Jump to content

Njuz (nije njuz)


Recommended Posts

koliko se oni vrhunski zajebavaju.

 

Troll level 99  over the top! :)

 

Zapravo dolazimo na kraju do tuzne istine da je najgore onima koji su se zapravo potrudili i zavrsili neki doktorat, stvarno ljudi naucnici, a onda pisaju po njima Gangule i ovi... Maltene postalo sprdnja da budes doktor nauka. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

jos uvek vam ne duguje, jer su ukinuli ovu optuznicu, a treba da naprave novu. 

e kakva ce nova biti i da li ce i nju da ukinu, ostaje da vidimo :)

организоваћемо интернет страницу са донацијама.

 

прво се гласа за имена на листи "започети пројекти", а онда се именима на листи додели слајдер, који се пуни добровољним прилозима до 100% (негде 5к долара, негде 50к, негде 500к, зависно од имена), и онда се унајмљује хитмен. по затварању посла, име се пребацује у другу листу: "завршени пројекти".

 

транспарентно и УЖИВО.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

meni ova prastara ističe u septembru. Moram opet sledeće godine da plaćam još više da bi dobio novu-novu? Da ne pominjem što je ovo sve moglo i trebalo da se implementira pre 5 godina, ovako objedinjena lična karta, a nije, jer što da plaćamo jednom, kad može više puta. Mislim da je čak negde bio kvalitetan tekst kada su se uvodile nove lk onomad upravo o ovome sada što može da se desi. Mora da je Istok išao po svetu i doneo nam ove vrhunske mogućnosti, do sada neviđene. 

pljk!

Link to comment
Share on other sites

meni ova prastara ističe u septembru. Moram opet sledeće godine da plaćam još više da bi dobio novu-novu? Da ne pominjem što je ovo sve moglo i trebalo da se implementira pre 5 godina, ovako objedinjena lična karta, a nije, jer što da plaćamo jednom, kad može više puta. Mislim da je čak negde bio kvalitetan tekst kada su se uvodile nove lk onomad upravo o ovome sada što može da se desi. Mora da je Istok išao po svetu i doneo nam ove vrhunske mogućnosti, do sada neviđene. 

 

Ne znam da li je bio neki tekst, ali znam pricu iz prve ruke od ljudi koji su inicirali taj projekat. Ko je vadio novu licnu kartu sa cipom zna da je uz nju dobio i PIN broj, s kojim trenutno moze dupe da obrise. Poenta tog PIN-a je da je licna karta trebala da se koristi kao kvalifikovani elektronski sertifikat, odnosno digitalni potpis u kombinaciji s PIN-om (sada elektronski potpis imate tako sto odete u Postu i dobijete istu karticu kao sto je i LK, samo je na njoj drugi sertifikat). Takodje je cip na samoj kartici predvidjen tako da se na njega mogu upisivati dodatni podaci poput informacija iz vozacke, poput informacija o zdravstvenom osiguranju i sl. S obzirom da covek (uglavnom) ima samo jedan JMBG to je trebalo da povezuje sve te podatke, pri cemu je ostavljena mogucnost da odredjena autorizacija moze da cita samo odredjene podatke - tipa ne moze pandur da ti cita da li imas zdravstveno osiguranje i ko ti je izabrani lekar, kao sto ne moze ni sestra u domu zdravlja da ti cita koju kategoriju vozacke imas. Naravno da bi sve to radilo trebalo je i panduri da imaju portabl citace, pa ako napravis saobracajni prekrsaj pandur ubaci tvoju LK kao sto u Maxiju ubace kreditnu karticu i samo ti izbaci slip sta da platis, pri cemu se to vec evidentiralo u njihovoj bazi i prosledilo sudu i sl ako treba. 

 

E ono sto ovaj tekst ovde preskace jeste da nema tu sta novo da se implementira - celokupan sistem i tehnologija postoje od starta. Ono sto nije implementirano su procedure drzavne administracije gde imas odvojenu licnu kartu i vozacku (koja pritom nema cip! :) a koje izdaje ista institucija, tj MUP (da ne ulazimo dalje u saobracajne i sl, koje isto mogu da se upisu na LK vlasnika vozila), gde imas nove zdravstvene koje ce biti apsolutno ista stvar kao i LK, samo u drugoj boji i s drugim upisanim podacima i sl. Dakle najmanji problem je tehnologija, tehnologija je tu i postoji od pocetka uvodjenja sistema. Problem je birokratija i to se nece resiti tako lako jer se niko time i ne bavi, a to je sustina. 

