Jump to content

Stanovi u naselju "West 65", kod Airport City-ja


Recommended Posts

8 hours ago, Debeli said:

Сенсеи је лепо све објаснио.

Nsam ni sumnjao Drale da će biti tvoj omiljeni mesija raspada tržišta nekretnina!

 

13 hours ago, alfa said:

bukvalno su videli na linkedinu i kao ajde da ga zovemo.

lik izgleda kao da svako jutro dan započne jednom ljutom, pa nastavi nadalje. prekiji od mene izgleda a o duletu da ne pričamo!

 

8 hours ago, Debeli said:

Сенсеи је лепо све објаснио.

no, hajmo malo na zbilju.

Imamo sad prvo ovaj novi tvoj zakon tj. tebe i Jorgovanke da nas odbranite od javašljivih banaka, pa će biti ograničenja maksimalne kamatne stope kredita itd. To bi, makar ovako laički gledano, trebalo da dovede do povećanja interesovanja za kredite jer će se ljudi nešto lakše za njih opredeliti. Da li će ih banke udeljivati ostaje da se vidi, ne vidim razlog da ne, i dalje će biti ekstraprofiteri.

Drugo, imamo ovu fenomenalnu vest od pre dva dana kako smo dobili investicioni rejting BBB, koji koliko god da je jadan, ipak donosi određenu sigurnost za investicije, zaduživanje, manje troškove zaduživanja itd. Opet, laički gledano, više stranih investicija, stranaca, firmi...

I u takvoj klimi očekujemo da će za šest meseci da padne cena kvadrata?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky said:

Imamo sad prvo ovaj novi tvoj zakon tj. tebe i Jorgovanke da nas odbranite od javašljivih banaka, pa će biti ograničenja maksimalne kamatne stope kredita itd. To bi, makar ovako laički gledano, trebalo da dovede do povećanja interesovanja za kredite jer će se ljudi nešto lakše za njih opredeliti. Da li će ih banke udeljivati ostaje da se vidi, ne vidim razlog da ne, i dalje će biti ekstraprofiteri.

Ali imaj u vidu da je odlukom NBS od prošle godine kamatna stopa na stambene kredite zamrznuta na 4.08%, a po tom novom zakonu će se ograničiti na 5.44, tj do kraja 2026. godine na 5%. U smislu stambeni kredit će u 2025. biti sigurno skuplji nego u 2024, a verovatno i nakon toga. Jedino može da ima pozitivan efekat ako se neko kao premišljao pošto je to prvo ograničenje bilo samo na godinu dana, a sad je kao dugoročnije. Ali sumnjam da ima prevelik broj ljudi koji baš tako razmišlja. 

1 hour ago, Lucky said:

Drugo, imamo ovu fenomenalnu vest od pre dva dana kako smo dobili investicioni rejting BBB, koji koliko god da je jadan, ipak donosi određenu sigurnost za investicije, zaduživanje, manje troškove zaduživanja itd. Opet, laički gledano, više stranih investicija, stranaca, firmi...

Mislim da to neće imati baš nikakve veze sa ovime što si ti naveo. Država će se lakše i povoljnije zaduživati, jedino što tu može da bude ishod u smislu stanogradnje i prodaje jeste da će država više para da troši na neke koruptivne poslove a te pare kasnije da se preliju u kupovinu stanova kako bi se oprale. Ali nije da toga nije bilo i do sada 😄 

  • Downvote (-1) 2

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Лале, па навео је чињенице. Раст понуде, слабија куповина на кредит, новоизграђени станови у компензацији који иду даље у понуду итд.

Ја само додајем неминовну нову контракцију на Западу, са којим смо повезани као свињска црева.

Да ли 6 месеци или годину дана, не знам, али је неминовно. Пре свега због кризе на Западу за коју не знамо кад и како ће да удари, али биће најгора до сада.

 

Једноставно размишљам: стан је вероватно далеко најскупља ствар коју ћете у животу купити и зато мудро одлучивање јесте кључно за остатак живота. 

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Fora sa ovim likom je to što je Istok gas.

Već su ga hvatali na Ln za neke fejlove, al on se hvata za neka ograđivanja. Tako može i sada ako se ne desi to što je predvideo "Ako se gleda apsolutna vrednost, bio sam u pravu jer inflacija..."

