Jump to content

Poplava 2014 (split sa Pricajte)


Recommended Posts

centar za primanje pomoci u opstini novi beograd ce raditi celu noc, volonteri nisu potrebni, konstantno se odbijaju novopridosli...

pomoc ce biti potrebna oko 9h sutra ujutro kada dodju kamioni da prenose sve to gde treba, znaci opstina novi beograd ponedeljak 09h

 

na uscu, tacnije potez izmedju brankovog mosta i usca na novobeogradskoj strani nice novi odbrambeni bedem, zasto? pojma nemam... tamo je nasip poprilicno visok i mislim da nema potrebe da se brani.. vec je opasnost preko puta, kod kalisha...

ima dovoljno ljudi, ali nema materijala, ceka se pesak... i mnogo su ljudi neorganizovani, naravno, sve vodi neka krestava plavusa koja mnogo iritira i ako tako nastavi bice prva i jedina zrtva poplave u beogradu..

 

za makis nemam informacije, ali znam da ima dosta ljudi tamo i da valjda nema potrebe za ljudima.. ali nije proverena informacija

Link to comment
Share on other sites

Citam po forumima, ljudi tvrde da je u Obrenovcu veliki broj nastradalih, pa je zato navodno zabranjeno fotografisanje. Navodno tvrde da se radi o stotinama ljudi, sto nije tesko za poverovati, ako se zna da je u Doboju stradalo vise od 20. Meni je odmah bilo veoma cudno kada sam u Blicu procitao da je zabranjeno fotografisanje u Obrenovcu. Tvrdnje o nastradalima stizu od lokalnih alasa, ne znam koliko su tacne. Jel bio neko u Obrenovcu, jel moze da kaze sta se desava tamo?

kopiram ovo sa jednog drugog, privatnog, dela foruma pa da vide svi, jer ako je tachno, to je istina koju vredi znati

 

Pricha koja se servira po vestima oko Obrenovca "sve je to priroda, a ljudi to ne mogu da kontrolishe i predvide, iznenadjeni smo" je bulshit. Meni je keva iz Obrenovca, i ima tamo najbilizu mogucu rodbinu - brata i josh osmoro drugih, tri generacije. Oni koji su ziveli u samom Obrenovcu su 24 sata bili zarobljeni u zgradi, a ujak je slucajno bio u vikendici u obliznjem selu koje nije skoroz pod vodom ali se pretvorilo u ostrvo, i tu je bio o cetvrtka do veceras. Elem, oko pola pet, pet u petak ujutro, u Obrenovcu se cula detonacija iz pravca Zabrana / naselje Sljivice (sve je to jedno do drugog), koji su do reke. Naime, u svesnom pokusaju da zrtvuju samo deo Obrenovca (jer Sava vishe nije mogla da primi nabujalu Kolubaru i Tamnavu) i da nesto uchine pre nego sto dodje voda do Beograda i zbog sapca, razneli su deo nasipa, ali neko nestruchan je razneo preveliki deo nasipa i Obrenovac je u roku od sat, dva vremena bio pod skoro 2 metra vode. Niti su imali tachne procene snage Save niti svest o topografiji terena.Voda je u maksimumu ( sada se spustila za preko metar), bila na nekim delovima i 5 metara dubine (ali recimo da je 2m prosek) i sa veoma jakom strujom. Ogromne povrshine su poplavljene, desetak kilometara juzno od  Obrenovca, sve u bilo kakvoj ravnici, sto nije na brdu, do sela Veliko Polje, Grabovac

Ove priche kako nece da govore koliko je mrtvih je zbog toga sto se poplava u Obrenovcu desila odjednom i u ranim jutarnjim casovima kada su mnogi josh spavali a kada su postali svesni situacije nije imalo gde da se bezi.Sirena se oglasila tek posle sranja sa nasipom. Radio amateri govore da se radi o par stotina zrtava, sto je verovatno neproverena spekulacija, ali nije nemoguca jer je Obrenovac grad u gradu, sa oko 50 000 stanovnika. Uglavnom, tuga ziva, nasha vojska raspolaze sa 6 Mil8 helikoptera (od kojih je najmladji star 23 godine) i josh par gazela koje su mnogo manje. Broj vojnih amfibijskih vozila, u ispravnom stanju, je 2. Obrenovac ce biti najstrashniji test kontrole i slobode medija kod nas, ikada. Samo su jednom na tv-u pustili da jedna zena pricha o tome, nikad vishe se nije i nece cuti o tome, jer je narativ da je ovo nepredvidljiva priroda a da cemo je mi svojom solidarnoscu i svetlim vodjstvom pobediti

 

