Jump to content

PayPal diskusija


baltam0s

Recommended Posts

mosh i tako grok, sry sludjen sam od posla, nisam ni citao sta si napisao u pretp postu :)

Edited by Kung Lao

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Drale, ja ti sve vreme pricam o tome da PP nije fundament sistema, vec tehnicka stvar koja se uz odgovarajuca ogranicenja moze napraviti da bude jednako zasticena kao i npr promet u kes novcu. S obzirom da se i u jednom i drugom slucaju radi o relativno malim svotama novca to ne utice na ukupni platni promet i ekonomski sistem ove zemlje, a sa druge strane omogucava ljudima neke sitne koristi. 

 

I ne odgovori mi, kad vec nije dozvoljeno da nasi ljudi imaju racune u inostranstvu zasto institucija u kojoj ti radis ne pokrene postupke ako postoje ljudi koji imaju saznanja da nasi gradjani imaju u kiparskim bankama racune sa preko 100k evra? To nisu mikrotransakcije i te svote mogu napraviti problem u monetarnim tokovima ove drzave. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

није НБС полиција, ни тужилаштво, нити се бави тиме ко има рачуне у иностранству.

 

ако је ПП сервис, посредник, зашто онда тражи уплату на свој рачун пре трансакције? и ја сам у почетку мислио да се ради о обичном сервису, дакле чистом посреднику, али се у ствари ради о светском електронском платном промету.

 

не знам зашто се стално дохваташ примера у вези са ПП, када прсте поломих куцајући да је проблем МНОГО ШИРИ од ПП.

 

ситне користи су океј, и до сада су људи могли да плаћају картицама преко домаћих банака. јесте било скупо, али то је тако у неразвијеним земљама. и до сада су људи могли да наплаћују приходе од извоза робе и услуга. и ти можеш да продаш бицикл Немцу и без ПП. дакле, и без ПП се могло све и до сада. проблем са ПП је што нема трага новца. без ПП си имао трансакцију купац->банка купца->банка продавца->продавац, а са ПП имаш још убачен ПП између две банке. дакле, НЕМА ТРАГА, не зна се порекло новца, не зна се одакле и по ком основу је стигао, не зна се који је порески третма, да ли су паре легалне итд. прање новца се и врши искључиво малим износима. нико не пере милион долара на гомили. о каквој онда контроли можемо да причамо? рећи ћеш да се ради о микротрансакцијама. наш закон не познаје такво нешто. због тога се ради о СВИМ трансакцијама. ако бисмо дозволили резидентима да имају рачуне напољу, ко би држао паре у Србији? и шта би Србија онда урадила сама са собом? да се упуцамо сви у главу моментално. а како да дозволимо рачун у иностранству а да уденемо и ограничење на њега, кад није под нашим надзором?

 

ето како се од куповине манга фигурица на и-беју долази до краха привреде. људи не схватају ширу слику. нису они криви, али бих све што халачу у свом незнању послао у рудник на 6 месеци да дођу себи.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

свака држава контролише трансакције. па држава издаје новац којим сви плаћамо, она држи пикслу, јеботе, како да се одрекне својих легитимних права. отвори новчаник, па прочитај чије је власништво новчаница у њему. пише и на ћирилици и на латиници.

 

ја отворим коцкарницу, издајем чипове, а онда се појави Доца да и он има промет чипова у сред моје коцкарнице, па још и да не смем да га контролишем.

 

монете су државни монопол, све у вези с новцем је врхунска привилегија сваке суверене државе. па погледајте најлибералније САД, како су увртале мудашца Швици да обелодани ко све тамо држи паре...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

монете су државни монопол, све у вези с новцем је врхунска привилегија сваке суверене државе. па погледајте најлибералније САД, како су увртале мудашца Швици да обелодани ко све тамо држи паре...

Zbog toga je kod nas sve teze i teze :C

  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1
Link to comment
Share on other sites

није НБС полиција, ни тужилаштво, нити се бави тиме ко има рачуне у иностранству.

