Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

Nije direktno povezana velicina monitora sa refresh rate-om, ali pretpostavljam da taj tvoj radi na 60hz. Pogledaj malo cene monitora koji rade na 144 pa vidi da li ces uopste imati kesa za to. Isto tako, pogledaj da li ti stvarno toliko znaci taj fps, posto ljudsko oko stvarno tesko pravi razliku na vise od 80 fps...

 

Sto se tice pravljenja kompa od nule, sva ova pitanja koja si postavio sam potrazi na netu, previse detalja ima da bi ti ovako neko objasnjavao. Prvo moras da znas da svaki procesor ima svoj socket koji te dalje ogranicava u izboru maticne ploce. Za Intel je aktuelan 1150, a za AMD am3+. Tu nije toliko prosta prica AMD 4 jezgra Intel 2, 4>2. Odredjeni Intel procesori imaju hyper-threading, pa pored 2 (ili 4) fizicka jezgra imaju i 2 (ili 4) logicka. Posle toga biras maticnu, na maticnoj gledas chipset, koliko ti treba slotova za ram, da li ima (i da li ti treba) USB 3.0, sata 3 ili sata 6, onda je pitanje da li zelis da overclockujes procesor, posto ti onda treba bolja maticna i cooler, itd, itd, nismo jos ni poceli pricu o grafickoj, da li da uzimas ssd...

 

Ukratko, ako planiras da sam pravis komp, moraces da odvojis vreme, citas review-e, uporedjujes komponente... Druga opcija ti je da kazes sta zelis od kompa i sa koliko para raspolazes pa da ti ga neko sastavi, ili da kupis sklopljen komp.

 

Evo par sajtova za pocetak:

 

http://www.logicalincrements.com/ najbolje komponente u odredjenom cenovnom rangu. Nije uvek tacno, ali ce ti malo suziti izbor.

http://pcpartpicker.com/ Veliki izbor komponenti, zgodno za uporedjivanje.

http://www.cpubenchmark.net/ Benchmark-ovi za CPU i GPU

http://www.cpu-world.com/Compare/353/AMD_FX-Series_FX-6300_vs_Intel_Core_i3_i3-4330.html sajt za uporedjivanje procesora, lupio sam ti primer cisto da vidis kako sljaka.

http://www.itsvet.com/komponente evo i ovo cisto ako ne znas kojim slucajem, da mozes da uporedis cene kod nas...

 

Pored svega ovoga, imas brdo stvari po forumima, redditu (http://www.reddit.com/r/buildapc), samo ti treba vremena da citas i zanimas se time. Ako te mrzi, uvek imas i one druge dve opcije :D

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

1. Da li je moguce uzeti konfiguraciju od budzeta 45-50k dinara max, gde bih mogao da imam fps u cs:go barem 200 na matchmaking-u?

2. Kakva je razlika izmedju 2-core i 4-core (pre svega mislim na i3 i i5 procesore intela)?

3. Kod i3/i5 procesora ima jedno 5 vrsta istih, pa me zanima koja je tacna razlika jer su neke iste jacine ali su samo drugaciji brojevi?

4. Da li je bolje da kupim gotov kompjuter ili sam da ga sklopim (cuo sam razlicita misljenja na ovu temu)?

5. Da li je moguce(sigurno jeste) da neka komponenta kad bih sam sklapao kompjuter ne moze da ide jedna sa drugom(tipa neka maticna da ne prima neku grafiku ili slicno)?

6. Kakva je razlika izmedju Intel-a i AMD procesora? Ocigledno je da su AMD procesori dosta jeftiniji, a sigurno da postoji i razlog zbog cega je to tako

7. Znam da i3 moze kasnije da se dize na i5, i7, i ako izmisle novi procesor te generacije ili jednostavno taj Intel-ov, pa me isto pitanje zanima i za AMD?

