Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

Najjača su ta kvazi istraživanja za maske NE NOSI BRNJICU, a imaš najmnogoljudnije zemlje na svetu na istoku koja decenijama uspešno dokazuju kako maske rade posao 😄

 

I'm just going to leave this here:

"Since ancient times, Japan is home to a culture of being considerate of other people around oneself and placing importance on cooperation. These defining characteristics of the Japanese people reinforced their awareness so as to avoid causing trouble to others around them, and this may have made it easier for masks to come into extensive use. "

  • Like +1 1

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, mohr said:

Mozes li mi reci sta se desilo sa ranitidinom, meni je taj lek bio zakon ali su ga kao nesto povukle jer je imao neke nuspojave? Nista mi nije pomagalo sa gorusicom kao taj lek, bukvalno radi u prvoj sekundi, sorry za off

i babi isto! znam da je kukala posle mesecima što ga više nema.

sad koristi neki iz grčke koji se rastvara u vodi, nemam pojma kako se zove mogu da pogledam kad banem sledeći put!

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, alfa said:

 

 

I'm just going to leave this here:

"Since ancient times, Japan is home to a culture of being considerate of other people around oneself and placing importance on cooperation. These defining characteristics of the Japanese people reinforced their awareness so as to avoid causing trouble to others around them, and this may have made it easier for masks to come into extensive use. "

Мислим да ово пре има везе са послушничким менталитетом, него са обзиром према другима 

  • Downvote (-1) 4

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

Ima li nekog iz nisha a da slucajno zna dal ima privatna kovid ambulanta tamo?

Otac od moje verenice ima naglo pogorsanje kao i ja ranije...i sad nema snage ni volje da ceka par sati u kovid ambulanti drzavnoj

 

U pocetku je bio bolje od mene def.istina on ja vakcinisan kineskom vakcinom ali je i star i ima pridruzens bolesti 😞 ako nema privatni kovid sta onda..da se hitna zove? Ali oni ne rade sa kovid pacijentima? Kakav haos jos van bgd kao da ne rade privatno uopste kovid pacijente 😞

Ne moze da jede i dehidriraonje i smrsao..isto kao ja.meni je odmah longacef i kortikosteroid venski pomogao vec prvi dan

8 minutes ago, Elvis J. Kurtovic said:

Мислим да ово пре има везе са послушничким менталитетом, него са обзиром према другима 

Nemoj se ljutis ali za ovo nisi u pravu..evo ja prvi nikad nikom necu reci da se npr vakcinise jer covek mora sam da donese odluku.za mnoge stvari te i razumem(ne podrzavam, ali te razumem).

 

Ali ovo za maske je logicno.maska ako nisfa vise smanji kolicinu virusa ili barem udaljenost na koju odu..ako te plasi mikroplastika uzmes barem pamucne makse koje su dozvoljene kod nas..one jos manje stits ali opet..ako nista vise kad nosis masku drugim ljudima je psihicki lakse jer se osecaju sigurnije..pa sve i da nista ne koristi treba da razumes da su mnogi ljudi uplaseni a onda kad im pridjes bez masks u gsp ili maksiju jos im gore... Dule je skroz u pravu da je ovo haos i sve cudno i nejasno.... Ali ono staviti masku na kratko u gsp ili maksiju.makar pamucne(ja sam vise koristio pamucne bas jer mi ne prija ova standardna)..

 

Maska ili koristi ili ne koristi. Ali ne steti..a ljudima oko tebe barem daje ako nista vise laznu sigurnost..ali mora po cistoj fizici barem malo da koristi...ako si zarazen koronom i bez maske zarazis 9 a sa maskom 8 ljudi..eto to je korist da jednkg manje zarazis...

A ako u oba slucaja zarazis pp 9 ljudi barem si dao lazni osecaj sigurnosti nekome..a i to je neka korist..ovo sve da je situscija takva sa je maska zaista nepotrebna..cak i tada koristi

  • Like +1 1

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, qwert00 said:

Inace sta da ocekujem za pluca..odlicno se osecam ali se jako brzo umorim..saturacija od 92 do 96... Obicno oko 94-95...

