Jump to content

Šta sa devizama i/ili štednjom, u svetlu propasti evra?


Recommended Posts

drale djenerali penzija drug! o/

 

 

inace prakticno pitanje (kapiram da je na njega odgovoreno jedno petnaest puta u ovom threadu al da refreshujemo):

 

trenutno nemam predstavu sta bih uradio sa parama koje stedim. Ne bih jos uvek da ulecem u kredite sa stanovima, a suma je daleko od one kojom stan moze da se iskesira ceo.

 

Ima li smisla praviti neku orocenu stednju? podeliti malo u EUR malo USD?

 

Ili jednostavno kupovati akcije proizvodjaca marihuane u drzavi Kolorado posto su sad legalizovali sve?

sada nemoj ništa da radiš sa njima, eventualno ih oroči i čekaj pametnije vreme za ulaganje u stan

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

pare u sef!!!!!

 

nikako, ali NIKAKO, N-I-K-A-K-O oročavati.

 

u gotovini: AUD, NOK ili CAD.


jao vidi, ponavljam se godinama...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

triki je to pitanje. ako si siguran u tajnost i bezbednost sopstvenog privatnog sefa - onda u njega, a ako nisi ili ga nemaš - onda u banku.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

pare u sef!!!!!

 

nikako, ali NIKAKO, N-I-K-A-K-O oročavati.

 

u gotovini: AUD, NOK ili CAD.

jao vidi, ponavljam se godinama...

zar ne garantuje nbs, u koju se kuneš stalno? :tf:

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

triki je to pitanje. ako si siguran u tajnost i bezbednost sopstvenog privatnog sefa - onda u njega, a ako nisi ili ga nemaš - onda u banku.

 

A je l postoji neka bitna razlika između oročenog i neoročenog računa u kontekstu ovoga što pričaš?

Link to comment
Share on other sites

@Pera:

 

garantuje Vlada, ne NBS, do iznosa od 50k jura po depozitu. dobićeš obveznice do 2043će od Srbije, "nova stara devizna štednja", taman 2016te izlazi poslednje kolo obveznica SDŠ.

 

NBS garantuje stabilnost finansijskog sistema dok on ne propadne, a kad propadne, nema tog antičkog poluboga, niti SF heroja, koji bi to sprečio, jer se radi o stihijskoj sili zakonitosti ravnoteže.

 

@Vudu:

 

postoji razlika u kamatnoj stopi. oročeni depozit u principu ne bi trebalo da možeš da podigneš do isteka oročenja, tako je svuda u svetu, ali zbog mladog i nepoverljivog tržišta, domaće banke su dozvolile razročenje uz penal. a-vista, ili deozit po viđenju nema penala kao kod razročenja, ali u oba slučaja nisi imun na juriš na banke. sefovi su imuni na juriš na banke, a ni jedan račun, bilo koje vrste, NIJE.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

i čekaj, onda je bolje da držiš pare u kući, i da one gube svoju vrednost, nego da ih držiš oročene u intervalima od po godinu dana i da dobijaš svojih 2-3% i time barem malo povećaš njihovu vrednost zbog inflacije, samo zbog rizika da će sve otići u kurac?

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

ti si inženjer, tebi bi makar trebalo da bude jasno da nije vredno rizikovati 100 da bi dobio 102. drugim rečima, 98 (realna vrednost umanjena za inflaciju, opcija sef) predstavlja 100% siguran ishod, a dodeljuješ verovatnoće za ishode 0 i 102 tako da budu u sumi 100% po drugoj varijanti (oročenje). minimax teorema.

 

naravno da je u regularnim uslovima bolje držati pare na štednim računima, koliko sam samo davnih dana pokušavao da ubedim ljude da je bolje to što ti pričaš, kad su kamate bile ozbiljnije i kad je stabilnost bila neuporedivo veća. problem je u tome što sad nisu više regularni uslovi i iščekuje se novi meltdaun na svetskim berzama u bilo kom trenutku. nije vreme rizikovati celokupnu ušteđevinu zarad minijaturnog plusa.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

kamate su bile mnogo bolje pre pet godina, nego sad, sad su smešne (2-3% pa onda plaćaš porez od 12.5% na tu kamatu, ako se ne varam). Mene je više zanimalo na čemu ti, kao neko ko se razume u ekonomiju, a ne mi buljaši, tačno baziraš to predvidjanje da će biti meltdowna? Berza je manje više posle krize u US/Zapadnoj Evropi sada stabilna, barem koliko ja to laički pratim i nemam pojma, pa me zanima svako eksterno razmišljanje

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

ja sam prosle godine, tj 2012 na kraju poslusao dobelog i jako dobro prosao.

