Jump to content

Legalan softver


millanče

Recommended Posts

Zamolile me komšije da im pomognem malo oko ovog problema, pa mi deluje da je ovo pravo mesto za traženje pomoći.

 

Situacija 1: Komšija ima privatnu veterinatsku ambulantu u selu, u njoj P4 grade WinXP only capable komp, sa piratskim Windowsom. Treba mu samo za net i slično, ne treba mu Office. Kako najjednostavnije i nejjeftinije da nabavi originalan windows? Sve ostalo što mu treba ima besplatno... Kiliko može da najebe ako mu neko dođe da to proveri, i radi li se to uopte kod nas? (I ako ne, kad će?)

 

Situacija 2: Njegova žena vodi agenciju za knjigovodstvene usluge od kuće. Tu koristi potencijalno WIn7 capable komp (možda da se doda ram-a), na kome je trenutno piratski WinXp. Treba joj originalan Windows, a i navikla ne Office 2007. Kako to sve da obezbedi, koliko ima fore pre nego što zaista počnu likovi to da pregledaju? Ili je bezbedna, s obzirom da nema lokal, već radi od kuće? U toj kuću, naravno klinac ima svoj komp za gaming i zezanje, na spratu. Da li bi i taj morao da bude legalan, just in case?

 

I kako je najpovoljnije inajsigurnije, kome se obratiti za te licencirane Windowse? MIlsim da će joj kupovina originalnog Office-a biti preskupa, pa će se možda prebacivati na Open Office... Ako ne postoji neka povoljnija verzija za firme, ili nkei basic paket - mislim da je Word i Excel sve što joj treba...

Edited by milanche

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

WinXP legalizujes tako sto kupis Win 7 pa uradis legalan downgrade na WinXP, ali mislim da za to moras nesto da zoves MS i da se drndas da ti daju key ili tako nesto. 

 

Legalan Win7 moze, tj uzmes ovaj kit za legalizaciju http://pcpractic.rs/proizvodi/oem-licence/19559-microsoft-ggk-windows-7-home-basic-win32-serblat-legalization-sp1-oem-dvd-5mc-00005 E sad oni su u jednom momentu nesto kenjali kako ne moze za firmu win Home edicija, ali ne znam koliko je to sada validno, to sam samo cuo. U slucaju toga bi ti trebao isti takav kit samo Win 7 Pro, sto je otprilike duplo skuplje. I s tim si legalizovao Win. Za office je najjeftinija verzija ovo http://www.comtradeshop.com/office_paketi/office_home_business_2010_pkc_srpska_verzija_-_licencni_kljuc_-_t5d-00179_poklon_genius_ring_presenter-10306 posto su one Home&Student iskljucivo obelezene da nisu za preduzeca. 

 

Inace sto se toga tice da li to treba ili ne to je vecito pitanje. Do pre jedno 6 meseci je vazilo pravilo da ti dodje poreska, skontaju da imas nelegalni softver i onda ti napisu neko resenje da ce doci za 30 dana da provere ponovo, to je zapravo rok u kome treba da legalizujes sav svoj softver. Mislim da to vazi i dalje, ali ne mogu biti 100% siguran jer ne znam neke primere da su ih cimali u skorije vreme. Dakle moj savet - nek ostave ljudi 300-400 evra koliko im treba za te licence negde sa strane pa da ne kupuju dok ne dodje neko da ih smara :)

 

Sto se toga tice kome se obratiti za tako nesto malo je potpuno nebitno, prodjes po sajtovima domacih racunarskih firmi pa vidis gde je najjeftinije, mada je to uglavnom standardizovana cena. A za komp od klinca koji sluzi za zezanje je nebitan, oni mogu da gledaju samo tamo gde ona obavlja delatnost, a to tamo bese kad se prijavljujes za porez odredis gde ti je sediste firme, kao satro neka prostorija u stanu i tako nesto ako se dobro secam. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Hvala na informaciji!