 

Kako.da poboljsam sebi situaciju i oporavak? Mirovacu neko vreme. Ali uskoro mora da pocne da mi dolazi cerkica iz prethodnog braka. Ona se vec pita kada ce da pocne da dolazi na vikende opet(a i meni vec dugo sto je ne videh skoro mesec dana tokom moje bolesti)..a ja lezim po skoro ceo dan sada- ona mi to nece dati jer je puna energije 🙂... Takodje sa verenicom planiram u sokobanju na par dana da idem...valjda ce mi vazduh tamo pomoci

 

Imam li sta pametno u bgd? Da mirujem vise ili da tipa idem u kosutnjak koji mi je relativno blizu? Nisam nikad imao problema sa plucima ali sada jasnonosetim da su pluca bila napadnuta...odlicno disem,i lezim nocu na ravnom i ne gusim se ili bilo sta...

 

Vredi li da idem kod specijalists za pluca- pulmolog ili vec kako se zove? Ili samo pustam vreme da resi probleme?

 

Kod pulmologa kada dođe vreme. I ako bude bilo potrebe. Imam preporuku ako ti bude trebalo.. 

Nemoj u prvo vreme da se forsiraš sa idejom da odeš negde, mirovanje, pa lagano. Po meni je bolja varijanta planina tipa Tara, Zlatibor.. , ali nedođija nego banjsko lečenje. Videla sam pre par dana kao Merkur u Vrnjačkoj banji ima neki postkovid oporavak, ma bzvz.. 

 

 

IMG_20210408_115047.jpg

Edited by rbds

i'm not fat, i'm just easy to see..

Link to comment
Share on other sites

Овај мој одговор је реферирао  на Алфин цитат и односио се на Кинезе и Јапанце 🙂

А не бих се сложио да не штети,  пробај да је носиш сваки дан по 8 сати, здрав разум ти каже да удишеш део угљен-диоксида који издушеш, при том се од влаге накупљају бактерије и гљивице на истој,  само мало размисли

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Elvis J. Kurtovic said:

Овај мој одговор је реферирао  на Алфин цитат и односио се на Кинезе и Јапанце 🙂

А не бих се сложио да не штети,  пробај да је носиш сваки дан по 8 сати, здрав разум ти каже да удишеш део угљен-диоксида који издушеш, при том се од влаге накупљају бактерије и гљивице на истој,  само мало размисли

Pa nisam rekao za 8 sati..to je glupo..nego za gsp 10 minuta ili maxi 5-10 minuta.. na poslu ako mora samo ona plasticn velika kao maska.gde normalno dises .tipa radnici u meku to nose...

Ja sam.pamicnu masku nosio tipa u gsp 10 minuta i onda na pranje na 90 stepeni..sad ja retko idem autobusom, radim od kucs i nisam imao.mnogo kontaktaka sem preko cerkice koja ids u skolu i preko verenice koja radi regularno..od njih dve sam i dobio koronu verovatno. Cerka iz skole najverovatnije

 

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Elvis J. Kurtovic said:

Не мислим да су баш сва, него кад за нешто видиш да је много тога сумњиво. Као нпр. студије о томе како маске штите и не штете, а сам здрав разум ти каже да то нема везе са везом

А опет са друге стране имаш брдо студија које показују управо супротно,  ево 79 њих на једном месту 

https://www.lifesitenews.com/news/47-studies-confirm-inefectiveness-of-masks-for-covid-and-32-more-confirm-their-negative-health-effects/

pa znaš kako, ja to malo drugačije posmatram. Za tih 5 min što sam u prodavnici neće mi nešto puno smetati da nosim masku. Čak i da nema funkciju a nije mi baš verovatno da nema, jasno je da kapljice ne mogu da prođu kroz masku, ako ništa drugo, a dosta ljudi tečno govori :))

Drugo, azijati tamo nose maske već 15 godina, nisam primetio neko veliko istraživanje koje kaže da su zbog toga više umirali ili da im mozak nije dobio dovoljno kiseonika. Možda postoji tako nešto, trebalo bi pogledati.

A sa druge strane, čak i da je tako, maska ne bi bila poslednja stvar gde se "guše slobode" ili utiče na zdravlje. Pa evo najzagađeniji smo grad opet par dana za redom (mada doduše, tu maske mogu da pomognu, ako su dobre :)) ja sam se ispred kuće parkirao besplatno do pre godinu dana, od tad je zona pa moram da platim 457 dinara mesečno, u opštinu ne mogu da uđem u šortsu ali žena može u miniću ... mislim, ima tu još primera.