Inache kao arhitekta i donekle urbanista (nisam to specijalizirao ali jesam imao vishe ispita iz ovog dela) zasto se nama ovo desava ? Osim sto ne odrzavamo nasipe, nepotizma, nestruchnosti dopustili smo da se prave objekti i po lokalitetima koji vec vekovima, ne bez razloga, nose imena kao sto su Lug, Gaj, Mala Bara, Zabran, koji su od vajkada bili plavni tereni, a mi tu dajemo nekim privatnicima da nam prave fush stanove za po 1000 e kvm, bez da imamo kolektore, razdvojenu kishnu kanalizaciju. Danas sam nosio neku odecu do vozdovca, do mojih koji su tamo sada, i prosao sam pored naselja Stepa Stepanovic - ono naselje deluje popishano, i sudeci po slikama koje kruze na netu, to je najbolji primer kako loshe planiramo i koji nam je nivo u gradnji

 

mozda nisam u pravu sto se tiche obrenovca, jer sve sto sam cuo, iako se radi o ljudima koji zive tamo, moze biti produkt one iste histerije i paranoje, koja vidi Harp u svakoj drugoj tv anteni, ali ovu sam prichu cuo sa suvishe strana. Ipak se nadam da nismo toliko glupi

  • Upvote (+1) 2

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

u Obrenovcu je daleko od gotovog. nadam se da imaju pravilnu procenu da će moći da održavaju u životu ljude koji su još tamo. jer, voda se neće iz Obrenovca dugo povući, a vodostaj će varirati, a pitanje je šta će biti sa strujom. nadam se da je bar neko sagledao stvarnu opasnost i da grozničavo pravi planove "šta-ako". mnogo je "šta-ako".

 

bojim se da nas problemi sustižu umesto da im idemo u susret. mnogo sam zabrinut, vođstvo ne uliva poverenje za sad..


Sad cujem preko drugara da su ga hitno pozvali na Makis, izgleda da je stvarno pukao nasip.

i ja sam dobio tu informaciju

i ja sam to cula, ali ljudi kazu da je dezinformacija. bas ne bi valjalo ako je stvarno pukao

gradnja nasipa na neodbranjivim lokalitetima, usled loše procene, u sve manjem vremenskom okviru, koji prolazi dok razvijamo kapacitete i organizujemo se, je ravan ispaljivanju sve ređe municije nasumice, jer smo se narokali rakije.

  • Downvote (-1) 4

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Tu pricu o nestrucnom miniranju sam video na nekoliko sajtova, izmedju ostalog i u komentarima ovde: http://www.srbijadanas.net/tragediju-u-obrenovcu-necete-moci-da-zataskate-snosicete-punu-krivicnu-politicku-odgovornost/

 

Moguce da je prica istinita, ali isto tako je moguce da je u pitanju kampanja koju neko sprovodi iz ko-zna-kojeg-razloga. Taj isti sajt je upravo objavio da je pukao nasip na Makisu, a u komentarima ljudi navode da to nije istina.

 

Citao sam juce jedan tekst (mislim na sajtu Blica), novinarka kaze da je poplavni talas krenuo veoma naglo (za manje od 45 minuta ona vise nije mogla da otvori ulazna vrata od zgrade), i sve to se desavalo oko pet izjutra. Dakle, ko je ziveo u prizemnim kucama blizu reke i spavao, taj je imao veoma male sanse da se spase. E sada, kada se sve skupi na jedno mesto, price se ipak podudaraju. Vise izvora navodi da je vidjeno puno nastradale romske dece (u pitanju je sirotinja koja uglavnom zivi u prizemnim kucama), jak talas od dva metra koji stize iznenada (kako na granici ili negde usput nije primecen njegov dolazak), zabrana novinarima da idu na odredjena mesta, itd. Ne znam, sve je moguce u ovom trenutku, videcemo sa nedelju-dve kakve ce informacije biti.

Link to comment
Share on other sites

лоше стање на колубарским коповима. има и снимак:

 

линак

 

Дрмно је ноћас одбрањено, као и ТЕНТ и ТЕ Костолац. слава борцима тамо!

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Inace, evo jos jednog detalja koji se vrti po forumima. Gradonacelnik Beograda je u jeku najveceg poplavnog talasa pozvao gradjane Obrenovca (Beogradska opstina, btw) da ne napustaju svoje domove. Vest je preneta na zvanicnom sajtu Beograda (www.beograd.rs). Kasnije je ova vest u potpunosti uklonjena, ali se ipak moze videti iz Google cache-a: 

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache%3ABK38pjBOQqQJ%3Awww.beograd.rs%2Fcms%2Fview.php%3Fid%3D1601743+&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=rs&client=safari

 

Da li ce na kraju biti neke odgovornosti za ovo, ostaje da se vidi.

