Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

Ovo sa potrošnjom je doduše možda najbitniji element svega. Tako da realno je 7xx serija bila vaćarenje para, a ova 9xx serija je sve to slično samo upeglanije i za korektnije pare. Sad samo da vidimo šta AMD ima da kaže na to. Mada šta god da predstave, ima da vuče 100 vati više, tako da mora da košta bar 50€ manje i da radi isto ako ne i bolje da bi imalo smisla kupiti.


I da, malo sam razočaran i pored toga što su skroz ok karte, da je 4K gaming i dalje bulja na njima. Očigledno se nećkaju ko će prvi da popusti, pa ili će da proizvođači 4K panela da spuste 4K monitore na cenu koju običan smrtnik može da plati i da ovi imaju onda podstrek i da naprave grafiku koja može normalno da tera igru tako ili će oni da naprave takvu grafiku pa će ovi imati podstrek da spuste cenu. Mada kontam da je ovde po sredi ipak muženje para iz trenutnih standarda samo tako pa nećemo videti neki pristojan i smislen 4K gaming sa jednom kartom u narednih godinu dana minimum.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

I da, malo sam razočaran i pored toga što su skroz ok karte, da je 4K gaming i dalje bulja na njima. Očigledno se nećkaju ko će prvi da popusti, pa ili će da proizvođači 4K panela da spuste 4K monitore na cenu koju običan smrtnik može da plati i da ovi imaju onda podstrek i da naprave grafiku koja može normalno da tera igru tako ili će oni da naprave takvu grafiku pa će ovi imati podstrek da spuste cenu. Mada kontam da je ovde po sredi ipak muženje para iz trenutnih standarda samo tako pa nećemo videti neki pristojan i smislen 4K gaming sa jednom kartom u narednih godinu dana minimum.

A sta objektivno dobijas povecanjem rezolucije? Na nekom monitoru dijagonale 20-24" nisam siguran koliko ce biti realisticno primetiti znacajan napredak izmedju 2k i 4k rezolucije. Na dijagonali od 40"+ ce se primetiti razlika, ali ko ce to da stavi da se igra?

Takodje 4k sadrzaj je uzasno veliki problem za produkciju. Da ne ulazim sad u problematiku videa gde imas svuda po svetu da kupis 4k televizore ali nemas nigde da kupis film na primer :) imas bluray 4k remastered koji je 2k, ali guraju u naslov 4k jer je to popularno. Troskovi razvoja AAA igara su vec sad u desetinama ako ne i stotinama miliona zapadnih novcanica, a povećanje rezolucije bi tome eksponencijalno doprinelo uz vrlo marginalan pomak u realnom kvalitetu za krajnjeg korisnika.

U tom smislu mislim da ni Ati ni Nvidia u ovom momentu ne gledaju u pravcu mainstream 4k igranja.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Zwrko pls.

Kao da sam napisao "danas, ovog dana, baš danas, subota, 20 septembar 2014, mora da radi 4K savršeno i sve da ima i budu podržani svi standardi i da sve ima logike i bude isplativo, baš ovog dana danas".

 

Ti sad tu meni pričaš kao da ću ja tu lično da idem i povećavam i menjam standarde, a ne da će 4K ili više postati standard u veoma bliskoj budućnosti hteo ti to ili ne. I sada je taj prelazni period kada se grabi za svaki dolar u hardveru koji je na zalasku. I to mi je bezveze umesto da počne neka zvanična tranzicija. Pa vidi samo koliko se ove godine pojavilo monitora različitih dimenzija, rezolucija i oblika, a da nisu 4K već neki eksperimenti tipa 21:9 aspect ratio i bum 1200p i 1440p monitora, čisto da popune prazan hod između 1080p i 4K jer 4K nije i dalje dostupan niti koristan, a neizbežan je.

 

Niti sam pominjao bilo kakve rezolucije, a kad si ti već pomenuo, većina aktuelnih 4K monitora je veća od 24 inča, gomila ljudi igra na teveu između ostalog, a izlazi novi  DP 1.3 standard koji će podržavati 60+ Hz i gomilu drugih lepih zajebancija. A i šta fali igranju na monitoru od recimo 27-29 inča u 4K na pola metra ispred očiju? To je nekako i poenta, da izgleda lepše. A priča o tome kako je 4K gaming bulja nije od juče i prisutna je minimum godinu, dve unazad, a i dalje je u domenu entuzijasta.

Sve je tu, samo se čekaju proizvođači panela i grafičkih karti da neko od njih to spusti prvi međ življe i lepo sam napisao da se to neće desiti izgleda još godinu dana ali bi bar bilo lepo da je bar neki pomak napravljen. Što se tiče konkretno ove dve karte, 4K gajeming je na istom nivou kao i pre godinu dana, možda dva frejma više.

 

Nisam pominjao ni filmove jer koga boli kurac za 4K filmove niti su oni fokus ove priče o grafičkim kartama i monitorima, dok ima igara koje podržavaju 4K. Mada, ni pre godinu dana nisi ima nikakve realne prepreke da gleaš bilo šta 4K na grafici staroj par godina. Jedino što je tebalo je dati pare za ekran, što ovde nije problem niti isto.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Zwrko pls.

Kao da sam napisao "danas, ovog dana, baš danas, subota, 20 septembar 2014, mora da radi 4K savršeno i sve da ima i budu podržani svi standardi i da sve ima logike i bude isplativo, baš ovog dana danas".