 

A što se ovoga konkretno tiče:

Inace sto se toga tice da li to treba ili ne to je vecito pitanje. Do pre jedno 6 meseci je vazilo pravilo da ti dodje poreska, skontaju da imas nelegalni softver i onda ti napisu neko resenje da ce doci za 30 dana da provere ponovo, to je zapravo rok u kome treba da legalizujes sav svoj softver. Mislim da to vazi i dalje, ali ne mogu biti 100% siguran jer ne znam neke primere da su ih cimali u skorije vreme. Dakle moj savet - nek ostave ljudi 300-400 evra koliko im treba za te licence negde sa strane pa da ne kupuju dok ne dodje neko da ih smara :)

 

može li još neko definitvno da mi potvrdi da je ovo sigurno tačno? Pošto onda mogu opušteno da im kažem da iskuliraju, ili da počnu polako da otplaćuju na rate samo dva legalna windowsa za početak, milsim da im to neće biti frka, i neka komšinica polako počinje da prelazi na Open Office... I mora li Pro ili može home za firmu?

 

 

EDIT: 

 

Sad nešto gledam: kako bi bilo da ona kupi neki ovakav računar na rate?

 

http://www.winwin.rs/racunari-i-komponente/desktop-racunari/desktop-racunari-sa-os/racunar-altos-lite-8-intel-celeron-dual-2gb-ddr3-320gb-dvd-win-8.html

 

http://www.winwin.rs/racunari-i-komponente/desktop-racunari/desktop-racunari-sa-os/racunar-altos-lite-win-7-intel-celeron-dual-core-4gb-ddr3-320gb-dvd-win-7-hb.html

 

Da li joj je taj Win 8 single language, odnosno Win7 Home Basic dovoljno legit za biznis, tj firmu, ili je on samo za ličnu upotrebu? Pa posle proda ovaj što je imala, i bude joj jeftinije nego da legalizuje, još dobije nov komp sa garancijom...

Edited by milanche

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Ja sam tako cuo s nekoliko strana, ali nemam definitivnu potvrdu... Inace za Office replacement mozda mogu da posluze i GDocs s obzirom da sada imaju i offline mod, tj treba ti samo Chrome browser koji je besplatan. A moze biti korisno i za neko dalje deljenje i sl. Naravno samo je pitanje koliko napredne opcije ko koristi. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Можда је компликовано али је бесплатно :D

Инсталираш јој Kubuntu (чисто због windows based изгледа), на њега виртуелну машину са ХР/7, када наиђе инспекција или неко сличан машина се гаси очас посла :)

Ћирилизација интернета!

Link to comment
Share on other sites

1. WinXp više ne može da se kupi, od Aprila 2014. godine postaje  nepodržan operativni sistem znači neće dobijati update, nećeš smeti da kenjaš MS-u ako nešto ne radi i slično. U principu kod MS softvera važi pravilo da "smeš" da radiš downgrade na n-2 u odnosu na aktuelnu verziju (znači sad kupiš Win8, smeš da radiš downgrade na Win7 i Win Vista). Naravno, ako je usere da nađe XP negde i kupi ga niko ne sme da je smara.

 

2. Može recimo da uzme Office 365 pretplatu (to ti dođe pandan Google docs platformi recimo i izađe oko 80 dolara godišnje ) s tim što, dok ima aktivnu pretplatu, sme da instalira "pravi" Office na 5 računara i 5 mobilnih uređaja u isto vreme. Ako neće da daje pare onda LibreOffice i to je to.

 

Što se tiče provere legalnosti softvera, MS ne sme da ti uđe u firmu i češlja softver ukoliko nemaš bar nikakav ugovor sa njima, pa čak i da na ulazu u gajbu napišeš "koristim piratski softver". Sa druge strane poreska može, i to se dešava jako često, doduše ne znam koliko u tim baš malim firmama.

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

1. WinXp više ne može da se kupi, od Aprila 2014. godine postaje  nepodržan operativni sistem znači neće dobijati update, nećeš smeti da kenjaš MS-u ako nešto ne radi i slično. U principu kod MS softvera važi pravilo da "smeš" da radiš downgrade na n-2 u odnosu na aktuelnu verziju (znači sad kupiš Win8, smeš da radiš downgrade na Win7 i Win Vista). Naravno, ako je usere da nađe XP negde i kupi ga niko ne sme da je smara.

