Jump to content

Istok Pavlović - Kako zaraditi na tom internetu


nickwood

Recommended Posts

Cisto da se umesam i ja u pricu o Tonusu - na njihovom sajtu je do skora stajalo ovo 

https://web.archive.org/web/20150122060315/http://www.tonushleb.rs/o-hlebu

"зауставља развој онколошких обољења
врши превенцију и лечење дијабетеса
врши превенцију атеросклерозе
смањује телесну тежину код гојазности
врши превенцију и лечење целулитиса"

EDIT: Btw Laki, po nasem zakonu nije dozvoljen promet niti proizvodnja GMO-a, pa je samim time "ne sadrzi GMO" prlicno los marketinski trik po principu da drugi proizvodi sadrze GMO cim nemaju nalepnicu. Isto tako sam video pakovanje soli na internetu na kome pise da nije GMO, jos kad bi minerali imali DNK, eeee....

Uf sad, pa to je baš blesava konstrukcija. Pa sad na svakom proizvodu piše "ne sadrži gluten" pa bi značilo da drugi sadrže? Ili kad piše "bez veštačkih boja" to znači da su drugi sa veštačkim bojama?

Ujedno, juče sam na televiziji, konkretno na Studio B, video reklamu za neku tipa "amazonsku ribizlu" koja se prodaje i gde reklama ide "pomaže u lečenju najtežih oboljenja". Iznova, ne branim Tonus, ne jedem ga, najgluplja reklama na televiziji mi je ona na ruskom za tonus hleb (zbog čega me možda malo i nervira) ali ta selektivna primena zakona i "hajke" mi je totalno besmislena pored onoliko proizvoda koji su još gori - ne samo da su skuplji nego navodno pomažu da ti poraste kosa, da smršaš 10 kilograma za 3 dana i slično. Tonus "samo" skloni ovo što je problematično i ostane solidan proizvod a šta ćemo sa onima tipa "zelena kafa" koje ni nemaju nikakvu korisnu funkciju kao hrana/suplement.

meni je drugar koji sarađuje sa njima rekao ko je tačno uplatio i sada ću ispasti tetka koja zna informaciju ali neće da podeli sa ostatkom , ali razumete valjda :)

ono što mene zanima je što je bitno ko je i kako uplatio ovo? ja mislim da su oni ok ekipa koja gura tu startap priču kod nas i deluje da im prilično dobro ide, organizuju kurseve, seminare i ta sranja, održavaju zajednicu koju zanima ta tema, itd. dakle, ako će izlaz iz ovoga biti novi hub gde ljudi iz te sfere mogu da dođu i rade nešto konkretno, stvarno ne vidim problem sa načinom kako su došli do para osim ako ih nisu ukrali ili nešto slično (a nisu).

 ok, pederski je što su oni sad pokrenuli hajp sa tim "joooj uspela nam je kickstarter kampanja" iako je tehnički uspela, ali u isto vreme i nije :D
 

Ostadoh "dužan" odgovor - nemam ja ništa protiv te ekipe. "Moramo" da imamo i jedne takve koji promovišu startape, organizuju tribine i edukaciju. Ja imam problem sa Kickstarter kampanjom i to iz više razloga. Prvo, po mom ličnom shvatanju, Kickstarter ne služi za to. Kickstarter je način da se dobiju finansije za "stvar" - igru, hardver, film, album ... I onda ljudi plate novac i potom dobiju taj isti album, hardver, igru. Šta dobijaš podrškom startit centra? Ništa - mogućnost da koristiš startit centar dva dana "kad si u Beogradu".

Drugi "problem" je to navlačenje ljudi sa strane da daju novac po principu "e hajde da napravimo kickstarter pa vidimo ko se navuče i zapravo nam uplati, a mi ćemo iovako ionako da uplatimo ostatak novca do cilja a i već su nam firme a, b, c i d obećale donaciju". Kao što su finansirali ovaj prvi centar novcem 10-15 većih firmi, mogli su i ostale po sličnom principu. Ovako imaš 250-300 ljudi (ako uzmemo da je polovina stvarnih donatora od one cifre od 500-600 ukupnih backera) koji su uplatili izvesni iznos bez razloga, jer je novac već bio obezbeđen.

meni se dopalo kod njih to sto nisam primetio onaj standardan sveprisutan flert sa politikom, da im ministri ili clanovi gradskog odbora otvaraju dogadjaje i sl (samo danas na primer je sertic otvorio belgrade venture forum) cak su imali tu perjanicu "ne cekamo na politiku". deklarativno ili ne, nemam utisak da im noge vire iz vuciceve bulje, i to mi se bar dopada.

a zar nije startit centar otvorio neki bajko iz opštine, koja je ujedno i partner na projektu?

