Jump to content

pričajte


Guest

Recommended Posts

Који фаил, Дуле. :) Прво перспектива је таква да не може ни да се види ко све постоји, а и наравно да постоје, само у форми тадашњег времена. :)

Ово све под условом да си макар и трунку озбиљан. :)

Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

Који фаил, Дуле. :) Прво перспектива је таква да не може ни да се види ко све постоји, а и наравно да постоје, само у форми тадашњег времена. :)

Ово све под условом да си макар и трунку озбиљан. :)

upravo to i pricam, nisu postojali, tj takva perspektiva tada nije postojala. imao si likove koji se peglaju jer su 'najjaci u ulici' sa drugim takvim likovima i to su se peglali samo tako, imao si mangupe, al niko nije imao ni noz (iako ga je imao gajbi), a kamoli utoku. takodje, sistem vrednosti je bio drugaciji i neko je bio car zato sto je 'mogao da hoda na rukama celu ulicu' ili je 'najbolje muvao ribe' ili je bio 'najbolji fajter', sto da ne, sta god, a ne zato sto je IMAO najbolju stvar. i to su cinjenice, mozes ih i proveriti u razgovoru sa nekim ako oces. nadji uzorak od kolko god oces ljudi i porazgovaraj sa njima, svi ce ti reci isto jer je to istina. ovo u slucaju da posle petog lika pomislis da te usralo nekih pet romanticnih likova ili nekih hipstera koji brane 'svoje vreme'. nije sve na ovom svetu 'postojalo u formi tadasnjeg vremena', ne vazi to apsolutno za svako vreme i svako mesto. uopste ne lupetam, vec je ovo rezultat proste socio-psiholoske studijice i to se prosto i zna ako te interesuje, nije to nikakva mistifikacija, vec logican sled, kao sto je i ovo sada logican sled. praksa koja potvrdjuje sociolosku teoriju i to ne po prvi put. tako da ono, nisam fejlovao, a ti to mozes prihvatiti ili ne, to je na tebi.

ne pricam o perspektivi na slici bukvalno pobogu nego slikovito komentarisem pojam neke plaze iz sezdesetih u beogradu.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

upravo to i pricam, nisu postojali, tj takva perspektiva tada nije postojala. imao si likove koji se peglaju jer su 'najjaci u ulici' sa drugim takvim likovima i to su se peglali samo tako, imao si mangupe, al niko nije imao ni noz (iako ga je imao gajbi), a kamoli utoku. takodje, sistem vrednosti je bio drugaciji i neko je bio car zato sto je 'mogao da hoda na rukama celu ulicu' ili je 'najbolje muvao ribe' ili je bio 'najbolji fajter', sto da ne, sta god, a ne zato sto je IMAO najbolju stvar. i to su cinjenice, mozes ih i proveriti u razgovoru sa nekim ako oces. nadji uzorak od kolko god oces ljudi i porazgovaraj sa njima, svi ce ti reci isto jer je to istina. ovo u slucaju da posle petog lika pomislis da te usralo nekih pet romanticnih likova ili nekih hipstera koji brane 'svoje vreme'. nije sve na ovom svetu 'postojalo u formi tadasnjeg vremena', ne vazi to apsolutno za svako vreme i svako mesto. uopste ne lupetam, vec je ovo rezultat proste socio-psiholoske studijice i to se prosto i zna ako te interesuje, nije to nikakva mistifikacija, vec logican sled, kao sto je i ovo sada logican sled. praksa koja potvrdjuje sociolosku teoriju i to ne po prvi put. tako da ono, nisam fejlovao, a ti to mozes prihvatiti ili ne, to je na tebi.

ne pricam o perspektivi na slici bukvalno pobogu nego slikovito komentarisem pojam neke plaze iz sezdesetih u beogradu.

Па баш није све тако романитчно. Оно што ја знам су приче од мога оца, преко стричева, чак и покојног деде и безброј других старих Београђана. Наравно да је раније тога свега било у мањој мери, јер друштво није било у оваквој кризи, знао се какав-такав ред, и мање је било беспослених људи који прсну од нерађења ничег - али било је и ножева и сатара, а, богами, и пуцања. Ево да знаш само приче са рецимо Дунава, какав је то сој људи, буквално од Земуна до Вишњице, чудом не би могао да се начудиш чега ту све нема и то можда није било у овој мери као што је сада, нити је био друштвено прихватљив модел понашања, нити засебна субкултура, али нису накурчени ликови тековина последњих 20 година, већ је тога увек било и биће, нажалост.

Друго, утоке и ножеве си убацио тек у овој другој поруци, а у првој си спомињао припаднике одређене субкултуре и модни (?) детаљ. То што неко фура те цвике (које год да су, искрено нисам ни сигуран на шта мислиш), може да буде и најбољи и најгори човек на свету, зато сам рекао да је било исто таквих ликова који су фурали неку (мангупску) моду тог времена, јер су просто људи такви. Сам безброј пута кажеш да то што си ћелав и носиш евентуално фајерку и мартинке, не мора да значи ништа. Што се мене тиче, ако готивиш то, сасвим је кул. До тренутка док не почнеш да малтретираш неког зато што је ганци ил шта већ, тада постајеш ретард. Исто тако и са типовима с неким тамо цвикама или који посећују утакмице овог или оног клуба.

