Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

7 hours ago, Lucky said:

nekako sam ih propustio izgleda 😞

ma sve je to kul i iskreno gotivno mi je da postoji još nešto ovako u periodu kada se svi živi opredeljuju da leme na ploče sve živo od komponenti pa i da znaš kako da otvoriš ne možeš ništa da uradiš ... možda je to neki "svetionik" određenog pravca koji će postojati nadalje, ali tripujem se da prosto većina je navikla sa mobilnim telefonima i tabletima da to ti je što ti je i prosto ni nemaju svest o tom periodu razvoja tehnologije kad si sam mogao da upgradeuješ kompove i zezaš se.

Nabrijali se u EU i SAD sa right to repair, to će biti super ako zaživi.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Jose Jimenez said:

Nabrijali se u EU i SAD sa right to repair, to će biti super ako zaživi.

agreed, vidim da ide u nekom smeru ali iskreno mislim da ne bi dobili toliki zamah da se zapravo apple i ekipa nisu odlučili da krenu da ih tužakaju i smaraju, ovako su ih samo zainatili 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Upravo me je i to interesovanje oko right to repair i dovelo do ovog laptopa 🙂 Ja bi vole da vidim da right to repair zaživi, a da, opet, onda vidim kako će to nakaradno kod nas da bude jednog dana implementirano 😄

Jer kod nas smo došli do toga da recimo, Tehnomanija pri preuzimanju uređaja u radnji traži da se otvori pogleda, uveriš i potpišeš da si video da je ok i čitavo. Jes da mi se gadi Tehnoanija, ali znam i debila koji kupe novo i ispuste, polome, pokvase ili uzmu da nešto prčkaju, ili se jednostavno useru kad shvati da su uzeli nešto što će im preiše para mesečno skinuti sa plate, i oštećuju i kvare da bi vratili, a malo se služe do tada. Pa ti sad budi pametan 😄

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

E i Gigatron je to uveo - pre par nedelja sam uzimao neki laptop kod njih i ovi kao "ali da vam uključimo da vidite da radi" i ja kao ok... I ono pošto nije imao OS se bootovao do cmd prompta i to je bilo to [roflmao]doduše ništa nisam potpisivao, ali mi nije palo na pamet da je to zbog tih što vraćaju... 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, millanče said:

Jer kod nas smo došli do toga da recimo, Tehnomanija pri preuzimanju uređaja u radnji traži da se otvori pogleda, uveriš i potpišeš da si video da je ok i čitavo. Jes da mi se gadi Tehnoanija, ali znam i debila koji kupe novo i ispuste, polome, pokvase ili uzmu da nešto prčkaju, ili se jednostavno useru kad shvati da su uzeli nešto što će im preiše para mesečno skinuti sa plate, i oštećuju i kvare da bi vratili, a malo se služe do tada. Pa ti sad budi pametan 😄

Da, da, rade to već neko vreme. Ja sam neki TV uzimao babi pre jedno dve godine i morali su da ga otvore, izvade, uključe.

Sa druge strane, u kineskim radnjama rade to od prvog dana! Kad kupuješ fen ili tako nešto obavezno rade probu! :))

2 hours ago, Zwerko said:

E i Gigatron je to uveo - pre par nedelja sam uzimao neki laptop kod njih i ovi kao "ali da vam uključimo da vidite da radi" i ja kao ok... I ono pošto nije imao OS se bootovao do cmd prompta i to je bilo to [roflmao]doduše ništa nisam potpisivao, ali mi nije palo na pamet da je to zbog tih što vraćaju... 

samo dodatni nivo cimanja zaposlenima ali kapiram ok je ako već moraju da sami plate ako neko dođe pa kuka da je dobio već neispravno.

2 hours ago, millanče said:

Upravo me je i to interesovanje oko right to repair i dovelo do ovog laptopa 🙂 Ja bi vole da vidim da right to repair zaživi, a da, opet, onda vidim kako će to nakaradno kod nas da bude jednog dana implementirano 😄

ako i bude ikada, biće "evo sad to smo vam dali, ali zato su uređaji 30% skuplji jer znate mi sad moramo da napravimo veća kućišta da to stane plus tu ide još konektora kad nije zalemljeno sve" itd.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lucky said:

ako i bude ikada, biće "evo sad to smo vam dali, ali zato su uređaji 30% skuplji jer znate mi sad moramo da napravimo veća kućišta da to stane plus tu ide još konektora kad nije zalemljeno sve" itd.