Link to comment
Share on other sites

Cula sam i ja ovo sto je Igi pisao, pricaju ljudi iz Obrenovca. Dakle, Kolubara je toliko nadosla da nije mogla da se ulije u Savu i pocela je da se vraca. I onda je neko odlucio da probije nasip kako se ne bi potopilo Valjevo i jos neka mesta. A nisu dobro procenili sutuaciju. To se desilo oko 3 ujutru a sirene su se iglasile tek oko 5. I suludo je misliti da zaista ima 12-17 poginulih, narocito sto se to desilo u sred noci kada svi spavaju. Covek koji se vratio camcem di svoje kuce po stvari kaze da je oko njegove kuce bilo 20ak.

Edited by mnjah
Link to comment
Share on other sites

hevi...

 

pogasili radio-amatere, znači... to nešto samoorganizovanosti je popunjavalo organizacioni ambis nespremnog sistema.

 

sad su ili uspostavili kontrolu preko sistema, ili je ceo sistem pred kolapsom, pa se zavodi medijski mrak. daj Bože da je ovo prvo.


ovo je iz duše:

 

 

- Ne treba nam država koja nije u stanju da proceni opasnost.

- Ne treba nam država koja laže da je potpuno spremna za sve što dolazi, a četiri dana kasnije broji mrtve građane.

- Ne treba nam država koja ukida radio-amatere, zahvaljujući kojima je spašeno ko zna koliko ljudi.

- Ne treba nam ministar za vanredne situacije koji kao da ne postoji.

- Ne treba nam predsednik države koji se u pet dana poplave oglasi jednom i to potpuno drugim povodom.

- Ne treba nam ministar pravde koji obilazi ugrožena područja da bi se fotografisao.

- Ne treba nam ministar pravde kojeg rođeni građani hoće da linčuju (Krupanj)  jer se njihove nesreće setio tek kad mu je zafalilo lokacija za poziranje.

- Ne treba nam ministar policije koji sam upadne u blokadu na putu pa policija mora da spasava njega umesto ljudi koji su u pravoj nevolji.

- Ne treba nam ministar odbrane koji je po struci keramičar i o vojsci i odbrani ne zna ništa.

- Ne treba nam ministar odbrane koji ni u živom prenosu vanredne sednice vlade ne može a da se ne bavi političkim protivnicima.

 

ponovo se pokazuje da nije tačna izreka da narod ima vlast koju zaslužuje. ovaj narod da je 10x lošiji, a da je vlast 10 puta bolja, opet bi narod bio 10 puta bolji od vlasti.


'ajmo malo dobrih vesti:

 

brani se južni Srem, mehanizacija radi. odbranjen EPS noćas. ovaj podvig je epski. užasno je bilo važno. važna je i Sava, jer tu branimo hemijsku industiju. sad se forsira Sava do Beograda, jer stiže voda.

 

bojim se da se izgubilo iz vida Pomoravlje. uspostavljanje prioriteta u odbrani i odgovor na više ravni: od ABHO do inžinjerije. treba mobilisati ljude i sredstva. treba vođstvo i plan i svest o snagama i slabostima sopstvenih potencijala.

 

nema povlačenja nema predaje. biće vremena da se utvrdi krivica posle. sad da se spasavamo.

  • Upvote (+1) 1

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

centar za primanje pomoci u opstini novi beograd ce raditi celu noc, volonteri nisu potrebni, konstantno se odbijaju novopridosli...

pomoc ce biti potrebna oko 9h sutra ujutro kada dodju kamioni da prenose sve to gde treba, znaci opstina novi beograd ponedeljak 09h

 

na uscu, tacnije potez izmedju brankovog mosta i usca na novobeogradskoj strani nice novi odbrambeni bedem, zasto? pojma nemam... tamo je nasip poprilicno visok i mislim da nema potrebe da se brani.. vec je opasnost preko puta, kod kalisha...

ima dovoljno ljudi, ali nema materijala, ceka se pesak... i mnogo su ljudi neorganizovani, naravno, sve vodi neka krestava plavusa koja mnogo iritira i ako tako nastavi bice prva i jedina zrtva poplave u beogradu..