Um caruje, Dundo Maroje!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Debeli said:

Лале, па навео је чињенице. Раст понуде, слабија куповина на кредит, новоизграђени станови у компензацији који иду даље у понуду итд.

Ја само додајем неминовну нову контракцију на Западу, са којим смо повезани као свињска црева.

Да ли 6 месеци или годину дана, не знам, али је неминовно. Пре свега због кризе на Западу за коју не знамо кад и како ће да удари, али биће најгора до сада.

 

Једноставно размишљам: стан је вероватно далеко најскупља ствар коју ћете у животу купити и зато мудро одлучивање јесте кључно за остатак живота. 

pa ok, ali tu neminovnu kontrakciju čekamo već dve decenije.

ako i kažemo da se stvari sa zapada prelivaju kod nas sa zaostatkom, to bi značilo da već sad padaju cene stanova u Madridu ili Rimu, ali ja ne vidim da se to događa 🙂

 

5 hours ago, Zwerko said:

Mislim da to neće imati baš nikakve veze sa ovime što si ti naveo. Država će se lakše i povoljnije zaduživati, jedino što tu može da bude ishod u smislu stanogradnje i prodaje jeste da će država više para da troši na neke koruptivne poslove a te pare kasnije da se preliju u kupovinu stanova kako bi se oprale. Ali nije da toga nije bilo i do sada 😄 

pa znam, ali ono, uleti neka strana firma i kupi nešto i onda op ima 100 zaposlenih više koji će da kupe 50 stanova pa takvih 10 firmi ... itd itd. a ima i ovo sa pranjem para. prosto, više kapitala će da uleti, samim tim će više da ulažu u između ostalog i nekretnine.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky said:

pa ok, ali tu neminovnu kontrakciju čekamo već dve decenije.

ako i kažemo da se stvari sa zapada prelivaju kod nas sa zaostatkom, to bi značilo da već sad padaju cene stanova u Madridu ili Rimu, ali ja ne vidim da se to događa 🙂

Ok, ali ne treba zaboraviti baš da su posle krize 2008. godine na Zapadu i ovde dramatično pale cene stanova. Tipa 2012. su cene bile fazon 30-40% niže nego 2006/2007. Ako bi se nešto slično desilo ponovo nije nerealno očekivati sličan rezultat i na našem tržištu nekretnina. Drugo je pitanje da li su ta predviđanja tačna 😄 

  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Zwerko said:

Ok, ali ne treba zaboraviti baš da su posle krize 2008. godine na Zapadu i ovde dramatično pale cene stanova. Tipa 2012. su cene bile fazon 30-40% niže nego 2006/2007. Ako bi se nešto slično desilo ponovo nije nerealno očekivati sličan rezultat i na našem tržištu nekretnina. Drugo je pitanje da li su ta predviđanja tačna 😄 

ne mogu da se setim baš tačno cena, jesu pale ali morali bismo da potražimo iz RGZ ili zavoda za statistiku neke detaljnije info jer izuzev par sporadičnih primera nekih mojih što su kupovali gajbe uopšte se ne sećam tačnih cena. Ali da bude i tako, prvo to je proces koji je trajao čak i u SEKA smislu X meseci, nije nešto što je odmah krenulo u US i već sutradan pale cene stanova u Beogradu, a drugo ako tako pogledaš već posle 3-4 godine od tog pada cene su se vratile pa i skočile. Ako su 2012 bile niže 40% u odnosu na 2006 već 2016 su došle na neki stari nivo. Tako da tu zapravo ne znam ni ko je direktno na gubitku 🙂

Ako si kupio stan da ga dalje prodaješ možda, ali i tad realno treba samo sačekati X godina - osim ako ne pričamo o scenariju opšte apokalipse pa onda ono nema ni struje ni hrane pa kao šta će ti stanovi 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lucky said:

ne mogu da se setim baš tačno cena, jesu pale ali morali bismo da potražimo iz RGZ ili zavoda za statistiku neke detaljnije info jer izuzev par sporadičnih primera nekih mojih što su kupovali gajbe uopšte se ne sećam tačnih cena. Ali da bude i tako, prvo to je proces koji je trajao čak i u SEKA smislu X meseci, nije nešto što je odmah krenulo u US i već sutradan pale cene stanova u Beogradu, a drugo ako tako pogledaš već posle 3-4 godine od tog pada cene su se vratile pa i skočile. Ako su 2012 bile niže 40% u odnosu na 2006 već 2016 su došle na neki stari nivo. Tako da tu zapravo ne znam ni ko je direktno na gubitku 🙂

