Jump to content

Šta sa devizama i/ili štednjom, u svetlu propasti evra?


Recommended Posts

privremene oscilacije. na srednji i duži rok mogu samo da rastu u odnosu na EUR i USD.

Koliko privremene, CAD je oslabio ima vec godinu dana. U solidnom sam gubitku orocenjem istog. Cak i na kraju orocenja sa kamatom ne izadje u plus. :(

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Koliko privremene, CAD je oslabio ima vec godinu dana. U solidnom sam gubitku orocenjem istog. Cak i na kraju orocenja sa kamatom ne izadje u plus. :(

morao bih da pregledam detaljno. nisam znao da se CAD prima u depozit, znam da se kod nas ne može deponovati ni AUD ni USD.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Koliko privremene, CAD je oslabio ima vec godinu dana. U solidnom sam gubitku orocenjem istog. Cak i na kraju orocenja sa kamatom ne izadje u plus. :(

pregledao sam odnose i CAD i AUD i NOK prema USD u poslednjih 5 godina. pad od ~10% prema USD u poslednje 2 godine. države su se branile od preteranog jačanja valute. ipak, državnom intervenciijom se moraju peglati neprekidni pritisci za jačanjem tih valuta. te tri valute pripadaju relativno malim (ekonomski) zapadno-kapitalističkim državama, prebogatim resursima, zbog čega im stalno jačaju valute...

 

to me vraća na ponavljanje onog još ranijeg: ne čuvajte vrednost u novcu, jer sav novac propada, sporije ili brže.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

privremene oscilacije. na srednji i duži rok mogu samo da rastu u odnosu na EUR i USD.

 

Ovo apsolutno nije tacno. Kanadski izvoz je prvenstveno vezan za americko trziste i zato CAD mora uvek da bude ispod USD. Do sada je bilo mnogo intervencija od strane Bank of Canada sa ciljem da se spusti vrednost CAD. U buducnosti se nista nece promeniti, mada je Kanada prosle godine potpisala dogovor sa EU o slobodnoj trgovini. 

Link to comment
Share on other sites

постоје притисци на јачање поменутих валута, а тачно је да земље интервенишу, то сам и рекао. и даље мислим да је боље држати валуте које органски јачају, него валуту чија вредност зависи од тога колико ће други да оборе своје валуте. ионако се бавимо темом валута, јер не постоји простор овде за разматрање бољих опција (тозла, некретнине, земља...).

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ali tom logikom ce CAD uvek biti ispod USD i sta tebe boli k sto je to vestacki. Ako dodje do kraha s obzirom da kanada najvise izvozi u usa, pasce i CAD. Meni samo nije jasno sto moramo da pricamo uopste o ovako ociglednim stvarima i to sa velikim ekonomistom koji ne prica o strucnim stvarima sa nestrucnim ljudima.

Zemlje sa naftom su ono sto treba ciljati jer ce i u postapoc situaciji imati vrednost da podrzi njihovu valutu.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

а Аустралија, Канада и Норвешка снагу својих валута заснивају на бакиним гобленима...

 

не сери, 'леба ти...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Kanada se mnogo vise oslanja na usluge i skoro jedino trziste joj je amerika, a ako se plasis kraha dolara onda nije najpametnije stedeti u cad zar ne? Plus ce i ako ne dodje do kraha uvek pratiti dolar tako da ja i dalje ne vidim poentu stednje u cad ako izbegavas dolar.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

јбт, Мохи...

 

ако кажем да све валуте пропадају, да је боље да се штеди ван папира, а кад ме људи питају ИПАК у којим валутама да штеде, шта треба да им кажем? као што би ти рекао "глупи сте" и окренуо се, или би им дао неки одговор, ма колико да је небитна разлика између ЦАД, УСД, АУД...

 

споменуо сам јуан и рубљу, поред ове три валуте, уз ограду, али, брате, овде ме натерујеш у расправу о уређењу светског монетарног система и образлажеш ми да је све небитно и да је долар најјачи и да га сви прате без обзира на све, као да ја то не знам. овде се разматрају сценарији БАШ ЗАТО што се та поставка о примату долара мења.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ali u rubljama :)

 

Mada empirijski gledano, vec je jednom debeli bio u pravu!

 

E TRPI!

 

Jednu trecinu u nekretnine, jednu u tozla, a jednu u obrtanje!!! Eto ti savet!

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Kanada se mnogo vise oslanja na usluge i skoro jedino trziste joj je amerika, a ako se plasis kraha dolara onda nije najpametnije stedeti u cad zar ne? Plus ce i ako ne dodje do kraha uvek pratiti dolar tako da ja i dalje ne vidim poentu stednje u cad ako izbegavas dolar.

