Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

btw, kad smo vec kod ovih ww1 asova, kako se zvao cuveni francuski as koji je imao dosta pobeda, cak je u vreme pogibije mozda bio prvi saveznicki as...a lik je bio srpskog porekla

Nasao sam! Petar Pjer Marinovic, najmladji as Prvog svetskog rata, nosilac Legije casti, 22 pobede, poginuo u 21. godini :(

http://forum-na.worldofwarplanes.com/index.php?/topic/1998-petar-pjer-marinovic/

http://www.vesti-online.com/Vesti/Svet/57629/Srpski-heroj-francuske-avijacije

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ima ih i u Warcraftu.

Sta su kshatrije?

neki svesteni red u hinduizmu?

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

ako me secanje dobro sluzi (I godina na starom faxu, bejashe tamo 2003./04. ^^), trebalo bi da su druge po jachini kaste u arijevsko-indijskoj podeli drushtva :) valjda vojnichka kasta, nisam siguran dodushe za to :) mislim da su valjda samo bramani bilo iznad njih :) ujedno to su i jedine dve kaste koje znam :D

standardno za vecinu drushtava - religija i vojska = ftw! :) pa dok potraje :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

da, da :) sada se setih i za parije :) realno, imao sam predmet prva 3 meseca fakulteta tamo u zimu 2003. polozio sam ga lepo, ali sam pozaboravljao previshe toga :) medjutim, setim se tako nechega :)

uzgred nemam pojma da li bih se setio odmah da nisi napisao da je "geografski gledano, veoma blizu" :) do tada mi je bilo samo uzasno jako poznato, a onda sam seo i malo mozgao pa mi dodje inspiracija :)

ko je uchestvovao u bitci na Jarmuku (drzave, ne pitam za generale :P ), te bonus ako se neko seti - po chemu je ta bitka znachajna? :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

tako je ! :)

bilo ih je 4 puta manje, ali su bili kompaktniji, ujedinjeni po pitanju religija, naroda, plemena, dok u Romanskoj vojsci su bili vecinski (po nekim izvorima vishe od 90%) placenici, bitka se chekala oko 3 meseca dok zapravo nije pochela opshta makljaza, za to vreme svi Romanski generali su se svi medjusobno posvadjali, meshoviti narodi se malo pobili medjusobno, tako da je bila velika nesloga medju ljudima cara Iraklija :) ah htedoh zapravo da kazem kao znachajnu stvar to shto je poraz Romana ovde znachio i gubitak Egipta, Palestine, Antiohije, Mesopotamije (itd. uglavnom skoro svega juznog od Male Azije) shto se sve desilo u samo par godina od ovog poraza :) zanimljivost je da je bitka trajala oko 6 dana, 4 puta, tj. u 4 dana su Romani terali Arape na povlachenje, 4 puta su se ovi vracali do shatora i logora, da bih ih tamo njihove ljutite zene gadjale svime i svachime, ne dopushtale im da se povuku, drale se na njih, psovale, pa su se ovi vracali u bitku i tako 4 puta, dok zadnjeg 6 dana nisu roknuli Romanskog generala koji je vodio vojsku, pa su onda pobili i ostale generale shto je dovelo do haosa :) uzgred dobar deo Arapa i to Arapa hrishcana koji su se borili u Romanskoj vojsci je prebegao na protivnichku stranu u toku same borbe i posle iste :) inache Iraklije uprkos velichini vojske i znachaju svega ovoga nije komandovao vojskom zbog bolesti, mislim da je bio negde u Maloj Aziji, ili Konstantinopolju :)

toliko, pucaj Zero zmaju! :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Mislish na Julija ili Grigorija?

zapravo logichnije mi je da mislish na Julija, obzirom da je njegova promena sveobuhvatnija.. uh, ako se dobro secam, kada je on dobio mesec to je znachilo promenu imena nekog drugog meseca, medjutim mislim da je on beshe dodao odredjeni broj dana, pa onda te dane rasporedio po mesecima, a februar preskochio direktno, a dao mu dodatni dan svake chetvrte godine.. naravno, nisam siguran, ali opet nagadjam..

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Pod Julijem Cezarom mesec jul je imao 31 dan, a avgust 29. To se njegovom nasledniku Oktavijanu Avgustu nije svidelo, i izdao je dekret kojim se sa februara prebacuju dva dana na avgust, kako bi bio pandan svom očuhu.

Sujeta je čudo :)

Bilo ko sledeći.

Edited by cali
Link to comment
Share on other sites

po kome gregorijanski kalendar nosi ime? kad smo vec kod kalendara

odg u spoiler posto ne znam kad cu videti topiks

papa grgur 3., ako se ne varam 10. vek

Edited by lol kosmos

"Odvajali se mi ili ne, mi smo vec odvojeni!" - Dj. Balasevic

Link to comment
Share on other sites

Papa Grgur XIII je živeo u 16. veku, i njegov kalendar (uslovno rečeno, pošto su ga naučnici sastavljali) je ispravio odstupanje julijanskog ukidanjem dodatnog dana u svakoj prestupnoj godini deljivoj sa 100, ali ne i sa 400 (1900. i 2100. su dve najbliže današnjem dobu).

Ovaj kalendar će tek 2800. akumulirati još jedan dan viška, za razliku od julijanskog gde smo skoro dve nedelje u zaostatku.

Kako su se Srbi umešali u svetsku problematiku kalendarskog praćenja vremena?

Link to comment
Share on other sites

jao znao sam to, valjda je kod nas bio neki samit.. ?

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...