Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

sjajno

intermeco pitanje - koliko dece je imala marija terezija

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

dobro, da odgovorim na barcasovo poshto vas iz nekog razloga mrzi da pogadjate :) dakle u gore pomenutom filmu (Battle of the Bulge), odnosno u ofanzivi u Ardenima, "Operacija Grifon" je bila onaj deo nemachkog plana gde shvabe koje govore techno engleski oblache uniforme britanaca i amera i u njihovim vozilima prave haos iza saveznichkih linija sve sa ciljem izazivanja opshte konfuzije na frontu :) dakle to je to :)

za Mariju Tereziju lupam 7 :) napisao sam 7 samo zato shto je biblijski broj, nemam zapravo pojma koliko je dece imala :)

inache Calijevo pitanje je bilo odlichno, neshto shto nisam pre znao :) bravo ! :)

EDIT: roflmao ! :D upravo sam pogledao odgovor na wikipediji poshto sam pogadjao ovde, ALAL JOJ VERA, to je sve shto cu da napishem :D

hahahaha :D

Edited by tzarinho

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

marija terezija je rodila 16-toro dece :)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Marija Antoaneta?

po tome shto je lepo mirisala, a glumila ju je Kirsten Dunst koja pritajeno vonja :tf:

u principu, najcheshce za nju vezuju onu rechenicu o kolachima i gladnom narodu, tj. kada su joj rekli da je narod gladan da nemaju ljudi hleba da jedu, a ona izjavila u fazonu pa dobro, neka jedu kolache.. ^^ e sada nemam pojma na shta konkretno mislish :)

osim da je i ona kao i njezin suprug skracena za glavu giljotinom :P

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

yeaaaaay !!! :D

nemam realno pojma shta sada da pitam :)

ae recimo ko je zvanichno bio poslednji Romanski car iz porodice Komnin? :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

poznat mi je samo manojlo konin, al sam prilicno siguran da on nije bio poslednji:)

dobro, da odgovorim na barcasovo poshto vas iz nekog razloga mrzi da pogadjate :) dakle u gore pomenutom filmu (Battle of the Bulge), odnosno u ofanzivi u Ardenima, "Operacija Grifon" je bila onaj deo nemachkog plana gde shvabe koje govore techno engleski oblache uniforme britanaca i amera i u njihovim vozilima prave haos iza saveznichkih linija sve sa ciljem izazivanja opshte konfuzije na frontu :) dakle to je to :)

upravo citam "specijalna misija", memoare ota skorcenija...koji je lik bio taj covek i sta je sve radio to nije normalno:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

nije braticu :) ali nije kraj Komnina bio ni daleko od njega :)

nego, vezano za Otoa, realno, sve shto sam prochitao o njemu me je vishe manje fasciniralo, on je jedan od onih ljudi koji su jednostavno morali da budu vojnici, samo da bi ceo svet pamtio njihovo ime :) naravno moje mishljenje :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

ok, promasio sam za par kolena, poslednji vladar vizantije iz dinastije komnina je bio andronik I komnin:)

evo jedno intermeco, mislim da cete ga lako provaliti, nema potrebe ni za hintom:)

u jednom kratkom periodu ww2 nemacka 2. panzer armija (panzergruppe 2 ranije) je na svakom svom vozilu imala oznaku "G", cak je i sama bila preimenovana u skladu sa time...odakle ova oznaka za tu armiju, verovatno jedan od retkih primera u ww2:)

191px-Deut.2.PzArmee-Abzeichen.svg.png

nek postavlja posle ko hoce, da se malo aktiviramo i ovde:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

nemam pojma zashto, mogao bih da lupim samo logichki :)

dakle znam za onaj primer kada je prva pancer armija pod Von Kleistovom komandom (navikao iz HoI da nemce pishem radije sa Von nego sa Fon, otuda Von Kleist radije nego Fon Klajst) postala valjda panzergruppe Von Kleist (ili samo Kleist nisam siguran), e sada ako pretpostavimo da to nije bio jedini takav primer - onda nagadjam da je ovo G od Guderian :) po nashem dragom Schnelle Heinz-u koji nam se smeshi sa Duletovog profila svakodnevno :D dakle nagadjam (ali verovatno i pogadjam) :D

jeste, Andronik je bio Dule, samo zvanichno i to da potvrdim :)

ako sam pogodio moje pitanje je:

po chemu je jedinstven sluchaj gore pomenuti Von Kleist kada su u pitanju nemachki oficiri nakon Drugog Velikog rata? :)

ako nisam, razmishljajte o tom pitanju poshto vam uskoro sleduje xD

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

tako je, moj avatar i lokacija daju odgovor na pitanje, 2. panzer armija se za vreme ofanzive na moskvu zvala panzergruppe guderijan po njenom komandantu hajnzu drugaru:)

ovo tvoje pitanje igrom slucaja znam, skoro su negde pominjali:)...feldmarsal von kleist je najvisi nemacki oficir koji je umro u ruskom zarobljenistvu posle rata

evo jos jedno pitanje inspirisano ovim i necemo vise ww2 (neko vreme bar:))

koji je najvisi nemacki oficir, isto ranka feldmarsala, koji je poginuo u borbi za vreme ww2 (hint, prezime mu isto pocinje na von:))

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

pretpostavih da ce biti lako :) nego rekoh ae kada smo vec na temi :)

pa znam da je Von Bock-e (fon Bek :P) nastradao kada je valjda putovao kolima pred kraj rata valjda ka Donitz-u, ali nije bilo u borbi.. tj. bio je chovek u penziji tada.. ne znam da li na njega mislish :) takodje znam za onog jadnog prvog Hitlerovog GFM-a (imash taj event u HoI 2) kada podnosi ostavku.. Von Blomberg ili tako neshto valjda, ali on je otishao u Poljsku kao pukovnik obichan.. ^^

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

po chemu je bio poznat Publije Decije Mus ? :)

obzirom da sam postavio odvratno pitanje moram pri chistoj savesti da otkucam i sledece da bih vam olakshao:

ja znam za tri choveka koji su se zvali Publije Decije Mus, dakle deda, sin i unuk - pitam za ovog zadnjeg od njih trojice :) poshto sam prvo hteo da stavim i ko je to bio, pa sam onda skontao da bih bio zlotvor sa takvim pitanjem :)

dakle godina koja vam treba za ovo pitanje je 279. pne :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

dooobrooo :) obzirom da niko nije ni pokushao da odgovori, evo mog odgovra, pa neka pita ko god zeli:

dakle Publije Decije Mus (unuk) je bio kao i njegov tata, odnosno i deda, konzul i vojskovodja Rima. E sada njegov tata i deda su se (naki kazu namerno) zrtvovali u bitkama u kojima su komandovali rimskom vojskom da bi doneli pobedu rimljanjima svojom zrtvom :) odnosno, kada bi rimljani videli kako im je hrabro i nesebichno zaginuo konzul obichno bi se borili hrabrije i pobedili :) e sada PDM o kome pricham je komandovao Rimljanima u bitci sa nashim dragim i vrlim Pirom kod Askula :) dakle po tome je poznat, kao i po chinjenici da se ne zna (jer podatci variraju) da li je i on poginuo u toj bitci sa Pirom ili je preziveo :)

pucajte sledece pitanje, ajmo topic zivo zivo ! :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

u principu, najcheshce za nju vezuju onu rechenicu o kolachima i gladnom narodu, tj. kada su joj rekli da je narod gladan da nemaju ljudi hleba da jedu, a ona izjavila u fazonu pa dobro, neka jedu kolache.. ^^ e sada nemam pojma na shta konkretno mislish :)

Ispravite me ako grešim, ali koliko sam čitao ova izjava je mit.

Link to comment
Share on other sites

koje je znacenje izraza "potemkinova sela"

Potempkin je bio knez u vreme ruske carice Katarine Velike (kažu i njen ljubavnik), pa je onda da bi njoj pokazao kako je veliki baja koji je osvojio mnogo bogate krajeve, mislim da je bio u pitanju Krim, napravio sela, seljake i stoku koji su samo glumeli dok ona ne bi prošla.

To ti je nešto ovako:

Terazije-4-1024x661.jpg

:tf:

Ajde da se vratimo na WW2, opšti je konsenzus da je Varšava grad koji je najviše uništen tokom rata, koji grad ide odmah posle njega u tom neslavnom smislu?

