji ih ima. I nemoj opet da počinjemo o tome da fudbaler privuče xy ljudi koji kupe TV pretplatu, merchandise, karte za tekmu, etc, i ITjevac realno po svom radnom mestu donosi zaradu 5x, a doktor ne jer je zdravstvo subvencionisano.  Naročito ne u Belgiji, gde je Brugges prijavio profit od 1.9 miliona evra ove godine https://www.clubbrugge.be/en/club-brugges-annual-report , a daju na plate 20 miliona evra. IT firma koja da za plate zaposlenih 20 miliona evra zaradi dosta više od 1.9 miliona evra na kraju godine

Svako tržište, koje može da se razvija slobodno, uplivom kapitala i plasmanom, i treba, tako da ako sutra u Srbiji postoji bilo koja profesija koja ima 10x plate veće od proseka, ja ću da budem veoma srećan zbog toga, jer to overall povlači i dosta drugih profesija sa sobom

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

zbog čega? Ok je da fudbaler ili glumac ima 20 prosečnih plata top doktora, ali nije ok da to ima ITjevac? Naročito u zemljama gde profit od npr sporta nije isti kao u onim gde se u fudbalu obrće ogromna lova (npr baš Belgija, jer je liga truba, i sad imaju lošiji koeficijent nego naša raspala domaća liga). Takođe, porezi za fudbalere su dosta manji po zemljama EU nego za tebe ili doktora ili advokata, ali opet smatramo te zemlje za ultra uredjene po poreskoj politici i platama (u Nemačkoj npr fudbaleri plaćaju ukupne poreze i doprinose negde oko 20%, jer imaju poseban status, i time se kupuje socijalni mir da klubovi mogu da budu konkurentni, a da ne odu u bankrot)

  • Like +1 1

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Nazalost nije tako, isto je sa ljudima koji su influence ili sta vec. Poznat , dosta love i rokaj. KO JEBE IT i doktore i sl. Dok ne dodje nesto tipa gde bas trebaju. A ustvari su stalno potrebni, za razliku od fudbalera koji kurcu ne sluze. Al' ajde.

  • Like +1 1

There is nothing either good or bad, thinking make it so.

Drndara.thumb.png.e387ee50467198aff9c89a

 

Link to comment
Share on other sites

sve se ja to slažem, al što smatramo onda da je u balansu ako su IT i plate doktora u nekoj normali, a nije normalno ako neka grana industrije ima par puta veće plate od doktorskih i sl ? Znači, uzeli smo zdravo za gotovo da celebrity kultura ima nenormalno velike i neobjašnjive plate shodno ulozi u društvu, ali nam je nenormalno ako neka od "normalnih" profesija krene da generiše veći profit za sebe?

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Highl1 said:

advokat / doktor / veterinar u Nemačkoj može da zaradi 3 do 4k na prosečnom poslu, osim ako nije naglo napredovao i zauzeo  veće pozicije. Verovato ti ili ne, postoje ljudi u istim ovim profesijama u Srbiji koji zarađuju takve pare. To što u Nemačkoj takvu platu ima 50% zaposlenih u ovim profesijama, a u Srbiji 2 - 5%, to je neka druga priča, samo ti pričam da to nije nemoguće, sam si rekao da je početna 100k za advokata, što je pre 10 godina bilo nezamislivo i nemoguće. A tek kad uzmu i uporede se cene života u Nemačkoj i Srbiji, ti ljudi ovde sa takvim EU platama su bukvalno bogataši. I ne mora sve da bude 10km od centra Beograda, ima mesta u kojima je lep i pristojan život, isto kao što i u Nemačkoj ili Skandinaviji ili Belgiji ima mesta gde ne bi za živu glavu zašao i provodio vreme (toga najmanje ima u Nemačkoj, ali ima itekako po ovim drugim zemljama, ali čak i ako gledaš Nemačku, pa Frankfurt o kome pričamo, Galus, Niderad, Ofenbah, realno nisu delovi grada / okolna mesta u kojima želiš da provedeš duže od tih obaveznih minuta koliko metro ili voz stoji u stanici). 
I uopšte nemam nameru da nekog ubedjujem, ili da se ovde meri čiji je duži, moja poenta je, nije nemoguće ovde, i nisu svi u ITju ili su SNS / kriminal priča, samo treba otvoreno sagledati stvari. Loše je, al nije užasno, i opcija ima, ali je potreban dosta veći trud nego napolju.  I sreća naravno, ali sreća je neizostavni deo života gde god se nadješ, a ako se ne cimaš i ne pokušavaš, nećeš ni imati priliku da pogleda ta sreća