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Još jedna novina koju će imati nove lične karte je digitalni sertifikat, čime će se promeniti i njegov dosadašnji način izdavanja. Umesto dolaska u MUP, od sada će sertifikat moći internetom da se pokrenete od kuće. - Zahvaljujući tome, preko interneta će moći da se obavljaju najrazličitije stvari i usluge, jer je on garancija da se radi o vama, a bez potpisa i pečata - objašnjava Nedeljković. On dodaje da država treba da razvija servise koji će omogućiti korišćenje lične karte u različite svrhe.

 

ko sme da se kladi da ništa od ovoga ?

Link to comment
Share on other sites

Proto, nije problem u tehnologiji, ona je tu odavno, problem je sto niko to nece da uvede, a ovaj covek prica bajke koje su i sa danasnjim LK sprovodive u delo, ali se ne sprovode. Jedna samo ispravka mog predjasenjeg posta, nije bas sve moguce s LK koje su trenutno u opticaju - uvesce beskontaktno ocitavanje, tako da mogu da se koriste npr umesto BusPlus kartica, ali opet to nije tako velika razlika, sve ostalo moze i sad.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pa u najsirem pogledu drzava u celini. Kad se malo bolje pogleda najveci smor je MUP koji bi mogao da predlog za izmene zakona o licnim dokumentima i onda bi oni odmah mogli da objedine LK, vozacku i potencijalno saobracajne. Trebalo bi jos u zakon o LK dodati stavku kako se upisuju podaci u nju i protokole ko moze da cita koje podatke. Kada bi se izmenio zakon o elektronskim potpisima LK bi mogla odmah da se koristi za to. Onda treba jos mala izmena zakona o zdravstvenoj zastiti i moze LK da se koristi i kao zdravstvena. Jedino posle ostaje da se uvedu citaci i mali softver u zdravstvene ustanove, ali kad su to banke mogle da urade za 6 meseci za LK kapiram da to i nije bas neki poduhvat.

Najproblematicniji je tu zapravo MUP i oni najvise koce jer se brinu za bezbednost "svojih" podataka i nece da menjaju nista sto ih ne natera neko s vrha.

Sve u svemu kad uzmemo u obzir troskove izdavanja novih LK, vozackih, saobracajnih i zdravstvenih knjizica cela prica bi se isplatila za maksimum 2-3 godine. Tj da su to uradili u startu sad bi to vec sve bilo otplaceno a gradjani bi nosili jedan dokument umesto pet...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Sve u svemu kad uzmemo u obzir troskove izdavanja novih LK, vozackih, saobracajnih i zdravstvenih knjizica cela prica bi se isplatila za maksimum 2-3 godine. Tj da su to uradili u startu sad bi to vec sve bilo otplaceno a gradjani bi nosili jedan dokument umesto pet...

 

upravo to.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

pa da, zverko. i ja sam mislio na taj ceo skup okolnosti koji će doprineti da se ne modernizuje, iako bi ladno moglo.

takođe bih na listu problema koji sputavaju uvođenje toga dodao i troškove obuke službenika a i njihovu tvrdoglavost. i sa sadašnjom opremom koja je na lol nivou kubure.

Link to comment
Share on other sites

double the fun i tripple the damage kad se izgubi nesto

 

Pa i ne bas, tacnije mnogo je lakse nego da ponovo izvadis svih pet dokumenata. Jer bar 3 vadis na licu mesta na salteru MUP-a, a posle odes tipa samo do Doma zdravlja da ti dodaju podatke na knjizicu.

 

pa da, zverko. i ja sam mislio na taj ceo skup okolnosti koji će doprineti da se ne modernizuje, iako bi ladno moglo.

takođe bih na listu problema koji sputavaju uvođenje toga dodao i troškove obuke službenika a i njihovu tvrdoglavost. i sa sadašnjom opremom koja je na lol nivou kubure.

 

Sve se ja slazem. Ali i ti kapiras da je trenutno situacija da pandur pise saobracajne kazne a onda odnese to u stanicu gde "daktilografkinja" to prepise u komp? :) Sta bi ona radila kad bi se podaci automatski obradjivali? :)

 

Mala anegdota - nesto sam o ovoj temi pricao s nekim ljudima iz inostranstva i interesantan je primer Austrije. Oni su skontali da im je ta e-uprava losa i za par godina su je modernizovali. Danas je dovoljno da uzmes obicnu kreditnu karticu koju ti daje banka i da odes u lokalni "mup" da je prijavis kao licnu kartu. S obzirom da sve imaju cip svi neophodni podaci se upisu tu...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...