I to je OK, jer:

  1. Cena popravke će biti manja, jer će lakše da se obavi, i neće biti monopol na tome ko sme da popravlja.
  2. Stari uređaji, čak i pokvareni, će vredeti više, jer mogu da se poprave ili raskantaju za delove.
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Jose Jimenez said:

I to je OK, jer:

  1. Cena popravke će biti manja, jer će lakše da se obavi, i neće biti monopol na tome ko sme da popravlja.
  2. Stari uređaji, čak i pokvareni, će vredeti više, jer mogu da se poprave ili raskantaju za delove.

iskreno ću verovati u to što pričaš! mada mi malo deluje kao kad draško napiše neke svoje vizije budućnosti :))

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Jose Jimenez said:

I to je OK, jer:

  1. Cena popravke će biti manja, jer će lakše da se obavi, i neće biti monopol na tome ko sme da popravlja.
  2. Stari uređaji, čak i pokvareni, će vredeti više, jer mogu da se poprave ili raskantaju za delove.

Ovaj levičar pravo zbori, i slažem se 101 posto sa njim OKO OVIH STVARI 🙂 Jer ima laptopova gde odradim čišćenje kulera i zamenu paste drugarski za pivo, a ima gde mi se život ne mili kad čujem koji je i kakva me agonija čeka dok to odradim. Štaviše dopunio bih sa

3. Popravljen i prepakovan uređaj moći će da priušti neko ko ne može da proušti nov, pa će na njemu neki steći potrebne skilove i popraviti finansije dovoljno da u budućnosti mogu da priušte nov. (Tu će negde ostati koji dinar i meni u džepu:)

4. Biće manje E-otpada, kad bi komponente bile kompatibilnije i upotrebljive kao rezervni delovi makar jednu generaciju unapred i unazad za neki laptop ili fon. Npr, 12.5 inčni ThinkPad 2. i 3. generacije - X220 i X230 dele isti ekran, bateriju i još neke komponente sitnije su međusobno izmenjive. Tako isto i x240 i x250, recimo. Ne znam da li treba da pominjem koliko je ekološki bolje kad bi taj ekran i baterija koji još valjaju u laptopu kome je ploča crkla ili zastarela mogle da se upotrebe i u dve generacije novijem, umesto da se baca sve zbog otkaza ili zastarelosti jedne komponente.

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Modularni dizajn i nije mozda za svakog prosecnog korisnika uredjaja, i nije zaziveo ne zbog toga jer su korisnici nezainteresovani vec kompanije smara cela logistika oko toga i njena povecana cena, kada moze lepo sve zalemnjeno da ti proda i da kupujes novo posle 2 godine a staro kantiras (drugar uvozi racunare sa otpada iz EU i monitore, servisira i naravno prodaje -  tu su polovne masine i u vrednosti od 600-700 eur kome samo napajanje ne radi a kantirane su)

Sa druge strane e-otpad je dzinovski problem postao pogotovo u evropi otkako je kina prekinula uvoz otpada iz EU i SAD

Proizvodjaci su se sad setili da kao eto mozda kupci mozda ipak imaju pravo na popravke, pa se prikazuju kao da popustaju pred pritiskom kojekakvih organizacija i slusaju kupce lal u stvari je problem globalnije prirode i vise ne moze da se gazi starim putem. Ko zna mozda dobijemo uredjaje koji zapravo mogu da rade bar 10 godina. Hvala Kinezima na tome 😄

Ovaj koncept je odlican, pitanje je samo da li ce imati uvek na stanju svega sto ti treba, ali je korak u pravom smeru i kamo srece da napravi bum pa da se sve malo razmrda

Edited by G!!!

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, G!!! said:

Modularni dizajn i nije mozda za svakog prosecnog korisnika uredjaja, i nije zaziveo ne zbog toga jer su korisnici nezainteresovani vec kompanije smara cela logistika oko toga i njena povecana cena, kada moze lepo sve zalemnjeno da ti proda i da kupujes novo posle 2 godine a staro kantiras (drugar uvozi racunare sa otpada iz EU i monitore, servisira i naravno prodaje -  tu su polovne masine i u vrednosti od 600-700 eur kome samo napajanje ne radi a kantirane su)

Sa druge strane e-otpad je dzinovski problem postao pogotovo u evropi otkako je kina prekinula uvoz otpada iz EU i SAD