ovde se ne bih bas u potpunosti slozio...secam se nase price od pre 4-5 god kada smo pricali kako je za lekara specijalistu u DE nemoguce da ima 5k osim ako nije nacelnik odeljenja i ima smenski rad/prekovremeno itd...ne znam dal se nesto u medjuvremenu promenilo sa platama ili je na zapadu veci standard, ali vidim da ovde specijalisti mogu da biju 5k bez nekog veceg cimanja i napredovanja...specijalizanti na odeljenju sa dezurstvima idu do 4k recimo...e sad zavisi od tarifniih sistema koje bolnica koristi, i to se razlikuje...ili tipa privatne bolnice i laboratorije imaju opciju da ponude i vecu platu, a mnogi to i rade kako im ne bi otisli lekari za Lux, Svicu itd...ok to je svakako tu negde, nije nesto mnogo vise nego sto si ti rekao...a u Srbiji mozes kao lekar da imas 3-4k ako radis privatno ili paralelno privatno i drzavno ili na vise mesta privatno honorarno itd...takvih specijalista ima naravno, ali opet nije to neki veliki broj kad se uporedi sa velikom vecinom lekara koji gule drzavno za 1k jura sa sve dezustvima

  • Like +1 1

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dule_smor said:

ovde se ne bih bas u potpunosti slozio...secam se nase price od pre 4-5 god kada smo pricali kako je za lekara specijalistu u DE nemoguce da ima 5k osim ako nije nacelnik odeljenja i ima smenski rad/prekovremeno itd...ne znam dal se nesto u medjuvremenu promenilo sa platama ili je na zapadu veci standard, ali vidim da ovde specijalisti mogu da biju 5k bez nekog veceg cimanja i napredovanja...specijalizanti na odeljenju sa dezurstvima idu do 4k recimo...e sad zavisi od tarifniih sistema koje bolnica koristi, i to se razlikuje...ili tipa privatne bolnice i laboratorije imaju opciju da ponude i vecu platu, a mnogi to i rade kako im ne bi otisli lekari za Lux, Svicu itd...ok to je svakako tu negde, nije nesto mnogo vise nego sto si ti rekao...a u Srbiji mozes kao lekar da imas 3-4k ako radis privatno ili paralelno privatno i drzavno ili na vise mesta privatno honorarno itd...takvih specijalista ima naravno, ali opet nije to neki veliki broj kad se uporedi sa velikom vecinom lekara koji gule drzavno za 1k jura sa sve dezustvima

5k neto u kategoriji 1 dule je plata od 110k bruto, što nije baš svakodnevna plata ni doktora, ni inženjera, ni advokata, već to imaju seniori u svojim profesijama (kao što reče, specijalisti, plus odredjene bolnice). Prosek je u tih 3 do 4 neto, kao i u drugim profesijama. A plate su ozbiljno skočile u odnosu na pet godina unazad, jer je inflacija veća od očekivane od 2% (samo je ove godine 6% u Nemačkoj). Ali opet, znaš i sam da je problem što nećeš dobiti posao tek tako, i tamo gde ti hoćeš. Npr, ako si zacrtao kao doktor Berlin / Hamburg / Minhen / Frankfurt, načekaćeš se dok dodješ tamo gde hoćeš u svojoj oblasti. Daleko od toga naravno da ćeš ovde sve dobiti kako hoćeš bez predebelih veza.

I opet, nije poenta ubedjivanje da je ovde bolje, za medicinu sigurno nije bolje, ja samo kažem da ovo nije mordor i da samo IT zarađuje, a svi drugi umiru od gladi. Samo je pitanje ko šta hoće da radi, gde želi da radi, da li jednostavno želi uredjeniji sistem u kome linearno može da napreduje ok, ili sa druge strane više ceni da bude u svojoj zemlji, bliže svojoj porodici, etc. Ali činjenica je, situacija je bolja nego pre 10 godina, i dosta bolja nego pre 20 godina, tako da sada u svakoj profesiji ima neke šanse da napreduješ i napraviš neke pare za koliko toliko pristojan život i ostaneš u zemlji, ako tome težiš. Ako sebe 100% ne vidiš ovde, i sve ti smeta, nema tih para koje će te naterati da ostaneš.

