Jump to content

Koji monitor uzeti? 24"?


SATAN

Recommended Posts

Nisam ovaj izvalio uopste, ovo odlicno izgleda

Vec sam imao u2412m ranije, tako da znam da je odlicna serija, kontam da je ovaj jos dosta bolji jer je noviji. Problem kod tog je sto nije imao hdmi, ali vidim da ovaj ima i jos svasta nesto pored toga

 

Bas cu da procitam malo rivjuove. I tacno je 1080p tako da je super rezolucija. Hvala Zverko na preporuci, :)

Link to comment
Share on other sites

kome treba manji monitor, sada radim na DELL S2240L, kakva slika, kakva slika majko. Sad mi zao sto sam Petru kupio najjadniji Acer za 90 eura (ono je uzas), jadno dete, cim se vratim dobija neki ovakav monitor.

Inace sad ce godinu dana kako sam gastos, jos nisam kupio tv, a kako mi deluje i necu :D

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, f4ts0 said:

Sad mi zao sto sam Petru kupio najjadniji Acer za 90 eura (ono je uzas), jadno dete, cim se vratim dobija neki ovakav monitor.

A sećaš se kako smo te nagovarali da uzmeš detetu najjeftinije govno koje ima da se kupi, dugo si se opirao, "ne, moj sin mora imati najbolje", ali si poklekao

Oh wait

Link to comment
Share on other sites

jedva cekam za 20 godina da Dimitrije dodje da prosi moju bogatu debelu naslednicu koja ce imati kucu kod obrenovca sa lavicima na kapiji. prkelinjace, ali cvrc!

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, voodoo_ said:

Bogami ćerka ti je šečer, ajde da kombinujemo familije i gene. Biće Mita lepši i pametniji od mene, ništa se ne brini

i kreki je lepsi i pametniji :D

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Btw da se vratimo na topic i manimo se ovih pokrstavanja 


Samo mi objasnite da li mi treba monitor veci od 60hz ? Posto planiram ako kupim vec ovaj Dell da jednog dana nabavim i PC jelte gde cu da igram jos igara, pa reko za gejming da li stvarno treba veca hercaza od ove, ili ce da ovo radi lepo ? Da li se toliko vidi razlika ?

Ovaj isto hvale, zato pitam:

 

https://www.amazon.co.uk/Asus-VG248QE-24-inch-LED-Monitor/dp/B00B19T7QC/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1472131952&sr=1-1&keywords=ASUS+VG248QE

Link to comment
Share on other sites

Mislim na PC ranije kad sam imao, na u2412m koji sam imao sve je fenomenalno izgledalo, tako da kontam da nijedna igra odatle nije isla preko 60fps-a

Gledao sam rivjuove za ovaj, stvarno dobro izgleda i svi su zadovoljni koliko vidim. Obzirom da sam imao vec slican dell i znam koliko je dobar, ovaj ce isto da valja 100%

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, exile said:

Mislim na PC ranije kad sam imao, na u2412m koji sam imao sve je fenomenalno izgledalo, tako da kontam da nijedna igra odatle nije isla preko 60fps-a

Ako ti igra ide dobrano preko 60fps uvek možeš da je capuješ sa V-Syncom i donekle rešiš problem. Problem je što su 144Hz monitori uglavnom TN paneli pa žrtvuješ kvalitet slike za brzinu (IPS od 144Hz su bezobrazno skupi). A što si matoriji nekako ti je bitnije kako izgleda slika nego svaki milisekund, bar je tako u mom slučaju :) Pritom za neko igranje koje nije "profi" CS:GO ili tako nešto je mnogo bolje od 144Hz monitora uzeti neki koji ima G-Sync/Freesync jer oni usklađuju frejmove i to šljaka do jaja čak i ako nemaš svih 60fps, a ako ti u igri ide preko 60fps onda je utisak baš fenomelan. Probao sam G-Sync i na 60Hz i na 100Hz i radi do jaja baš, tačno ono što treba. Zapravo nisam probao CS:GO u 144Hz sa G-syncom jer bi mi to jedino i radilo u tom frejmrejtu ali kapiram da ne bih lično ni primetio neku razliku između 100Hz i 144Hz. Problem je što su ti monitori i dalje poprilično skupi ali taman dok kupiš komp umesto konzole možda pojeftine :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tortky said:

Ivan T. je dobrodošao da otkrije zonfić kako da nema tearovanja, a bogme ni lagovanja ukoliko se uključi vsync :)

Suština je jednostavna: neka je osvežavanje monitora dva herca (dakle dvaput u sekundi se slika iz video memorije pošalje na ekran), a u toku te sekunde od aplikacije stignu tri zahteva za crtanje frejma. Poslat je prvi frejm u video memoriju i dalje na monitor, i on ga je prikazao. Međutim, kada otkuca drugi herc na polovini sekunde (tj kad naiđe vblanking interval, ali da ne komplikujemo), ti si tada na pola popunjavanja drugog frejma (i to popunjavanje ide tako što gaziš prethodni sadržaj slike). Drajver će pokupiti i poslati ono što je zatekao u tom trenutku (do pola iscrtan novi frejm i od pola ono što je bilo u prethodnom), i na ekranu ćeš videti "polomljenu" sliku.

Jedan od načina implementiranja v-synca je double buffering, odnosno postoje dva video bafera u memoriji, jedan se vodi kao "aktivni" a drugi kao "pozadinski". Video drajver vodi računa da se, kad krene monitorski "herc", pošalje sadržaj aktivnog bafera, a u međuvremenu svi aplikativni zahtevi za iscrtavanjem idu u pozadinski bafer. I onda kako dođe vreme za puštanje nove slike na osnovu hercaže monitora, sadržaj pozadinskog se prebaci u aktivni i pošalje na monitor, a novi zahtevi za crtanje frejma idu u pozadinski, i tako u krug. Ovako se vrši vrlo kontrolisano iscrtavanje sinhrono sa slanjem slike sa grafičke na monitor.

Eliminisanje lagovanja je dodatna zajebancija čija implementacija prevazilazi obim ovog teksta :P

Druga varijanta (bez v-synca) je da sama aplikacija vodi računa o broju iscrtanih fejmova u sekundi (takozvani "fps cap"), na primer tako što će da održava sopstveni double buffering, ali uspešnost toga zavisi od endžina do endžina.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, tortky said:

To sam i imao na umu, kako sam igrao dosta FPS naslova, kada god sam uključio vsync, svaki put sam "osetio" lagovanje komandi koje zadajem i to baš zna da nervira... :(

Sry, ja mislio interesuje te kako radi vsync u načelu :(

Problem sa lagovanjem i klasičnim V-Syncom je što Direct3D interno održava dodatni bafer u vidu frame queue, tj. ima određenu količinu frejmova unapred spremnih za puštanje da bi fps spajkovi bili što manje primetni u slučaju naglih dropova, ali je ta implementacija dosta "glupa" jer ne izbacuje nagomilane frejmove u slučaju da zaključi da nisu potrebni, pa ti on svejedno crta sliku sa 3-4 frejma zakašnjenja što kad se ukombinuje sa fiksnim čekanjem od npr. 16,66 ms za refresh rate od 60 herca znači veći lag nego kad frejmovi piče maksimalnom brzinom. To se nekad saniralo tako što smanjiš dužinu queue-a na 1 frejm, ali onda bude sranje ako endžin kombinuje prezahtevne efekte i malo zahtevne scene, pa fps šeta u velikom opsegu.

Stvari se dodatno komplikuju zavisno od toga da li je neka igra svesna vsynca, kako je hendlovanje inputa povezano sa glavnom logikom igre i komponovanjem grafike, je l sve u jednom threadu ili nije itd. Sve u svemu, kurac.

Link to comment
Share on other sites


Stvari se dodatno komplikuju zavisno od toga da li je neka igra svesna vsynca, kako je hendlovanje inputa povezano sa glavnom logikom igre i komponovanjem grafike, je l sve u jednom threadu ili nije itd. Sve u svemu, kurac.


Onda dodje G-sync i kaže lel. Mogao bi free i g sync sledeće predavanje :)

"A forgotten virtue like honesty is worth at least twenty credits." -JC Denton

Link to comment
Share on other sites

ali toga nema u Srbiji. Daj nesto za tri monitora kod nas.


Za tri monitora bih ipak preporučio 1 stalak po monitoru, pogotovu ako nije ultra kvalitet brend stalka.

Em sto ces imati bolje opcije za svaki monitor, em ce im tezina biti raspodeljena individualno.

"A forgotten virtue like honesty is worth at least twenty credits." -JC Denton

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...