Proizvodjaci su se sad setili da kao eto mozda kupci mozda ipak imaju pravo na popravke, pa se prikazuju kao da popustaju pred pritiskom kojekakvih organizacija i slusaju kupce lal u stvari je problem globalnije prirode i vise ne moze da se gazi starim putem. Ko zna mozda dobijemo uredjaje koji zapravo mogu da rade bar 10 godina. Hvala Kinezima na tome 😄

Ovaj koncept je odlican, pitanje je samo da li ce imati uvek na stanju svega sto ti treba, ali je korak u pravom smeru i kamo srece da napravi bum pa da se sve malo razmrda

glavni izazov tu je zapravo koliko će tehnologija napredovati i omogućavati da neka baza i dalje bude za modularnost. 

sad je tehnologija brža "onoliko" ali i back in the day kod desktop kompa svako "malo" imaš neki novi konektor, port, tip itd i onda bez obzira što ti je "modularni" desktop dođeš do toga da moraš da menjaš ploču, pa onda i procesor, pa i memoriju ... pa ono filozofsko pitanje, ako mu zameniš sve delove da li je to i dalje isti kompjuter :))

Link to comment
Share on other sites

koliko sam ja shvatio glavna prednost modularnosti je u tome da je sve lakse popraviti ili dodati 

modularnost portova je tu ono fensi fazon koji moze da znaci a i ne mora 

naravno ne sumnjam da bi smo vremenom dosli i u situaciju slicnu ovoj 😄

 

  • Like +1 1
  • Haha (+1) 1

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, G!!! said:

koliko sam ja shvatio glavna prednost modularnosti je u tome da je sve lakse popraviti ili dodati 

modularnost portova je tu ono fensi fazon koji moze da znaci a i ne mora 

naravno ne sumnjam da bi smo vremenom dosli i u situaciju slicnu ovoj 😄

 

haha koja ekipa 🙂 pogledaj ti te outfite i sve to, genijalni su i dan danas 🙂

44 minutes ago, G!!! said:

koliko sam ja shvatio glavna prednost modularnosti je u tome da je sve lakse popraviti ili dodati 

 

naravno, ali onda kao taj konektor koji povezuje module postane zastareo jer otkriju nešto novo bolje veće jače pa on bude usko grlo itd.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, G!!! said:

koliko sam ja shvatio glavna prednost modularnosti je u tome da je sve lakse popraviti ili dodati 

modularnost portova je tu ono fensi fazon koji moze da znaci a i ne mora 

naravno ne sumnjam da bi smo vremenom dosli i u situaciju slicnu ovoj 😄

 

Kako su oni ovo uspevali da snime? Ja ne bih prestajao da se smejem

Link to comment
Share on other sites

Rasplamsala se diskuija, ako, valja se 😄 Možda bi rešenje bilo da ima uređaj neke ocene od A do E, slično kao i za energetsku efikasnost, i da imaš izbor, kad su latptopovi u pitanju i popravljivost i nadogradivost istih, recimo, A bi bilo ovakvo nešto, oko B bi se vrteli neki Thinkpadi i ekvivalenti, MacBook bi bio oko C-D, oni očajni plastitčni laptopovi od 300 eura za zalemljenim Celeronima N i zalemjenim storage i RAM bi bili E, i onda naravno onaj A je skuplji, ali znaš zašto, i znaš treba li ti nešto takvo na duže staze ili nešto jeftinije i jednokratnije.

Baš u svojoj branši imam tu vrstu problema i neupućenosti, neko kome je prema finansijkoj situaciji 40k dinara veliko kao kuća kupi nov laptop za sve te pare, i misli da je dobio nešto kao Golf dvojka, decenijama da samo radi i povremeno nešto očisti i sitno zameni da pojača i vozi, a realnost sasvim drugačija.

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mikser said:

Kako su oni ovo uspevali da snime? Ja ne bih prestajao da se smejem

zato ne pamtimo tebe po ulozi u mućkama!

