Jump to content

London 2012


moyo

Recommended Posts

letnje olimpijske igre, kosarka, pobednici:

USA x13

SSSR x2

SFRJ x1

ARG x1

letnje olimpijske igre, vaterpolo, pobednici:

GB x4

USA x1

FRA x1

GER x1

HUN x8

ITA x3

SFRJ x3

SSSR x2

SPA x1

zanima me kojom metodom utvrdjujemo u koliko zemalja sveta se igra neka igra... to sto su nasi npr venzemaljci za engleze ne znaci da se kod njih ne igra vaterpolo... posto bismo istom metodom mogli da dokazemo da kosarku igraju samo 3 zemlje... :P

  • Upvote (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

Priča o dobrim učiteljima ili Uz Jutjub učio da baca koplje i stigao do finala Igara

Od 44 kenijska olimpijca, njih 43 se nadmeće u trčanju. Onaj 44. je Džulijus Jego. Jedini je koji baca koplje i jedini koji je, učeći ovaj sport sa Jutjub snimaka, stigao do finala Olimpijskih igara u Londonu.

265889_jego-sportskenya_f.jpg?ver=1344668136

Jego potiče iz plemena Nandi. "Ljudi trkači", tako su ih sa pravom dugo, dugo zvali. A i sada bismo mogli, jer su iz tog plemena potekli i dvostruki olimpijski šampion 1968. i 1972. Kipčoge Keino i moderne zvezde atletike poput Bernarda Lagata, Vilsona Kipketera, Pamele Dželimo, Vilfreda Bugeija...

No, Džulijus Jego ne spada u trkače. On je oduvek voleo da baca koplje, a naročito kada je kao 16-godišnjak na TV-u gledao tu disciplinu na Igrama u Atini.

Rešio je da se i sam oproba u njoj, bacajući drvo. I tako je bacao, i bacao, i bacao... sve dok mu u srednjoj školi nisu dali da proba sa pravim kopljem. Jedinim koje je škola imala. Ali, te 2005. koplje se slomilo. Baš kao i njegove nade da će nastaviti da "trenira".

No, kako to obično biva u životu, odnekud se pojavi dobri učitelj. Jegov učitelj je, videvši talenat i želju mladog đaka da ga umnoži, rešio da pomogne - kupivši mu novo koplje. U zemlji u kojoj je jedno profesionalno koplje dvaput skuplje od prosečne plate, bio je to poklon koji mu je promenio život.

Ali i Jutjub, uz to.

Vežbao je sam, bez trenera, bez pravog terena, bez ikakvih izgleda da će uspeti, čak i kada je godinu dana posle učiteljevog dara postavio novi juniorski rekord Kenije. Gledao je na internetu snimke Jana Železnog, trostrukog olimpijskog prvaka i svetskog rekordera. Gledao i snimke dvostrukog šampiona Igara, Andreasa Torkildsena. Njega naročito.

"Morao sam da gledam snimke, da vidim šta ti ljudi rade. Oni su mi bili idoli", kaže Jego.

Juniorski rekord ipak nije prošao nezapaženo u Keniji. Primetila ga je - policija. U pozitivnom smislu, naravno. Obezbeđen mu je posao, ali i kakvi-takvi uslovi za trening, kao i vreme potrebno za vežbanje. A vežbao je više nego ikada. Toliko dobro, da je zadivio čelnike Međunarodne atletske federacije (IAAF) koji su mu ponudili šestomesečnu stipendiju kako bi u u Švedskoj vežbao sa elitnim trenerima.

Malo po malo i - Jego je, kao krajnje neobični policijski službenik, stigao tamo gde je sanjao: imao je 22 godine kada je 2011. na prvenstvu Afrike osvojio zlato i postao prvi Kenijac kontinentalni šampion u bacanju koplja. Nedugo zatim je ispunio i "B" olimpijsku normu.

Njegova priča stigla je do Norvežanina Torkildsena, koji je rešio da ga "uzme pod svoje" i trenira. Trenira ga i dalje.

Još jedan dobar učitelj u životu Džulijusa Jega koji je, kao najmanji bacač koplja u kvalifikacijama sa samo 175 cm visine - uspeo da ostvari deveti najbolji rezultat i prođe u finale. U njemu će, u subotu od 20:20, bacati zajedno sa svojim učiteljem, Andreasom Torkildsenom, koji je i sam prošao u borbu za medalje.

"Kada je Kipčoge Keino osvajao olimpijska zlata svojim trčanjem, čitav kenijski narod kao da je počeo da trči sa njim, za njim... A ja samo hoću da svom narodu pokažem da možemo da budemo dobri i u nekim drugim poljima. Evo, ja mogu. Mi možemo", poručuje nasmejani Džulijus Jego. Finalista Olimpijskih igara. Momak koji nije odustao, a koji je, baš zbog toga što nije hteo da se odrekne svojih talenata, uvek nailazio na dobrog učitelja koji je pružio ruku. Zato sada njegova ruka baca koplje toliko daleko.

http://sport.blic.rs...do-finala-Igara

Наслов текста прљаво новинарски да привуче читаоца, али сасвим дирљива прича, менли тирс.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Могли смо да имамо потенцијалну медаљу у мушкој категорији. Њен саборац ми је комшија, 24 године, освајао све и свашта по Балкану и остатку Европе, али је нажалост повредио ногу тик пред такмичење.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...