Jump to content

Kung Fu ili drugo?


P.M.

Recommended Posts

Ne znam koliko se razumete u borilacke vestine,ali evo pre godinu dana otvorila se skola nama poznate grane kung fua - Wing Chun..

Zanima me koliko ste zainteresovani,sta mislite o ovome uopste..

Da li ici na kik boks,karate ili sta vec.

http://www.wingchunbeograd.rs/

Pravio sam neko kratko istrazivanje o borilackim vestinama i nakon mnogo pocutih misljenja i procitanih stvari odabrao sam "brzinu" vs.

Kontaktirao sam trenera preko mejla i postavio mu sledeca pitanja :

1.Koliko je isplativo baviti se kung fuom i ima li neke veze sa visinom,tezinom,pokretljivosu tela itd...

2.Koliko je on kao ucitelj kvalifikovan?

3.Koliko kosta trening i sta sve ukljucuje.

________________________________________

Dobijam sledece odgovore :

1.Ne.Visina,tezina,pokretljivost su za ovu vestinu nebitni.Ja imam 195 i 95 i ucitelj sam vec 10 godina.

2.Polagao sam ispit za sifua(ucitelja)kod Wilijama(u linku pomenutog)i od tad dobijam isto i zvanje.Sto ce reci : vrlo sam kvalifikovan,ponavljam izucavam je vec 10 godina,a da bi savladao nesto vise od osnovnih stvari,tacnije da bi bukvalno razmisljao na kung fu nacin i efikasno se borio tako treba ti 5 godina treniranja.

3.Clanarina iznosi 2.5 k mesecno i ukljucuje 2 treninga nedeljno(sto je po meni realno mnogo za 2 treninga nedeljno)ali ukljucuje mogucnost individualnih treninga(za koje nisam detaljno pitao ali kontam da moraju biti skuplji..)

Bas se premisljam da li da krenem,voleo bi vas da cujem....

fire.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Najbitnije nisi rekao, šta ti želiš da postigneš bavljenjem sportom? Od toga zavisi i koji sport da odabereš i koliko treninga nedeljno bi trebao da imaš.

Ja bih ti pre preporučio kik boks ili još bolje taekwondo ako si baš zapeo za neki udarački borilački sport, a ako nisi onda džudo. Nemam pojma kakav je taj kung fu, ali uvek bih dao prednost pravim sportskim klubovima ispred "škola borilačkih veština".

Link to comment
Share on other sites

Klub je mesto gde je akcenat na profesionalnom sportu, škola borilačkih sportova je mesto gde se trenira samo rekreativno. Ti kao rekreativac u borilačkom klubu imaš priliku da te treniraju profi treneri kao i da treniraš sa onima koji se takmiče profesionalno. Suština je da je kvalitet rada na daleko višem nivou. Naravno sve zavisi od kluba do kluba i od škole do škole, ali je generalno stanje takvo. I sam sam tražio gde u centru da treniram džudo i bio na par treninga po kojekakvim školama i centrima i moj utisak je da je to sve boranija u odnosu na klub. Pritom je džudo sport koji je kod nas već tradicionalno zastupljen, mogu samo da pretpostavim kako je sa kung fuom, wushuom, wing chunom i tako tim zajebancijama :)

A izjava ovog trenera je lol, prvo kaže da je trener 10 godina, a onda da izučava kung fu 10 godina. 10 godina bavljenja bilo kojim borilačkim sportom teško da je dovoljno iskustvo da bi bio dobar trener IMO, naročito u sportu u kome je tako teško do iskustva doći, pogotovo u Srbiji. I to nije tako samo sa Kung Fuom već sa svim sportovima tog tipa, ne znam šta da kaže neko a da me ubedi u suprotno.

Ima daki pravo što se tiče džudoa al odabir sporta treba da zavisi od toga šta je cilj treniranja. Ako je samoodbrana - džudo, ako je allround snaga i fizička kondicija - džudo, ako je kardio onda taekwondo ili kick box (prendnost taekwondou jer ga manje sirovina trenira), a ako je cilj da se zabaviš i rekreiraš onda slobodno kreni na king fu, ninjitsu ili šta već ti duša ište.

Edited by rev
Link to comment
Share on other sites

Problem je što kod nas imaš samo te dve škole WC-a jer nije previše zatupljena veština. Ne vidim razliku između kluba i škole jer i na jednom i na drugom mestu imaš učitelje koji imaju veliko iskustvo iza sebe i koji to iskustvo prenose na učenike - ispravite me ako grešim. Jedina razlika između kluba i škole je što škole nemaju ne znam ni ja kakva takmičenja već samo idu na seminare i sl - opet me ispravite ako grešim :)

U ovom slucaju je sve jedno kako se zovu posto wc nema takmicenja.

Link to comment
Share on other sites

@rev

Pa boks,kik-boks su udaracke discipline gde ipak drzis oponenta na distanci.Ne dozvoljavas mu da ti se priblizi,nego drzis na dometu i peglas.

A kung fu se svodi na blok-udarac i potom ulazis u coveka i obaras ga brzim i preciznim udarcima.

Koriste se takodje i noge,a ima i bacanja..

Vestina je potpuna,zahteva gipkost a sto je meni najvaznije brza je i nije vestina koja je dizajnirana za napad vec striktno za odbranu.

Skoro svaki pokret u wc ide iz takoreci kauntera.Takodje bi poradio na kondiciji,posto u teretanu vec idem.

