Jump to content

Legalan softver


millanče

Recommended Posts

Komšiji u selu će otprilike da ide samo neki Linux koji ima srpski prevod i maksimalno podseća na Windows. U suštini, on tu samo surfuje, gleda klipove na netu, i poneki film na samom kompu. Šta je najbolje u toj priči, Kubuntu je već pomenut, ima loš neka bolja alternativa? Da ima srpski, i sve što treba za ove osnovne potrebe out of the box?

 

Što se tiče linuxa možeš da rešiš generalno ala voodoo style ili "genitalno"

 

Ja volim ta "genitalna" rešenja naročito za linux kao što je SLAX

 

Ne treba ti hdd ako nećeš, radi sa fleške ili CDeja i ima ga u 32/64bit varijantama na gomilama jezika

 

http://www.slax.org/en/download.php

 

Je l pravis razliku izmedju situacije kad imas live distribuciju za zezanje i gledanje filmova, i sistem koji ce neko koristiti za posao i gde ce ti neko jebati mater ako za tri meseca ne bude radio kao prvi dan ili mu budu otisli podaci jer je nesto pogresno kliknuo, posto si mu uzeo pare za uslugu namestanja tog sistema?

 

Oke razumem "uvredio sam ti laptop od 400e" pa sad pokušavaš da omalovažiš moje "genitalno" rešenje u linuxu

 

Za razliku od "stručnjaka" koji uvek pokušavaju da nature korisniku "najstručnije" rešenje gde će dokazati kako je on "svetska stručnjačka sila" a korisnik najobičnija "gluperda" ja imam sasvim drugi pristup.

 

Nadjem najjeftinije i najshvatljiveje rešenje za korisnika koje ne zahteva moje dalje angažovanje.

 

Slax je upravo takav za ono sto je Milanche tražo U suštini, on tu samo surfuje, gleda klipove na netu, i poneki film na samom kompu

 

Ako bilo šta pokvari samo neko treba ponovo da mu raspakuje zip na flesh i pokrene bootinst.bat i ete ponovo funkcionalnog sistema za on tu samo surfuje, gleda klipove na netu, i poneki film na samom kompu

 

A inače što se tiče linuxa generalno ja (sa iskustvom od 9 godina administriranja servera pod AIX UNIX-om gde su se vrtele kompletne finansije jedne Jugoslovenske firme) sam ispočetka tvrdio da je:

Linux ukradeni unix koji pokušava da postane Windows

 

Promenio sam mišljenje: Linux distribucije prave sadisti za mazohiste kojima je dosadilo da "perkaju" desktop na Windowsu nego po ceo dan "perkaju" OS

 

Prosečni korisnik je kao i Milanchetov komšija instaliraš mu šta mu treba i ne zove te nekoliko godina. Te je SLAX upravo rešenje za njega

 

E da ja SLAX ne naplaćujem čak poklanjam (pozamljujem) male fleševe 1-2gb onim korisnicima koji ih nemaju pri ruci a treba im za svaki slučaj

 

BTW Baš ti "hvala" što si me upozorio za gospodju mamu ali FYI  gospodji je baš prošlog meseca bilo 33 godine kako se "rešila svih ovozemaljskih problema"

Link to comment
Share on other sites

Meni je u opisu posla da pišem svoje i popravljam tuđe drajvere za Linux, i šta ćeš sad? Ko ima veću e-kitu?

Ja smem da stavim glavu na panj da će Kubuntu LTS na ispravnom hardveru raditi isto i prvi i 365. dan, pa makar ostavio uključeno automatsko apdejtovanje. Je l smeš ti isto za Slax? Je l si koristio Slax u takvom scenariju? Znam ja gomilu distribucija koje su isto tako male i simpatične, al preporuke na ovu temu dajem isključivo na osnovu sopstvenog iskustva.

Kakav god bio korisnik, ostavljati mu kao glavni sistem nešto što se butuje sa fleša je potpuno neozbiljno. Naročito po selima gde su instalacije i uzemljenje da se usereš, pa je non stop držanje fleša u USB portu odličan način da riknu i fleš i port (iskustvo iz prve ruke).

Link to comment
Share on other sites

Meni je u opisu posla da pišem svoje i popravljam tuđe drajvere za Linux, i šta ćeš sad? Ko ima veću e-kitu?

Ja smem da stavim glavu na panj da će Kubuntu LTS na ispravnom hardveru raditi isto i prvi i 365. dan, pa makar ostavio uključeno automatsko apdejtovanje. Je l smeš ti isto za Slax? Je l si koristio Slax u takvom scenariju? Znam ja gomilu distribucija koje su isto tako male i simpatične, al preporuke na ovu temu dajem isključivo na osnovu sopstvenog iskustva.