8. Da li je bolje uzeti slabiji Intel procesor koji je iz nekoga razloga kvalitetniji(ili ima samo ime?) ili je bolje uzeti AMD procesor koji je jaci od Intel-ovog (tipa AMD sa 4-core, je jeftiniji od Intelovog i3, koji je dual-core)

9. Da li je moguce uzeti za budzet koji sam skroz gore naveo uzeti neki racunar tacnije konfiguraciju sa kojom bih eventualno mogao da stream-ujem? (nevezano za internet, velicinu monitora itd, za to znam sta mi je potrebno)

10. Sta je integrisana graficka (skapirao sam otprilike da je to lose i da treba da se izbegava)? Plasim se da kupim komp koji je vec napravljen, jer kod i3-ke koja se prodaje na WinWin, u komentarima je WinWin napisao da kod njega ta neka komponenta ne moze da se zameni, tacnije da se nadogradi u buducem periodu? Jer ja bih naravno zeleo da imam mogucnost da u buducnosti ne kupujem skroz nove delove, nego ako vec imam procesor i3 za pocetak npr, da uzmem i5 za koju godinu i slicno).

11. S obzirom da trenutno imam dual-core 2.4ghz, sto je poprilicno slabo, da li to znaci da ako uzmem 4-core sa npr 3.4ghz AMD, da ce mi komp raditi duplo brze i bolje? Pitam iz prostog razloga jer je neko napisao u komentarima da sa tim AMD procesorom i njihovim kompom ima fps u cs:go 130fps recimo, dok ja s ovom bedom imam 90fps, pa mi nije jasno da li je moguce da je razlika u tih 40fps, a da je moj komp i vise nego duplo jeftiniji od tog kog zelim da uzmem?

I tako dalje, i tako dalje... na neka pitanja sam i dobio odgovore, ali kao i uvek, svako ima neko drugacije misljenje, neko hvali AMD i kaze da nije velika razlika, a da je dosta jeftinije, neko kaze da je i3 nesto najmanje sto bih trebao da uzmem, ali da je samo dual core. U nekim kongiguracijama sto sam probao sam da sklopim i vidim, s i5 mi se cini kao da ne mogu da sklopim PC za budzet koji imam. 

Potrebna mi je pomoc od nekoga ko se razume u to, sam je sebi sklopio komp, prati te trendove, tacnije novine, moze da mi pojasni razliku izmedju ovih nekih stvari, jer ne zelim da kupim nesto sto ce mi trajati samo godinu dana, odnosno da bacim novac, a iskreno da odem u prodavnicu i posavetujem se, plasim se jer nisam edukovan o ovome pa moze neko i da me zakine, nebih bas da verujem prodavcu.

 

 

Sklapanje kompa nije pitanje mišljenja već činjenica:

 

1. Ne znam, ne igram CSGO ali ako ne igraš pro za velike pare i uložiš 2000€ u konfiguraciju, ne znači ti ništa da li je 200fps ili 60fps. Ljudsko oko vidi manje od 20 fps ali se "oseti" razlika. Filmovi mogu da prođu sa 24fps zbog prirodnog motion blura, a igre nemaju to već simuliraju i poželjan je što veći fps. 60fps je neka zlatna sredina danas, da ne kažem "standard" jer se dosta igara danas meri po tome kako rade na konzolama gde je to kao cilj trenutne generacije, koje imaju bedan hardver pa je kao to neko dostignuće jer većina televizora na koje su ukačene te konzole su 60Hz, a realno je "više=bolje". Većina mejnstrim monitora je 60Hz i nešto preko 60fps se neće primećivati toliko. 144Hz monitori su skuplji ali da bi sa nekim novim igrama izvukao taj framerate, treba ti jača grafika ili dve u SLI/Crossfire. Takođe, što je veća rezolucija, to mora jača grafika. Trenutni standard je 1920x1080 aspect ratio ili popularno rečeno 1080p. Ako imaš manje od toga, šase su da će ti raditi brže i bolje. U 4K razoluciju i priču se ne treba upuštati jer je neisplativa trenutno.

