Jump to content

EV i Plug-in automobili - pričajte


dovlagsi

Recommended Posts

1 hour ago, dovlagsi said:

5k je subv na svaki EV, ne? 

ako ima budžetskih sredstava, plus za Pandu treba da je 7k a verovatno će da odvoje poseban budžet za to EV finansiranje u odnosu na ovih 5k koji će verovatno sasvim slučajno da "presuše" u tom trenutku.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/23/2024 at 11:19 PM, Lucky said:

ako ima budžetskih sredstava, plus za Pandu treba da je 7k a verovatno će da odvoje poseban budžet za to EV finansiranje u odnosu na ovih 5k koji će verovatno sasvim slučajno da "presuše" u tom trenutku.

Kakav sam vizionar!

Са производних трака у Крагујевцу ће за два месеца прво силазити електрична, а потом и хибридна возила. Сара Павков, државна секретарка Министарства заштите животне средине истиче да је држава ове године одлучила да субвенционише само електрична возила, за шта је одобрено 170 милиона динара, док ће за "фијат гранде панду" бити посебан фонд чим та возила буду на тржишту. Субвенције су од 250 до 5.000 евра.

Држава ће обезбедити посебан фонд за куповину "фијат гранде панде" чим та возила буду на тржишту, најављује државна секретарка.

Vest je malo misleading, ovo 250 do 5000 evra je standardna subvencija, gde pride ide i ovaj deo da nema više hibrida, ali će za Pandu biti poseban fond, ali nisu objavili detalje.

Влада је до ове године субвенционисала и електричне и хибридне аутомобиле.

"Ове године смо се усредсредили само на електрична возила зато што су она сто посто еколошка. Нема никаквог сагоревања унутрашњим моторима, емисије загађујућих материја, нема коришћења такође ни уља које после могу на неадекватан начин да се нађу у животној средини. И то је један прави пример декарбонизације и наше зелене транзиције у контексту коришћења потпуно зеленог транспорта и што је и разлог да субвенционишемо само овај тип возила", истакла је Павкова.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky said:

док ће за "фијат гранде панду" бити посебан фонд

Znači da će subvencija biti 5k ali da će imati svoj fond, da ne bi isti presušio za 2 meseca 🤷 

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dovlagsi said:

Znači da će subvencija biti 5k ali da će imati svoj fond, da ne bi isti presušio za 2 meseca 🤷 

ja mislim da će dati više, da bi se ipak dodatno motivisao narod u odnosu na obične EV.

jer ipak to nije 500L pa da ga "svi hoće" nego EV koji se kod nas i dalje kupuje na kašičicu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dovlagsi said:

Oh na sva zvona bi zvonili kad bi davali više, sumnjam. 

pa ali nisu još ništa najavili? ne zna se verovatno ni kad će auto da krene u prodaju itd. Tako da tek se spremaju!

čim se to sve "poklopi" krenuće sa kampanjom, videćeš već.

Fiat Grande Panda Nacionale!

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, manson said:

Pokriva to obavezno osiguranje? 🙂 

zavisi dal' je "act of God" ili ne 🙂 ako jeste, onda nema pokrivanja, tako da će verovatno to biti predmet sad sudskog spora osiguravajuće kuće 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, dovlagsi said:

Svakako će u Mercedesu da p(l)ate ozbiljno na kraju

pa i oni će pokušati da dokažu da nema veze sa njima, ako ikako budu mogli. ono, bio je neki snop svetla direkt u bateriju svetleo i grejao je i vlasnik kola je ujedno ostavio u automobilu vatromet itd 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ne verujem, njima je u interesu da kažu da su locirali problem i da će rešiti. Jer ako ne znaju šta je u pitanju onda niko više neće kupovati taj auto. Ako sve svale na osiguranje onda niko više neće hteti da osigura taj auto pa se samim tim neće ni prodavati (ili će osiguranje biti pet puta skuplje). Eto recimo zašto kod nas ne postoji nijedan Tuareg od druge generacije pa nadalje? Neće da ih osiguraju... A zato Audija u istom formatu imaš koliko hoćeš.

Dakle uradiće nekakav patch i idemo dalje, jeftinije je pokriti štetu nego istestirati na svaku glupost.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Zwerko said:

Eto recimo zašto kod nas ne postoji nijedan Tuareg od druge generacije pa nadalje? Neće da ih osiguraju... A zato Audija u istom formatu imaš koliko hoćeš.

Ovo je baš zanimljivo pitanje jer sam baš sa dovlom o tome pričao pre par nedelja, kako je čudno da Tuareg, omiljeni auto u Srbalja koji hoće džip odjednom više niko ne vozi i ovaj najnoviji ima 4 na ulici i 2 u oglasima. Šta je fora sa osiguranjem, neće da ga osiguraju kao jer se puno krao?

14 hours ago, Zwerko said:

Ne verujem, njima je u interesu da kažu da su locirali problem i da će rešiti. Jer ako ne znaju šta je u pitanju onda niko više neće kupovati taj auto

dobro, ima ugla i taj deo priče, ali zašto im ne bi bila "čistija" varijanta ako uspeju da dokažu da nije bilo veze sa njima, nego ono, ipak nije sam od sebe, pala na njega baklja? :))

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky said:

kako je čudno da Tuareg, omiljeni auto u Srbalja koji hoće džip odjednom više niko ne vozi i ovaj najnoviji ima 4 na ulici i 2 u oglasima

proganja me ovo i dalje, nezamislivo mi je da su lokalni VW genijalci odlučili da uopšte NE NUDE tuareg aktuelne generacije!
voljen u srba, jeftiniji od konkurencije i generalno vrlo konkurentan auto, SUV je, pravi se u Slovačkoj te nema carine i gomile drugih čestih uvoznih troškova... ne mogu da verujem da je direktiva da se guraju ID modeli baš toooliko jaka...

