Jump to content

Bioskopi


Recommended Posts

Elem, topic je o NAJLOSIJEM bioskopu (moze i mnozina) u kojem ste bili.

Povod:

Nekoc davno bese u Uzicu bioskop "Partizan". Da, da, ta "fina lepa" Tito i partija vremena, no i nije bio tako los. Za karte se ulazilo striktno odredjenim putem, kulturno, polako. U stvari, postojala je metalna ograda "na L" od ulaza do blagajne, dok je ostatak bio slobodan da bi se lakse proslo u "unutrasnjost". na zidovima su stajali posteri tadasnjih hitova, od Eskalibura, preko Ramba do Neretve ili pak Zikine Dinastije. Ako neko i promasi da ne kupi kartu, ispred tapkarosi, i najpoznatiji braca blizanci (hednikepirani u razvoju) poznatiji kao braca Dalton. Unutrasnjost, tja sala, bila je pristojno sredjena, zabranjeno je bilo pusenje, a ljudi su se kolko toliko pristojno ponasali te nije bilo pljuvanja, bacanja otpadaka itd. Poneki put samo "Djole gasi svetlo" (namenjeno radniku koji pusta kino projektor negde iza balkona) pred samu projekciju. Najbolji red je bio definitivno 10ti, ili pak balkon. Uglavnom, posle svake projekcije, guzva napolju...jbga, nije se imalo video rekordera, dvd-a i dvx-ova.

90te...Novo vreme, novi ljudi, novi i naziv. Deo predvorja je u maniru novonastalog kvazi-komuzma-kapitalizma-socijalizma (il kako god ko hoce to da nazove) pretvoren u caffe club, drugi deo pretvoren u video klub, a cela ustanova je promenjena u naziv "Art". I tako partizani predjose na kulturu. Kako se ukloni onaj "zabran" (termin koji se cesto koristi na selu, il pak u duhu novog naziva, farma, jel'te) tako se i kojekakva marva oslobodi, te se poce i sa dizanjem nogu na redove ispred, zapali se po koja cigara, a nakon toga i gomile paklica, semenke udjose u modu a zavrsise na podu... I tako, po narodski, i po srpski, novim, kulturnijim ljudima je tako vise prijalo. Ljudi naravno sve manje u bioskopu, sto zbog pomenute stoke, sto zbog pojave video-rekordera, pa nekoliko godina kasnije i "slobodnijih" televizijskih stanica sa premijerama u dan sa svetskim. Veoma vesela atmosfera, ali ne i za sada vec stari oronuli "Partizan", pardon "Art". Platno ne obrisase vec godinama, decenijama, grejanje zamenise sa dva unistena kalorifera, zvucnici odavno pocese da "prde" a ciscenje poda od izmeta gore navedenih prestade da bude bas najredovnije.

2000te... Opet neko novo vreme. Uvide se da ipak "Art" i nije toliko u stilu svog imena a ni novog vremena, te nove vlasti odlucise da na postenoj i transparentnoj licitaciji prodaju ceo objekat, u samom centru grada, za ni vise ni manje 1 milion dinara. Javi se neki srpski Mr Bing, za "cijenu - sitnicu" i otkupi to sa obavezom da napravi bioskop dostojan ovoga grada. Mozda cak i da mu vrati stari sjaj. Poce gradnja, i trajase, da je potrajala jos koji mesec verovatno bi u temelje zazidivali device... No, posle tricavih dve (il pak bi tri, ni sam se vise ne secam) godine, zavrsise neimari posao, bi svecano otvaranje, trubise lokalni mediji o novom bioskopu za novo vreme. Dve moderno uradjene sale, jedna od oko 70 sedista, druga od oko 170, dolby i sve ostalo sto se moze pozeleti.

Par dana nakon otvaranja, budaletina koja ovo pise, sa par drugara, na neku zbrku i " na vrat, na nos", odluci da ode da gleda premijeru Pirata 3. Dodjemo oko pola devet, a karti ostalo samo za prvi red. Hmmmm. Ok, uzmemo ih, da se ne bi vracali bez ogledanog filma. Dodje i tih 9 sati, no ljudi i dalje cekaju. Japansko tacno vreme na srpski nacin, sta ce te. To nam ostavi malo vremena za razgledanje okolo. Vidim, nije vise ni "Partizan" a ni "Art" no smo presli na "Cinema City". unutra bljestavo, otvorili se lokali, caffe barovi, prodavnice, a ima cak i igraonica. Ne, nije sa pc/psp vec igraonica za decu dok roditelji rade il gledaju neki "ozbiljniji" film (ko zna zna, da ne objasnjavam). Primetih da to "predvorje" zauzima mnogo veci deo nego nekoc, i zapitah se gde li su smestili onda kino sale. Nakon jedno 20 minuta, zavrsi se projekcija, a ljudi izlaze iz te manje sale. Hmmmm... Hej, premijera Pirata bre?? U kojoj bre manjoj sali?? Pa kad je premijera u velikoj? Kad je film tipa "Srecni ljudi - The Movie" il tako nesto? Aj dobro, kud svi Turci tu i mali Mujo, sidjemo mi u nekoc podrum a sad manja kino sala. Zabrana unosenja hrane itd, a sto vam treba ima u baru ispred. Ok, fino, makar nece biti cevapcica sa pola kila luka unutra itd. Ulazimo u salu, kad ....hahaha, znaci mogli su nam ladno nabiti ogromne lizalice na glave sa natpisom "SUCKER". Platno je velicine oko 8 sa 3 metra, il tako nesto, podignuto na nesto oko metar od zemlje, a redovi pocinju na jedva metar od platna. Naravno, pocevsi sa prvim redom. Budaletina vec pocinje da dozivljava nervni slom, okrene se, kad ceo srednji red prazan. Odgovor jedne ljubazne gospodje u vezi sa tim redom je bio da je doslo do greske, te je taj red nekako spusten, te se karte za taj i ne prodaju. Aaaah. Inace nagib u sali od prvog do zadnjeg reda mozda za dlaku prelazi metar. "Veliki" pad, moderan, ne sme ni tu da bude inflacije!