 

Slazem se, nego mi je interesantno da niko ne pomene nista na konto nasih gradjana koji imaju preko 100K evra u depozitima na Kipru, a ocigledno svi znaju da isti postoje, sto je jel protivzakonito, a ovde mi pricas od propasti usled omogucavanja PayPala. 

 

итне користи су океј, и до сада су људи могли да плаћају картицама преко домаћих банака. јесте било скупо, али то је тако у неразвијеним земљама. и до сада су људи могли да наплаћују приходе од извоза робе и услуга. и ти можеш да продаш бицикл Немцу и без ПП. дакле, и без ПП се могло све и до сада. проблем са ПП је што нема трага новца. без ПП си имао трансакцију купац->банка купца->банка продавца->продавац, а са ПП имаш још убачен ПП између две банке. дакле, НЕМА ТРАГА, не зна се порекло новца, не зна се одакле и по ком основу је стигао, не зна се који је порески третма, да ли су паре легалне итд. прање новца се и врши искључиво малим износима. нико не пере милион долара на гомили. о каквој онда контроли можемо да причамо? рећи ћеш да се ради о микротрансакцијама. наш закон не познаје такво нешто. због тога се ради о СВИМ трансакцијама. ако бисмо дозволили резидентима да имају рачуне напољу, ко би држао паре у Србији? и шта би Србија онда урадила сама са собом? да се упуцамо сви у главу моментално. а како да дозволимо рачун у иностранству а да уденемо и ограничење на њега, кад није под нашим надзором?

 

ето како се од куповине манга фигурица на и-беју долази до краха привреде. људи не схватају ширу слику. нису они криви, али бих све што халачу у свом незнању послао у рудник на 6 месеци да дођу себи.

 

Ok, pare se peru na male iznose, a zasto onda nije zabranjeno unositi ili iznositi bilo kakav kes iz zemlje? Za kes nemas poreklo novca, nemas nikakav trag, a ja mogu dnevno 20 puta da predjem granicu sasvim legalno sa po 10k evra u dzepu svaki put. I sta je onda problem za PP? Cak je kod PP jasnija situacija jer pare lezu na neciji racun u banci pa se samim tim mogu oporezovati ako je potrebno, kao sto Mohi rece na osnovu onog poreza kad su ti godisnja primanja preko 2 miliona dinara ili kako vec. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ти мораш да ПРИЈАВИШ 10к јура при сваком преласку границе. ако не пријавиш, а ухвате те - идеш у творза.

 

ако пријавиш 20 пута пренос по 10к евра преко границе - доћи ће неке чике да воде занимљив разговор са тобом.


едит:

види, цела математика је да се што више дозволи и што мање угрози. направити оптимум је озбиљан посао, не за Расима и Истока.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Nije mi sasvim jasno kako mislis "nema nikakvog traga"? Kako to PP radi onda? Kao da ja usetam u banku i kazem evo na racun taj i taj uplacujem XY dinara. A racun nije moj. Svrha, ko ste vi? Nista, nema veze evo samo lova i uplatite. Moze li to uopste?

Ili sam lupio negde?

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Nisi lupio, ima traga o uplati ali su tragovi kod pejpela i svaki info se mora traziti od pejpela.

 

Ista je situacija sa fakturama osim sto kod njih vide broj fakture po kojoj je uplaceno i sto mogu od mene traziti za sta je ta faktura, na kojoj ja mogu napisati sta hocu. Da bi utvrdili verodostojnost toga moraju kontaktirati strane finansijske ustanove isto kao kod pejpela.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Ako je "moranje" da se kreditna kartica linkuje sa paypal nalogom onda nema teoretske sanse da svoje pare sa kreditne kartice trosim jer su svakako provizije na svaku obavljenu transakciju sa kreditnom karticom ogromne a ja mislim da i sam paypal uzima neku proviziju.. A i ne vidim uopste neku korist paypal-a kad nema opcije prijema novca iz inostranstva a tu onda prednjace moneybookers i Western Union. Za sada necu koristiti paypal, videcu u bliskoj buducnosti kako ce se stvari odvijati..