  • Like +1 1
  • Upvote (+1) 1

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Ma gde situacija bolja jbt...jesta bolja u IT, jeste bolja u nekim profesijama, u vecini je gora, a da ne pominjem cene koje su nenormalne vece u odnosu na kakve bi trebale da budu, 100 e mi nije dovoljno da napunim rezervoar i onda pomislim, kako ljudi sa 300-400 e mesecno uopste prezivljavaju ovde... Ti gledas iz svoje perspektive i iskljucivo iz svoje i bolje je ali to je zato sto si u top 20% u Srbiji, to je kao kad pominju prosecnu platu i kazu kako je skocila a onaj na Aerodromu dize prosek dok vecina ljudi rmba za minimalac, znam da ti nije cilj al ponekad stvarno zvucis kao vucic 🙂

Link to comment
Share on other sites

Jebote, ko o čemu ti o Vučiću, opet i opet, preopterećen si njim.
Napredak privrede u poslednjih 10ak godina nema nikakve veze ni sa Vučićem ni sa SNSom, ni sa bilo kojom drugom vlašću, i da i nisi imao vlast, imao bi isti napredak (verovatno i neuporedivo bolji, jer ne bi imao ko da koči). Veoma je prosto, prošla je kriza, zemlja se otvorila za investicije, i privreda je sama našla put ovako ili onako. I ne gledam uopšte iz svoje perspektive, evo ti samo stvari koje su rečene na ovom topicu od drugih ljudi:
- doktor sa dežurstvima ima 1000 evra - moja keva kao zamenik direktora i doktor nauka iz transfuziologije je mogla da samo sanja o 1000 evra dok nije otišla u penziju 2013e
- pripravnik advokat sa pravosudnim počinje sa 100k
- dalje, wolt i glovo dostava imaju oko 80k prosečno, neki dosta i više, car:go ima prosečno 100k
- ako gledam moju branšu, mi smo kao juniori 2007, 2008e počinjali sa 300 evra, danas juniori počinju sa 700, 800 evra, neki i dosta više. Plus, mi smo jurili svaki živi posao, jer nije bilo ni blizu ovoliko kompanija za praksu i posao kao danas
- dolazak konkurencije u razne oblasti - dok nije došao Lidl, Maksi i drugi su držali veoma niske plate za radnike po supermarketima, kad je došao Lidl, dosta njih je prešlo u Lidl, i samim tim je krenula konkurencija pa je i Maxi morao da izjednači plate
- svako ko bukvalno zna engleski, mož se zaposli u NCR za 50, 60k. Pre 10 godina ti jednostavno nisi imao ni posao, a danas ljudi preskaču NCR jer se tripuju da im je ispod časti tamo da rade.
- prosečna "stvarna" plata, ono što ljudi dobiju, jer se tu prelije iz crne ekonomije i sl, u BGu je negde 600, 700e, što je isto bilo nezamislivo pre par godina
- minimalac je bio 17k 2013, 2014e kad već, sad je 30k (iako realno ništa ne možeš da uradiš sa tim minimalcem)

Da, znam da ovo sve pričam za Beograd (i za NS verovatno, slabije za druge gradove), ali Beograd i NS su ti fazon skoro pa pola zemlje, na žalost. Takođe, kad pričamo o životu i proseku u US, ne gledamo Kršvil, Alabama, već gledamo život u većim sredinama, a čak i u zapadnoj EU, koja stvarno teži da bude balans dobrog života i zarada, nebo i zemlja su plate, ali i cene u malim mestima, kao i u ogromnim gradovima. I da, znam da su skočile cene, pa je 1000e pre 10 godina bukvalno kao 2000e danas, ali takodje ti cene skaču svuda, imaš inflaciju od 6% ove godine i u Nemačkoj i US, tako da plata kao plata svugde gubi na vrednosti. I da, nije "dobro", niti će skoro biti dobro, jer treba da se promeni ova vlast, i ceo sistem koji kod nas vlada, ali je barem nešto bolje nego što je bilo, jer imaš neke opcije. Pre 10, 15 godina, da ne govorim o vremenu Slobe, opcija je bilo minorno, i posla, a kamoli sa iole normalnom platom nije bilo. Da li je to sad "bolje" samo u BGu i ajde NSu, verovatno, ali na žalost, bolje je i da ima, pa ako moraš, seliš se za BG, kopaš rukama i nogama, nego da apsolutno nema nigde i da sve propada.

