Jump to content

Interstellar (2014), režija Cristopher Nolan


brue

Recommended Posts

Rami i Mohi objasnili, može lock

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Не желим да стављам спојлере, јер ко није гледао до сада, не мора да кука онда на топику на коме се прича о филму. Ако баш толико смета, молим лепо, има модератор па нек стави ил нек обрише пост, или нек једноставно престане да чита овог тренутка...

 

За Пипа:

Мет Дејмонов лик није "обичан" негативац, нити ту да само то представи затупастој публици, нити да би разорио станицу, нити да убије црнца. Он представља човека који је глорификован, вероватно потпуно заслужено, али кога је победио страх. Није он никакво ђубре, себичњак и сл, већ човек који се једноставно уплашио, који није успео да савлада самог себе и тај страх га је одвукао у лудило и у сопствену супротност, увезану са чињеницом да он, најбољи, неће (ако се уопште успе у томе) бити Спаситељ, већ само још једна од несебичних жртава у покушају спашавања (новог) човечанства.

За разлику од црнца, он нема опцију да сам бира излаз, већ му је једини излаз да неко други дође да га спаси. И зато је са свим својим каснијим активностима само у ствари себи повећао те шансе.

 

Са друге стране, црња је зен мајстор, који је своју усамљеност нулирао са жељом научника да сазна што више података, да их проучи и да покуша да нађе и понуди решења, и са вером човека да су му сапутници и даље живи, јер је апсолутно свестан различитости проласка времена за њих и њега. Баш као што је он беспоговорно, без вишка устезања, и скромно, посветио свој живот тим стварима и вредностима, тако ни редитељ није желео да укаља његов лик предугачким и непотребним детаљисањима.

 

Надаље, цео филм се врти око те безпросторне и безвременске споне међу људима и њихове релативности, те пар година за њега, односно деценија за његову ћерку и читавог свемира између њих, не значи ништа у смислу јачине те породичне љубави и привржености. Чак ни сама смрт у том погледу не значи ништа. То што га она "тера" из болесничке собе је само одраз њених година и искуства, јер ниједан родитељ не заслужује да гледа смрт сопственог детета, па макар и тако "уврнуте" околности биле у питању. Уз то, он више није део тог временског миљеа човечанства, јер за тај времески ток га везују само још ћерка и Ен. То су чак и нагласили са податком да фактички је његова ћерка херој/Спаситељ, а не он сам, пошто јој нико није веровао да јој то он "прича" са друге стране простора и времена. И због тога он и одлази на други крај свемира у потрагу за њом, а не само за њеном пичком.

 

Што се дизајна робота тиче, мислим да је одличан. Прво што је несвакидашњи у данашњем времену сф људоликих робота, друго што су ме подсетили на оне роботе-кугле са милион гаџета из не знам које серије док смо били деца, и треће што је неко зезање са Одисејом, али нисам провалио какво тачно. Не знам што ти изгледају нефункционални, мени баш напротив изгледају као некаква једноставност, која је као таква савршена за своју намену у односу на људски облик и тело, односно роботе рађене да имитирају човека.

 

У вези тесаракта си се мало погубио. Да је он њу контактирао касније, онда они не би тада отишли у НАСА центар, матори би можда већ био рикнуо и не би пренео своје научно искуство на њу, Метју би престарио за пилота и/или би последњи брод већ одлетео, те не би ни отишао, те је не би ни контактирао касније. :)

Овако је он одабрао савршен тренутак - савршен јер се одиграло све како се одиграло, тј како га је он већ и проживео и да, и те како је имало ефекта.

Ништа на крају нису на силу повезали. Повезано је већ било на почетку.

 

пс. Нормално, ово је онако како сам ја филм видео, уз неке специфичне околности у том тренутку. Много више као драму, далеко мање као неки СФ.

Edited by Kole
Link to comment
Share on other sites

za spojlere - pravilo foruma je 6 meseci spojler za film (za plot related stvari) ako nekog ne mrzi da kuca pola a4 strane teksta u okviru diskusije, nema razloga da ga mrzi da napise josh 10 karaktera i uradi 1 c/p za za spoiler tag

 

 

sa likom Meta Dejmona je najveci problem sto su njemu, simbolu toga da je covecanstvo samo sebi najveci neprijatelj (ali i dalje nije klasicni negativac), suptilno poput bagera, dali ime dr Mann =o) isto tako Romily nije tu zbog time reference nego kao kontrapunkt manu, pokazatelj da isto to autodestruktivno covecanstvo ima kapacitet za strpljenje, posvecenost i nepresusnu znatizelju

 

emotivni deo price, za mene, nije dobro izveden, tj naslucuje se da je scenario radjen za spilberga koji bi bacio ljigu i patos gde treba i kako treba... ovde jeste funkcionalno i bolje nego standardno za nolana, ali je opet daleko od "just right"

 

cini mi se da ovde diskusija nije klasicno o percepciji i nterpretaciji (a delovi filma su svakako podlozni interpretaciji) nego o racionalizaciji dozivljaja - covek nije dobio sta je ocekivao/iz nekog razloga mu se film nije svideo i onda umesto da se film sagledava kao celina ulazi se u sitna crevca i traze problemi...ali to opet govori o samom filmu (nedostatku univerzalnosti) - film nije nekome uhvatio paznju kako treba i taj neko je krenuo da ga rasclanjava umesto da se prepusti filmu...