Sve pare sam podelio u 25% eur, 25%USD, 25%AUD i 25% CHF,

Nisam znao sta da radim, pa sam odlucio da uradim prevremenu otplatu kredita.

Rekao sam ocu da otplatim tolko i tolko eura, rekli su to je tolko i tolko dinara (intesa racuna srednji nbs) i kad sam prodao sav mix (u menacnici, pa odneo pare u banku) i zavrsio sve, ostalo mi je dinara da kupim skoro 10 posto vise eura nego sto bi imao da nisam delio valute, Ovo dugujem sreci (ravnoj dobitku na lotou), ali ipak je dobeli dao savet :)

Naime, taj dan kad sam prodavao AUD, menjcanica i ostale banke su ga placale 84-85, a intesa 88 :). Vec sutra je bio i u intesi 84.5

 

A sve u svemu, u principu samo sam bacio devize jer jes da mi je rata manja 55 eura, ali nemam solidan stek deviza koji sam imao. Eto recimo sta sad ne bi radio.

 

Sada cu doci u situaciju da opet imam finu svotu i apsolutno ne znam sta da radim. Da radim prevremeu otplatu vise nikad, jer je ziv kes sada najvredniji (ko ne zna za bolje), da orocim, lol premala kamata, avista je tolko smesna da tipa na 1000 eur dobijes 20. Bukvalno nemam ideju sta i kako.

 

Sad na stranu zezanje, ali zamisljam kako ulazem u bitcoin, pa za 2 godine kupujem ostrvo na maldivima :) Ili hadzija ili bos. Naravno to necu uraditi.

 

Tako da trpsi, ne znam. Ako imas mladjeg brata/sestru ulozi u njihovo obrazovanje. Sada i kupovina stana kao investicije nema nekog racuna, nekretnine sve manje vrede. Ili potrosi sve pare, da imas cega da se secas kao mator. Zaradices ti ponovo lovu :)

Edited by f4ts0

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

A ajde baš jednostavno pitanje - jel svaki devizni račun u intezi a-vista i da li da onda šta god od keša postoji na računu i "čuči" tamo (koji god da je iznos) prebaciti u evre na a-vistu pa koliko god da se time dobije na kamatu?

 

Ili se ne isplati ako bi se te pare često potom povlačile i vraćale u dinare itd?

Link to comment
Share on other sites

@ Lucky: mislim da je svaki devizni a vista, tj da na ove neoročene ide neka smešna kamata

@ Igor: a jesi li računao koliko si izgubio u prvobitnoj konverziji, da to pretvoriš u te četiri gomile od po 25% ? Verovatno si imao sve u eurima, pa je onda došlo do konverzije 3/4 u USD, AUD i CHF po 25%? 

Ili je ta dobit na kraju od 10% u stvari bila kad se uračuna i taj gubitak na početku zbog konverzjie

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

kamate su bile mnogo bolje pre pet godina, nego sad, sad su smešne (2-3% pa onda plaćaš porez od 12.5% na tu kamatu, ako se ne varam). Mene je više zanimalo na čemu ti, kao neko ko se razume u ekonomiju, a ne mi buljaši, tačno baziraš to predvidjanje da će biti meltdowna? Berza je manje više posle krize u US/Zapadnoj Evropi sada stabilna, barem koliko ja to laički pratim i nemam pojma, pa me zanima svako eksterno razmišljanje

pokazatelji pokazuju precenjenost berzi i valuta. nemoj me sad pitati koji pokazatelji.

