Jump to content

U koju banku preći?


Recommended Posts

On 12/9/2022 at 1:33 AM, Lucky said:

Draško krije od nas vitalne informacije da se NBS sprema za raspad sistema sledeće godine 🙂 ali ajde, makar su nešto uradili tj. ponudiće nešto narodu.

задовољан сам Контролом банака. респонсивна је на претње и антиципативно делује. не пратим много, али колико сам испратио, и за банке су дали регулаторне олакшице због пада вредности пласмана у записе државе.

1 hour ago, Lucky said:

Pitao sam iz zezanja komercijalnu (sada NLB) oko računa u rubljama, jer vidim da stoji na sajtu da devizni računi mogu biti i rublje. Evo odgovora! Ah da, poslao sam upit 28. novembra, odgovor su poslali 13. decembra :)) Nekome je trebalo vremena da smisli šta će reći :))

 

мораћемо да сачекамо још мало да нам се прочисти банкарски сектор од западних паразитза. камо среће да смо у стању да сами нешто направимо, али Бог чува Србе, па ће пропасти цео европски систем финансија, кад већ ми нисмо у стању да му се одупремо.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Debeli said:

задовољан сам Контролом банака. респонсивна је на претње и антиципативно делује. не пратим много, али колико сам испратио, и за банке су дали регулаторне олакшице због пада вредности пласмана у записе државе.

da budem potpuno objektivan i meni deluje da je NBS pomalo nastupila u fazonu nekoga ko je zapravo "kontrolor" situacije a ne "savetodavac" što je bila priča do pre X godina koju si čak i ti ovde propagirao "mi nemamo alate da utičemo na banke pa možemo samo da savetujemo". Evidentno su pronašli te alate u nekoj fijoci pa sad tu ipak ima nekih izmena tj. makar pozitivnog smera.

44 minutes ago, Debeli said:

мораћемо да сачекамо још мало да нам се прочисти банкарски сектор од западних паразитза. камо среће да смо у стању да сами нешто направимо, али Бог чува Србе, па ће пропасти цео европски систем финансија, кад већ ми нисмо у стању да му се одупремо.

mislim da smo za ovo nešto dalje nego što smo bili u februaru ove godine, izgleda da su svi našli način da preguraju 🙂

evo gledam i one priče turska ludilo inflacija kidanje, bio sam tamo pre x dana, deluje kao da apsolutno nemaju nikakav problem zbog toga 🙂

Link to comment
Share on other sites

Laki za rublje zna se 🙂 stednja

 

https://www.apibank.rs/stanovnistvo/stednja/

 

Ja kao rusofil sam i klijent ove banke 🙂 bivsa moskovska i bivša vtb banka 🙂 danas api.  Rublje imaju u ponudi deceniju barem 🙂

 

 

😄

Edited by qwert00

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Debeli said:

ma kakav problem mogu da imaju zbog inflacije... smešno... inflacija nikad nikog nije upropastila...

živi bili pa videli!

1 hour ago, qwert00 said:

Laki za rublje zna se 🙂 stednja

 

https://www.apibank.rs/stanovnistvo/stednja/

 

Ja kao rusofil sam i klijent ove banke 🙂 bivsa moskovska i bivša vtb banka 🙂 danas api.  Rublje imaju u ponudi deceniju barem 🙂

 

 

😄

ma igrom slučaja u komercijalnoj tj. nlb imam račun od vajkada i videh na sajtu da ima i RUB i rek'o ajd' baš da pitam.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Trenutno se inače odigrava kompletan raspad sistema AIK Banke (i naše AIK banke nekadašnjeg Sbera). Žena je kod njih, poslali su neko obaveštenje pre nedelju dana da će od 14 do 17 biti nedostupni servisi, naravno niko nije mislio da će se to odraziti na baš apsolutno sve. I od tad ne možeš da pristupiš ebankingu, ne rade bankomati, naravno ne rade ni ekspoziture zbog Dana državnosti ali su produžili radno vreme call centra od 7 do 23 i naravno stalno je zauzeto 🙂

Ženi prestala da radi stara aplikacija, ne može da se loguje a kao stigli joj podaci za novu, ali i tu izbacuje grešku kad hoće da napravi nalog :))

Bacim oko na FB i tako to, naravno vrh :)) najjača je banka što šalje odgovor u inbox umesto da odgovori svima 🙂

Screenshot 2023-02-17 at 21.32.47.png

Screenshot 2023-02-17 at 21.33.09.png

najjača stvar je što ovi iz Sber (naša aik) izgleda imaju kompletno nove brojeve računa tako da su uplate odbijene :)) A naravno nikome ništa nisu javili.