 

Pa da, ali ako uzme Win7 GGK moze legalno da uradi downgrade na WinXP koji je n-2 od toga. 

 

2. Može recimo da uzme Office 365 pretplatu (to ti dođe pandan Google docs platformi recimo i izađe oko 80 dolara godišnje ) s tim što, dok ima aktivnu pretplatu, sme da instalira "pravi" Office na 5 računara i 5 mobilnih uređaja u isto vreme. Ako neće da daje pare onda LibreOffice i to je to.

 

Imas dve varijante - 5$ mesecno (tj 60$ godisnje), ali tu ne mozes da instaliras offline aplikacije. Druga varijanta ti je 150$ godisnje i tada imas i offline aplikacije. Mada je po meni za manju firmu mnogo bolje dati u startu $250 i imas lepo office 2010 dokle god ti treba... 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pa mislim da MS, a samim tim ni nasi poreznici ne gledaju tako na to :)

 

Prvo za bilo kakav softver da bi bio legalan za firmu moras da imas racun za firmu, tj da si ga kupio preko racuna za firmu. Tipa ne mozes sad da odes na kupujemprodajem i da kupis Office 2007 retail za kes od nekog lika i da ti se to racuna kao legalan softver u firmi. A MS ti nece dati da kupis kao pravno lice od njih Home Premium pretplatu. Tu je zapravo problem u onim EULA tekstovima koji stoje u svakoj instalaciji softvera koje niko od nas ne cita, a koje si ti saglasan da si prihvatio momentom instalacije. 

 

Kazem, nisam siguran, ali svojevremeno dok sam jos radio nesto u prodaji kompova, a samim tim me delom i to licenciranje doticalo, je bila varijanta da su firme kupovale samo Win Proffesional, nisam siguran da li je to tako i dalje, ali vidim da na Office 2010 Home&Student eksplicitno pise da nije za firme u opisu proizvoda, a kapiram da je 365 Home Premium ekvivalent toga. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Imas dve varijante - 5$ mesecno (tj 60$ godisnje), ali tu ne mozes da instaliras offline aplikacije. Druga varijanta ti je 150$ godisnje i tada imas i offline aplikacije. Mada je po meni za manju firmu mnogo bolje dati u startu $250 i imas lepo office 2010 dokle god ti treba... 

 

Jeli 'bre' jesi ti onaj "pandur" što je pričao na RTS da Srbija (misleći na bandu na vlasti valjda) gubi 100 miliona dolara PDV-a godišnje zbog "softverske piraterije", "zaboravljajući" da ustvari srbi "štede" 500miliona dolara koji ne idu Microsoftu

Link to comment
Share on other sites

milanche

 

Komšiji koji ima privatnu firmu rešio sam problem starog PCeja i nelegalnog softwera = kupovinom novog PC sa Windows7 starterom i Office 2010 starter verzijom (word+excel) sve za 250e

 

1155mb + cpu g620/2,6ghz + 2gb ddr3 + 700gb hdd + dvdrw sa kucistem i napajanjem i ati6450 i 3 godine garencije

 

em prosečnom korisniku ne treba jači PC em može da Office Starter legalno da kopira na flešku i koristi gde mu treba (čak i na ženinom PC-eju)

 

Obzirom da je tvoj komsija pola doktor (veterinar) zna staru izreku o lekovima i skalpelu..

Hey, don't shoot the messenger :) Ja sam coveku i predlozio da pare za softver stekuju sve dok ih neko ne nagazi, realno nema potrebe ih davati bagri zasad :)

 

Ma care nhf plz Samo si bi dao povod da se malo nasmejem podsećajući se lika i njegove "računice"

Link to comment
Share on other sites

@zwerko to što si napisao jeste po "pravilima licenciranja" ali je proverena informacija da ga neće smarati za ovo što sam mu ja preporučio dok se lepo ne definiše kod nas šta je uopšte office 365 :)

 

@muerte je l' ti stvarno misliš da bilo koja sw/hw firma, pa i ms, uzmu godišnje 500 miliona evra pa tih 100 ode na pdv? :))))))) pritom ne kontam šta hoćeš da kažeš, softver je roba kao i svaka druga i treba je plaćati onom ko je proizvodi. ako nećeš da plaćaš pređi na besplatan softver i niko ne može da te smara.