Pocinje film... Budaletina pokusava da se namesti u smesnoj stolici, no ne ide. Oci mu kao u "paklenoj pomorandzi" al ne vredi, mora se gledati film kao i teniski mec. Dodje scena borbe u Singapuru, a prizor iz tog prvog reda, kao da vam neko mase sa ogromnim tiganjem punim satarasa ispred nosa. Dodje scena sa zvezdanim nebom, budaletina pomisli sto li ovo pustaju vec deset sekundi. Ah, naravno, glava za 45 stepeni u levo resava situaciju, i pojavi se u vidokrugu brod. Sto je dosta, dosta je, i budaletina odluci da bolje da da 200 dinara i da ode, nego da da 200 dinara da ga **** u mozak. Ljubazna "teta" pita na izlazu sta nije bilo u redu, i posle nesto teskih reci na racun novih vlasnika sa nase strane, zapita sto nam niko nije rekao na blagajni da se bas i ne preporucuje prvi red... Prvi red? Drugi? Na metar i po od platna? Treci? Na dva metra?....Sesti koji je felerican...Zadnji? Iz kog se najverovatnije i ne vidi donji deo platna? Zvuk koji brunda umesto da je ikakav surround? Ma .............. (prazninu popuniti po zelji i poznavanju "slobodnijeg" srpskog jezika). Normalno, ne doticnoj teti, ni u tom trenutku, nego ovo sad, posle "sabranih" utisaka.

Tako da budaletina odluci da je jedina mogucnost da ponovo ode u novi bioskop, to, da dozivi nervni slom, zavrsi na psihijatriji, pa da se neki ljubazni doktor sazali, i odvede celo odeljenje na organizovanu humanitarnu projekciju filma "Mi nismo andjeli 15ti deo: Povratak Zelenog Zuba" ili pak "Grand Parada: Behajnd the scena ft. Umri sprski (u kavani) IV deo".

I eto, to je to. Toliko o ovom "nasem" bioskopu. Jel' se neko nekad "prijatno" iznenadio negde jos?

Edited by bolkonski
Link to comment
Share on other sites

bash mi u subotu reche drugar iz Uzica da ste dobili bioskop, i da je ziva tuga :)

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Bilo je pasusa, ali sam ih ja "pojacao" samo za tebe Lazo.

Hvala. :*

Pročitah sad, strašno. :) Ovde u Pančevu već godinama pokušavaju ujuriti nekoga da otkupi i sredi raniji bioskop "Zvezda", ali ne ide. Još su u međuvremenu nalazili tom prostoru svakojake namene, ali ništa. ;)

Kad treba da gledam nešto u bioskopu, idem u Beograd.

Link to comment
Share on other sites

Ma bice ti ista fora kao i kod nas, a sto ne vazi samo za ustanove poput bioskopa, vec za sve firme koje imaju objekte (sto blize centru, to bolje): uzmu firmu, zaduze se na ime firme kod banke, kreditima placaju plate onim preostalim radnicima, a sa druge strane, rade kao kvazi stari posao firme, i nravno, prodaju poslovne prostore za masne pare. Na kraju, roknu firmu pod stecaj, a pare u dzep...ko **** ljude koji su tu radili mozda citav zivot.

/pasus/ ;)

Na zalost, mnogo je lose kad se to dogodi i kulturnim ustanovama, kao u ovom slucaju, bioskopu, i to jedinom u gradu. Da ih je vise, pa aj i nekako, uvek se ima izbora, ovako...kutja + sto veci tv + neki 5.1.... riba i/ili drustvo neko, rostilj 'mesto kokica itd ;) :P

/pasus/ ;)

Da emigriram u BG...hmmm...ipak nisam toliko prso ;) Da me posle prozivas, tipa "s****se nam ovi dodjosi sve zivo" itd ;) j/k

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

bem ti bioskop kada nemogu da oteraju glavonju iz prvog reda!!!

"Ja uvek vidim greh i uvek prvi,ma koliko bio oprezan i mali,ja ga vidim jer ja sam uvek tu..."I'm so hidden and you're never gonna see,I'm cold,forgiven all because of my beliefs,I'm nobody that you ever wanna be cause,I know that the world is afraid of me!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Moj drug zarađuje $455 radeći od kuće.

Lyesmith kept his orange-blond hair pretty much shaved. You could see the lines of his skull. "Tell you what, though. This country started going to bell when they stopped hanging folks. No gallows dirt. No gallows deals."

Link to comment
Share on other sites

U Nisu ima dva 3d bioskopa koji imaju po dve sale. Vilin Grad je lepo sredjen ali nije high-end bioskop, bioskop Kupina je shtala.  Ali na jesen nam otvaraju Cineplexx sa pet sala i izgleda ekstra na brosuri. A posto mi je 5 minuta od kuce peske, bicu stalan gost. 

Edited by SpiRo
Link to comment
Share on other sites

Meni je krivo što nema normalnog bioskopa ovde u kraju, nakon što su zatvorili Avalu još davnih dana, a bio je baš gotivan lokalni bioskop, nešto poput Rode na brdu.

Tuck mi je ok u tom fazonu "lokalnog" iako ne može da se poredi sa ovima po tržnim centrima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...