Mislim da gresis i da se oni najvise oslanjaju na prirodna bogatstva? Nisam proveravao doduse...

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Htedoh istaci da je NOK bolji od CAD jer nisu toliko na uslugama, imaju raznovrsnije trziste, bolju geolosku poziciju, delimicno su na euru itd itd, ako ces vec te apokalipsa scenarije.

прихватам... АУД>НОК>ЦАД

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

споменуо сам јуан и рубљу,

 

Otkad je krenulo sranje s Ukrajinom rublja je pala tipa 15-20% u odnosu na USD i EUR. Tvoja logika o prirodnim bogatstvima ima smisla na dugi rok, ali ne verujem da ce iko ovde da stedi na tipa 30-40 godina, vise je to sto Trupi rece oce da stedi malo dok ne uspe da skupi za stan, kola ili nesto trece. Na kraci i srednji rok, tipa do 10 godina mislim da ne postoji nijedna 100% sigurna valuta.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

рубља је пала, па ће сад да јача... због тога што су Кина и Русија превелике и иако у перспективи имају јачи потенцијал за стабилност од Запада, нисам препоручивао улазак у рубљу и јуан.

 

најбоље је Трупсију да левериџује своју уштеђевину кредитом за стан и да крене да га враћа. ако и буду падале даље цене некретнина, неће много, не више од ~10%, можда 15%... боље дуговати у валути која се обезвређује него штедети. и Трупи, узми ШТО КРАЋИ кредит.


пад рубље није "због Крима", већ се одвијају неке друге дубинске и далекосежне операције. Русија је изашла из америчких обвезница за око 140 милијарди долара у последњим месецима и тај тренд се наставља. кад се говори о "бегу капитала са берзи у Русији", ради се о дифјузовању балона и повлачењу "врућег капитала", од чега привреда може само јача да буде. пад рубље јача спољну ценовну конкурентност и повећава вредност извоза. све у свему, није да је "Русија пукла", све је много комплексније.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

rublja je u poslednje 2 nedelje ojacala za oko 5% u odnosu za EUR i ocekuje se da ce jos rasti...

kad je bilo sranje oko krima pocele su da padaju akcije ruskih preduzeca na zapadu... tad je uskocila vlada i odkupila akcije Llukoila za odprilike 15 milijardi... kao posledica toga doslo je do jacanja rublje... sad je na oko 48 za jedan EUR.. pretpostavlja se da ce ojacati na 44....

((((Q))))

SRBI su najgluplji narod na svetu!!!

Link to comment
Share on other sites

Nisam ja rekao da je Rusija pukla niti bilo sta slicno, ja sam samo rekao da je vrlo neizvesno u kontekstu bilo koje valute, evro sjebe Grcka, rublju sjebe Ukrajina ili sta god da su vec ovi tamo uradili itd. Znam ja da ce se rublja oporaviti, ali u ovom periodu prosle godine je bila 40 za evro, sada je na 48 kao sto kaze covek, a cak da dodje brzo na 44 opet je izgubljeno 10% vrednosti. Zbog te nestabilnosti valuta je meni logicnije stedeti u valuti za koju su vezane cene tamo gde boravis, konkretno to je evro ovde.

 

Jer lupam ako stedis pare za kola i skupis 10k evra, ta kola ce manje-vise uvek kostati 10k evra, ne desava se da evro oslabi pa skoce cene kola ili skoce cene nekretnina, one ostaju u priblizno istim parametrima. Sa druge strane ako stedis u rubljama i onda izbije neka tako kriza kao sada ti si na gubitku 10-20% jer su ti cene vezane za evro, a rublja pala u odnosu na evro. Mozda su ti australijski dolari sad kul ali mozda ih napadnu neki kenguri pa se nesto sjebe :) a tebi ce u doglednom narednom periodu svi cene u Srbiji formirati prema evru.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

naravno da ako štediš za nešto konkretno treba da štediš u valuti u kojoj se to nešto prodaje. to valjda ne mora da se naglašava, ovde pričamo šta s a"generalnom ušteđevinom".

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Kakve ima veze da li stedis za nesto konkretno ili ne kad su sve cene u Srbiji vezane za evro? Ako stedis samo radi stednje u nekom momentu ces valjda hteti tu stednju da iskoristis za nesto sto ti padne na pamet - stan, kola, putovanje na Mauricijus... A to se sve gleda u evrima.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

наменска штедња и животна штедња нису исто. ја могу 2 године да штедим за Маурицијус у еврима (доларима?), али ако штедим на 20-30-40 година, СИГУРНО нећу да штедим у еврима.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...