 

ukratko šta se desilo: na talasu ideje da je FED "zajebao stvar" 1929te jer nije "oporavio monetarnu ponudu kad je privredi bilo najteže" te je gurnuo SAD i svet u nezapamćenu depresiju, današnji FED je naštampao sve potrebne pare i još preko toga. u osnovi ove ideje leži goli monetaristički diskurs, koji je problematičan sa mnogih stanovišta. drugim rečima, monetarnom politikom se leče SVE boljke privrede. pojednostavljeno i netačno i neizdrživo. dakle, u poslednjih 5 godina NI JEDNA fundamentalna neravnoteža nije otklonjena, ni jedan realan problem nije rešen, ni jedan deo sistema nije promenjen, nego se sve svelo na guljenje stanovništva i realne privrede i štampanje novca bez presedana. zato postoji ILUZIJA da je oporavak od krize u toku, a jasno je da se ništa slično nije STVARNO desilo, jer ni jedan STVARNI problem nije rešen. stoga, intuitivno je jasno da se valja očekivati povratak katastrofe, ovog puta u daleko strašnijem intenzitetu.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Pero :

 

recimo imao sam 1000 eura, 250 konverotvao u aud, 250 u chf, 250 u usd.

Onda to drzao par meseci tako, pa onda otisao  banku i rekao ocu 1000 eur da platim prevremeno, oni rekli to je tolko dinara.

 

Onda sam podigao eur, usd i chf, prodao u menjacinici, aud prodao online u samoj banci, uplatio dinare iz menajcnice na bancin racun, uplatio "1000" eura banci i drzavi proporcionalno za prevremenu otplatu, i ostalo mi za oko 90 eura da kupim.

 

Eto to sam uradio (sa vecom sumom od 1000 eura) i eto tako "profitirao". Naravno da sam sacuvao te pare, sad bi imao za pola gajbe da kupim....ili za brdo LTCa :tf:

 

Tako da staro pravilo je bolje je biti zdrav, srecan i bogat nego siromasan, bolestan i baksuz

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

A sve u svemu, u principu samo sam bacio devize jer jes da mi je rata manja 55 eura, ali nemam solidan stek deviza koji sam imao. Eto recimo sta sad ne bi radio.

 

Cek, sad mi ova logika nije bas jasna. Meni je logika da posto najveci deo kamate na kredit za stan placas u pocetnim godinama otplate je najbolje da uradis prevremenu otplatu ranije, jer je to manje vise iskljucivo smanjivanje glavnice na koju ide kamata. U smislu 10 godina pred kraj otplate da uzmes sve i otplatis ces ustedeti tipa par hiljada evra, dok ako sad (u smislu prvih par godina otplate) uplatis recimo 5k evra ces na 20 godina ustedeti skoro 3k evra koje ces manje dati za kamatu. Deluje mi da ti se onda vise isplati prevremena otplata nego da samo stekas te pare?

 

pokazatelji pokazuju precenjenost berzi i valuta. nemoj me sad pitati koji pokazatelji.

 

ukratko šta se desilo: na talasu ideje da je FED "zajebao stvar" 1929te jer nije "oporavio monetarnu ponudu kad je privredi bilo najteže" te je gurnuo SAD i svet u nezapamćenu depresiju, današnji FED je naštampao sve potrebne pare i još preko toga. u osnovi ove ideje leži goli monetaristički diskurs, koji je problematičan sa mnogih stanovišta. drugim rečima, monetarnom politikom se leče SVE boljke privrede. pojednostavljeno i netačno i neizdrživo. dakle, u poslednjih 5 godina NI JEDNA fundamentalna neravnoteža nije otklonjena, ni jedan realan problem nije rešen, ni jedan deo sistema nije promenjen, nego se sve svelo na guljenje stanovništva i realne privrede i štampanje novca bez presedana. zato postoji ILUZIJA da je oporavak od krize u toku, a jasno je da se ništa slično nije STVARNO desilo, jer ni jedan STVARNI problem nije rešen. stoga, intuitivno je jasno da se valja očekivati povratak katastrofe, ovog puta u daleko strašnijem intenzitetu.