Link to comment
Share on other sites

 

како ме нервирају погани имбецили. САМО ДА ИЗАЂЕМ ИЗ ГУЖВЕ, ах говедари смрдљиви, има да пљуште кривичне пријаве, има да вас тужим са ајкуластим адвокатима, са змајевима у људском облику има да вас гоним док вам не загорчам живот да почнете да се бацате са балкона у последњим покушајима да скупите лајкове.

samo da izađeš iz gužve i kupiš rukavice ako bude bilo mesta u kolima i ako te igor nazove iz brisela? draško pls

@lucky, ako sam ja dobro informisan, oni nisu imali u startu nekoga ko će pokriti troškove na kraju ako kickstrater propadne već im je to palo na pamet kad se ta osoba pojavila kao "običan" backer pa su je iscimali dodatno. slažem se da kickstarter kampanja ne bi trebalo da služi za ovo.

 

edit: desi pejo o/

Edited by Doca
  • Upvote (+1) 2

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

a zar nije startit centar otvorio neki bajko iz opštine, koja je ujedno i partner na projektu?

ne znam, mozda i jeste. to je nekako moj "utisak" iz njihovog dosadasnjeg pr-a, da nisu u politickim dilovima, ne znam cinjenice. mada realno, velike donacije od velikih firmi tesko da idu na "uau bas je kul to sto radite, evo vam para"

Born in trust sentenced to dust born in sin come on in

Link to comment
Share on other sites

Ja se uzasavam cinjenice da imas tipa onu Maju Volk koja promovise neki Delimano sekac (nije namenjeno napadu na Togfua nego prosto u kontekstu ove price), gde ona sad prica kako je maltene pobedila rak tako sto je jela sveze povrce iz Delimano seckalice. Drago je meni da je ona pobedila rak, to je super za nju, ali bi bilo posteno i da kaze da ga je pobedila tako sto je primala hemoterapije. I nemam nista protiv same seckalice, moguce da je vrlo kul i da povrce izlazi bas super, ali ga tako treba i reklamirati, isto kao sto i Tonus treba reklamirati da je ukusan hleb i to je to, a ne da leci rak. 

Odgovoriću kratko za Maju Volk,nisam ni mislio da odgovaram ali pošto hoću da napišem par reči na temu generalno da odgovorim i na to: Maja Volk je maltene sama pisala šta će reći u reklami, a od nas je dobila jednu instrukciju - da ne spominje rak, jer to nije po zakonu. Druga je stvar što ljudi nju povezuju sa tom pričom, isto kao što povežu Ivanu Španović sa snagom i izdžljivošću kad reklamira Red Bull npr, kao sport  i "daje ti krila" fazoni, ali naravno da nećeš nigde pročitati "pijte red bull i skočićete državni rekord" :)

"Tonus treba reklamirati da je ukusan hleb i to je to, a ne da leci rak. " - slažem se za drugi deo rečenice naravno, međutim ovo "Tonus treba reklamirati da je ukusan hleb i to je to" mi je lol, gde je onda tu marketing? Da ne treba možda da ga reklamiraju sa: "Tonus hleb, jako je ukusan. Kupite Možete ga kupiti u najbližoj prodavnici. Ako hoćete." Normalno je da će da se trude da iskomuniciraju što više benefita, samo je bitno da se ne lažu kupci odnosno krši zakon. I ova priča "bez veštačkih boja" je upravo to, nisu ništa slagali, i ne krše zakon.

Kad smo kod toga, da usput napišem da je Istok retard ako je zaista izjavio da je lagao potrošače, ne znam samo šta je hteo time da postigne?

 

 

Edited by togFU
Link to comment
Share on other sites

Odgovoriću kratko za Maju Volk,nisam ni mislio da odgovaram ali pošto hoću da napišem par reči na temu generalno da odgovorim i na to: Maja Volk je maltene sama pisala šta će reći u reklami, a od nas je dobila jednu instrukciju - da ne spominje rak, jer to nije po zakonu.

