Jump to content

Peticija proitv premeštanja Tesline urne u hram svetog Save


Slađan

Recommended Posts

Nema problema, samo je više jadno da neko ima toliku moć i sredstva da zapravo uradi nešto korisno (za isti taj narod u koji se toliko kune), ali da 99% energije i dalje koristi za očuvanje tog svog statusa (opet, čast izuzecima koji rade nešto korisno, da ne ispada da se to previđa).

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

Bili su mu i dedovi, ako se ne varam, sto je bilo logicno, obzirom da su inteligentni ljudi u to vreme isli u popove, sto je u mnogome pomoglo tome da se sacuva srpska tradicija, vera i nacionalno bice u periodu i na prostorima gde su Srbi ziveli pod tudjinskom upravom.

 

 

'There is no conflict between the ideal of religion and the ideal of science, but science is opposed to theological dogmas because science is founded on fact. To me, the universe is simply a great machine which never came into being and never will end. The human being is no exception to the natural order. Man, like the universe, is a machine. Nothing enters our minds or determines our actions which is not directly or indirectly a response to stimuli beating upon our sense organs from without. Owing to the similarity of our construction and the sameness of our environment, we respond in like manner to similar stimuli, and from the concordance of our reactions, understanding is born. In the course of ages, mechanisms of infinite complexity are developed, but what we call "soul" or "spirit," is nothing more than the sum of the functionings of the body. When this functioning ceases, the "soul" or the "spirit" ceases likewise..'

 

Jedna dobra stvar u ovoj prici je to bi na ovaj nacin zacementirali da je Tesla nas, obzirom da ga samo Norvezani i Indonezani ne svojataju :)

Link to comment
Share on other sites

Izbacite crkvu iz skola, fakulteta, domova zdravlja, firmi itd...

 

I ovo deluje kao nepotrebno svojatanje...sta je sa srbima koji su katolici ili muslimani ili ateisti? Bespotrebno se stvaraju nove nervoze...

 

Crkva treba da se bavi crkvenim stvarima...zato smo i stvorili drzavu i odvojili je od crkve...ili onda bolje da ukinemo drzavu kad vec imamo crkvu da brine o nama...

 

jbg...

  • Upvote (+1) 1

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Problem je u percepciji problema izgleda. Iz ugla ovih kojima smeta slucaj, percipira se da SPC koristi slavno ime naseg najveceg naucnika da bi povecala sopstveni ugled, sto je meni besmisleno. Niti je nasa crkva na nivou URS-a pa brine za cenzus, niti mozete pronaci modus operandi SPC-a da svojata licnosti kojima nije mesto uz nju, na bilo koji nacin.

 

A zapravo se radi o simbolicnom "povratku kuci" naseg najveceg uma. Ko kaze da je onaj mali muzej reprezentativnije mesto pocinka od naseg najveceg hrama, ne zna o cemu prica, toliko je jednostavno.

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Nije u pitanju povećavanje ugleda, nego održavanje statusa (as in "može nam se" i "čik da nekome smeta ili kaže nešto"), a sve zbog abnormalne slepljenosti sa državom koja sve to gleda ne ćutke, nego blagonaklono i sa odobravanjem (jer im je crkva primarna alakta za održavanje stada in lajn).

Tesla je Tesla zbog nauke, ne zbog njegovih verskih opredeljenja/ubeđenja, i jednostavno mu nije mesto u jednom verskom objektu (što takođe ne znači da treba da bude u nekom muzejskom budžaku, ofc). 

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

slažem se da bi bilo najgotivnije da se sagradi velelepni muzej nikole tesle pa da se tamo nađe i urna, ali validno je i da je hram daleko bolje mesto za nju od dve sobice u krunskoj.

 

takođe, nije ni njutn njutn zbog crkve, pa svejedno bleji u vestminsterskoj opatiji.