 

2. Jedan je dual, drugi je quad core. Većina novijih igara kao minimum zahteva navodi i5 tj. quad core.

 

3. Razlike su u gigahercima, megabajtima, neki mogu da se klokuju, neki ne, itd.

 

4. Isto ti je, neko voli (ume) jedno, neko (ne ume pa) drugo, samo nađeš najjeftiniju varijantu.

 

5. Da. Trenutni standardi su PCI-Express 3.0 za grafiku, DDR3 za memoriju, 1150 slot za Intel i AM3+ za AMD, SATA 3.0 tj. SATA 600 za hard diskove i SSD. Izlazi iz grafike su trenutni standard DVI, DisplayPort i HDMI. Uz pomoć onog prostog adaptera može i da se ukači D-SUB na DVI izlaz.

 

6. Različita arhitektura procesora tako da upoređivanje brojki između AMD quad i Intel quad nema poente. AMD više troši struje, više se greje, Intel troši manje, manje se greje, efikasniji je.

 

7. Ako je i3 za slot 1150, može da se zameni sa i5 koji paše isto u slot 1150. Overklokovati i3 je glupo.

 

8. Uzeti i5.

 

9. Da.

 

10. Integrisan grafički čip na matičnoj ploči, nije posebna grafička. 

 

11. Kao što sam rekao, ne mogu se porediti brojke Intela i AMD-a. A dual core vs. quad core ne znači da će ti komp raditi duplo brže već će moći ravnomernije i više procesa da obradi, što nije isto. Tako da može da ubrza rad nečega znatno ali to zavisi da li aplikacija podržava više jezgara ili ne.

 

 

Odeš na http://itsvet.com/komponente pa tražiš sledeće:

 

Procesor: i5 za slot 1150, bilo koji će ti raditi posao

 

Grafika: ili Radeon R9 270 ili Radeon R7 260, gledaš da u specifikaciji piše 256bit magistrala, ne ispod (na ITsvetu to stoji pod Interfejs)

 

RAM: 4GB DDR3 na 1600MHz

 

Matična: neka sa H87 čipsetom ili Z87 (uglavnom piše u nazivu ploče), a da podržava sledeće standarde:

  • PCI-E 3.0
  • DDR3 na 1600MHz
  • CPU ležište 1150
  • SATA600 (SATA 3.0)

 

Napajanje: 500 i više vati (W), recimo LC Power ili tako nešto.

 

SSD za sistem: Samsung EVO 840 ili Kingston neki, oba da podržavaju SATA 600 tj. SATA 3.0

 

HDD za sve ostalo: Po želji, recimo 1TB, isto da podržava SATA 600 tj. SATA 3.0

 

Kućište: po želji http://itsvet.com/kategorija/kucista/comp_comp_case

Edited by CheighLee
  • Upvote (+1) 1

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Poštovani RUR IT mudraci (da ne kažem mudrolije o_0),

 

planiram da kupim nov komp početkom jula. Potreban mi je je uglavnom za igre, želim da bude intelov procesor i nVidia grafika a da mogu da igram GTA V, The Sims 4 i druge nove igre koje izlaze ove godine. Budžet je oko 60 000 dinara i platiću u kešu.

 

Napravio sam neku laičku konfiguraciju ispod (oko 65 000 rsd), ali bi mi mnogo znacio vaš savet. Ništa od ovih komponenata nije moja specijalna želja i prihvatam sve predloge :).

 

Gigabyte MB LGA1150 Z87

Intel CPU LGA 1150 i5-4440, 3.1Ghz

Gigabyte VGA GeForce GTX750 1GBDDR5

Kingston DDR 2x4GB 1600 Mhz HyperX

WD HDD Sata3 7200 1TB WD Black 64MB

LG DVD

LC Power 600W LC600H-12

Raidmax Kućište

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Za 1500 dindzi necu da crknem, a realno mi treba :) skupilo se DVD-ova na kojima je svašta nešto narezano. Nostalgicno je kad ga ubaciš unutra pa pustiš film. Mator sam o_0

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

stoji to za DVD, ali SSD je onaj detalj koji kad kupiš nov komp ti najbolje to nekako predstavi da si kupio novi komp kad se sve onako popali odmah :D

 

A i možeš i jedan modul od 8GB HyperX, mislim da ti izađe i jeftinije, štediš prostor u kućištu, manje elemenata koji se greju, a posle ako budeš dodavao još memorije imaš više slobodnih slotova.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Pa ono, uzima zajebanu memoriju na višem kloku od standardnog i sa zategnutim latencijama, igraće GTA V gde nema loadinga nego se sve strimuje, i onda će da je gura u single channelu. A i gde će za godinu dana da nađe isti takav modul da ga upari sa postojećim? Uzmeš sad lepo dva modula i završiš posao trajno, ionako za igre neće trebati više od 8 GB do izlaska sledeće generacije konzola.