Link to comment
Share on other sites

Nije mi sasvim jasno kako mislis "nema nikakvog traga"? Kako to PP radi onda? Kao da ja usetam u banku i kazem evo na racun taj i taj uplacujem XY dinara. A racun nije moj. Svrha, ko ste vi? Nista, nema veze evo samo lova i uplatite. Moze li to uopste?

Ili sam lupio negde?

тако некако. ПП дође и љуљне паре на твој рачун, не говорећи ни одакле ни с којом сврхом. они и немају податак ШТА си ти платио, имају само износ и налогодавца и корисника. ти знаш шта си платио и коме, али немаш ни један документ, јер ниси ни фирма нити је за плаћање преко ПП потребна фактура, нити има рачуна. онда, кад паре љуљну банци, то је тачно као у твом примеру. дошао добри дух Каспер и уплатио паре на твој рачун без икаквог објашњења или документа. е сад, ти си тај добри дух Каспер, јер си ти аутор, тј. налогодавац те трансакције, тј. ти си наложио ПП да ти пошаље паре на рачун у твојој банци. сам себи плаћаш са виртуелног рачуна. банка не може да прихвати да си сам себи послао паре из иностранства, јер не можеш да имаш рачун у иностранству, а ПП је рачун у иностранству, јер није у домаћој банци.

 

дакле, разумете ли кваку? има их још и још. ПП је сервис неког света који је далеко од нас. можемо да "постанемо део света" али то кошта прихватањем нечега што доноси на дуги рок опадајуће парцијалне користи по цену дугорочног подређивања читаве привреде. ех...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ne lupetaj gluposti. Pejpel u svojim logovima transakcija ima tacno kome si, sta i koliko platio.

 

Tebe boli sto nece vama da daju direktan neometani pristup tim podacima vec bi morali da ih trazite sa nekom osnovanom sumnjom.

  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

мене боли курац, ако баш хоћеш да знаш.

 

едит:

онда нема проблема, Мохи, нека дисклоузују своје рачуноводство надлежним органима, према домаћим прописима и више су него добродошли.

 

нема тајног рачуноводства у систему. то је логички немогуће.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

U situaciji kada nemamo skoro nikakvu, ili slabu kontrolu nad sopstvenim finansijama, ne mozemo da dozvolimo da otvaranje racuna u inostarnstvu bez ikakve kontrole i deponovanja love na isti. To bi bila preterana liberalizacija? Pustanje treceg, nekontrolisanog, igraca u finansijski prostor da iznosi u unosi pare po volji?

 

Problem oko pracenja mi je vise formalni problem. Sto kaze Mohi mozemo da napisemo sta hocemo. Gde je i sada prepreka da ja platim tebi ili njemu 100.000 jura na ime konsultacija i nekog ugovora o delu ili sl? Ili fakture? Banka nije policija i njoj je OK da ima formalno, brojevima faktura, ispracenu transakciju.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

едит.



U situaciji kada nemamo skoro nikakvu, ili slabu kontrolu nad sopstvenim finansijama, ne mozemo da dozvolimo da otvaranje racuna u inostarnstvu bez ikakve kontrole i deponovanja love na isti. To bi bila preterana liberalizacija? Pustanje treceg, nekontrolisanog, igraca u finansijski prostor da iznosi u unosi pare po volji?

разумели смо се. нема тајног рачуноводства.



Problem oko pracenja mi je vise formalni problem. Sto kaze Mohi mozemo da napisemo sta hocemo. Gde je i sada prepreka da ja platim tebi ili njemu 100.000 jura na ime konsultacija i nekog ugovora o delu ili sl? Ili fakture? Banka nije policija i njoj je OK da ima formalno, brojevima faktura, ispracenu transakciju.