Link to comment
Share on other sites

meni samo nije jasno kako to da naučnike po difoltu izuzimate od Boga. kao da se podrazumeva da naučnik ne može da bude vernik, odnosno, vidim obrise misaonog monstruma koji od nauke pravi religiju.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

evo ga dobeli, sad smo najebali. volim spc dobeli majke mi, ne pustaj berkute na nas, pls

ahahahahaha...

 

nema na ovo šta da se kaže. najvećem naučniku svih vremena je mesto na najsvetijem mestu kojim raspolažemo. ovo je vanvremenska čast. i za kraj:

 

 

“The gift of mental power comes from God, Divine Being, and if we concetrate our minds on that truth, we become in tune with this great power.

My Mother had taught me to seek all truth in the Bible.”

Nikola Tesla

meni nije jasno sto sad diraju teslu, eto iskreno.

kako ga "diraju"?

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

mislis da je hram najsvetije mesto koje imamo?

zar nije onda logicnije da ode u hilandar?

mada bilo bi kul i da prospu njegov pepeo na cecinom koncertu

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

meni nije jasno sto sad diraju teslu, eto iskreno.

nikome nije jasno. Uglavnom ne verujem da ce to nesto promeniti, veci su problem ove peticije i dizanje buke bez razloga.

This video contains content from Jimmy Kimmel Live, who has decided to block it in your country.

[23:47] <manager-> jao dete jao dete :D

chickenonaraft.kom

Link to comment
Share on other sites

@dobely : pa diraju ga. diraju urnu fizicki, a logički opet ga "cimaju" . zašto baš sad? da li to ima veze sa izborima?

mislim ja se trudim da svoju odbojnost ka spc ostavim po strani, i da probam da provalim čemu sad ovo?

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

google, "nikola tesla quotes", ctrl+f, "god", next, next

 

šta ćeš kad ti nestane citata, debeli :D

Гугл кева да брзо презентује оно што већ знаш а други ти не верују.

 

:)))))))

 

не може нестати цитата. то би значило да нисам у праву.

 

:tf:

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

slažem se da bi bilo najgotivnije da se sagradi velelepni muzej nikole tesle pa da se tamo nađe i urna, ali validno je i da je hram daleko bolje mesto za nju od dve sobice u krunskoj.

 

takođe, nije ni njutn njutn zbog crkve, pa svejedno bleji u vestminsterskoj opatiji.

 

Ja to gledam iz malo drugacije perspektive - Njutn, ili bar njegovi direktni naslednici, je hteo da bude sahranjen tamo. Tesla, koliko je meni poznato, takvu zelju nije izjavljivao, niti mi je poznato da su to uradili njegovi naslednici. Tom logikom kojom SPC ceni da je Tesli mesto u Hramu Svetog Save mogu i tipa neki Hrvati da cene da treba da se sahrani u svom rodnom mestu, sto samo po sebi nije toliko nelogicno. Ono sto se postavlja kao pitanje jeste odakle nekome pravo da premesta necije posmrtne ostatke bez da to trazi sam pokojnik ili porodica? (ne racunam ovde neke objektivne okolnosti izmestanja grobalja i sl, nego ove dnevno politicke poene). Ono sa Karadjordjevicima mi je na primer bilo sasvim ok - oni su izrazili zelju da budu sahranjeni u Srbiji, porodica je to htela, tada kad su umrli to nije bilo moguce, sasvim je ok da ih sad donesu i osvestaju. 

 

Drugi problem koji ja tu vidim jeste zasto SPC ne vidi problem s Teslinom urnom kad generalno ima problem s kremacijom? Sticajem okolnosti za taj problem znam od tipa 80ih godina kad su mog dedu hteli da kremiraju pa je tu bio neki problem s popovima i tako neke price, bio sam klinac pa se ne secam bas dobro. I onda ni manje ni vise nego u svoj najveci hram zelis da doneses nekoga ko je svojom voljom (ili njegove porodice) kremiran?