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky said:

Ovo je baš zanimljivo pitanje jer sam baš sa dovlom o tome pričao pre par nedelja, kako je čudno da Tuareg, omiljeni auto u Srbalja koji hoće džip odjednom više niko ne vozi i ovaj najnoviji ima 4 na ulici i 2 u oglasima. Šta je fora sa osiguranjem, neće da ga osiguraju kao jer se puno krao?

I ja bih voleo da znam odgovor na ovo 🙂 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lucky said:

Ovo je baš zanimljivo pitanje jer sam baš sa dovlom o tome pričao pre par nedelja, kako je čudno da Tuareg, omiljeni auto u Srbalja koji hoće džip odjednom više niko ne vozi i ovaj najnoviji ima 4 na ulici i 2 u oglasima. Šta je fora sa osiguranjem, neće da ga osiguraju kao jer se puno krao?

Meni je ovo info iz prve ruke od drugarice koja je radila u Wiener osiguranju, doduše to mi je rekla pre ~10 godina. Tuareg nije mogao kod njih a kasnije ni u jednoj osiguravajućoj kući kod nas da bude kasko osiguran od krađe. Prosto su ti njihovi procenitelji zaključili da ne postoji cena koju bi oni stavili na polisu osiguranja da im se isplati koliko se krao, ako sam dobro shvatio u početnim godinama prodaje druge generacije, prva mislim da nije bila pogođena time toliko. 

I onda se tu javlja i odgovor na Dovlino pitanje - ako za 7-8 godina neke generacije nisi prodao nijedan komad ili statističku grešku (jer ko će da kupi auto koji se toliko krade da čak ne možeš ni da ga osiguraš?!) zašto bi ti uopšte dali da distribuiraš novu generaciju? Ne bih rekao da to ima veze sa ID. Mada ja koliko vidim novi model se nalazi kod njih na sajtu? Ali nema recimo novih na polovniautomobili. Doduše vidim sad nešto malo bolju ponudu starije generacije kao polovnjaka, možda je nešto rešeno s tim krađama, nemam pojma. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, sve je to vrlo čudno. Prvo, koliko znam, taj fazon "golf se krade" (pa i Tuareg) više nije toliko aktuelan, valjda su bolji sistemi zaštite ili šta je već slučaj. 

Drugo, da baš bude VW u fazonu "e evo Srbiji ne damo tuarega tu se krade" a krade se na svakom tržištu mi je opet tanko. Ok, ako se krade u Nemačkoj i dalje ćeš ga prodavati u Nemačkoj jer ide u milionima, ali kao ostatak ovih sličnih zemalja kao što je naša.

2 hours ago, Zwerko said:

Mada ja koliko vidim novi model se nalazi kod njih na sajtu?

Inače to što ima Tuareg na VW sajtu je takođe od skoro, nije ga uopšte bilo kad smo pričali Dovla i ja to onomad, plus ako odeš na cenovnike - https://www.volkswagen.rs/kontakt/info-materijal/u-pdf-formatu videćeš da ga nema, tj. jedini nema "informacije". Kad klikneš na konfigurator, ima, ali to verovatno na nivou cele grupe vuče neke podatke iz baze ili šta god. Naravno može da se proveri dal' ga ima u nekom salonu kod nas, ali na PolovnimAutomobilima ih je baš malo.

3 hours ago, dovlagsi said:

da je direktiva da se guraju ID modeli baš toooliko jaka...

ne verujem da ima veze sa ovim.

Pa oni T-Roc, Taigo, T-Cross pa i Tiguan samo iskaču iz televizora :)) A i na ulicama ih je gomila.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Lucky said:

Ne znam, sve je to vrlo čudno. Prvo, koliko znam, taj fazon "golf se krade" (pa i Tuareg) više nije toliko aktuelan, valjda su bolji sistemi zaštite ili šta je već slučaj. 

Drugo, da baš bude VW u fazonu "e evo Srbiji ne damo tuarega tu se krade" a krade se na svakom tržištu mi je opet tanko. Ok, ako se krade u Nemačkoj i dalje ćeš ga prodavati u Nemačkoj jer ide u milionima, ali kao ostatak ovih sličnih zemalja kao što je naša.

U tom momentu kad mi je ona pričala je iz nekog razloga Tuareg bio baš problem. Ali načelno ako pogledaš kasko polise za WV, Audi i sl su veće nego za kola drugih proizvođača slične vrednosti, više se kradu. 

A drugo ne gleda VW da li se kod nas krade ili se ne krade, zabole ih. Oni gledaju da naš lokalni WV nije prodao ništa tog modela, dok su u Nemačkoj prodali milione, dakle našem tržištu uopšte nije taj model zanimljiv, šta će onda uopšte u ponudi? 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Zwerko said:

Oni gledaju da naš lokalni WV nije prodao ništa tog modela, dok su u Nemačkoj prodali milione, dakle našem tržištu uopšte nije taj model zanimljiv, šta će onda uopšte u ponudi? 

Kad bi tako gledali na bilo koje tržište, bili bi bankrot. To što pričaš je bilo pre više od 10 god. Nama je baš Tuareg ukraden 2007. ispred gajbe, posle toga još možda 4-5 godina je bilo aktuelno za njega i Lend Rovere, danas je potpuno druga priča. I tu je bio onaj fazon da bi dete sa laptopom mogla da upadne u Tuareg i odveze ga. Nema više tih ekipa koja serijski krade model, kapiram da su ostali samo ovi "po narudžbini".

A novog Tuareg već godinama nema ni na sajmovima našim, nema ga u brošurama, u salonima... Ovo što je u konfiguratoru je verovatno moralo u nekoj formi da se stavi na sajt.

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...