 

za makis nemam informacije, ali znam da ima dosta ljudi tamo i da valjda nema potrebe za ljudima.. ali nije proverena informacija

gde tacno mendzi, posto je burazer prolazio kolima i rekao mi da nema nikoga

Link to comment
Share on other sites

Cula sam i ja ovo sto je Igi pisao, pricaju ljudi iz Obrenovca. Dakle, Kolubara je toliko nadosla da nije mogla da se ulije u Savu i pocela je da se vraca. I onda je neko odlucio da probije nasip kako se ne bi potopilo Valjevo i jos neka mesta. A nisu dobro procenili sutuaciju. To se desilo oko 3 ujutru a sirene su se iglasile tek oko 5. I suludo je misliti da zaista ima 12-17 poginulih, narocito sto se to desilo u sred noci kada svi spavaju. Covek koji se vratio camcem di svoje kuce po stvari kaze da je oko njegove kuce bilo 20ak.

 

Imajte u vidu da ljudi sire razne price, mislim da je ovo preterivanje jer je prosto nelogicno da bi neko namerno probio nasip bas u Obrenovcu, ima brdo mesta gde moze da se probije nasip na Kolubari na 60km poteza izmedju Valjeva preko Uba do Obrenovca. A sto se poginulih tice sad je besmisleno licitirati, kad se sve zavrsi to se ne moze sakriti, ljudi ce ili biti tu ili nece, time se ne moze manipulisati, tako da je za sada bolje ostaviti spekulacije po strani. 

 

Za Obrenovac su potpuno bili nespremni, cak i nemarni, i za to bi neko posle ovoga morao da odgovara, ali nije trenutak sada jos da se time bavimo. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Gledam, citam i ne verujem. Da li je moguce da se u Srbiji koristi najprimitivniji oblik odbrane od poplava koji je pritom i vise nego stetan? Svakome ko ima malo bolju percepciju mehanike i fizike kapira da pravljenje improvizovanih bedema nije nikako resenje i NE TREBA da se koristi van gradskih naselja a kamoli da se prave kilometri istog. Da ne duzim dalje na temu evo odlicnog linka, koji predstavlja situaciju kod Hrvata ali je itekako primenljiva i kod nas. Inace ovakve stvari se resavaju nad topografskom kartom a ne na licu mesta jer se tako ne resava uzrok vec posledice ali je tada vec kasno...

 

https://www.youtube.com/watch?v=n8OutK-VJ-4#t=298

 

Takodje gledam gomilu klipova i izvestaja i prosto ne verujem procentu manekena koji bi posto poto da se slikaju, vozikaju i kenjaju u najmanju ruku dok ljudi kojima zaista treba pomoc fale camci i slicno. Pa pizda im materina nenormalna... Koj kurac ima Vucic zajedno sa kompanijom da se seta, pentra po dzakovima, vozika u camcu? To nije njegov posao vec da organizuje druge koji znaju sta i kako treba da se radi. Sramota! Ove ostale vesti (dezinformacije) bolje da ne komentarisem.

 

Ono sto mi je drago u celoj ovoj situaciji jeste da mi se licno, a pretpostavljam i vecini, promenila slika o pravim Srbima. Iskreno mislio sam da smo daleko sebicniji i da gledamo samo svoje probleme ali je to daleko od istine. Neverovatno mi je drago da vidim da ima gomila ljudi koji bi da pomognu na bilo koji nacin - bez ikakve nadoknade, pa mi se vratila vera u ovaj narod. Zao mi je sto mora veliko sranje da se desi da bi se mi skupili i organizovali ali se takodje nadam da ce ovo biti velika skola za sve nas.

 

Gotovo cela moja porodica zajedno sa devojkom je prepolovila svoje ormane i spakovali smo poprilican broj kesa sa odecom. Pricaju da toga ima ali nisu svesni da ti isti ljudi vise nemaju nista i da nikako nije dobro da se u istoj odeci krecu nedeljama tako da mislim da ce biti potrebno jos iste. Nisam davao pare, niti cu, posto sam siguran da to nece u kompletu otici tamo gde treba jer zivimo u Srbiji a nekome da punim dzep u ovakvoj situaciji ne pada mi na pamet, ali cu svakako poslati jos paketa ali ovaj put sa potrebnim stvarima poput vode, lekova ili cega god budemo u mogucnosti. 

 

Svaka cast vama koji pomazete, zao mi je sto ne mogu zbog posla i licnih problema da se pridruzim ali cu svakako nastaviti da pomazem na ovaj nacin na koji mogu i koliko god mogu!

 

Zaboravih da dodam da je ovo bio jako ocekivan scenario s obzirom da zivimo u zemlji gde nas iznenadi sneg u Januaru...

Edited by djolodjolo

Nigde je nema glasine su tačne,

snaš'o sam se najzad, džaba ni da čačne

Meni želja, ortak hvali svoje seno

A šta ću, volim zeleno !

Link to comment
Share on other sites

dobro, svi smo zakljucili da se drzava raspala, o tom potom. U stvari, posle 5 suncanih dana, sve ce se zaboraviti.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...