Link to comment
Share on other sites

to baš i nema nekog uticaja sem ako će da radi video produkciju i neke zajebane simulacije i proračune. Ako se komp koristi za standard igre/internet/mediji, nekako je sve jedno.

 

not 

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Firma kupuje laptop koji ce mi biti dat na koriscenje, vrlo verovatno trajno (yay!)

 

Posto ja mogu da biram - a budzet mi je od 60-70k, sta biste mi preporucili da vredi uzeti u igrackom smislu. To mi je glavni motiv da ga prisvojim, pa u tom kontekstu bih i birao.

 

Video sam u Tehno MS-u ovo za 65k

 

http://www.tehnoms.rs/item/NOTAC005059

 

Vredi ili ne vredi?

 

Preporuke?

 

VUDUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU

Link to comment
Share on other sites

Nisi bas iskazao tacno sta ti treba, osim da oces i da se igras :) Recimo meni je 17" malo veliki ako cu da ga setam negde, pa samim tim mozes da uzmes (maltene) istu konfiguraciju kao ovo sto je Vudu preporucio u 15.6" varijanti http://www.emmi.rs/laptop-ra%C4%8Dunari-asus-x550lb-xx016d-156.11.html?productId=40551 za nekih 60k, a posto je manja rezolucija ekrana radice ti i igre bolje. 

 

S druge strane ako oces veci ekran po meni za 17" ima smisla uzimati Full HD, ali je on oko 74k dinara, plus naravno sto ne verujem da ces moci da igras igre u toj rezoluciji http://www.emmi.rs/laptop-ra%C4%8Dunari-asus-x750lb-t4023d-173fhd.11.html?productId=40620

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Najvise ce mi biti potreban radi igranja (imajuci u vidu da pisem opise za Play! to mi dodje kao osnovno sredstvo! :P).

 

Necu morati da ga secam na dnevnom nivou tako da velicina i tezina od 500g gore-dole nije presudna ni po kojoj osnovi.

 

Znaci primarno igre, a onda sve drugo.


Jos nesto mi nije jasno - kako mislis radice mi bolje igre zbog manje rezolucije ekrana?

Link to comment
Share on other sites

Pa te graficke kartice na laptopovima nisu bas nesto zveri, radice bolje u 1366x768 koja je native rezolucija za 15.6 nego u 1600x900 koja je native za vecinu 17", a tek bolje nego u 1920x1080 na onom 17" sto sam okacio. Naravno ti uvek mozes da smanjis rezoluciju u samoj igri, ali to skaliranje ne ide bas linearno, tako da ce na primer na laptopu sa native 1366x768 bolje izgledati igra u toj rezoluciji nego na onome kome je nativna 1600x900 a ti je smanjis na 1366x768.

 

Meni je za neki posao uvek bolja veca rezolucija, ali ako je primarno igranje onda moze biti zapravo i obrnuto, u krajnjoj instanci nije toliko bitan faktor jer neces moci da se igras u najvisoj rezoluciji svakako. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

nisam baš fan ovog Powercolorovog "2 godine garancije, a ne 3" ali R9 270X za 15.299 din je odlična cena i sa dve godine garancije.

 

http://www.emmi.rs/nedeljna_akcija.360.html


inače, GTX 8xx serija grafika (GTX 870 i GTX 880) izgleda krajem ove godine - http://www.techpowerup.com/202238/nvidia-geforce-gtx-880-and-gtx-870-to-launch-this-q4.html

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...