Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

Ali nebitno, odgovor na moje pitanje je "Lucije Ver".

Aurelijev ko-imperator Lucije Ver?

nisam znao, tripovao sam je Marko Aurelije uglavnom lichno komandovao trupama.. dok ovo kucam, kontam da to i jeste bio sluchaj, samo shto je on bio na Rajni uglavnom.. inache Lucije Ver je beshe bio muz Lusile (ili se kaze Lucile?)? odnosno sestre ludog Komoda, koju svi pamtimo (po Koni Nilsen u Gladijatoru :D) :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Upravo taj :)

Vodio je te ratove koji su trajali od 161. do 166. godine, upravo od te godine pocetka rata, bio je savladar Aureliju. E sad, on se ozenio Aurelijevom cerkom, Lucijom, kontam da je to zapravo ta Lusila, Komodova sestra.

Od kako igram sa Krekijem, moja zena vise ne hrche.

Link to comment
Share on other sites

onaj osecaj da je barcas zaboravio da posavi pitanje.. :)

i da i dalje zaboravlja.. :P

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

hmmm :D ako ti ne bi bio problem, pa lagano objasnio kako bi taj manevar u teoriji izgledao, bili bi voljni da krenemo da nagadjamo :D

atentata i pokushaja istih, makar nikada dosta.. oh tragedije.. ^^

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

ako je hajmlihov manevar u pitanju to je kad se neko zagrcne ili gushi nekim stranim telom pa ga obuhvatis sa obe ruke u gornjem delu stomaka, a ispod grudne kosti i naglo pritisnes ne bi li izbacio strano telo...ima i verzija kad pacijent lezi na ledjima pa pritiskas to isto mesto sa obe ruke:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

znadoh za hajmlihov manevar, toga se nagledah u filmovima o pohlepnim amerima u restoranima.. vala te scene im nikada nije dosta :)

ali nemam pojma shta je Tarentski manevar, jedino shto mi pada na um je da je neshto vezano za Italiju, odnosno Rimljane, Grke ili Pune i grad Trento (odnosno Tarent kako se nekada vikao, na RTW prestonica dragim nam Brutima) :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Na kog vladara je pokušan atentat tarant manevrom?

Tarant borba je popularni naziv za vazdušne okršaje kada su ruski lovci na Istočnom frontu, ispucavši svu municiju na formaciju bombardera, pikirali u protivnika u pokušaju da ojačanom krilnom površinom polome repnu površinu bombardera. Neki su išli na manje sofisticirani prilaz i jednostavno su se zakucavali u protivničke avione.

Link to comment
Share on other sites

zapravo nemam pojma shta da mislim :) neshto tripujem da su velike WWII baje uglavnom putovale radije sa oklopnim pratnjama po drumovima, nego aeroplanima :)

no, Ruje.. uh.. nemam pojma.. lupicu, obzirom da je ovo njihov manevar mora da bude neko sa kime su ratovali, odnosno moraju da imaju kopnenu granicu neku.. neka bude Antonesku, iako ne znam kako je taj chovek skonachao.. zapravo mnogo malo znam o njemu, osim da je kao premijer vodio Rumuniju kroz dobar deo Drugog Velikog Rata i da ga je rumunski kralj svrgnuo sa pozicije premijera negde tamo pred sam kraj rata.. :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

hahaha Barcase matori, danas videh za operaciju Grifon shta je zapravo :D gledao sam Battle of the Bulge ( http://www.imdb.com/title/tt0058947/ ) pa sluchajno naleteo na taj info :D necu ostalima da dajem veci hint od ovoga o chemu se zapravo radi :D nego, chekamo neki Kalijev potencijalni hint, na temu da li ok razmishljamo ili jok :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

henri fonda ftw :) vec kada ga pomenu pokushavam da nadjem neku normalnu verziju filma http://www.imdb.com/title/tt0074899/, znam da ovo nije topic o filmu, ali ako nisi gledao, chuh da je ok :)

elem, hintovi? :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

hahaha Barcase matori, danas videh za operaciju Grifon shta je zapravo :D gledao sam Battle of the Bulge ( http://www.imdb.com/title/tt0058947/ ) pa sluchajno naleteo na taj info :D necu ostalima da dajem veci hint od ovoga o chemu se zapravo radi :D nego, chekamo neki Kalijev potencijalni hint, na temu da li ok razmishljamo ili jok :)

Evo odgovora da ne davim više

Hasan II je vladao Marokom u drugoj polovini XX veka. Njegova desna ruka Muhamed Oufkir je 1972. odlučio da preuzme vlast i poslao tri lovca F-5 da obore kraljev 727. Na njihovu nesreću avioni nisu imali rakete, a mitraljezi su nosili manevarsku municiju. Jedan od pilota je odlučio da krilom preseče rep kraljevog aviona, ali je u prvom pokušaju promašio.

U tom momentu je glas sa radija predsedničkog aviona objavio da je zli tiranin mrtav, i da je revolucija uspešna. Piloti su se vratili u bazu, i dok su se pobunjenici snašli 727 je sleteo. Sedam lovaca je bombardovalo i mitraljiralo avion na pisti, ubivši 8 a ranivši 40 ljudi, ali kralj Hasan II je odavno evakuisan. Pobunjenici su uhapšeni, a Oufkir je izvršio samoubistvo.

Edited by cali
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...