Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

Vojskovodja i osnivac sopstvene dinastije, ovaj covek je za zivota potukao mameluks, osmanlije, zlatnu hordu, potcinio persiju i indiju (delhijski sultanat) i vladao velikim prostranstvom. Potomak dzingis kana, i predak babura, njegovo ime je ?

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

tako je

220px-Tamerlan.jpg

Tamerlan je zeleo da obnovi staro mongolsko carstvo, i na svom vrhuncu, njegovo carstvo se prostiralo od moskve do indije. vladao je skoro celom malom azijom, a zanimljivo je da srbija moze njemu da zahvali na dodatnih 100 godina "slobode", posto je krajem XIV veka porazio bajazita i doveo otomansko carstvo na ivicu gradjanskog rata

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Не на ивицу, него је био грађански рат. А наши то искористе на начин да се Стефан тукао на страни једног, Ђурађ на страни другог Бајазитовог сина. Трећег сина су кркнули одмах.

Link to comment
Share on other sites

hvala bru na ispravci

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Mogu ja jedno pitanje dok se vuci ne dosete? :) Nešto sam gledao na History-u danas pa mi bilo vrlo interensanto:

Krajem XIX veka u Americi se vodio "rat struja", odnosno s jedne strane je bio Edison koji je zagovarao jednosmernu struju, dok je s druge strane bio Tesla koji je zagovarao naizmeničnu. Jedan od glavnih Edisonovih argumenata je bilo da je naizmenična struja zbog voltaže opasna po ljude, a to je i demonstrirano 1890. na vrlo očitom primeru, a ta praksa se zadržala do današnjih dana, o čemu se radi?

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Nesto je radio sa kravama, il nekim drugim zivotinjama...

recimo, ubijao ih naizmenicnom strujom a kad bi pustio jednosmernu, ostale bi zive...tako neki trip ?

A ako kazes da se praksa zadrzala do danasnjih dana, onda to mora biti neka kravlja elektricna stolica :)

Arbeit macht Frei.

Link to comment
Share on other sites

Da, električna stolica kao metod pogubljenja. On je prvo napravio nekoliko šou programa gde je dovodio eminentne elektro-inženjere i novinare gde im je demonstrirao na kučićima lutalicama kako ih naizmenična struja ubija, dok ih jednosmerna "samo" boli, ali ne ubija. Kasnije je išao na veće životinje, ja znam za konja, nisam čuo to za krave i slona, ali možda je to i bilo :) Na kraju je ubedio vlasti države Nju Jork da kao novi način humanog pogubljenja upotrebe naizmeničnu struju i tako je nastala električna stolica. Prvi je tako pogubljen Vilijam Kemler i za Edisona je to bio vrhunski dokaz opasnosti od naizmenične struje.

Ipak, Teslin odgovor je bio jednako zadivljujući, on je na izložbi demonstrirao naizmeničnu struju visoke frekvencije koja je suštinski bezopasna za ljude. To je uradio tako što je stajao na Teslinoj zavojnici (Tesla Coil) i u ruci držao lampu koja je svetlela i iz koje su izbijale "munje", sve vreme se njegovo telo ponašalo kao provodnik. Na taj način je pokazao da naizmenična struja može da bude potpuno bezopasna, evo jedne slike ponovnog izvođenja tog eksperimenta koji i dan danas izgleda ludački:

5949473824_ab1ea10140_z.jpg

E da, ajde bonus pitanje - Tesla je napravio ugovor sa Džoržom Vestinghausom o finansiranju svojih izuma, taj ugovor je između ostalog podrazumevao i da Tesla dobija proviziju na svaku konjsku snagu proizvedene električne energije, koliko je to iznosilo?

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

E da, ajde bonus pitanje - Tesla je napravio ugovor sa Džoržom Vestinghausom o finansiranju svojih izuma, taj ugovor je između ostalog podrazumevao i da Tesla dobija proviziju na svaku konjsku snagu proizvedene električne energije, koliko je to iznosilo?

nesto mnogo, tipa 2.5 dolara sto bi ga ucinilo najbogatijim covekom svih vremena, ali naravno ugovor nije realizovan

jel mogu sad ja da postavljam:)...jos samo da smislim nesto non ww1-ww2 related:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

nesto mnogo, tipa 2.5 dolara sto bi ga ucinilo najbogatijim covekom svih vremena, ali naravno ugovor nije realizovan

jel mogu sad ja da postavljam:)...jos samo da smislim nesto non ww1-ww2 related:)

Postavljaj :)

Da, ja sam na tv-u čuo 2.5$ po konjskoj snazi, dok sam na netu našao da je bilo 1$. U svakom slučaju užasno mnogo para :)) A tačno je i ovo što Ivan kaže, odrekao se para u korist Vestinghausa pošto je ovaj pukao na berzi '29. A mislim da mu je i pre toga davao te pare radi ulaganja u dalje investicije, što je fakat imalo smisla. Tako da nek postavlja ko hoće.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

pozdrav za Kublai Kana (ili Kublaj, to mi nikada nije bilo jasno -.-) od kulturno-umetnichkog drushtva Kamikaze :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

koje godine su mongoli krenuli prvi put sa flotom na Nippon?:)

edit: poshto ochekujem da ce Dule sigurno znati odgovor na ovo pitanje, tako da ako kojim sluchajem ne odgovori on prvi, onda bih bio jako zahvalan ako bi potvrdio odgovor onome ko to tachno uradi, obzirom da cu ja verovatno uskoro na neki put, pa nisam siguran hocu li stici u relativno svezem intervalu danas-sutra to da uradim, pa da ne kochim topic :) dakle, hvala :)

Edited by tzarinho

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...