Edited by Doca.

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

instaliraj mu neki linux, em je dzabe a legalno plus ce bolje da radi na tome i ako mu treba samo za net nece imati problema :) 

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

Препоручујем да не купују легалан софтвер :) Радим у књиговодственој агенцији и само су од једног клијента који има 30+ радника захтевали да набави легалан софтвер и то не за све компове :) 

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

milanche

 

Komšiji koji ima privatnu firmu rešio sam problem starog PCeja i nelegalnog softwera = kupovinom novog PC sa Windows7 starterom i Office 2010 starter verzijom (word+excel) sve za 250e

 

1155mb + cpu g620/2,6ghz + 2gb ddr3 + 700gb hdd + dvdrw sa kucistem i napajanjem i ati6450 i 3 godine garencije

 

em prosečnom korisniku ne treba jači PC em može da Office Starter legalno da kopira na flešku i koristi gde mu treba (čak i na ženinom PC-eju)

 

Obzirom da je tvoj komsija pola doktor (veterinar) zna staru izreku o lekovima i skalpelu..

 

Ma care nhf plz Samo si bi dao povod da se malo nasmejem podsećajući se lika i njegove "računice"

 

Ne treba njima ni toliko jak PC kao što si naveo, može i jeftinije od toga, samo mi je bitno koliko je sigurno, kada bane poreska, da se ima Starter/Home i Office 2010 Starter koji obavlja poslove za firmu, dakle ima poslovnu/komercijalnu, a ne ličnu primenu?

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Ne treba njima ni toliko jak PC kao što si naveo, može i jeftinije od toga, samo mi je bitno koliko je sigurno, kada bane poreska, da se ima Starter/Home i Office 2010 Starter koji obavlja poslove za firmu, dakle ima poslovnu/komercijalnu, a ne ličnu primenu?

 

Windows 7 Starter ipak LEGALAN I ZA PRAVNA LICA!

http://www.emmi.rs/novosti_online_akcije_pogodnosti_vesti_sa_it_trzista.90.html

 

Znam da kad sam se raspitivao pre kupovine prošle godine sve je bilo ok. Čak je i komšija popunio onaj poreski upit o softweru za prošlu godinu bez problema

 

Evo gledam sad gigatron ne nudi vise te kombinacije, jedino na pcberzi da vidiš od ovih sto prodaju starter da li imaju verzije sa office starterom

 

btw ja bas sad vozim office starter na ovom winu odakle ti pišem i nikad ništa veće od ovog ofisa neću sebi instalirati, 

a na komšinom Office starteru sam bez problema "prelomio" rad (80strana i gomila slika)  za državni ispit za njegovu ženu

 

 

ups zaboravih

 

Naravno pogledaj sva ograničenja Windows 7 starter i Office 7 starter i vidi sa komšijom da li mu to odgovara. Ovaj moj se ne mreži sa decom koja cepaju igrice na svom PCeju niti im daje u šering skener i štampač

Edited by Muerte
Link to comment
Share on other sites

Znači, win 7 Starter u paketu sa Office 2010 Starter je pravo rešenje, ako ide Office Starter još uvek uz te nove kompove sa Win7 Starterom? Ako nema, onda, koliko vidim, ne može posebno istalirati Office Starter (osim ako ga ne nađemo kod nekog ko ga ima od pre i prebacimo na fleš, right?) Ako ga ne nađemo, onda neka proba da radi sa LibreOffice, ako ne može, neka kešira ful ili 365 Office, kako joj je zgodnije.

 

Komšiji u selu će otprilike da ide samo neki Linux koji ima srpski prevod i maksimalno podseća na Windows. U suštini, on tu samo surfuje, gleda klipove na netu, i poneki film na samom kompu. Šta je najbolje u toj priči, Kubuntu je već pomenut, ima loš neka bolja alternativa? Da ima srpski, i sve što treba za ove osnovne potrebe out of the box?