 

I na kraju je ovo sto Patrijarh, s oprostenjem, lupa - kakve ima veze Karadjordje s Hramom Svetog Save? Ok, ima njegov spomenik tu (ali nema Svetom Savi, ako ne racunamo sam hram), ali on kaze da je Teslinoj urni mesto uz Svetog Savu i Karadjordja, a Karadjordje je na Oplencu?

 

Edit: Meni je samo problem sto ako se nastavi s takvim dnevno-politickim uzvisavanjem nekih znamenitih Srba, umesto da se njihova zaostavstina tretira s duznim postovanjem, nije nemoguce da pored Tesle, Karadjordja i Svetog Save na tom platou za 10ak godina dobijemo i spomenik Djokovicu, pre nego sto umre... 

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

@dobely : pa diraju ga. diraju urnu fizicki, a logički opet ga "cimaju" . zašto baš sad? da li to ima veze sa izborima?

mislim ja se trudim da svoju odbojnost ka spc ostavim po strani, i da probam da provalim čemu sad ovo?

okej, pre nekoliko dana sam video ovu inicijativu i bio sam u fazonu "jao super". i nisam potrošio sekund dalje na razmišljanje o tome.

 

nisu ga dirali kad je Aerodrom Beograd dobio njegovo ime? kad ulice dobijaju njegoov ime, kad se grade spomenici, samo kad se pojavi SPC, onda imamo pobunu.

 

Bole je u pravu, iako sam ga hejtovao dugo zbog te njegove izjave, neće Srbiji biti bolje dok ne pomru poslednji rođeni u komunizmu. pa onda još jedna generacija, dodao bih.

možemo da sad kažemo kako nije lepo što "popovi svojataju Teslu", ali niti ga popovi svojataju, niti je to svojatanje moguće, niti vidim ikakav problem, sem goruće želje da se napakosti Crkvi.

 

jedino mogu da prihvatim da se ide protiv želje njegove porodice, ali želje njegove porodice nisu pokojnikova poslednja volja, koja se ne poriče.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

slažem se da bi bilo najgotivnije da se sagradi velelepni muzej nikole tesle pa da se tamo nađe i urna, ali validno je i da je hram daleko bolje mesto za nju od dve sobice u krunskoj.

 

takođe, nije ni njutn njutn zbog crkve, pa svejedno bleji u vestminsterskoj opatiji.

 

Pa evo, neka SPC izgradi mauzolej dostojan Tesle, neka naprave neku spektakularnu postavku u njemu, dovuku replike mašina i aparata i pokriju ceo njegov rad, ubace kompetentne i ljude od struke da sve to objašnjavaju posetiocima, a na ulazu neka, skromno kako i priliči, samo okače tablu sa ugraviranim "Velikanu od njegovog naroda" (što bi i bio fakat), i naklon do zemlje za tako nešto. Naravno, ništa od toga, jer je ovo čisto marketinško bafovanje gaina uz minimum cimanja.

 

I slažem se da naučnike ne treba izdvajati od Boga, religije, šta već (naročito imajući u vidu vremenski okvir Teslinog života), poenta je da je crkva ta koja izdvaja i stigmatiše naučnika kao takvog iz stada, ali sad im odgovara da se kite njime jer ima puno "lajkova" u svetskim razmerama.

Edited by Pipboy
  • Upvote (+1) 2

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

nisu ga dirali kad je Aerodrom Beograd dobio njegovo ime? kad ulice dobijaju njegoov ime, kad se grade spomenici, samo kad se pojavi SPC, onda imamo pobunu.

 

Drale, ne znam kako da ti kazem, ali diraju ga - ono kao fizicki, materijalno :) Zasto bi se neko bunio da znameniti delovi grada ili objekti dobiju ime po znamenitom coveku iz srpske i svetske istorije pobogu? Ja licno ne bih imao nista protiv da na primer nazovu neki hram po Nikoli Tesli. Cak i da ga proglase za sveca bi mi bilo malo cudno, ali ajde njihov problem. Imam samo problem s time sto je nekome palo na pamet da je do jaja da prebacis necije posmrtne ostatke jer mislis da je to kul. 