 

takodje, hejt nekoga zbog drugacijeg dozivljaja filma i pisanja o tome na, zomg, forumu (koji je po definiciji mesto za otvorenu diskusiju) umesto da upustanja u siru diskusiju o filmu i necijim "zamerkama" je konceptualno vrhunski humor

 

ah da, kuglasti roboti =o) zeroidi iz Terrahawksa ;o)

http://en.wikipedia.org/wiki/Terrahawks

Link to comment
Share on other sites

bogami si ti Brue u pravu, bag je nastao zbog toga sto sam move diskusiju iz opsteg u specijalizovani topic =o)

ne trebaju spojleri

 


Vezano za spoilere, osnovna pravila na ovom forumu su:

1. Ponašajte se kao da želite da ostavite utisak da ste normalna osoba
2. Ukoliko pomislite da Vaš post može da bude spoiler* - stavite spoiler tagove.
3. Nekoliko reči pre spoilera o sadržaju istog nisu obavezne, ali pomažu u olakšavanju komunikacije**

* u slučaju nedoumice, videti pravilo #1 ili detaljnija objašenja
** ovo je posebno bitno na topicima gde film ili serija imaju prethodno objavljeni izvorni materijal

Detaljnija objašnjenja oko toga šta je spoiler

Za serije:
- random epizoda - spoiler tag 2 dana od emitovanja
- finale sezone - spoiler tag 1 dan
- finale serije - spoiler tag ne treba, ko dolazi na topik o seriji čije emitovanje je završeno treba da očekuje potpuno slobodnu diskusiju
- ko se stvarno boji spojlovanja, najbolje da ne ulazi na topike koji su dedicated dok ne sustignu aktuelnu epizodu
- ako se priča o vestima sa sajtova, ili prethodno objavljenom izvornom materijalu – spoiler je obavezan sve do emitovanja epizode na koju se vest/materijal odnosi
- nagađanja na osnovu emitovanog sadržaja ne podležu spoilerima


Za filmove:
- ukoliko je dedicated topik o nekom filmu - spoiler ne treba
- ukoliko je opšti topik - spoiler bar 6 meseci od premijere filma (jer mnogi ne gledaju u bioskopima nego čekaju narodne verzije)
- hint - primetite na postojećim topicima da ljudi stavljaju spoilere i za filmove stare više godina zato što uvažavaju druge članove foruma i ne žele da im uskrate puno iskustvo gledanja filma


Pravila će da se sprovode fleksibilno, propusti i zabune su uvek mogući, ali najbitnije je svi nastoje da se ponašaju korektno.
Hvala na pažnji, uživajte u filmovima, serijama i forumu.

Edited by Kole
Link to comment
Share on other sites

За казну да скинеш све спојлере са топика! [8D]

 

Уважавам ја друге чланове, али сам можда себичан кад кажем да бих на дедикејтед топику радије да видим расправу него само спојлер, спојлер, спојлер из разлога да не би неком, ко је дошао на такав топик са питањем "е а какав је филм", кварили искуство гледања филма.

Серије су друга прича, наравно.

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

spojleri su tu jer su realno i bili potrebni da budu tu, tek odnedavno se pojavio iole dobar skriner, a mnogi ni skrinere ne racunaju kao release

 

tako da sto da ne

 

ja samo stojim cvrsto iza toga da ovaj film gubi na gledljivosti bar 30% van dobrog bioskopa, sto ce mi se verovatno i potvrditi kada iadje brrip

 

jedan od retkih filmova koji me je prosto zapanjio u bioskopu, jer nisam gledao trejlere i citao forume, a i sam film je sjajan

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Гледао и ја, одлична забава. Крај ми је мало The Notebook, али океј, лепо што су се смували!! Апсолутни хајлајт филма ми је када се враћају са водене планете, а црња мученик изблејао 23 године : )))


И да, само ми је жао што нема ванземаљаца.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Зашто? Суштина филма је љубав, или оно што ми зовемо љубављу, а овај је погинуо јер је добра риба била у опасности, да је био црња уместо ње оставио би га, зашто тражиште већи смисао тамо где га нема.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

То је тачно, стигао је први, видело се као да одлаже да се попне у брод, мислим да је зато што је поранио, али је сцена добро испала и нису хтели да је поново снимају.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

odgledao pre neki dan.

 

nisam ni znao da ima topik o ovom filmu. uglavnom ste oduševljeni, vidim.

 

po meni je film vredan gledanja, zanimljiv, prihvatljiv, sa masom kvalitetnih kadrova, zanimljivih usputnih priča, relativno dobre glume, pogotovo Mekonahija. međutim, nema mi VAAAAUUUU efekta. ne kao uz "Atlas oblaka", "Dogvil", "Nebo nad Berlinom". uz to, film mi se filozofski smučio - smučio mi se taj "američki način razmišljanja", te utabane apokaliptične staze, taj cinizam...da ne smaram, ne sviđa mi se jedan filozofski aspekt. no, uprkos tome, vrlo visokih: 8/10.


Зашто? Суштина филма је љубав, или оно што ми зовемо љубављу, а овај је погинуо јер је добра риба била у опасности, да је био црња уместо ње оставио би га, зашто тражиште већи смисао тамо где га нема.

ovaj je poginuo jer je retard, jer u američkim filmovima mora da postoji kadar hipnotisanog zeke pred farovima kamiona.


mora taj kadar, kako to niste do sad zapazili.

 

edit:

 

i da, kul je robot.

 

malo sam sad počeo da čitam vaše spojlere.

 

ja imam jedno pitanje:

 

jesu li crvotočina i gargantua jedno te isto, odnosno dve strane jednog prolaza, kao oni portali u Herojima 3, pa su ljudi mislili da su u jednom smeru, a ipak su bili u dva smera? ovo pitam zato što ne izgledaju isto, ne ponašaju se isto (podaci ne prolaze kroz gargantuu nazad do Saturna, samo mogu da primaju podatke), a trebalo bi da budu posledica tog jednog singulariteta. naime, trebalo bi da je crna rupa u toj tamo glaksiji napravila crvotočinu kod Saturna? amirite?

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...