Nasao sam ovaj klip na kanalu Delimano Crna Gora, nisam nasao na Srbija, ali mi je nesto u glavi da je slicna reklama kao sto ide i na Pinku ili gde vec. U krajnjem slucaju nebitno jer sta nije ok reklamirati u Srbiji nije ni u Crnoj Gori (ne ulazim sad u zakonske regulative). I ono, na ovom mestu eksplicitno pomene "rak" (0:40)

Tako da onda ti tvoji nisu lepo iskomunicirali s njom :)

Druga je stvar što ljudi nju povezuju sa tom pričom, isto kao što povežu Ivanu Španović sa snagom i izdžljivošću kad reklamira Red Bull npr, kao sport  i "daje ti krila" fazoni, ali naravno da nećeš nigde pročitati "pijte red bull i skočićete državni rekord" :)

Upravo to mene i brine, kao i ona s celom tom svojom pricom generalno. Ona je i izabrana zbog te price, konkretno je rak ovde sad u pitanju, nebitno, ali ona prodaje pricu da se moze izleciti uz pomoc ishrane, sto nije bas cela istina, jer se ni ona nije izlecila uz pomoc ishrane nego uz pomoc lekova. I super za nju, drago mi je, ali bas zato ne razumem kako moze da tako prica unaokolo, ali aj sad. Poenta je da je Delimano nju i angazovao bas zbog te price, a ne zato sto je vajna umetnica, realno. Isto kao sto su i ovi iz Red Bulla angazovali Ivanu Spanovic (nisam to ni video, ali kapiram logiku). Moj problem tu je potencijalnoj problematici koju te reklame mogu izazvati ako dovedu nekoga u zabludu. Ako neko ne skoci u dalj 7 metara jer je pio Red Bull, ili ako ne krene da igra tenis kao Djokovic ako nosi njegove Adidas (ili koje vec patike) to mi nije problem, prosto je retard. Problem mi je ako neko krene da se leci "ishranom" jer se plasi hemoterapije na primer jer to moze proizvesti ozbiljne posledice na njegovo zdravlje i potencijalno zivot. Isto kao i sibirska aronija koju sam vec pominjao. 

I potpuno shvatam da u marketingu mora da postoji malo kreativnosti, ono s Tonus je ukusan sam banalizovao primer. Hocu reci da se mora biti vrlo oprezan prilikom reklamiranja bilo cega zasta se tvrdi da ima lekovito dejstvo i da bi realno trebalo da postoji neko regulatorno telo koje bi to pratilo i davalo smernice. Aj ovo s rakom je ekstreman primer, zato je verovatno i dobilo toliko publiciteta, ali ti imas neku tipa Africku sljivu ili sta vec koja je sredstvo za potenciju koja se reklamira da leci jos brdo stvari, sto veze s mozgom nema :) Ja samo ukazujem na to da je ova oblast kod nas nazalost poprilicno neregulisana i lupaju ljudi raznorazne stvari da bi prodali neke proizvode a pitanja su vrlo osetljiva. I na kraju stoji da Tonus treba da skine s reklame to sto je pisalo, ali da brate treba onda da se procesljaju i svi ostali, po sluzbenoj duznosti trzisne inspekcije. 

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

гузо, зови ме

 

како ме нервирају погани имбецили. САМО ДА ИЗАЂЕМ ИЗ ГУЖВЕ, ах говедари смрдљиви, има да пљуште кривичне пријаве, има да вас тужим са ајкуластим адвокатима, са змајевима у људском облику има да вас гоним док вам не загорчам живот да почнете да се бацате са балкона у последњим покушајима да скупите лајкове.

samo da izađeš iz gužve i kupiš rukavice ako bude bilo mesta u kolima i ako te igor nazove iz brisela? draško pls

...

edit: desi pejo o/

удара вам мемла из подрума у закмо, дечаци, изађите на Сунце, дај нам Сунца, Сунца нам дај, дишите пуним плућима, одбаците чемер постојања!

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

I potpuno shvatam da u marketingu mora da postoji malo kreativnosti, ono s Tonus je ukusan sam banalizovao primer. Hocu reci da se mora biti vrlo oprezan prilikom reklamiranja bilo cega zasta se tvrdi da ima lekovito dejstvo i da bi realno trebalo da postoji neko regulatorno telo koje bi to pratilo i davalo smernice. Aj ovo s rakom je ekstreman primer, zato je verovatno i dobilo toliko publiciteta, ali ti imas neku tipa Africku sljivu ili sta vec koja je sredstvo za potenciju koja se reklamira da leci jos brdo stvari, sto veze s mozgom nema :) Ja samo ukazujem na to da je ova oblast kod nas nazalost poprilicno neregulisana i lupaju ljudi raznorazne stvari da bi prodali neke proizvode a pitanja su vrlo osetljiva. I na kraju stoji da Tonus treba da skine s reklame to sto je pisalo, ali da brate treba onda da se procesljaju i svi ostali, po sluzbenoj duznosti trzisne inspekcije. 