24 minutes ago, rbds said:

Nemoj u prvo vreme da se forsiraš sa idejom da odeš negde, mirovanje, pa lagano. Po meni je bolja varijanta planina tipa Tara, Zlatibor.. , ali nedođija nego banjsko lečenje. Videla sam pre par dana kao Merkur u Vrnjačkoj banji ima neki postkovid oporavak, ma bzvz.. 

banje zimi ne znam da li bih preporučio i zdravima.

ja bio u soko banji i vrnjačkoj baš novembar-decembar prošle godine, od loženja smrdi gore nego beograd

plus se taj merkur realno raspada kao hotel, na slikama imaju 3-4 neka apartmana što su sredili, ovo drugo sve kao iz komunizma.

Zato bolje Vlasinsko jezero! 🙂

Link to comment
Share on other sites

Сви гледате проблем само из свог угла где је носите 5-10 минута, па као могу да издржим, покушајте да сагледате из угла некога ко је принуђен да је носи по 8 сати сваког дана

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Lucky said:

Pa evo najzagađeniji smo grad opet par dana za redom

mali offtopic, ali kako je ovo moguce jbt? sve me mrzi da malo dublje udjem u materiju, ali pocelo je da iskace i iz frizidera, malo malo, pa smo najzagadjeniji na svetu, kako smo koj k mi najzagadjeniji u konkurenciji indijaca, kineza itd itd

je l se to nesto gura namerno, ili smo stvarno nekako taj podvig napravili i toliko smo retardirani

Link to comment
Share on other sites

Pa da.alinja ne znam da iko mora 8 sati sa nosi? To se slazem da nije ok..al tad jenona plasticna velika kao maska idealna.normalno dises jedinonston se tvoji izdisaji zavrse na tojnplastici. Pa to prebrises..video si kako izgleda to npr u meku?

 

Ne znam sto bi iko nosio masku 8 sati ? Objcnu masku..jedino sad ovi u kovid Ambilanti.ali ono dolazs ti svaki cas neko oboleo..van zdravstvdnig radnila ne vidim da iko mor masku nonnstop da nosi?

27 minutes ago, Lucky said:

pa znaš kako, ja to malo drugačije posmatram. Za tih 5 min što sam u prodavnici neće mi nešto puno smetati da nosim masku. Čak i da nema funkciju a nije mi baš verovatno da nema, jasno je da kapljice ne mogu da prođu kroz masku, ako ništa drugo, a dosta ljudi tečno govori :))

Drugo, azijati tamo nose maske već 15 godina, nisam primetio neko veliko istraživanje koje kaže da su zbog toga više umirali ili da im mozak nije dobio dovoljno kiseonika. Možda postoji tako nešto, trebalo bi pogledati.

A sa druge strane, čak i da je tako, maska ne bi bila poslednja stvar gde se "guše slobode" ili utiče na zdravlje. Pa evo najzagađeniji smo grad opet par dana za redom (mada doduše, tu maske mogu da pomognu, ako su dobre :)) ja sam se ispred kuće parkirao besplatno do pre godinu dana, od tad je zona pa moram da platim 457 dinara mesečno, u opštinu ne mogu da uđem u šortsu ali žena može u miniću ... mislim, ima tu još primera.

banje zimi ne znam da li bih preporučio i zdravima.

ja bio u soko banji i vrnjačkoj baš novembar-decembar prošle godine, od loženja smrdi gore nego beograd

plus se taj merkur realno raspada kao hotel, na slikama imaju 3-4 neka apartmana što su sredili, ovo drugo sve kao iz komunizma.

Zato bolje Vlasinsko jezero! 🙂

Treba mi i neko lepo mesto jer sam se verio ovih dana 🙂 verenica je htela banju zbog mene. Taman na verenicki put plus moj oporavak...zlatibor van centra je isto ok meni 🙂

sad samo da tata od verenice ozdravi..korona je uzas 😞

11 minutes ago, mladenq said:

mali offtopic, ali kako je ovo moguce jbt? sve me mrzi da malo dublje udjem u materiju, ali pocelo je da iskace i iz frizidera, malo malo, pa smo najzagadjeniji na svetu, kako smo koj k mi najzagadjeniji u konkurenciji indijaca, kineza itd itd

je l se to nesto gura namerno, ili smo stvarno nekako taj podvig napravili i toliko smo retardirani

Da.toliki smo retardi..nazalost..ne samo.mi nego i okruzenje..