Screenshot 2023-02-17 at 21.34.05.png

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Jose Jimenez said:

Koji pakao. 

Poređenja radi, kad su Societe i Vojvođanska menjali broj računa da se konsoliduju pod OTP, javili su nam nove brojeve dva meseca ranije.

slično je bilo i sa NLB i Komercijalnom, znam da su najavili nove brojeve računa unapred a i sama tranzicija je bila brza.

Ne kažem da su oni nešto spec bolji za ostale bankarske stvari ali makar su ovo uradili kako valja 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Da se nadovežem na samog sebe, ova avantura sa AIK bankom se nastavlja :))

Nakon što su javili ljudima nove račune i navodno je sve radilo, stigao je ženi izvod za ceo februar koji, gle čuda, ima promet samo od 01. do 18. februara i posle nema ništa iako stoji uredno da je izvod za ceo mart odnosno od 01. do 28. februara.

Na poziv call centru to je zato što sistem još nije usaglašen ALI VI PROVERITE DA LI VAM NEDOSTAJU NEKA SREDSTVA :))) Kako, nemamo pojma, pa je ostavila broj da je zove neki "specijalista" :))

Da stvar bude zanimljivija, pre tipa nedelju dana krenule da joj stižu poruke o storniranju iznosa, tipa 20ak nekih storno na raznorazne cifre. Ulaskom u ebanking skapiraš da su carevi duplo skidali pare za jedan trošak (tipa račun u dm-u 450 dinara, oni dva puta 450 dinara skinuli) i onda sad stornirali pa vratili nazad. A za to duplo uzimanje nikakvo obaveštenje nije stizalo ofc :)) 

Opet zvali call centar, kao "da da, to je poznat problem, radi se na rešavanju ali vi svakako pogledajte na ebankingu da li vam se slažu iznosi" :))

Link to comment
Share on other sites

E ja sam pre neki dan video tu ispred AIK banke u Bloku 63 neku veliku gužvu, ljude koji napušavaju službenike koji neće da ih puste unutra i sl, već sam mislio da su se oni isto dali u bežaniju ali izgleda da je samo greška u softveru tako da je sve ok!

  • Like +1 1
  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

banke su na redu. prvo u SAD, onda u Evropi, a onda kod nas. banke nemaju šansu u ovim uslovima. državni trezorski zapisi su triger, ne loši plasmani, nego, paradoksalno, plasmani sa tzv. nultim rizikom. dakle, države su prezadužene i tržište reaguje, a banke osećaju prve.

 

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Zwerko said:

E ja sam pre neki dan video tu ispred AIK banke u Bloku 63 neku veliku gužvu, ljude koji napušavaju službenike koji neće da ih puste unutra i sl, već sam mislio da su se oni isto dali u bežaniju ali izgleda da je samo greška u softveru tako da je sve ok!

AIK je inače kupila pored Sber banke (oko koje je i nastala cela frka) i onu Direktnu banku koja je pre nekog vremena kupila Eurobanku (pa se zvala Eurobank Direktna). 

Taj transfer izgleda nije još urađen jer imaju ovo iskustvo sa Sber ali očigledno će i to biti vrh.

12 hours ago, Debeli said:

banke su na redu. prvo u SAD, onda u Evropi, a onda kod nas. banke nemaju šansu u ovim uslovima. državni trezorski zapisi su triger, ne loši plasmani, nego, paradoksalno, plasmani sa tzv. nultim rizikom. dakle, države su prezadužene i tržište reaguje, a banke osećaju prve.

 

pa šta da radimo draško, kako da poslujemo! da krenem drugim firmama da ponudim razmenu u zlatu? :)) pošto kripto jelda nije opcija 🙂

Inače sam čuo danas na radiju još jednu super banalnu stvar, ako je istina, a deluje da jeste.

Ako otvoriš račun za decu neki štedni na njihovo ime itd, i uplaćuješ pare, ako hoćeš da ih podigneš moraš da ideš da tražiš dozvolu centra za socijalni rad 🙂 Popuniš neke papire, šta će ti pare, kako ćeš da ih potrošiš itd, pa ako ti oni odobre, kad to zapravo uradiš opet moraš da im dostaviš i račune za to što si potrošio 🙂

vrh 🙂

ono, razumem kad troše pare deci od rođendana i ti fazoni pa tu kao treba neka kontrola (koju je nemoguće sprovesti) ali kao sam otvoriš račun za decu i uplaćuješ im i onda imaš peripetije. lakše na svoje ime oročiš šta imaš, ali onda gubi poentu 🙂

Link to comment
Share on other sites

sluša se S2, vidim...