  • Upvote (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ne vidim zasto sad udaras na komunizam maltene da sam ja komunjara. komunisti imaju svoj debeo ucinak u sakrivanju i prekrivanju genija ravnog nikoli tesli, Milutina Milankovića, i za to treba pooosebno da odgovaraju pred istorijom. ne smeta mi kad se aerodrom zove tesla, niti ulica, ne bi smetalo ni da se ulica zove ulica srpskih patrijarha. ja nemam problem sa spc kao spc ( malopre sam se lose izrazio ), već sa ljudima unutar spc.

opet, rekoh, ovo mi deluje kao sitno dnevnopolitičko šićarenje. ali očito se ne može išta diskutovati, jer gde god dodjes ides ognjem, mačem i tražiš nesrbe i izdajnike svetla.

  • Upvote (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

@Zverko

 

ja na primer mislim da nije kul da pokojni Dimitrije Tucović trune pod Slavijom dok tutnje tramvaji oko njega. Slavija nije groblje. nije u redu ni prema njemu, ni prema nama koji tu hodimo. ako rešimo i njega da izmestimo da li će da stoji ovaj tvoj argument o "fizičkom diranju"?

 

spinovano, ali legitimno pitanje.

 

pravo pitanje, koje i ti i Guza postavljate se svodi na to da li je u redu pomerati pokojnika. imam prema tome vrlo jasan stav.

 

NJegoševa poslednja volja nije poštovana i protiv sam toga. Njegošu su komunisti izgradili velelepan mauzolej na vrh Lovćena, iako je on hteo da počiva u malenoj skromnoj kapeli. to je nasilje.

 

ne znam koja je poslednja želja Teslina bila, ali ako nije bila da mora da bude položen u Krunskoj ulici ne vidim problem, pogotovo što se ovim "diranjem" ne narušava dostojanstvo pokojnika, naprotiv, ukazuje mu se neviđena čast.


ne vidim zasto sad udaras na komunizam maltene da sam ja komunjara. komunisti imaju svoj debeo ucinak u sakrivanju i prekrivanju genija ravnog nikoli tesli, Milutina Milankovića, i za to treba pooosebno da odgovaraju pred istorijom. ne smeta mi kad se aerodrom zove tesla, niti ulica, ne bi smetalo ni da se ulica zove ulica srpskih patrijarha. ja nemam problem sa spc kao spc ( malopre sam se lose izrazio ), već sa ljudima unutar spc.

opet, rekoh, ovo mi deluje kao sitno dnevnopolitičko šićarenje. ali očito se ne može išta diskutovati, jer gde god dodjes ides ognjem, mačem i tražiš nesrbe i izdajnike svetla.

Boletova i moja davnašnja rasprava se nije ticala toga ko je komunjara, pošli smo od toga da smo i on i ja i ti i svi rođeni u SFRJ mentalno oštećeni jednim naopakim i neutemeljenim sistemom vrednosti. budi uveren da sam krvnički napadao taj stav, ali na primerima poput ovog topika vidim da je Bole ipak, možda u pravu.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

ja samo da kazem chiliju da je smorio sa svojim hipsterskim hejtovanjem crkve po fejsu i branjenjem gejeva, poz :D

 

ako ti smeta, ti me hajduj, obriši, mogu i ja tebe ako te mrzi...? 

 

I braniću i gejeve i transeksualce i pljuvati po crkvama i religijama do smrti i boli me kurac, a oni kojima to smeta mogu da se teraju u tri lepe pičke materine i komotno da mi se ne obraćaju više ikada. Ovo ozbiljno kažem, tako i na fejsbuku redovno filtriram budale tim "hipsterskim smaranjima" da vidim ko će da mi krene da mi sere oko boga, prava na religiju, gandija, dalaj lame, nadrilekarstva, horoskopa i ostalih sranja - super, ne slažemo se oko fundamentalnih stvari, kul.. sad znam, aj ćao.

  • Downvote (-1) 5

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...