A posledica i siromastva...znate ono kad polomite staru ivericu lakiranu i stavite je kod kontejnera..to nestand za pola sata.neko tu lakiranu ivericu zalozi i zagreje se bespatno..po cenu svog zdravlja i zdravlja okruzenja...

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Dule_smor said:

ali cekaj, ako vec tamo neka studija, neki lobi itd moze da se nasteluje, ko nam garantuje onda da tako nije i sa drugim stvarima? ok, ne kazem da je sve neregularno, ali kako moze covek da zna onda sta jeste, a sta nije? drugo, da li mislis da je to sve tako random, eto malo Kinezi ulete zbog kesa, malo Rusi ispuse zbog politike, malo se neko ogrebe za nesto, da kazem free for all...pa bas zato sto je suvise velika ova stvar koja se desava naivno je misliti da je eto pusteno tek tako da se razvija, pa kako se ko snadje...ok, neke stvari naravno nikoga ne boli kurac, tipa dal ce biti muzike posle 22h u kaficima u Srbiji, ali neki opsti tok bitnih desavanja se svakako usmerava na neki nacin ma koliko to zvucalo paranoicno...eto recimo ova prica vakseri, antivakseri i toliko davanje prostora antivakserskim budalastinama u medijima...kao sa jedne strane se cenzurisu na drustvenim mrezama, a sa druge strane pune novine i televizija prica o 5G, chipovima itd...pa jebemu mater, ako ti je stvarno stalo da se svi vakcinisu potpuno ces ignorisati te gluposti i udariti medijsku blokadu na takve vesti i gotovo...e sad, drugo je pitanje da li nekome odgovara da tipa 5 milijardi ljudi primi 2 doze vakcine i da pandemija bude gotova za godinu dana, ili da se tiih 10 milijardi doza daje svake godine narednih 10 godina...pa cak i da je samo o parama rec, a nije verovatno, to opet nisu zanemerljive sume, pogotovo ako se uzme u obzir cinjenica da fajzer i ostali odavno najavljuju da ce vakcine poskupeti cak 5-10 puta...i tako dalje i tako blize, zivi bili pa videli svakako, ako ikada i vidimo istinu

Pazi, ja se načelno slažem s tobom, i cela situacija se poprilično koristi da se šteluje ovako ili onako u političkom, ekonomskom i društvenom smislu. I naravno da tu ima i korišćenja situacije za različite druge stvari. Pa tipa kad Kina zatvori jednu od najvećih luka na tri nedelje zbog fazon ono 5 registrovanih slučajeva Korone a onda to par meseci kasnije proizvede skok cene prevoza jednog kontejnera od fazon 500% to svakako deluje da nije baš sve čisto. Ili ono izlazi mi na Twitteru bukvalno sponozorisana objava za Sputnjik V koja kaže da je fazon u Argentini 70% vakcinisano tom vakcinom i sada ih je EU skinula sa liste rizičnih zemalja pa sad Argentinci mogu da putuju u EU. A u Rusiji vakcinisano 36%. Ili ono kao Australija se plaši šta će da se desi ako dođe fazon 100 tenisera koji nisu vakcinisani da im se ne razbukta epidemija, kao da oni tamo idu po klubovima i pljuju ljude usput. Plus to što je već pominjano zašto je odobrena kineska ili Astra Zeneka a nije Sputnjik, u čemu je problem? Bukvalno sa svih strana imaš neke u najmanju ruku čudne odluke, naravno i kod nas ali to mi je za nas i više očekivano nego za druge, tako smo radili od starta. 

Drugi problem je čisto medicinske prirode - ja kapiram da ti kao lekar kada dobiješ neki novi lek za bilo šta, na primer lupam za gastritis, dobiješ lepo informaciju šta je, koje su indikacije, kako se primenjuje/dozira, kojim pacijentima se preporučuje/ne preporujuče i slično. I onda krećeš da ga prepisuješ svojim pacijentima (uzmimo da je to oblast zbog koje bi došli kod tebe). Ne radiš ti lično studiju da li je on efikasan, bezbedan i sve, nego veruješ tim nekim mehanizmima koji su tu da bi tebi omogućili da "mirne savesti" prepišeš neki lek pacijentu sa odgovarajućem dijagnozom. Da li je moguće da ta studija bude nameštena - naravno da je moguće, nije jedan lek povučen sa tržišta zbog ovog ili onog razloga. Ali šta to znači onda u odnosu pacijent-lekar? Ja dođem kod tebe s tim problemom, ti mi kažeš "e smanji masnu hranu i pij lek x", ja odem na net, zaključim da tamo piše da taj lek može da izazove fazon impotenciju u 0.2% slučajeva i zaključim da ja neću da ga pijem, nego se konsultujem na lokalnoj Viber grupi da treba da pijem na primer neki homeopatski lek. I šta se onda dešava kad dođem kod tebe za 6 meseci sa tri puta gorom situacijom? Onda si ti kriv kao lekar što te nisam poslušao? U stvari najveći problem je ukoliko se situacija nepopravljivo pogorša, na stranu što sam izgubio x meseci života na gluposti. 