А људског смећа има у свим живим временима, јер је људска природа таква.

Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

ma daj, nemoj mi reci da nisi sposoban za tumacenje simbola. zna se sta predstavlja batica u slengu i sta predstavljaju blindirane cvike. ako kazes 'lol probio sam zid glavom i nije mi nista' reci cu ti da si bosanac i ne, to ne znaci da mislim da bosanci imaju tvrdu glavu. mislim, prosto se plasim sad kad citam tvoj post:)

a i ne razumes me, ne pricam o moralu i o ljudskom smecu, pricam o necemu drugom, a to sam simbolizovao PERFEKTNO (pardon my arrogance) cvikama i baticama. ako ti ne znas sta se podrazumeva pod 'batica' i 'blindirane cvike' simbolicki, onda jebiga, to nije razlog da me ispravljas i da budes bukvalista. mislim stvarno, pa nemam dvaes godina da ne umem da postavim stvari kako treba. valjda ces podrazumeti da znam 'da neko ko fura nesto ne mora da bude stereotipan'.

dakle, batice i blindirane cvike su simbol, ajde da kazem 'vecni' simbol. dakle, ako mi pokazes sliku iz papuanskog plemena i za nju cu reci da tamo nema batica i blindiranih cvika. ali ako mi posaljes sliku iz starog rima, za nju cu reci da ima batica i blindiranih cvika i cak cu prstom da ti pokazem ko je batica i ko ima blindirane cvike na slici. nadam se da sad razumes.

elem, neko moze nekog trista puta da ubije sekirom, to i dalje nije ovo o cemu pricam. pricam razliku izmedju imati i biti, koja je sustinska razlika i pivotalni centar orijentacije drustva u bilo kojoj sferi, zemlji, planeti. eto, cak i from ima knjigu pod tim naslovom, preporucujem da procitas, jedna od najboljih knjiga ikad, sasvim sigurno:) a to kakvi sve ljudi mogu da budu, to je nebitno, bitno je ono sto je aktuelno. da si ti rastao sa kanibalima, jeo bi ljude. ljudi mogu da budu i super i govna, to je nebitno. ali drustvo se oblikuje prema makro strujama i ako se nesto forsira, to ce da se isforsira, tako da ljudsku prirodu ne treba uvoditi u neku analizu.

mlad si pa mislis da ja nisam podrazumeo to sve sto si ti napisao. i slazem se sa tobom skroz, ali pricam o stepenu vise, otud tvoje nerazumevanje. ali mogao bi da krenes od pretpostavke da nisam bolid sa tinejdz predrasudama, pa bi onda rekao 'a sto je on ovo napisao, cek da razmislim', a ne bi bukvalisao kako ja mislim da neke tamo subkulture ne valjaju jer se meni ne svidjaju:)

ja verujem da npr drale ili bole znaju tacno sta sam rekao.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Први пут чујем за израз "батица" у том контексту.

dakle, batice i blindirane cvike su simbol, ajde da kazem 'vecni' simbol. dakle, ako mi pokazes sliku iz papuanskog plemena i za nju cu reci da tamo nema batica i blindiranih cvika. ali ako mi posaljes sliku iz starog rima, za nju cu reci da ima batica i blindiranih cvika i cak cu prstom da ti pokazem ko je batica i ko ima blindirane cvike na slici. nadam se da sad razumes.

Искрено, не разумем. У Старом Риму има тих батица и људи те сорте, ал на оној слици их нема, као ни међу Папуанцима? Не капирам, ретардиран сам.

Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

suki:

pa onaj najmanji car koji moze da se vere gore i koga svi mogu da biju!

Први пут чујем за израз "батица" у том контексту.

Искрено, не разумем. У Старом Риму има тих батица и људи те сорте, ал на оној слици их нема, као ни међу Папуанцима? Не капирам, ретардиран сам.

batica je izrazito konzumeristicki izraz, a blindirane cvike su statusni simbol, zasnovan na konzumerizmu (bar ovde na ruru, a i malo sire, ne pratis 'moj potpis je dobio smisao' topic:) ). kod papuanaca toga nema jer nema konzumerizma. statusnih simbola ima, ali oni imaju veze sa biti, a ne sa imati. sezdesete godine u beogradu, ljudi su gledali u biti, a ne u imati. zato je bio gotivan onaj ko ume da hoda na rukama, a onaj ko ima levis farmerke (obicno jer mu je cale neki ambasador il tako nesto) i ne ume nista, nije. bez ulazenja u to koliko je to bilo odrzivo u modernom svetu i bez ulazenja u to da li su male socijalne razlike bile nametnute (i da nisu, da li bi biti bilo aktuelno dugo - ne bi sigurno), to nije bitno. bitno je da je u praksi to tako izgledalo. takodje, necemo ulaziti u to da li je gotivnije biti pametan ili hodati na rukama - oba predstavaljaju biti.