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

To za Potemkinova sela bi ja nazvao politichkim marketingom. :) Mislim da nisu bila u pitanju osvajanja, nego neka reforma ili tako neshto, pa je lik duz puta kojim je carica ishla da vidi rezultate cele stvari izgradio "sela" od drvenih fasada i kartona i platio seljake da statiraju i igledaju sretjni i zadovoljni. Naravno ne bi li se dodvorio shefici.

A za ovaj razoreni grad ebemliga. Puno je kandidata, al ajde da tipujem - Drezden.

... ukusi su razlichiti... reche djavo i sede u trnje...

Link to comment
Share on other sites

tako otprilike kao sto zverko kaze, mada se istoricari ne slazu bas oko toga, neki kazu da je cela prica izmisljena

a za ovo pitanje, drezden jeste sravnjen, kao i hirosima, nagasaki, staljingrad, tokio i mnogi drugi...ali po procentu unistenih zgrada valjda je varsava najgore prosla (u gusenju ustanka su koristili gustava ili doru sa kalibrom od 800mm, a posle je grad bukvalno sravnjen sa zemljom zgradu po zgradu po hitlerovom naredjenju)...a negde sam procitao/cuo da je drugi grad koji je najvise stradao bas podgorica koja je strasno bombardovana od strane saveznika

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nije od bombardovanja, grad je kao i Varšava, uništen prilikom oslobađanja od okupatora, ali je poprilično neočekivan odgovor, i ja sam se iznenadio kad sam naišao na taj podatak.

Od bomobardovanja je Drezden ostao kao simbol, ali suštinski mislim da on u stvari nije toliko razoren koliko je bio besmislen kao cilj - imao je jako malo industrije u samom gradu, a pre rata je važio za jedan od najlepštih gradova Evrope, kao kulturna prestonica. I pritom su prvi put tamo koristili masovno zapaljive bombe što je napravilo potpunu katastrofu među civilnim stanovništvom. Manje poznata je činjenica da je nekoliko nedelja pre Hirošime bombardovan Tokio zapaljivim bombama gde je broj žrtava, bar neposrednih, bio veći od nuklearke.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ispravite me ako grešim, ali koliko sam čitao ova izjava je mit.

pa u principu Kosmosicevo pitanje je bilo po chemu je poznata :) pa rekoh izmedju ostalog za nju se vezuje ta izjava, nisam odgovorno tvrdio da je ona to izjavila :)

mada se spekulishe da je to bilo prenaduvavanje stvari, kao i kod nas po promeni dinastija Obrenovic-Karadjordjevic, kada se sve i svashta pripisavalo da su radili Aleksandar i Draga, kontam ista logika.. ^^

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Od bomobardovanja je Drezden ostao kao simbol, ali suštinski mislim da on u stvari nije toliko razoren koliko je bio besmislen kao cilj - imao je jako malo industrije u samom gradu, a pre rata je važio za jedan od najlepštih gradova Evrope, kao kulturna prestonica. I pritom su prvi put tamo koristili masovno zapaljive bombe što je napravilo potpunu katastrofu među civilnim stanovništvom. Manje poznata je činjenica da je nekoliko nedelja pre Hirošime bombardovan Tokio zapaljivim bombama gde je broj žrtava, bar neposrednih, bio veći od nuklearke.

Japanski gradovi su bili lak plen zbog drvenih građevina i savezničke doktrine bombardovanja u dva talasa - prvi talas izazove požare i izvuče vatrogasne timove na teren, drugi talas ih poubija, i time obezbedi neometano širenje vatre.

BTW koliko se sećam u Drezdenu je poginulo najviše ljudi u bombardovanju (ne računajući smrti od radijacije).

Nije od bombardovanja, grad je kao i Varšava, uništen prilikom oslobađanja od okupatora, ali je poprilično neočekivan odgovor, i ja sam se iznenadio kad sam naišao na taj podatak.

Moraju biti Rusi i Kaćuše :)

Link to comment
Share on other sites

chekajte bre ljudi, o kom kontinentu prichamo?:)

poshto postoji i neka malena mogucnost da smo preskochili neshto u Japansko-Kineskom ratu, ili neku raniju fazu rata na Pacifiku, shto bi kontam Dule mogao da zna pre i vishe od mene :) sada se setih i onog dogadjaja iz HoI2 - beshe Nankingshki Masakr, tako neshto? da nije to?

poshto sve to spada u ww2 makljazu, ne samo Ruje, Shvabe i saveznici u Juropi i Africi :)

Edited by tzarinho

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...