 

@Muerte: ne verujem da će im smetati išta od tih ograničenja...

Edited by milanche

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Znači, win 7 Starter u paketu sa Office 2010 Starter je pravo rešenje, ako ide Office Starter još uvek uz te nove kompove sa Win7 Starterom? Ako nema, onda, koliko vidim, ne može posebno istalirati Office Starter (osim ako ga ne nađemo kod nekog ko ga ima od pre i prebacimo na fleš, right?) Ako ga ne nađemo, onda neka proba da radi sa LibreOffice, ako ne može, neka kešira ful ili 365 Office, kako joj je zgodnije.

 

Komšiji u selu će otprilike da ide samo neki Linux koji ima srpski prevod i maksimalno podseća na Windows. U suštini, on tu samo surfuje, gleda klipove na netu, i poneki film na samom kompu. Šta je najbolje u toj priči, Kubuntu je već pomenut, ima loš neka bolja alternativa? Da ima srpski, i sve što treba za ove osnovne potrebe out of the box?

 

@Muerte: ne verujem da će im smetati išta od tih ograničenja...

 

E baš će poreska da gleda fleške po džepovima. :)

 

Što se tiče linuxa možeš da rešiš generalno ala voodoo style ili "genitalno"

 

Ja volim ta "genitalna" rešenja naročito za linux kao što je SLAX

 

Ne treba ti hdd ako nećeš, radi sa fleške ili CDeja i ima ga u 32/64bit varijantama na gomilama jezika

 

http://www.slax.org/en/download.php

 

Hvalio mi se ortak (poturili smo slax na sve pceje) kome su nešto veštačili stan kako se kompletno osoblje suda i tužilaštva zabezeknulo kad je videlo pingvina na ćirilici.

 

Slax linux treba svaki (ne)ozbiljan korisnik PCeja da ima umesto Hiren boot-a jer ako neznaš šta ti je problem uvek možeš da pitaš na forumu. :=

 

Možeš da ga "nabilduješ" modulima http://www.slax.org/en/modules.php iako sa osnovnom varijantom i default playerom gledam sve serije sa njim po potrebi.

 

za mene jedina "mana" nije uputstvo za instalaciju za srpsku varijantu na ćirilici [:p]

 

Thank you for using slax!

Steps to make it bootable from your USB device:

1) Extract the contents of ZIP archive to your USB drive.

   If you are using Windows, you will get for example E:slax

   You probably already did this, just make sure you extracted

   the archive to your USB drive and not to your local harddisk.

2) Now navigate to directory /slax/boot/ on your USB drive.

   In Windows, it will be E:slaxboot for example.

   Use explorer or any other file manager for this task.

3) While you're in the boot directory, locate file bootinst.bat

   Run it by doubleclicking it. It will setup your USB to boot.

-- That's it. Your USB device is now ready to boot slax.

-- You can safely delete this file (slax.txt), it's not needed.

Link to comment
Share on other sites

Je l pravis razliku izmedju situacije kad imas live distribuciju za zezanje i gledanje filmova, i sistem koji ce neko koristiti za posao i gde ce ti neko jebati mater ako za tri meseca ne bude radio kao prvi dan ili mu budu otisli podaci jer je nesto pogresno kliknuo, posto si mu uzeo pare za uslugu namestanja tog sistema?

Link to comment
Share on other sites

zar open office ne moze da cuva u word formatu ? i to vise verzija ? ja sam po mojim kancelarijama stavio njega i radnice su se super snasle 

za pdf imas koliko hoces opcija besplatnih preko kojih mozes malte ne sve da exportujes u pdf

 

evo po sapcu su ovih dana vrsljali nekakvi inspektori iz bg-a i proveravali vece firme i nekima je nalozeno da legalizuju softver i do vrednosti od 1.600.0000 din :) znaci sve od winrara, total comma preko teamviewera... o MS i svemu ostalom da ne pricam

bili su u fazonu ne smes ni winamp u officu da imas instaliran, jer onda sigurno sluzas piratsku muziku ... i tako dalje i tako blize 

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...