I ja sam upravo protiv tog "pametnom dosta" i "zdravog razuma" zaključivanja pacijenata. Ja kao uslovno rečeno pacijent u ovoj situaciji ne mogu da zdravorazumski zaključujem jer nije u pitanju situacija ako pustim kamen da mi padne na nogu ima da me zaboli, nešto što ja vidim i razumem i mogu da relativno logično zaključim šta će se desiti. A ovde nemam dovoljno znanja ni o virusologiji, ni o epidemiologiji, ni o imunologiji, ni o 16 drugih disciplina da bih uopšte mogao da pojmim šta će se desiti i šta zapravo jeste dobro a šta nije, tj šta ima makar dobre pokazatelje, jer kao što si i ti naglasio 1+1 u medicini nisu uvek baš tačno 2 i zavisi od hiljadu faktora. 

Drugi problem je što daleko od toga da je medicina jedinstvena u nekom ovom stavu u kom pravcu treba ići šta treba onda mi laici da kažemo? Na kraju krajeva i ti sam kažeš sada "pa zašto nije vakcinisano 80% stanovništva i da se reši problem" ili "da li nekome odgovara da 5 milijardi ljudi primi po dve doze vakcine i tako pandemija bude gotova za godinu dana" a imao si i sam relativno skeptične izjave na samom ovom topicu po pitanju vakcinacije protiv korone i različitih vakcina. U tom smislu neki prosečan čovek kaže "pa ček ako moj lokalni Dr Dule nije siguran u to ja sigurno neću da primim vakcinu". S druge strane ti realno imaš situaciju u Srbiji da veliki broj doktora samih nije hteo da se vakciniše, rekao bih da je procenat vakcinisanih doktora i drugih medicinskih radnika ugrubo sličan ili tek nešto malo veći od ukupnog procenta opšte populacije. I onda pa zašto u Srbiji samo 43.5% ukupne populacije vakcinisano, a u Danskoj 75.6%. I na stranu potpuno retardirana kampanja vakcinacije u našim medijima i od strane političara, sama činjenica da kod nas čak ni doktori zdušno ne podržavaju vakcinaciju dovodi do toga da apsolutno ne postoji teorijska šansa da se vakciniše veliki procenat ljudi. 

Mislim nije to samo za ovu oblast, ja prvi ako mi auto-mehaničar kaže "pa treba da se zameni plivajući zamajac, ali verovatno to još može da tera" nema šanse da iskeširam 500 eur odmah nego ću da pustim da tera dokle god jebeno može. Tako će i ljudi u ovoj situaciji da teraju dokle god može sa nadom da verovatno njih neće da pogodi neki teži belaj. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Elvis J. Kurtovic said:

Сви гледате проблем само из свог угла где је носите 5-10 минута, па као могу да издржим, покушајте да сагледате из угла некога ко је принуђен да је носи по 8 сати сваког дана

Cekaj, ljudi nose maske 8 sati na dan desetine godina unazad u sali i niko da pokaze da je stetno sve dok se antivakseri ne uhvatise googla?