Kakav god bio korisnik, ostavljati mu kao glavni sistem nešto što se butuje sa fleša je potpuno neozbiljno. Naročito po selima gde su instalacije i uzemljenje da se usereš, pa je non stop držanje fleša u USB portu odličan način da riknu i fleš i port (iskustvo iz prve ruke).

 

Kao što već rekoh ti si zaboravio šta je prosečan korisnik. On ne drži upaljen PC 24/7 nego ga pali svakih par dana, po par minuta da proveri emajl ili vidi tv program, i ne samo da isključuje ceo PC iz struje nego gasi i modem-ruter...

 

Takodje sam siguran da će Linux koji bi ti instalirao da radi 24/7/365 ali nisi proverio  kome daješ savete za nešto što možeš samo ti da  garantuješ

 

Tvoje ponašanje me podseća na one likove koji umesto da izadju napolje i "kresnu" nešto upale web kameru "šetaju miška" i prskaju po sebi da svi vide kolikog imadu.

 

U svakom slučaju samo si dokazao moju poentu o Linux mazohistima

Link to comment
Share on other sites

Kao što već rekoh ti si zaboravio šta je prosečan korisnik. On ne drži upaljen PC 24/7 nego ga pali svakih par dana, po par minuta da proveri emajl ili vidi tv program, i ne samo da isključuje ceo PC iz struje nego gasi i modem-ruter...

Mozda pre 12 godina, ali sada ne

 

ne moras kaciti sad screenshot kako si me oprao na edge.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Oke razumem "uvredio sam ti laptop od 400e" pa sad pokušavaš da omalovažiš moje "genitalno" rešenje u linuxu

 

Za razliku od "stručnjaka" koji uvek pokušavaju da nature korisniku "najstručnije" rešenje gde će dokazati kako je on "svetska stručnjačka sila" a korisnik najobičnija "gluperda" ja imam sasvim drugi pristup.

 

Nadjem najjeftinije i najshvatljiveje rešenje za korisnika koje ne zahteva moje dalje angažovanje.

 

Slax je upravo takav za ono sto je Milanche tražo U suštini, on tu samo surfuje, gleda klipove na netu, i poneki film na samom kompu

 

Ako bilo šta pokvari samo neko treba ponovo da mu raspakuje zip na flesh i pokrene bootinst.bat i ete ponovo funkcionalnog sistema za on tu samo surfuje, gleda klipove na netu, i poneki film na samom kompu

 

A inače što se tiče linuxa generalno ja (sa iskustvom od 9 godina administriranja servera pod AIX UNIX-om gde su se vrtele kompletne finansije jedne Jugoslovenske firme) sam ispočetka tvrdio da je:

Linux ukradeni unix koji pokušava da postane Windows

 

Promenio sam mišljenje: Linux distribucije prave sadisti za mazohiste kojima je dosadilo da "perkaju" desktop na Windowsu nego po ceo dan "perkaju" OS

 

Prosečni korisnik je kao i Milanchetov komšija instaliraš mu šta mu treba i ne zove te nekoliko godina. Te je SLAX upravo rešenje za njega

 

E da ja SLAX ne naplaćujem čak poklanjam (pozamljujem) male fleševe 1-2gb onim korisnicima koji ih nemaju pri ruci a treba im za svaki slučaj

 

BTW Baš ti "hvala" što si me upozorio za gospodju mamu ali FYI  gospodji je baš prošlog meseca bilo 33 godine kako se "rešila svih ovozemaljskih problema"

 

 

http://www.southparkstudios.com/clips/153305/more-like-stan-darsh

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

Kubuntu (i to verzija 12.04, jer će apdejti izlaziti do 2017) ti je najpouzdanije rešenje, ne treba ništa drugo.

dobro i lubuntu bi bio ok alternativa za pocetnike 

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

A inače što se tiče linuxa generalno ja (sa iskustvom od 9 godina administriranja servera pod AIX UNIX-om gde su se vrtele kompletne finansije jedne Jugoslovenske firme) 

 

sad si nam zapusio usta zauvek :)

jer si koristio i smit matori? jer jesi? kazi nam!