imati je logicka pogreska i neprirodno stanje (koje moze da se stimulise jer je covek u sustini tabula rasa - ali ipak ne tolika, tj ne u svakom pogledu tako da se u njemu i dalje cesto clashuje svasta - primera radi, mozes imati milijarde, a biti nesrecan i neispunjen).

tada kod nas je ipak vladao koncept biti i to je bilo kul, bez obzira na to dal ce neko da te mune sekirom ili nece:) tatini sinovi (kojih nije bilo mnogo, a i nisu bile velike razlike), ako su socijalno inept, pokusali bi da skrenu trip u imati u nedostatku sopstvenog biti, ali tada su nailazili obicno na podsmeh. recimo, branko copic cesto obradjuje tu tematiku uzgredno (npr neki klinac koji bos trci duplo brze od nekog lika u 'americkim patikama' i tome slicno). da, branko je bio covek komunista, ali to nije bitno, komunizam u teoriji predstavlja jednu logicku i lepu zamisao.

u imati drustvu imamo pokusaj inkorporiranja imati u biti, sto je, naravno, nemoguce, ali covek ce to prihvatiti ako ga bombarduju time i zalepice se kao muva na govno jer je zbunjen. pa cemo tako imati "auto za pravog muskarca", a ne "auto koji malo trosi" ili "ima puno mesta" ili "lepo izgleda". to mozda lici da je samo bombastican marketing, ali nije samo to.

u sustini i ja malo serem, ne moras ti da znas sta se krije iza 'batica' i 'blindirane cvike', ali zasto pretpostavljas da sam rekao nesto sto je blago receno tupavo i nelogicno:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ок, хвала на појашњењу. Јбг, страна ми је била таква употреба тог израза, па сам те погрешно скапирао. Те послератне године код нас уклапају се у ту твоју причу због тога што је већина људи по социјалном статусу углавном била у истом положају, па и није било нарочитих услова да се развије ова данашња пошаст. Оба концепта су увек била заступљена, на сву срећу не подједнако, дакле ти хвалиш друштва у којима бити доминира над имати, са чиме се слажем. Дакле ја сам фаиловао да те разумем, па се извињавам. :р

Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

rebel:

pa da, hvalim:)

naravno, to je puklo posle, ali dok se nije uletelo u kapitaljizm, bilo je tako. e sad, to sto to nije bilo odrzivo, to sto je tu bilo drugih problema, to sto je mozda bilo vise cons nego pros, u to nisam ulazio, nego sam se osvrnuo na taj jedan aspekt. bilo mi je gotivno sto na toj zamrznutoj fotki nema blindiranih cvika i sto su ljudi dosli da se kupaju da bi se kupali:) mozda su na onoj fotki svi psihopate, al opet, meni ta fotka budi asocijacije u drugoj kategoriji:) mozda ne kao kod gospode papuanaca, a mozda i da. ja znam da je mom caletu bilo jako tesko da skonta koncept imati. ne u smislu da ne moze umno da ga skonta, nego ne moze da ga pojmi, da se identifikuje. i njemu je i dan danas nejasno kako to izgleda kad si biti lik. i recimo pedeset njegovih ortaka ili cega vec, oni isto to ne kontaju, strano im je. a ja vec kontam, a za neke stvari sam bio najveci imati lik ikad, doduse, proslo me je to, ali znam o cemu se tu radi. a i sad me uhvati neki takav retardiran trip ponekad, naravno, ne podlegnem, ali sam ostecen za ceo zivot prosto zato sto sam rodjen/odrastao u takvom drustvu.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

znaci nemate konstrukciju kojoj se odsrafljuje baza, pa se spusti dole tabla? tablu narucite kod nekog stolara ili napravite sami od nekog adekvatnog materijala koji pazarite na kvadratne metre. mi smo jedan kos takav, koji nije mogao da se spusti dole, namestali sa dva para merdevina i bilo je klimavo, al moze:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

imamo, samo sto kad je konstrukcija ukradena iz skolskog dvorista moralo je sve zivo da se zavari da ne mogu da je odnesu nazad :D pa se sad treba pentrati svaki put s tim sto najvisa 2 srafa ne moze niko da dohvati i tabla se uvek mrda malo. E sad, poslednja tabla je bila od onih paleta iz magacina preko kojih je bila nalepljena sper ploca sa namerom da nam traje mesec dana dok ne skupimo pare za real deal i izdrzala je bogami skoro godinu dana :) Nego se uvek zajebemo pa nas mrzi da stavimo ojacanje iza obruca u fazonu "ma nece niko da se vere na kos, izdrzace" i onda dodje batica sa ribom da se pokaze i odvali obruc, da klincima koji se nadju tu i ode... Nego neam predstavu koji bi materijal bio pogodan za uradi sam tablu, a i treba nacrtati kvadratic :D

Edited by Shoocky
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...