порез. смртно озбиљна ствар, у либералним економијама поготово.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

A muljajuci preko uplata fizicko lice fizickom mozemo da eskiviramo porez jer da bi se i to upratilo mora da se menja poreska politika i onda se vracamo na sistemske promene, a to nije posao od 2 dana.

 

Neki moj rezime:

Omogucile bi se 'mikrotransakcije' tipa izdavanja stanova bez ugovora i racuna samo na veliko i svima. A to je potpuno van svake kontrole.

Edited by overkind
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

удари држава порез од 25% на све уплате путем ПП и пичи бато.

 

али да обелодане књиге. без тога нема разговора.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

ти мораш да ПРИЈАВИШ 10к јура при сваком преласку границе. ако не пријавиш, а ухвате те - идеш у творза.

 

ако пријавиш 20 пута пренос по 10к евра преко границе - доћи ће неке чике да воде занимљив разговор са тобом.

едит:

види, цела математика је да се што више дозволи и што мање угрози. направити оптимум је озбиљан посао, не за Расима и Истока.

Ne, nisi lepo procitao moj link, ja moram da prijavim iznos preko 10k eur, npr 10.001. Sve ispod toga ne moram da prijavljujem da bih legalno uneo. Dakle ja sam u primeeru za jedan dan potpuno legalno uneo/izneo 200k eur iz Srbije. I sad to nije problem, ali je problem PP koji mozes mnogo lakse da ogranicis na neke dnevne/mesecne iznose?

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ти то можеш, јер сам ти рекао да си изузетак, јер се не очекује да ће неко да носа по 10к јура 20х дневно, него је омогућено бумбарима да иду на летовање ноу квешчнз аскд. нема системског приступа, већ сам писао о оним унаказивањима система. а Вуки би ти објаснио како се у правном поретку третира злоупотреба прописа. ако износиш паре, у прекршају си, јер или имаш рачун напољу - што је прекршај, или носиш црне паре - што је криминал. све је много замршеније Зверко, није ти ово киндергарден са доктором Гангулом [:D] .

 

да се ја питам, нико девизе не би ни видео на територији Републике. добијали бисте их у кешу или на рачунима на шалтеру иза пасошке и царинске, пред гејтом. девизе су за иностранство. и радио би ми ПП.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Pa ok, ali ako si tako dosledan onda tamo ili lobiraj da se ukinu sve devize u Srbiji ili da se omoguci PP, ne moze i jare i pare :) Slazem se ja da je to zloupotreba propisa i verovatno bi mogli da mi napakuju nesto ako bi me skontali, ali je ista situacija i sa PP. I onda nemamo problem s kesom, ali zato imamo sa PP, glupost, pogotvu sto se ovo drugo mnogo lakse moze kontrolisati. Tipa uvedes (za pocetak) da neko moze mesecno da primi 1000 evra preko PP, dok mu za sve preko toga treba da popuni neki papir, izjavu pod krivicnom i materijalnom odgovornoscu o poreklu tog novca, kao kada unosi kes pare. I sto bi to onda bio problem? A vecini bi zavrsilo posao.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ПП претендује да буде део система, који има своја правила. да ПП функционише независно од банака, не би било фрке. овако мора да поштује прописе које важе за банке.

 

ПП би радио, јер би у мојој поставце порез и уопште систем функционисао другачије. све би било папрено опорезовано, а за олакшице би попуњавао папире. онда би схватио (јер бих тако поставио систем) да ти се не исплати да правиш бизнис преко ПП, него регуларно, преко коресподентских банака. можда чак не бих захтевао ни отварање књига, али би се корисници ломили да их отворе, да би избегли грозне намете. али, у овом систему нема говора о томе.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Tvoj problem je sto ne kapiras da je biznis preko PayPala zapravo samo jedan deo price, cak vrlo uredjen. Sustina PayPala nije toliko sad neka prica o velikim novcima i tansakcijama, vec upravo suprotno. Da mogu da prodam ja svoj korisceni bicikl i da mi je nebitno da li ga prodajem nekome iz Leskovca ili Frajburga. I zato i pricam da se to vrlo lako moze regulisati uvodjenjem limita, a ne da se samo kaze "to ne moze" i to je to. Ovako ostaje da se ljudi snalaze s kesom dok budzovani prenose pune kofere para... Kazem, nelogicno mi je da postoji restriktivnija procedura za nesto sto ide placanje preko racuna nego za kes novac, trebalo bi da je obrnuto jer je racune znatno lakse kontrolisati.