 

Ok, kapiram ja tu tvoju logiku, ali sta je onda resenje? Ako nastane opsti krah a ja imam 10k evra u steku tih 10k evra ce vredeti kao malo jace rolne toalet papira? Kakva mi je onda razlika da li mi ih je otela banka ili su samo obezvredjeni? Ako idemo tim tvojim doomsday scenarijom onda je valjda logicnije ulagati u materijalne stvari tipa nekretnine, kola, zlato (jos uvek se secam moje babe koju su naterali '99 da ide u skloniste koja vice "pa ponesite neko zlato"). Ako nista bar ces uzivati u tim materijalnim stvarima dok ne propadne sve :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

pored ovog ocitog usera sa AUD, imao sam i srece da je USD dosta ojacao u odnou na euro. Da sam sve pretvorio u AUD proso bi ofc bolje, ali da je baba deda...


@zwerko : 

ja to gledam ovako. smanjio sam ratu za 55 eura, to je 660 eura godisnje mi vise ostaje. To je zanemarljivo prema onome kolko sam prevremeno otplatio.

NA period od 30 godina, bas sam dobro uradio jer ce usteda preci kolko sam otplatio, ali ono voleo i da malo zivim u sadasnjosti a ne u futuru od 30 god jer tad cu verovatno juriti veverice po kalisu ako budem ziv

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Ok, kapiram ja tu tvoju logiku, ali sta je onda resenje? Ako nastane opsti krah a ja imam 10k evra u steku tih 10k evra ce vredeti kao malo jace rolne toalet papira? Kakva mi je onda razlika da li mi ih je otela banka ili su samo obezvredjeni? Ako idemo tim tvojim doomsday scenarijom onda je valjda logicnije ulagati u materijalne stvari tipa nekretnine, kola, zlato (jos uvek se secam moje babe koju su naterali '99 da ide u skloniste koja vice "pa ponesite neko zlato"). Ako nista bar ces uzivati u tim materijalnim stvarima dok ne propadne sve :)

zato i kažem da se čuvaju NOK, CAD i AUD, a ne USD ili EUR. može se računati i na CHF, mada je sve manje atraktivan. na snazi dobija i renminbi (CNY), samo je on dakako, još uvek vrlo egzotičan kod nas, mada ga je NBS uvrstila na listu pre 2 godine. RUB je još neizvestan, sa potencijalom da postane jedna od rezervnih valuta, ali treba još sačekati uvek nepredvidive Ruse.

 

ja sam kupio stan. na kredit u evrima. hehehe...

 

:)

 

govorio sam da je zlato najbolje za kupiti. ili zemlja ili nekretnina. ipak ovde ljudi pitaju šta sa svojih nekoliko hiljada jura, a ne šta sa milionima. oni koji imaju milione ne moraju nikog da pitaju šta da rade sa svojim parama, oni znaju šta sa njima da rade. mi, boranija, moramo da tragamo za rešenjem, jer nismo milioneri.

 

ipak, i dalje je bolje držati i 10k jura u ruci (sefu) nego na grani (na računu u banci), jer i da krene brzo da se topi vrednost, moći ćeš da reaguješ, a nećeš stići do šaltera...

ja sam prosle godine, tj 2012 na kraju poslusao dobelog i jako dobro prosao.

[:I]

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

pare u sef!!!!!

 

nikako, ali NIKAKO, N-I-K-A-K-O oročavati.

 

u gotovini: AUD, NOK ili CAD.

jao vidi, ponavljam se godinama...

Nisam gledao AUD, NOK je dosta pao, CAD takodje. 

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

NA period od 30 godina, bas sam dobro uradio jer ce usteda preci kolko sam otplatio, ali ono voleo i da malo zivim u sadasnjosti a ne u futuru od 30 god jer tad cu verovatno juriti veverice po kalisu ako budem ziv

 

Cenis da vise rudonja nece biti u stanju da juri portove?  :tf:

 

Mislim ok, jeste to smisleno razmisljanje, ali s druge strane sto onda uopste stedeti? Osim ako ne stedis tipa neku svotu pa kad skupis dovoljno odes na letovanje koje si uvek sanjao, kupis auto od 300KS koji si sanjao u mladosti ili uplatis detetu skolarinu za faks? U tom smislu ne vidim poentu stednje osim kao privremeno akumuliranje para dok ne skupis za nesto sto bas hoces. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Nisam gledao AUD, NOK je dosta pao, CAD takodje. 

privremene oscilacije. na srednji i duži rok mogu samo da rastu u odnosu na EUR i USD.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...