Postoji država kao regulatorno telo, a smernice jasno pišu u zakonu o oglašavanju, gde postoji poseban deo posvećen upravo oglašavanju hrane i namirnica (mrzi me sad da tražim po netu ali imam ga na poslovnom kompu, mogu ti poslati sutra ako hoćeš). I tu je priča jasna, ko krši zakon - biće sankcionisan, ko ne krši - neće. Sad ti možeš reći "tako je, ali zakon se ne poštuje!", na šta ti mogu reći da je baš pre par nedelja (možda baš par dana pre nego što je krenulo ovo sa tonusom) počelo "češljanje", i to rade na savkih par meseci. Dakle, što se toga tiče država je koliko toliko efikasna i rade ljudi svoj posao.

Izvini što ti nisam odgovorio na prvi deo, jer sam ograničen u smislu da ne smem da otkrivam neke stvari koje bi bile kontra argument,  a koje mogu da se tumače kao poslovna tajna.

Link to comment
Share on other sites

Ne nego to ostavlja kao izvor, kapiraš, samo sam preveo, ne kradem tuđu foru, izrespektovao sam autora!

Hvala, Istoče, znamo engleski, baš si car što radiš na negovanju jezika, a pritom si u potpunosti politički i socijalno osvešćen!

  • Upvote (+1) 2

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Ни то није тачно! Оставља извор јер је наговнан овде и на другим местима зато што не наводи извор својих превода, односно одакле најнгегује.

Edited by Corey

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cisto da se umesam i ja u pricu o Tonusu - na njihovom sajtu je do skora stajalo ovo 

https://web.archive.org/web/20150122060315/http://www.tonushleb.rs/o-hlebu

"зауставља развој онколошких обољења
врши превенцију и лечење дијабетеса
врши превенцију атеросклерозе
смањује телесну тежину код гојазности
врши превенцију и лечење целулитиса"

EDIT: Btw Laki, po nasem zakonu nije dozvoljen promet niti proizvodnja GMO-a, pa je samim time "ne sadrzi GMO" prlicno los marketinski trik po principu da drugi proizvodi sadrze GMO cim nemaju nalepnicu. Isto tako sam video pakovanje soli na internetu na kome pise da nije GMO, jos kad bi minerali imali DNK, eeee....

Uf sad, pa to je baš blesava konstrukcija. Pa sad na svakom proizvodu piše "ne sadrži gluten" pa bi značilo da drugi sadrže? Ili kad piše "bez veštačkih boja" to znači da su drugi sa veštačkim bojama?

Ujedno, juče sam na televiziji, konkretno na Studio B, video reklamu za neku tipa "amazonsku ribizlu" koja se prodaje i gde reklama ide "pomaže u lečenju najtežih oboljenja". Iznova, ne branim Tonus, ne jedem ga, najgluplja reklama na televiziji mi je ona na ruskom za tonus hleb (zbog čega me možda malo i nervira) ali ta selektivna primena zakona i "hajke" mi je totalno besmislena pored onoliko proizvoda koji su još gori - ne samo da su skuplji nego navodno pomažu da ti poraste kosa, da smršaš 10 kilograma za 3 dana i slično. Tonus "samo" skloni ovo što je problematično i ostane solidan proizvod a šta ćemo sa onima tipa "zelena kafa" koje ni nemaju nikakvu korisnu funkciju kao hrana/suplement.

Nije isto jer po nasem zakonu proizvodi mogu, a ne moraju da sadrze gluten/vestacke arome i boje. Doduse, kad vidim idiotizme poput prsute bez glutena, prevrne mi se zeludac. Sto se tice ostalih bravado izjava nasih marketniskih "strucnjaka" ja bih primenjivao zakon i drakonske kazne na sve, dok se ne opamete.

Hajka je standardni nacin poslovanja nasih medija gde se svaka vest preuvelicava do granica besmislenosti i to sve u cilju prodaje tih novina ili cega god. Da je zakona i ti mediji bi morali da stradaju i to opasno ali eto, kratkog smo pamcenja, pa ce posle ovde Tonus afere uskoro da sve zamre. 

Link to comment
Share on other sites

ma koji kurac hab, sve je to circlejerk gde jedni drugima nameštaju projekte iz kojih nikad ništa osim njihovih plata ne izađe, samo su sad otkrili kickstarter. ako ikada makar jedan uspešan startap izađe iz ove priče, kupiću drašku pljeskavicu.