6 hours ago, millanče said:

Rasplamsala se diskuija, ako, valja se 😄 Možda bi rešenje bilo da ima uređaj neke ocene od A do E, slično kao i za energetsku efikasnost, i da imaš izbor, kad su latptopovi u pitanju i popravljivost i nadogradivost istih, recimo, A bi bilo ovakvo nešto, oko B bi se vrteli neki Thinkpadi i ekvivalenti, MacBook bi bio oko C-D, oni očajni plastitčni laptopovi od 300 eura za zalemljenim Celeronima N i zalemjenim storage i RAM bi bili E, i onda naravno onaj A je skuplji, ali znaš zašto, i znaš treba li ti nešto takvo na duže staze ili nešto jeftinije i jednokratnije.

ja mislim da jedno 3/4 ljudi koji kupuju belu tehniku nije ni pogledalo tu energetsku efikasnost a vrlo verovatno ne znaju ni šta znači. doduše ajde, ne znam ni ja tačno šta je podela, posebno kad su stigli do A, A++, A++++++ itd (srećom pa resetovaše sad) ali makar bacim oko na rejting proizvoda 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

jerli ima smisla kupovati ovo za 150k?

  • GIGABYTE Z490 AORUS ELITE AC
  • INTEL Core i5-10600K
  • DEEPCOOL Castle 240 RGB v2
  • ASUS Dual GeForce RTX 2060 OC
  • GIGABYTE AORUS RGB 16GB DDR4 3200MHz CL16
  • GIGABYTE Aorus RGB 256GB M.2
  • WD Black 1TB
  • Asus Rog Strix 750W 80+ Gold
  • Antec GAMING NX410 White RGB
Link to comment
Share on other sites

Načelno je ok ponuda, s tim da je moja preporuka možda malo jača grafika, tipa 3060 i uzeti SSD od 1TB umesto 1TB HDD+256 GB SSD. A možda skratiti na vodenom hlađenju 🙂 kolega je uzeo nedavno tu kombinaciju samo sa R5 3600 (što je slično cenovno)/3060/16GB/1TB SSD za 165k, doduše bez fensi ploče i hlađenja, rekao bih da to najmanje doprinosi opštem utisku a posebno performansama. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Edeste...elem, poslednji desktop sam uzeo 2013/14, eno ga u Srbiji, sljaka jos kod sestre i njenih klinaca. Kad sam otisao u Njemacke 2018 uzeh laptop cisto da opikam Heroje i SC kad me pukne nostalgija. E sad vec duze vreme se razmisljam da uzmem ovde neki dobar desktop, al mi nesto glupo da pucam pare na komp koji ce bukvalno sluziti za par igara dok mi ne dosade. Plus su cene i dalje u kurcu, ispada da dobra grafika ne moze bez soma evra? Ima li nekih naznaka da ce se trziste stabilizovati skorije ili ne? Ako nece tipa u narednih godinu i vise dana da uzmem sad u novembru nesto kad budu bili popusti ovde i a u kurac. A i kapiram da mi za Diablo 4, Homeworld 3, D2 ressurected i WoT i nece trebati bas neka zver masina.

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ modularan laptop - niko to ne zeli ko radi na latpopu. Ja necu da nadogradjujem, ocu da radi i da radi i nista vise.

A nakon poslednje golgote (jos traje) sa ssd m2 na 560 chipsetu gde vidi kurca prednji slot zavisi od CPU (u prevodu radi samo sa gen11 intel cpu) a zadnji od chipseta (a to nije bas lepo napisano na uputstvima - mislim jeste, ali nije boldovano za likove poput mene da odma upadne u oci) i histerije oko sklapanja, pitam se da li bi pametniji bio da sam za iste pare uzeo imac 24" i imao lep ukras na stolu koji se slaze uz vaznu sa karanfilom.

Proslo je vreme veselog sklapanja kompova nesto mi deluje

  • Upvote (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, voodoo_ said:

Treba Intel oko nove godine da izbaci gejming GPU, to će malo poremetiti cene u nižem rangu. Sad od Nvidije jedino što možeš da nađeš za manje od 1000 evra je tehnologija iz 2017 koja sad košta 350 a na izlasku je koštala 200...

u nizem rangu? ok, necu da uzimam neku zver od 5 soma, al ne bih bas ni nesto iz nize klase, pre visa srednja 😄

1 hour ago, voodoo_ said:

U tom svetlu, Dule daj radnje koje gledaš pa da ti kažem šta da uzmeš od gotovih konfiguracija (što je i jedini način da uzmeš iole pristojnu grafičku, jer ih samostalno ne prodaju izgleda).

pa cek sad, jel uzimam ove godine ili sledece, odluci se:D...pa ovde uglavnom u mediamarktu ili saturnu ljudi uzimaju tehniku, cene su prakticno iste...ajd baci pogled ako te ne mrzi na neku konfu do 2k jura pa cemo videti:D

https://www.mediamarkt.de/de/store/trier-554

https://www.saturn.de/de/store/trier-204

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...