Ti sad tu meni pričaš kao da ću ja tu lično da idem i povećavam i menjam standarde, a ne da će 4K ili više postati standard u veoma bliskoj budućnosti hteo ti to ili ne. I sada je taj prelazni period kada se grabi za svaki dolar u hardveru koji je na zalasku. I to mi je bezveze umesto da počne neka zvanična tranzicija. Pa vidi samo koliko se ove godine pojavilo monitora različitih dimenzija, rezolucija i oblika, a da nisu 4K već neki eksperimenti tipa 21:9 aspect ratio i bum 1200p i 1440p monitora, čisto da popune prazan hod između 1080p i 4K jer 4K nije i dalje dostupan niti koristan, a neizbežan je.

Niti sam pominjao bilo kakve rezolucije, a kad si ti već pomenuo, većina aktuelnih 4K monitora je veća od 24 inča, gomila ljudi igra na teveu između ostalog, a izlazi novi DP 1.3 standard koji će podržavati 60+ Hz i gomilu drugih lepih zajebancija. A i šta fali igranju na monitoru od recimo 27-29 inča u 4K na pola metra ispred očiju? To je nekako i poenta, da izgleda lepše. A priča o tome kako je 4K gaming bulja nije od juče i prisutna je minimum godinu, dve unazad, a i dalje je u domenu entuzijasta.

Sve je tu, samo se čekaju proizvođači panela i grafičkih karti da neko od njih to spusti prvi međ življe i lepo sam napisao da se to neće desiti izgleda još godinu dana ali bi bar bilo lepo da je bar neki pomak napravljen. Što se tiče konkretno ove dve karte, 4K gajeming je na istom nivou kao i pre godinu dana, možda dva frejma više.

Nisam pominjao ni filmove jer koga boli kurac za 4K filmove niti su oni fokus ove priče o grafičkim kartama i monitorima, dok ima igara koje podržavaju 4K. Mada, ni pre godinu dana nisi ima nikakve realne prepreke da gleaš bilo šta 4K na grafici staroj par godina. Jedino što je tebalo je dati pare za ekran, što ovde nije problem niti isto.

Nisi ispratio poentu moje price, a to je da za 4k nije toliko problem hardver koliko je problem napraviti sadrzaj jer moras eksponencijalno povecati troskove produkcije i distribucije benefit nije toliko primetan, tj pitanje je koliko bi ga korisnici uopste i primetili.

I tu upadas u vrzino kolo jer se ne isplati razvijati hardver kad nema naslova koji ce se igrati, a ne isplati se razvijati igre koje nema ko da pokrene. Dodatni problem su next-gen konzole koje su se nedavno pojavile i jedva da guraju ili ni ne guraju danasnje igre u 2k 60fps, a ocekivani zivotni vek im je bar jos 5-6 godina...

Filmove sam pomenuo u kontekstu da je to mnogo lakse prebaciti u 4k od igrica ali je problem distribucije tog sadrzaja. Danas ako kupis 4k ekran nemas nikakav sadrzaj za njega, jedino ti prostraniji desktop :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pa zato sam i rekao da neko mora da počne, promeni nešto da bi se izašlo iz istog ali kontam da im to nije u interesu jer i dalje najviše para zarađuju od 1080p i dok to ne presahne, ostalo je samo pozadina i za vesti po tech sajtovima.


PS: ban za mohija, vređa članove foruma.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

evo malog, depra primera kako u normalnijem svetu se radi kada izađe nova serija nečega - http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=18625446

 

Poređenja radi, kod njih je sada GTX 770 ~230€, kod nas je najjeftiniji model ~300€. Kod njih je GTX 760 ~185€, kod nas najjeftiniji ~220€, itd, itd.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

 

hmmmm - http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/anton-shilov/nvidia-plans-to-support-adaptive-sync-technology/

Jel se zna dal ce izlaziti nesto oko nove godine i dal uopste ima smisla cekati novu godinu za kupovinu konfe?

 

Ne bi trebalo ništa specijalno, možda AMD izbaci nove grafike i NVIDIA doda neke nove brojke u 9xx seriju, tipa 960 i Ti verzije. Možda padne cena za DDR4 nešto malo mada tu treba X99 ploča i procesor koji u najjeftinijoj varijanti koštaju između 400 i 500€ zajedno tako da se neće tu mnogo uštedeti. Možda Intel doda neke jeftinije procesore za X99 čipset. Eventualno treba obratiti pažnju na ove nove standarde kao što su HDMI 2.0 i DP 1.3. Realno te ne košta da sačekaš malo i vidiš kad se iskristališu ovi novi procesori i grafike i memorije, sumanjm da će biti skuplje nego što je sada, a boće bolji izbor sigurno, sem ako država ne usere nešto opet sa porezom. 

Edited by CheighLee
  • Upvote (+1) 1

pljk!

Link to comment
Share on other sites

depra su ovi hdd failure rate grafikoni ali jebiga, informativni su ako ništa drugo. Pa evo najnovije varijante tog izveštaja iz Backblazea, klaud storidža koji koriste isključivo "smrtničke" verzije hddova koje se mogu kupiti u radnjama.

 

http://www.kitguru.net/components/hard-drives/anton-shilov/cloud-storage-provider-publishes-consumer-hdds-reliability-report/

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...