Nesto sad razmisljam..... caki da nije namesteno to skupljanje kinte (a jeste), jebote, gde ce da ode tih 100k dolara amyway ????

Pre svega, PROSTOR im je besplatno ustupila Opstina Savski fakin Venac, dalje, "privodjenje nameni" AKA sredjivanje prostora brat bratu ne moze da bude vishe od 10k usd u NAJBAHATIJOJ varjanti (postavljali smo tamo WiFi pa znam detaljno kakav je prostor, fazon je onaj poluraspad-hipsta cheap drvo/metal/minimalizam). Dobili su od Telekoma za dz 100mb link i switch i 4 WIFi Access pointa, dobili su jos tako neke sitnice od drugih firmi (stolice, lazy bagove, rasvetu, sitnice...). Tamo NEMAS opremu koju koristis kad dodjes u taj HUB da "radis na novim idejama", donesi svoje ili gtfo. Sta vise, placaces uredno svoje vreme tamo, sta god radio, tako da ne vidim ni tu neku poentu o toj njihovoj drustveno-korisnoj ulozi.......  Sto Ivan kazhe, daj da uzmemo svako po godisnju (finu) platu kako bi mogli i dalje da spavamo do podne i oko 13h zguzvane face da sedimo u svom HUBu i srchemo espresso iz fensi aparata dok cekiramo FB statuse na svom novom MacBook-u, skupo odeveni i obuveni...  Mozda zvucim hejterski, ali tako ja (uglavnom) gledam na ovakve pojave.... S druge strane, npr. Nordeus gde se zna kako su likovi i odakle i sa cime krenuli i postoji logican sled dogadjaja do danasnjeg momenta kada su uspeli big time mi je mnogo legitimnija pricha od "uspeha mladih startup inicijativa" gde redovno ne vidim PROIZVOD ili barem SLED dogadjaja koji dovodi do nekakvog uspeha, u bilo kom smislu, da ne pominjem ovu sumnjivu "uspesnu Kickstarter kampanju skupljanja sredstava....".


 

Edited by nigger
  • Upvote (+1) 2

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

ma koji kurac hab, sve je to circlejerk gde jedni drugima nameštaju projekte iz kojih nikad ništa osim njihovih plata ne izađe, samo su sad otkrili kickstarter. ako ikada makar jedan uspešan startap izađe iz ove priče, kupiću drašku pljeskavicu.


Nesto sad razmisljam..... caki da nije namesteno to skupljanje kinte (a jeste), jebote, gde ce da ode tih 100k dolara amyway ????

Pre svega, PROSTOR im je besplatno ustupila Opstina Savski fakin Venac, dalje, "privodjenje nameni" AKA sredjivanje prostora brat bratu ne moze da bude vishe od 10k usd u NAJBAHATIJOJ varjanti (postavljali smo tamo WiFi pa znam detaljno kakav je prostor, fazon je onaj poluraspad-hipsta cheap drvo/metal/minimalizam). Dobili su od Telekoma za dz 100mb link i switch i 4 WIFi Access pointa, dobili su jos tako neke sitnice od drugih firmi (stolice, lazy bagove, rasvetu, sitnice...). Tamo NEMAS opremu koju koristis kad dodjes u taj HUB da "radis na novim idejama", donesi svoje ili gtfo. Sta vise, placaces uredno svoje vreme tamo, sta god radio, tako da ne vidim ni tu neku poentu o toj njihovoj drustveno-korisnoj ulozi.......  Sto Ivan kazhe, daj da uzmemo svako po godisnju (finu) platu kako bi mogli i dalje da spavamo do podne i oko 13h zguzvane face da sedimo u svom HUBu i srchemo espresso iz fensi aparata dok cekiramo FB statuse na svom novom MacBook-u, skupo odeveni i obuveni...  Mozda zvucim hejterski, ali tako ja (uglavnom) gledam na ovakve pojave.... S druge strane, npr. Nordeus gde se zna kako su likovi i odakle i sa cime krenuli i postoji logican sled dogadjaja do danasnjeg momenta kada su uspeli big time mi je mnogo legitimnija pricha od "uspeha mladih startup inicijativa" gde redovno ne vidim PROIZVOD ili barem SLED dogadjaja koji dovodi do nekakvog uspeha, u bilo kom smislu, da ne pominjem ovu sumnjivu "uspesnu Kickstarter kampanju skupljanja sredstava....".


 

ako se ne varam, ovaj keš je za nove startit centre po unutrašnjosti a ne za ovaj već otvoreni u bgd, mada se pominje da je ovaj deo za "renoviranje drugog dela centra", šta god to bilo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...