Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

BTW koliko se sećam u Drezdenu je poginulo najviše ljudi u bombardovanju (ne računajući smrti od radijacije).

Nije, najviše zato što je Drezden relativno mali, u vreme bombardovanja, sa sve izbeglicama sa Istoka je imao oko 100-200k stanovnika. Procena je da je u Drezdenu poginulo do 25.000 ljudi, naspram oko 70.000 u Hirošimi (ne računajući radijaciju) i skoro 100.000 u Tokiju. Mada mnogi smatraju da je ova cifra smanjena od obe strane zbog političkih razloga, kad se uzme gustina naseljenosti i stepen razaranja logika je da je trebalo da bude više žrtava.

chekajte bre ljudi, o kom kontinentu prichamo?:)

Ja ništa nisam rekao za kontinent :) Aj hint, nije Evropa, i opet ponavljam nema veze s bombardovanjem.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

u jednom bombardovanju je ubedljivo najvise poginulo u tokiju, noc izmedju 9. i 10. marta 1945, 334 b-52 i 2000 tona zapaljivih bombi, sravnjeno sa zemljom 40 kilometara kvadratnih grada i poginulo izmedju 100 i 150 hiljada ljudi :(

ja sam i dalje ubedjen da sam negde procitao da je podgorica najvise procentualno stradala posle varsave...a ni smederevo nije mnogo bolje proslo u 5. junskoj eksploziji 1941.

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

zahvaljujuci zwerkovim hintovima ipak sam se setio...nije bombardovanje, nije evropa, odgovor je manila sigurno:)...kad su se ameri iskrcali u zalivu lejte na filipinima je bilo skoro 350.000 japanskih vojnika...vecina je bila pod komandom cuvenog generala yamashite, malajskog tigra, koji je taj nadimak dobio posle osvajanja singapura i predaje 3 puta brojnije britanske vojske...ali u krvavim bitkama oko i za manilu su ucestvovale i trupe japanske mornarice koje su odbile da se povuku iz grada kako je yamashita naredio...u narednim nedeljama poginulo je oko 100.000 civila u manili i grad je sravnjen sa zemljom...yamashita je kasnije zbog ovoga osudjen za ratne zlocine po komandnoj odgovornosti, prvi takav slucaj u istoriji iako su i tada mnogi smatrali da je nepravedno osudjen

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

znao sam da je neshto u Aziji :)

a kontam Dule je veci ekspert za ww2 u Aziji od mene, tako da sam odustao posle Nankinga :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

IDEMO BRE GAZI UDRI LOMI!

kad se budem prijavio za neki geografsko/istorijski kviz, za subspeciality izaberem rat na pacifiku pa kad me pitaju koji nosaci aviona su ucestvovali u bici kod midveja, ko je bio hisaichi terauchi ili kojoj klasi je pripadao heavy cruiser nachi ima da im jebem kevu! :D

koje godine su filipini postali americki protektorat tj "puppet state" kako to kazu u HoI:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

chek, vezano za Filipine, poshto su SAD i Shpanija vodile onaj rat 1898. (Kuba, gde se proslavio Teo Ruzvelt itd.) da li to znachi da su Filipini postali protektorat odvratnih zbog toga shto su Shpanci prsli u tom ratu?

nego, ovo pitanje - nemam pojma ko, ali nagadjam da je bio Francuz :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

sve mi se nekako chini da je dotichni istrazivach Hadson ziveo tamo negde u XVI-XVIII veku, obzirom da je pre rata za nezavisnost, vec postojao naziv za reku i za zaliv Hadson :) tako da su morali da dobiju ime po njemu pre svega toga :) XIX vek, niko mi na um ne pada :) ali ajde da sachekamo malo, mozda se neko seti :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...