Judo,Aikido i tako to me ne privlaci bas...Verujem da su to pouzdane vestine ali jbg...ne osecam bas afinitet prema istim ako me kontas :)

fire.jpg

Link to comment
Share on other sites

Треба још поменути да је кунг фу превише ''недестилован'' и инкорпорира много ствари у себе и заснован је на, па ај да кажем, неком другом времену, тј. животном ритму. И, на крају, све зависи шта хоћеш од свега тога. Ако те занима неки кунгфуасти спорт, а да је дестилован, ја бих ти предложио неки карате нпр.

Што се тиче дискусије о квалитету и компетентности школа, треба имати на уму управо ово што сам рекао у првом пасусу, за батичарство у било ком виду кунг фуа је потребно вишеструко више времена, одрицања и посвећености него за друге борилачке спортове, тако је конципирана вештина... Просто, није то ни боље ни горе, него је тако.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Хтедох рећи да је гломазан и превише темељан. Онај фазон, одеш на правни факс, учиш петсто предмета, милионе страна, пет историја, шест социологија, идеш сто година, на крају изађеш са факса лајк а ср, рецитујеш Јесењина, знаш географију, ораторику, историју, имаш киту тријес сантима и онда видиш меницу и кажеш ''који је ово курац лол''.

Онда одеш на неки амерски факс, лупам, и тамо идеш три године, од предмета имаш ово право, оно право, право у кухињи, право у кревету, пракса, пракса, пракса, изађеш одатле, не знаш ко је Јесењин, причаш ко Цеца, ал јебеш кеве у судници.

Наравно, ја сад серем и карикирам, али је поента да је кунг фу и даље ''кунг фуаст'' превише и да је његов модел традиционалистички и више у фазону ''ја седим на планини тријес година и цео дан фурам кунг фу и сад сам просечан кунг фуиста, надам се да ћу бити солидан за двадесет година''. Што ја лично сматрам да је прилично неефикасно за било кога од нас. Карате је огољени кунг фу у принципу и као такав може да се убаци у лајфстајл просечног лика који би да буде здрав/се бије/буде спортиста/буде духован или шта већ хоћеш. Плус што су ове ''дестилованије'' и новије вештине дизајниране да имају мање лепршавости (које има и превише у кунг фуу - ако се посматра као борилачка вештина, ако се посматра као лајфстајл, онда сва та лепршавост има своје место) а да буду ружније, а ефикасније.

Нпр. у каратеу нема летења около. Има нешто мало, типа пар потеза и ката за црни има пар испримавања на ту фору и то је то. Док кунг фу има доста тога.

Мислим, све зависи који је твој трип око свега тога и шта си ти замислио и колико...

Ко што рекоше људи, ако оћеш баш ударачки фајт фазон, кик бокс или бокс (ја некако више ценим бокс, ал то је небитно) и те форе. Аикидо и њему слични приступи су, опет, нека десета категорија и заснивају се на потпуно другим триповима. Али сваки од тих спортова је и реалан и применљив, ако те то занима. Лупам, многи мисле рецимо да је рвање зајебанција ван ринга, али брате то је највећа заблуда икад...

И тако, можда је најбоље да ти формулишеш заправо шта хоћеш од свега тога, онако фино таксативно и прецизно, па ћемо ископати најбољег кандидата. Под тим ''шта ти хоћеш'' мислим и на примену и на озбиљност и на посвећеност и на твој темперамент и карактер и колико би то инкорпорирао у живот временски и просторно итд итд итд.

Поента је да ниједан борилачки спорт није бољи или гори од оног другог, али је јако битно да потрефиш себе, у противном ће ти бити мучење и баталићеш.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

da se ukljucim, ne znam puno o kung fu-u ali trenirao sam realni aikido kod ljube 2 god i po meni je odlicna stvar. ne lozi se da ces da ucis odmah round house kick jer dotle imas dosta stvari da savladas. ne znam koje ti je iskustvo do sad pa ako te zanima oko ovoga pitaj. 1k mesecno,imas 12 treninga a subotom mozes i ceo dan da vezbas. @dulio : brate jel moguce da si to napisao za pravni? :) ne osudjujem te jer nisi pravnik ali ovo je logic fail

~~

Link to comment
Share on other sites

Искарикирао сам то за правни, што сам и написао:) Иначе, знам о том правном и о праву више него што претпостављаш;)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

винг чун је врста кунг фуа, оснивач је Ип Мен (био филм пре неку ноћ о њему), учитељ Брус Лија.

најјача вештина по мени је аикидо, потпуно дефанзивна, нема контру.

da se ukljucim, ne znam puno o kung fu-u ali trenirao sam realni aikido kod ljube 2 god i po meni je odlicna stvar.

реални аикидо је Љубина шибаџијска травестија.

традиционални аикидо ол д веј.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

одстрањен је филозофско-духовни аспект аикидоа, а вештина је малко измењена, не много, прилагођена, како ти кажеш.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Debeli ne lupetaj, Wing Chun je stvorila zena koju je jedan kineski car hteo da ozeni na silu pa je dogovor bio da se pobiju i ako ga ona pobedi onda nema nista od braka. Ne znam koliko je vremena imala da se spremi uglavnom koristila je mozak i videla da ne moze da ide na snagu sa njim jer je zensko je l' da i da ce u toj trci izgubiti. tako da je bilo logicno da ide na brzinu i agility.

Ip Man jeste bio jedan od ucitelja Li Brusa :tf: i verovatno jedan od najvecih mastera ove vestine ali nikako nije bio osnivac. Debelu, the cake is a lie! :)

WC je close quarter combat vestina, tekvondo je oslanja samo na noge, u kafani trazis flasu... :) zavisi sta zelis da postignes na kraju od svog tog vezbanja, ali da je potrebno znati neku borilacku vestinu danas - svakako. I kad pogledam ovaj video digne mi se pisa kako lik sabija [:D]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...