 

I nije mi jasno zasto bi bilo bolje da PP funkcionise nezavisno od banaka? Mislim imas ti i varijante tipa Western Union i sl, gde ljudi mogu iz inostranstva da posalju neogranicenu kolicinu novca domacim fizickim licima a koliko ja znam ne postoji neki jedinstven sistem kontrole od strane NBS (ako postoji, de prosvetli me). Jedina je razlika sto WU uzima proviziju od 10%, ali to je zarada WU, ne drzave Srbije. 

  • Upvote (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ти одбијаш да схватиш да је платни систем управо то - СИСТЕМ. сваки систем има своја правила. кеш је изузетак, међународне трансакције у готовини се мере у промилима. лимит је само један део приче. то се односи на пореску политику. највећи проблем је и Мохи онако кисело навео - тајно књиговодство. то је неприхватљиво. не може се дозволити оно што се не може контролисати. односно може, али у неким другим околностима, у неком ДРУГОМ СИСТЕМУ, у којем постоји другачија ЛОГИКА контроле. јбт. вртимо се у круг.

 

кажем да живите у свету који нема везе са српском реалношћу. итекако је мени јасно шта је ПП, за шта је планиран и зашто је уобичајен на Западу, рецимо. све је то у складу са њиховим СИСТЕМОМ, који је прилагођен ЊИМА. ми НИСМО у том положају и примена система прилагођеног њима, тј. не чак ни целог система, него делића система је немогућа. бабе и жабе.

 

мени је такође јасно и усмерење на којем инсистираш, по принципу "оогућите ми ово, мени треба, и баш ме брига како ћете и која су вам оправдања зашто не може". тај себичлук је темељна карактеристика капитализма, све је легитимно, али није прихватљиво са становишта СТРУКЕ. као да тражиш да ти се изгради нешто мимо генералног урбанистичког плана са изговором "како ти треба баш на том месту стан".

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Drago je meni zbog tvoje struke, i treba struka da se pita, ali struka treba i da modernizuje sistem tako da omogucava gradjanima da koriste sta im treba i sta je uobicajeno u celom svetu, u suprotnom odstupanja od sistema postaju tako velika da on postaje neodrziv. Ali ja da tebe pitam sad, jel postoji neka tamo kod vas grupa koja se bavi reformom tog sistema ili tako nesto? Jel ima nekih ideja u kojim rokovima bi neophodne reforme mogle da se izvrse? Ili svi samo sede i kazu "to ne moze".

 

Kazem ja opet, nemam nikakav licni interes da dodje PP i za placanje jer sasvim dobro funkcionisem i bez toga, samo mi je bezveze stav "ne moze". I dobro si pomenuo bas granu urbanizma jer je ona paradigma naseg drzavnog sistema ovih dana - urbanisticki planovi zastareli, dozvole se tesko dobijaju, procedura nije prilagodjena obicnom gradjaninu i rezultat poznat, pola miliona ili koliko vec nelegalnih objekata koji ne mogu da se poruse jer ljudi u njima zive vec godinama. I onda je solomonsko resenje da ce najbolje proci najnelegalniji jer nisu obracali nikakvu paznju na propise, a sada ce da im Velja to legalizuje za 100 evra. Bas da vidim ko ce da krene po Srbiji da rusi te kuce... 

 

Bottom line - nefleksibilnoscu sistema se mogu proizvesti mnogo vece stete po drustvo i drzavu. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...