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Zwerko said:

Pazi, ja se načelno slažem s tobom, i cela situacija se poprilično koristi da se šteluje ovako ili onako u političkom, ekonomskom i društvenom smislu. I naravno da tu ima i korišćenja situacije za različite druge stvari. Pa tipa kad Kina zatvori jednu od najvećih luka na tri nedelje zbog fazon ono 5 registrovanih slučajeva Korone a onda to par meseci kasnije proizvede skok cene prevoza jednog kontejnera od fazon 500% to svakako deluje da nije baš sve čisto. Ili ono izlazi mi na Twitteru bukvalno sponozorisana objava za Sputnjik V koja kaže da je fazon u Argentini 70% vakcinisano tom vakcinom i sada ih je EU skinula sa liste rizičnih zemalja pa sad Argentinci mogu da putuju u EU. A u Rusiji vakcinisano 36%. Ili ono kao Australija se plaši šta će da se desi ako dođe fazon 100 tenisera koji nisu vakcinisani da im se ne razbukta epidemija, kao da oni tamo idu po klubovima i pljuju ljude usput. Plus to što je već pominjano zašto je odobrena kineska ili Astra Zeneka a nije Sputnjik, u čemu je problem? Bukvalno sa svih strana imaš neke u najmanju ruku čudne odluke, naravno i kod nas ali to mi je za nas i više očekivano nego za druge, tako smo radili od starta. 

Drugi problem je čisto medicinske prirode - ja kapiram da ti kao lekar kada dobiješ neki novi lek za bilo šta, na primer lupam za gastritis, dobiješ lepo informaciju šta je, koje su indikacije, kako se primenjuje/dozira, kojim pacijentima se preporučuje/ne preporujuče i slično. I onda krećeš da ga prepisuješ svojim pacijentima (uzmimo da je to oblast zbog koje bi došli kod tebe). Ne radiš ti lično studiju da li je on efikasan, bezbedan i sve, nego veruješ tim nekim mehanizmima koji su tu da bi tebi omogućili da "mirne savesti" prepišeš neki lek pacijentu sa odgovarajućem dijagnozom. Da li je moguće da ta studija bude nameštena - naravno da je moguće, nije jedan lek povučen sa tržišta zbog ovog ili onog razloga. Ali šta to znači onda u odnosu pacijent-lekar? Ja dođem kod tebe s tim problemom, ti mi kažeš "e smanji masnu hranu i pij lek x", ja odem na net, zaključim da tamo piše da taj lek može da izazove fazon impotenciju u 0.2% slučajeva i zaključim da ja neću da ga pijem, nego se konsultujem na lokalnoj Viber grupi da treba da pijem na primer neki homeopatski lek. I šta se onda dešava kad dođem kod tebe za 6 meseci sa tri puta gorom situacijom? Onda si ti kriv kao lekar što te nisam poslušao? U stvari najveći problem je ukoliko se situacija nepopravljivo pogorša, na stranu što sam izgubio x meseci života na gluposti. 

I ja sam upravo protiv tog "pametnom dosta" i "zdravog razuma" zaključivanja pacijenata. Ja kao uslovno rečeno pacijent u ovoj situaciji ne mogu da zdravorazumski zaključujem jer nije u pitanju situacija ako pustim kamen da mi padne na nogu ima da me zaboli, nešto što ja vidim i razumem i mogu da relativno logično zaključim šta će se desiti. A ovde nemam dovoljno znanja ni o virusologiji, ni o epidemiologiji, ni o imunologiji, ni o 16 drugih disciplina da bih uopšte mogao da pojmim šta će se desiti i šta zapravo jeste dobro a šta nije, tj šta ima makar dobre pokazatelje, jer kao što si i ti naglasio 1+1 u medicini nisu uvek baš tačno 2 i zavisi od hiljadu faktora. 

Drugi problem je što daleko od toga da je medicina jedinstvena u nekom ovom stavu u kom pravcu treba ići šta treba onda mi laici da kažemo? Na kraju krajeva i ti sam kažeš sada "pa zašto nije vakcinisano 80% stanovništva i da se reši problem" ili "da li nekome odgovara da 5 milijardi ljudi primi po dve doze vakcine i tako pandemija bude gotova za godinu dana" a imao si i sam relativno skeptične izjave na samom ovom topicu po pitanju vakcinacije protiv korone i različitih vakcina. U tom smislu neki prosečan čovek kaže "pa ček ako moj lokalni Dr Dule nije siguran u to ja sigurno neću da primim vakcinu". S druge strane ti realno imaš situaciju u Srbiji da veliki broj doktora samih nije hteo da se vakciniše, rekao bih da je procenat vakcinisanih doktora i drugih medicinskih radnika ugrubo sličan ili tek nešto malo veći od ukupnog procenta opšte populacije. I onda pa zašto u Srbiji samo 43.5% ukupne populacije vakcinisano, a u Danskoj 75.6%. I na stranu potpuno retardirana kampanja vakcinacije u našim medijima i od strane političara, sama činjenica da kod nas čak ni doktori zdušno ne podržavaju vakcinaciju dovodi do toga da apsolutno ne postoji teorijska šansa da se vakciniše veliki procenat ljudi. 