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Došlo je vreme da im predstavim rešenja, pa da sumiramo još jednom, za svaki slučaj

 

1. Komšiji će ići neki besplatan all-in-one Linux - probao sam Kubuntu (thanks, vody) na VMware, sviđa mi se ovo skroz, instalirao je kodeke, srpski jezik, Chrome, i lepo mi radi. Nadam se da će biti to to, ideja je, još jednom, da kad mu to instaliram, više ne treba nikakvog dodatnog čačkanja sa moje ni sa njegove strane, a komp je samo za net praktično. Malo mi se čudno youtube ponaša, ali ne bih sad brinuo mnogo zbog toga.

 

3. Komšinici ću spremiti fleš sa portable Office 2007 (thanks, muerte), i predložiti joj da istovrmeno polako proučava i prelazi na neku besplatnu verziju. Ključna stvar u odabiru free office paketa za nju je kompatibilnost za office 2003/2007 fajlovima u kojima će ona sigurno dobijati mnoge dokumente, i verovatno morati da ih šalje u Office 2003/2007 kompatibilnim formatima takođe. Da li Libre Office sigurno, i po ovom kriterijumu najbolje rešenje? Sećam se čačkanja po Open Office-u i toga da je on pružao neku prilično funkcionalnu kompatibilnost sa MSOffice formatima.

 

3. Komšnici je kupovina Win 7 Home Basic za oko 100 eura siguran posao, komp je ok, samo mu fali još 1 gb ddr2 za teranje sedmice. Da li je OEM verzija ono što joj treba?

Alternativa je kupovina novog office kompa sa Win 7 Starter. Koliko sam video, Starter se lako, po potrebi, upgade-uje doplatom na jače verzije, pokažu li se njegova ograničenja kao problem. Ovde ostaju još dve nedoumice:

 

a) Iako sam već uveren u ovo, da pitam još jednom, da se ne zajebem(o) - Win 7 Starter/Home Basic/Home Premium su ful legalni za obavljanje poslova registrovane agencije za knjigovodstvene usluge iz svoje kuće, right?

 

b) Video sam na sajtovima nekih firmi da prodaju Win 7 Starter za oko 5k din. Ovo mi je malo čudno, jer sam čitao da Starter ide samo u novokupljene kompove/netbook-ove. Može li ona ovo da kupi i koristi licencirano i aktivirano na svom starom računaru? To bi joj bila definitivno najjeftinija varijanta za početak...

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

1. Možda si instalirao Chromium koji ne dolazi sa Flash playerom, pa pušta preko HTML5. Ili stavi pravi Chrome sa Googleovog sajta, ili instaliraj Firefox i Flash plugin. Ne zaboravi da posle instalacije Kubuntua na pravom kompjuteru uradiš apdejt sistema, a onda ugasi automatsko apdejtovanje.

 

2. Dok ne proba na dovoljno velikom broju fajlova, tesko je dati preporuku

b) to je cena za kupovinu uz kompjuter, tj doplata

Edited by voodoo_
Link to comment
Share on other sites

Došlo je vreme da im predstavim rešenja, pa da sumiramo još jednom, za svaki slučaj

 

1. Komšiji će ići neki besplatan all-in-one Linux - probao sam Kubuntu (thanks, vody) na VMware, sviđa mi se ovo skroz, instalirao je kodeke, srpski jezik, Chrome, i lepo mi radi. Nadam se da će biti to to, ideja je, još jednom, da kad mu to instaliram, više ne treba nikakvog dodatnog čačkanja sa moje ni sa njegove strane, a komp je samo za net praktično. Malo mi se čudno youtube ponaša, ali ne bih sad brinuo mnogo zbog toga.

 

.

 

3. Komšnici je kupovina Win 7 Home Basic za oko 100 eura siguran posao, komp je ok, samo mu fali još 1 gb ddr2 za teranje sedmice. Da li je OEM verzija ono što joj treba?

Alternativa je kupovina novog office kompa sa Win 7 Starter. Koliko sam video, Starter se lako, po potrebi, upgade-uje doplatom na jače verzije, pokažu li se njegova ograničenja kao problem. Ovde ostaju još dve nedoumice:

 

a) Iako sam već uveren u ovo, da pitam još jednom, da se ne zajebem(o) - Win 7 Starter/Home Basic/Home Premium su ful legalni za obavljanje poslova registrovane agencije za knjigovodstvene usluge iz svoje kuće, right?

 

b) Video sam na sajtovima nekih firmi da prodaju Win 7 Starter za oko 5k din. Ovo mi je malo čudno, jer sam čitao da Starter ide samo u novokupljene kompove/netbook-ove. Može li ona ovo da kupi i koristi licencirano i aktivirano na svom starom računaru? To bi joj bila definitivno najjeftinija varijanta za početak...