I šta ti voziš kad ti 100e nije dovoljno da napuniš rezervoar, jer je to 70 litara dizela ? 🙂

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

ima istine u tome sto pricas, samo mislim da malo olako prelazis preko toga sto to samo vazi za bg i donekle ns

meni recimo devojka, pravnik sa pol pravosudnim, i odlicnim prosekom, god-dve se patila da nadje iole nesto normalno u ns, da bi onda presla da trazi u bg, i nasla manje vise odma

znam jos slicnih primera, tako da bih rekao da je nebo i zemlja ns i bg u pogledu prilika, a ostatak zemlje je komedija porediti

i da, naravno, mozes ti i iz bilo koje vukojebino da radis remote za nekoga, ali nama dobar dio populacije nisu klinci/omladina koji su tech savvy i znaju eng

Edited by mladenq
Link to comment
Share on other sites

______

"i da, naravno, mozes ti i iz bilo koje vukojebino da radis remote za nekoga, ali nama dobar dio populacije nisu klinci/omladina koji su tech savvy i znaju en"
--------

a pa znas kako jebiga, nisi tech savy, nisi ovo nisi ono, i onda kad je jedini posao koji si kvalifikovan da motas kabla za 350 eura, onda se deres po portalima "ja da motam za 350 a u njemackoj kelner ima 2000", a kad ti neko ponudi da odes, onda je "jebem ti vucica tera nas napolje" i tako bla bla....

Jebi ga, svet ide, nekom dobro nekom lose, oduvek je tako. ako si jedva zavrsio srednju i imao san da radis u sta znam jugoexportu za lepu platu, na zalost proslo vreme.
mozda za 20 god IT nece imati vise posla jer ce nas sve ZAMENITI ROBOTI

 

  • Upvote (+1) 2

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, mladenq said:

ima istine u tome sto pricas, samo mislim da malo olako prelazis preko toga sto to samo vazi za bg i donekle ns

meni recimo devojka, pravnik sa pol pravosudnim, i odlicnim prosekom, god-dve se patila da nadje iole nesto normalno u ns, da bi onda presla da trazi u bg, i nasla manje vise odma

znam jos slicnih primera, tako da bih rekao da je nebo i zemlja ns i bg u pogledu prilika, a ostatak zemlje je komedija porediti

i da, naravno, mozes ti i iz bilo koje vukojebino da radis remote za nekoga, ali nama dobar dio populacije nisu klinci/omladina koji su tech savvy i znaju eng

apsolutno se slažem, ali je moja poenta da toga nije bilo ni u BG tek tako pre 10 godina, i te početne pozicije su bile neplaćene, ili po 20 soma i sl. Zato i kažem, nije dobro, ali imaš neku barem opciju, nešto se dešava uprkos užasnoj vlasti i generalnom sranju u zemlji

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Highl1 said:

- dalje, wolt i glovo dostava imaju oko 80k prosečno, neki dosta i više, car:go ima prosečno 100k

reče mi bajko koji vozi cargo, više ni ne znam dal sam ovde pisao, da mu je "loš" mesec 100-120k, da je tokom sezone kad dosta ljudi ide na more (pa aerodrom) 200-250k.

Link to comment
Share on other sites

da, ali treba reći da ti koji idu solidno preko 100-120k npr rade 6 dana po nekih 10-12 sati, što je baš dosta vožnje

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

On 12/15/2021 at 11:18 PM, Highl1 said:

advokat / doktor / veterinar u Nemačkoj može da zaradi 3 do 4k na prosečnom poslu, osim ako nije naglo napredovao i zauzeo  veće pozicije. Verovato ti ili ne, postoje ljudi u istim ovim profesijama u Srbiji koji zarađuju takve pare. To što u Nemačkoj takvu platu ima 50% zaposlenih u ovim profesijama, a u Srbiji 2 - 5%, to je neka druga priča, samo ti pričam da to nije nemoguće, sam si rekao da je početna 100k za advokata, što je pre 10 godina bilo nezamislivo i nemoguće. A tek kad uzmu i uporede se cene života u Nemačkoj i Srbiji, ti ljudi ovde sa takvim EU platama su bukvalno bogataši. I ne mora sve da bude 10km od centra Beograda, ima mesta u kojima je lep i pristojan život, isto kao što i u Nemačkoj ili Skandinaviji ili Belgiji ima mesta gde ne bi za živu glavu zašao i provodio vreme (toga najmanje ima u Nemačkoj, ali ima itekako po ovim drugim zemljama, ali čak i ako gledaš Nemačku, pa Frankfurt o kome pričamo, Galus, Niderad, Ofenbah, realno nisu delovi grada / okolna mesta u kojima želiš da provedeš duže od tih obaveznih minuta koliko metro ili voz stoji u stanici). 
I uopšte nemam nameru da nekog ubedjujem, ili da se ovde meri čiji je duži, moja poenta je, nije nemoguće ovde, i nisu svi u ITju ili su SNS / kriminal priča, samo treba otvoreno sagledati stvari. Loše je, al nije užasno, i opcija ima, ali je potreban dosta veći trud nego napolju.  I sreća naravno, ali sreća je neizostavni deo života gde god se nadješ, a ako se ne cimaš i ne pokušavaš, nećeš ni imati priliku da pogleda ta sreća

Naravno da postoje, evo moja keva je jedna od tih ljudi. Ja ne kazem da nije moguce, ali koliko treba da se stigne do tog nivoa i koliko je truda potrebno da se stigne i odrzi taj nivo? Moja keva radi, cak i sad kad je u penziji, od 7-8 do 10 uvece, cesto i vikendom. Advokat u nemackoj taj nivo dostize mnogo brze, izvesnije i uz manje zrtvovanja privatnog zivota. Tako da - da, tehnicki je moguce ali po koju cenu.
Ja iskreno mislim da ovde nije potrebno nesto mnogo manje para za pristojan zivot nego u Nemackoj (ako nju uzmemo za reper, nebitno - uzmi bilo koju drugu razvijenu drzavu). Ako se izuzme renta stana, sto u NS i BG opasno ide nivou Nemacke, ne vidim da je nesto mnogo jeftinije ovo ostalo. Ljudi koji pricaju da je Srbija "IT or bust", uglavnom traze opravdanje za sopstveno neimanje ili neznanje. 

 

On 12/16/2021 at 2:33 PM, Highl1 said:

Svako tržište, koje može da se razvija slobodno, uplivom kapitala i plasmanom, i treba, tako da ako sutra u Srbiji postoji bilo koja profesija koja ima 10x plate veće od proseka, ja ću da budem veoma srećan zbog toga, jer to overall povlači i dosta drugih profesija sa sobom

Ovo. Na zalost, ja ne vidim u Srbiji bilo koju granu privrede osim IT koja ima ove uslove. A i to je upitno, imajuci u vidu sve sto se desavalo sa frilenserima.

On 12/17/2021 at 10:20 AM, Highl1 said:

Da, znam da ovo sve pričam za Beograd (i za NS verovatno, slabije za druge gradove), ali Beograd i NS su ti fazon skoro pa pola zemlje, na žalost. Takođe, kad pričamo o životu i proseku u US, ne gledamo Kršvil, Alabama, već gledamo život u većim sredinama, a čak i u zapadnoj EU, koja stvarno teži da bude balans dobrog života i zarada, nebo i zemlja su plate, ali i cene u malim mestima, kao i u ogromnim gradovima. I da, znam da su skočile cene, pa je 1000e pre 10 godina bukvalno kao 2000e danas, ali takodje ti cene skaču svuda, imaš inflaciju od 6% ove godine i u Nemačkoj i US, tako da plata kao plata svugde gubi na vrednosti. I da, nije "dobro", niti će skoro biti dobro, jer treba da se promeni ova vlast, i ceo sistem koji kod nas vlada, ali je barem nešto bolje nego što je bilo, jer imaš neke opcije. Pre 10, 15 godina, da ne govorim o vremenu Slobe, opcija je bilo minorno, i posla, a kamoli sa iole normalnom platom nije bilo. Da li je to sad "bolje" samo u BGu i ajde NSu, verovatno, ali na žalost, bolje je i da ima, pa ako moraš, seliš se za BG, kopaš rukama i nogama, nego da apsolutno nema nigde i da sve propada.