Mislim nije to samo za ovu oblast, ja prvi ako mi auto-mehaničar kaže "pa treba da se zameni plivajući zamajac, ali verovatno to još može da tera" nema šanse da iskeširam 500 eur odmah nego ću da pustim da tera dokle god jebeno može. Tako će i ljudi u ovoj situaciji da teraju dokle god može sa nadom da verovatno njih neće da pogodi neki teži belaj. 

slazem se u principu...a ovo da ljudi nece da piju neki lek zbog ne znam cega, ili da uopste nece da piju lekove je uvek bilo, i pre interneta i dostupnosti raznih informacija...ok, mozda u manjem procentu, ali je bilo...sto se tice mojih skepticniih stavova, ja ih i dalje donekle imam, ali sam primio vakcinu, prvo zbog sebe, a i zbog drugih...a ne znam vala ko nije bar malo bio skeptican u svom ovom haosu...i sam kazes da medicina nije jedinstvena, pa nisu svi lekari koji su skepticni nestorovici i jovane stojkovic koji lece pavlovicevom mascu...a ima ih dosta veruj mi, i mnogi ce ti reci da ovo nije medicina koju smo mi ucili na fakultetima iako su primili vakcine recimo...ovo zaista nazalost vise ima veze sa politikom, ekonomijom i ko zna cime, nego sa medicinom i prilicno sam siguran da vecina kolega tako misli iako nece bas tako otvoreno reci...i to ne samo kod nas, nego i ovde u Nemackoj, ovo malo sto uspeh da izvucem od skrtih Svaba

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Johnn1e said:

Cekaj, ljudi nose maske 8 sati na dan desetine godina unazad u sali i niko da pokaze da je stetno sve dok se antivakseri ne uhvatise googla?

Ма јесте,  8 сати сваки дан, то можда у ратним условима.  Друго, мешаш бабе и жабе,  ти људи су изабрали свој позив за разлику од људи којима је то наметнуто. 

Треће,  зар ти стварно треба Гугл да би сагледао ствари реалистички?

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Elvis J. Kurtovic said:

Ма јесте,  8 сати сваки дан, то можда у ратним условима.  Друго, мешаш бабе и жабе,  ти људи су изабрали свој позив за разлику од људи којима је то наметнуто. 

Треће,  зар ти стварно треба Гугл да би сагледао ствари реалистички?

Kod nas neko mora da nosi masku? 8 sati? A da nije zdravsteni sistem? Ja sam i u maksiju kao i meku vidjao da nose plasticne maske velike..ko god to uradi resio je problem..ne vidim da iko mora bas te maske sa mikroplastikom da nosi...

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Dule_smor said:

Elvise stahp pls...maske su najmanji problem u celoj prici, umesto da se fokusiraju ljudi na nastanak problema i izvor svega koji je ocigledno zataskan, zamlacuju se sa maskama i 5g cipovima

О 5г чиповима овде нико није причао осим једног дебила,  а настанак проблема и извор свега је поприлично јасан, осим за људе који верују да је Кинез појео шишмиша и заразио цео свет...

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, qwert00 said:

Kod nas neko mora da nosi masku? 8 sati? A da nije zdravsteni sistem? Ja sam i u maksiju kao i meku vidjao da nose plasticne maske velike..ko god to uradi resio je problem..ne vidim da iko mora bas te maske sa mikroplastikom da nosi...

Evo ja na primer moram na poslu trenutno da nosim masku 8 sati, firma uvela takvo pravilo, nema nikakve veze sa medicinom. Jes mi malo opao IQ ali osim toga ne vidim probleme :tf:

  • Haha (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

 

2 minutes ago, Zwerko said:

Evo ja na primer moram na poslu trenutno da nosim masku 8 sati, firma uvela takvo pravilo, nema nikakve veze sa medicinom. Jes mi malo opao IQ ali osim toga ne vidim probleme :tf:

Taj deo mi nikako nije ulazio u glavu - ajde korona i sve, ali da u 21. veku pored tolikih lekara, stomatologa, stolara, farbara koji nose maske 8h dnevno da kažeš "maske izazivaju zapaljenje plućne maramice"?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...