 

1. Komšiji ako nemože da "svari" linux a komšije mu u selu nisu "sklone" prijavljivanju nelegalnog OS možeš da stavis neki Windows Fundamentals for Legacy PC  ili Windows XP Performance Edition sa SP3 (troše smešnu količinu resursa)

 

3. Evo ti pregled svih Windowsa pa ih pitaj koji zadovoljava njihove potrebe (jer kad daju pare biće kasno)

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions

 

Što se tiče legalnosti Windows Startera i Office startera posle mog komšije još nekoliko (neznam tačan broj nisam im ja odradio upgrade) njegovih kolega iz "branše" je kupilo istu ili slične konfiguracije. Svi su bezproblema popunili upit Poreske službe o legalnom softveru koji poseduju.

 

Što se tiče startera i kupovine bez računara, ne zaboravi da firma mora da ima račun da je kupila računar uz taj starter. Moguće je da ima i onih koji bi ga prodali i bez računara.

 

 

O SLAX (upućeno običnim čitaocima foruma )

 

Slax je linux baziran OS koji svaki korisnik treba da ima na fleshu kao rezervni OS ili kao pocket OS

Zauzima ~200mb posle "instalacije"

Može da se podesi da radi kao LIVE ili da "pamti" šta je korisnik radio i podešavao

Radi sa CD/DVD,  USB flesha i hard diska

Instalacija je ista kao i na flesh

format

odzipuj slax folder na hdd

udji u folder slaxboot i startuj bootinst.bat

restartuj

i to je sve što običan korisnik treba da zna o linuxu

 

Posle knoppixa iz sredine 90tih koji je radio sa 1 diskete jedni od svih linux OS koji je vredan pažnje korisnicima računara koji nežele da postanu "programeri u linuxu"

Edited by Muerte
Link to comment
Share on other sites

3. Komšnici je kupovina Win 7 Home Basic za oko 100 eura siguran posao, komp je ok, samo mu fali još 1 gb ddr2 za teranje sedmice. Da li je OEM verzija ono što joj treba?

Alternativa je kupovina novog office kompa sa Win 7 Starter. Koliko sam video, Starter se lako, po potrebi, upgade-uje doplatom na jače verzije, pokažu li se njegova ograničenja kao problem. Ovde ostaju još dve nedoumice:

 

a) Iako sam već uveren u ovo, da pitam još jednom, da se ne zajebem(o) - Win 7 Starter/Home Basic/Home Premium su ful legalni za obavljanje poslova registrovane agencije za knjigovodstvene usluge iz svoje kuće, right?

 

OEM verziju ne mozes kupiti mimo novog racunara, tako da joj to ne znaci nista. Treba da kupis GGK instalaciju http://pcpractic.rs/proizvodi/oem-licence/19559-microsoft-ggk-windows-7-home-basic-win32-serblat-legalization-sp1-oem-dvd-5mc-00005 mislim da ista ne postoji u Starter varijanti. A ovo smo zakljucili da izgleda ne smaraju firme za to sto imaju home/starter verzije.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

[roflmao]

 

ma da, mala omaska ...

 

Nego od cega je to qnx ukrao, a solaris, sco i ostatak sertifikovane ekipe nije? Jel znas ti uopste sta danas znaci unix, kako se isti granao itd itd? Jel znas ti da qnx nije niciji derivat, a da je tvoj cenjeni aix nadogradnja na at&t unix?

 

Znas kurac, al ako ti dolazis nama da otvoris oci, treba se i smejati malo u toku dana.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Ja uopšte ne dolazim da "vama" koji sebi persirate i retardirano se kačite za moje postove otvorim oči, samo sam članu foruma  preporučio najbolje rešenje po mom iskustvu.

 

To što ti meni pokušavaš da objasniš o unixu me podseća na vic kad ćerka dodje kod majke i kaže joj:

 

Ne znaš ti majko kako je teško radjati decu.

 

Sve ono što ti (i slični) morate da pročitate na wikipediji ja sam "preživeo".

 

Ipak drago mi je da bar neko prati moje postove makar to bili i retardi kao ti i fatso... [:p]

Link to comment
Share on other sites

U tom slucaju si ti keva koja se porodila carskim rezom pod punom anestezijom.

 

Sta si preziveo? Da si znao sta je qnx ne bi ga u zivotu pomesao sa linuxom. Da si iole svestan o cemu pricas znao bi sta je qnx i za sta je napisan.

 

Pratim te kao sto u prolazu knezom pratim pogledom piksija kad kenja sa frulom.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...