Upravo ovo je i problem, sto ti ne mozes da zivis van NS i BG da bi ziveo kulturnim zivotom. Druga mesta nemaju infrastrukturu, ponudu poslova ni sadrzaje koji su potrebni mladom coveku. Novi Sad kao drugi grad u zemlji ima samo autobuski javni prevoz (???). Ja da bih dosao do Futoga pravom linijom treba da cekam bus pola sata i vise. Sa druge strane, u Frankfurtu zivim na City West, radio sam u Eschbornu i treniram (cesto) u Sachsenhausenu sto su tri kraja grada (Eschborn ni nije grad). Vozovi svakih 10 minuta idu. Sa takvim setupom, mogu ziveti 100km od Frankfurta, necu osetiti da mi nesto fali. Drugo, u svakom hamletu Nemci imaju celokupan zivotni paket - obdaniste, skola, ambulanta, posta, trzni centar, itd. U Novom Sadu 10km od Novog Sada je pustara, a komunalna situacija u gradu je sve gora i gora zbog ogromne mase ljudi koja dolazi svake godine. Ako zivis dalje od grada, nemas gde da se parkiras a nemas efikasan javni prevoz kao alternativu. 

Nije nam poenta da imamo dva normalna grada u drzavi koja ce postati nenormalna jer se svi doseljavaju u njih.

  • Upvote (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

nije, ali kad si nerazvijena zemlja koja je na žalost zabola u komunizmu preko 50 godina, ne možeš očekivati da se stvari uplivom nekog kapitala i porastom privrede promene za 10 godina. Uz naravno ovako nakaradnu vlast. I brate, od tebe gajbi do Saschenhausena može peške, ima koliko, 5 kilometara? 🙂

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Highl1 said:

nije, ali kad si nerazvijena zemlja koja je na žalost zabola u komunizmu preko 50 godina, ne možeš očekivati da se stvari uplivom nekog kapitala i porastom privrede promene za 10 godina. Uz naravno ovako nakaradnu vlast. I brate, od tebe gajbi do Saschenhausena može peške, ima koliko, 5 kilometara? 🙂

Pa jeste, kao zemlja perifernog kapitalizma, namenjena nam je uloga motaca kablova a kablovi se nece motati sami 🙂 
Ja sam vise za razvijanje onoga na sta smo prirodno usmereni - poljoprivreda, ali to je vec neka druga prica. Generalno gledano, ako neko zeli drzavu koja funkcionise i to mu je bitno, treba da ode ili makar proba kako je napolju. Ako je nekome dobar bubble u kom zivi i prihvatljiva mu je kolicina drkanja kada je ponekad primoran da izadje iz tog bubble-a, treba da ostane. Apropo zivotnih odluka, mislim da je normalno i da svako treba da zivi van svoje drzave godinu-dve dana, nevezano za odluku o odlasku/ostanku. Mnogo su nam deca zatucana i uskogruda u Srbiji jer nigde ne putuju. Tu ne ubrajam privilegovanu decu bogatasa iz BG/NS, vec median value na nivou drzave.

Kaze 1h18m za 6.2km. Prevozom je 15m racunajuci samo prevoz a 25m od vrata do vrata. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Highl1 said:

da, ali treba reći da ti koji idu solidno preko 100-120k npr rade 6 dana po nekih 10-12 sati, što je baš dosta vožnje

ovaj se nije nešto posebno žalio, više je bio u fazonu da samo treba bolje planirati svoje rute bolje itd, a iskreno ne deluje mi ni kao jedan od tih što bi vozili 12h dnevno, više je neki "batica" lik :)) ne znam jel im to strategija cargo kao firme da se "hvale" ili standardna domaća "ma ja sam car, sam svoj gazda, zarađujem 2k i radim kad hoću" ali eto. Delovalo je da mu baš odgovara. Ne treba zaboraviti doduše da imaju sad i oni foru da ih direkt zoveš - što verujem nije u skladu sa cargo pravilima, ali kao imaš njihov broj pa ih cimneš da te voze pa bude i povoljnije. ali i oni opet zarade više ako imaju te standardne mušterije.

3 hours ago, Dende said:

Drugo, u svakom hamletu Nemci imaju celokupan zivotni paket - obdaniste, skola, ambulanta, posta, trzni centar, itd

pa ... ovo je ... blok u novom beogradu?

1 hour ago, Dende said:

mislim da je normalno i da svako treba da zivi van svoje drzave godinu-dve dana, nevezano za odluku o odlasku/ostanku. Mnogo su nam deca zatucana i uskogruda u Srbiji jer nigde ne putuju. Tu ne ubrajam privilegovanu decu bogatasa iz BG/NS, vec median value na nivou drzave.

velika istina.

ali već smo pričali o tome a i o balonu :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...