Naravno, ne kažem ja da će to biti odmah. Jer i tad je kriza krenula recimo 2008. u USA pa je tek negde recimo 2009. ozbiljno stigla kod nas, a rekao bih da su najniže cene bile to 2012-2013, jer u prvom momentu ne padaju cene nego samo stane prodaja, pa tek posle par godina kad vide da nemaju ljudi pare spuštaju cene da bi nekako oslobodili keš. Tako da na primer nešto pukne u USA i na Zapadu sutra, mi ćemo to realno osetiti za godinu dana, a u tom scenariju bi cene stanova pale za 3-4 godine, dakle recimo negde 2028-2029. E sad ko ima vremena toliko da čeka možda mu se isplati, a možda se ništa od toga i ne desi, jbg 😄 

A što se tiče koliko su pale cene, našao sam ovaj članak u Blicu iz 2019. divnog naslova KAKO SU "DIVLJALE" CENE STANOVA Za kvadrat u Beogradu smo 2000. u proseku plaćali 55.986 dinara, a danas su cene UDARILE U PLAFON i tu ima ova zvanična tabelica iz Zavoda za statistiku koliko je cena stana u novogradnji po godinama:

VZNk9kqTURBXy9jY2EzNzFlMjViODYwMjRmMTM3M

Gde dođemo da je cena stana u drugoj polovini 2008. godine bila 153.289 u proseku, a da bi u drugoj polovini 2013. bila 163.073, što kao deluje da je skočilo, ako gledamo u dinarima. Međutim kurs evra u na primer oktobru 2008. je bio 81.29, a u oktobru 2013. 114,19, što znači da su cene novih stanova u evrima bile 1885 u 2008. i 1428 po m2 u 2013. godini. Može se gledati sad neki malo drugačiji period, ali tu su negde, to je nekih 25% pada realno, dakle preterao sam sa 30-40%, ali 25% je i dalje ozbiljan pad. Što znači ako je po podacima zavoda za statistiku prosečna cena kvadrata u Beogradu u prvom polugodištu 2024. godine bila 2615 eur, bi mogla da padne na nekih 1961 eur, što je ipak značajna razlika. Naravno tu govorimo o proseku za Beograd, ulazi i Batajnica i Borča i Beograd na vodi. 

E sad samo je pitanje da li je tako nešto moguće opet, ja iskreno nisam baš siguran... 

  • Like +1 1
  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Zwerko said:

Naravno, ne kažem ja da će to biti odmah. Jer i tad je kriza krenula recimo 2008. u USA pa je tek negde recimo 2009. ozbiljno stigla kod nas, a rekao bih da su najniže cene bile to 2012-2013, jer u prvom momentu ne padaju cene nego samo stane prodaja, pa tek posle par godina kad vide da nemaju ljudi pare spuštaju cene da bi nekako oslobodili keš. Tako da na primer nešto pukne u USA i na Zapadu sutra, mi ćemo to realno osetiti za godinu dana, a u tom scenariju bi cene stanova pale za 3-4 godine, dakle recimo negde 2028-2029. E sad ko ima vremena toliko da čeka možda mu se isplati, a možda se ništa od toga i ne desi, jbg 😄 

 

pa to ti kažem, znači da bi odavno već trebalo da je na zapadu došlo sranje da bi se Senešijeve prognoze za pad cene u narednih 6 meseci obistinile.

21 hours ago, Zwerko said:

Što znači ako je po podacima zavoda za statistiku prosečna cena kvadrata u Beogradu u prvom polugodištu 2024. godine bila 2615 eur, bi mogla da padne na nekih 1961 eur, što je ipak značajna razlika. Naravno tu govorimo o proseku za Beograd, ulazi i Batajnica i Borča i Beograd na vodi. 

evo, još 5 meseci i znaćemo!

  • Haha (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...