🙂

ti, Lale, pričaš o platnom prometu, a ja o bankarskim poslovima, depozitima i plasmanima.

ne držite pare u bankama.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Debeli said:

sluša se S2, vidim...

moja omiljena jutarnja rutina mi je mix između S2, RTS jutarnjeg programa kad je pitanje jutra (to me uvek razgali) i 202ke sa servisnim informacijama. najviše saznam o svemu iz tih 15-20 minuta slušanja nego ceo dan 🙂

1 hour ago, Debeli said:

🙂

ti, Lale, pričaš o platnom prometu, a ja o bankarskim poslovima, depozitima i plasmanima.

ne držite pare u bankama.

aha, jasno, kapiram. pa dobro, pitanje je i ko drži pare u banci, ali opet nije lako ni držati u "slamarici", i to ima svoj set problema 🙂

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, FATA said:

I to jedno pored drugog! Da se hrana brze hladi kad je vruca i brze greje kad je hladna!

doduše ne znam gde je kupatilo.

rekao bih po slici da ova "dnevna soba" nema više od 6 kvadrata, tako da ima još 2 negde nekog kupatila, mora da je iza ormana ulaz. to bi upotpunilo sliku.

ali šalu na stranu, neki singapurćanin bi napravio od ovoga ful gajbu sa krevetom iznad vrata i elementima koji se otvaraju i spuštaju iz zida 🙂

Gledah ovo baš na TV-u slučajno pre neki dan:

Quote

 

Тренутно на српском банкарском тржишту имамо шест скоро равноправних играча, јер толико банака има тржишни удео већи од 10 одсто. Укупно, ових шест банака - пет страних и једна домаћа - заједно заузимају више од две трећине тржишта. Значи ли то да је преосталих 30 одсто тржишта још на продају?

Пет банкара, представника Еуробанк Директне, АИК, Уникредит, Интеза и Опт банке сложило се тада да ће укрупњавање банкарског сектора још трајати. Да је ове године одржан панел са истим банкарима, то би већ били представници четири, а не пет банака, јер је уочи овогодишњег форума, АИК банка бизнисмена Миодрага Костића купила Еуробанк Директну. То је од 2017. године до данас био чак шеснаести уговор о купопродаји. Према саопштењу грчке Еуробанке вредност ове трансакције на Атинској берзи достигла је 280 милиона евра.

Тиме је завршен излазак грчких банака са српског тржишта. Пре тога, од 2008. до данас своје подружнице су продале Алфа банка (такође АИК банци), затим Пиреус банка (Директној банци за 58 милиона евра), а Национална банка Грчке, која је била власник овдашње Војвођанске банке, свој капитал је продала мађарској ОТП банци. Ова банка у Србији је купила и француску Сосијете Женерал банку, а аустријски Рајфајзен је пре непуне две године преузео Креди агрикол банку. Прошле године са српског тржишта изашла је руска Збер банка. Њен капитал преузела је домаћа АИК банка.

 

Quote

 

А како сада изгледа банкарска лига шампиона? Подаци Удружења банака Србије показују да је према висини капитала прва банка Интеза (897 милиона евра). На другом месту је ОТП банка (854 милиона). На трећој позицији НЛБ Комерцијална (725 милиона), четврта је АИК банка (709 милиона), а пети је Рајфајзен (687 милиона). Након последњег спајања АИК банке и Еуробанк Директно, ова домаћа банка избиће на прво место по висини капитала. Процена Удружења банака је да ће капитал АИК банке након тога бити 1,02 милијарде евра.

Листа ће бити мало другачија када је реч о неким другим показатељима. По висини активе и након овог спајања, Интеза ће остати прва (6,7 милијарди евра). Иза ње је ОТП банка (6,2 милијарде), АИК је трећа на листи (5,9 милијарди), на четвртој позицији биће Рајфајзен (5,8 милијарди), а пета на листи биће Уникредит банка (4,8 милијарди), процењује Удружење банака Србије.

По висини кредита банкарска ранг листа ићи ће овим редом: ОТП банка, Интеза, АИК, Рајфајзен и Уникредит банка.

 

ali ovo sa starim domaćim bankama je ludilo stvarno bilo:

Quote

А еволуција банкарског сектора у Србији заправо је почела сликом штрајка радника у главним филијалама Инвест банке, Беобанке, Београдске и Југобанке. Једна од првих реформи нове демократске власти после 2000. године била је ликвидација ове четири државне банке. У том тренутку, око 650 компанија у којима је радило око 600.000 радника, овим банкама дуговало је око 400 милијарди динара.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...