Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

Nemam neki poseban razlog, nego me zanimalo odnos kvalitet/cena za ovakav tip pc-a, koliko u stvari dobijes za te pare i da li vredi dati pare, ako neko ima iskustvo iz prve ruke. Odavno nisam u toku oko hardware-a i jedan sam od onih debila koji se lako zalecu za prvo sto vide 🙂

Edited by konfuzni

I wish that BACKSPACE works in life!.

 

76561197968543066.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, konfuzni said:

Nemam neki poseban razlog, nego me zanimalo odnos kvalitet/cena za ovakav tip pc-a, koliko u stvari dobijes za te pare i da li vredi dati pare, ako neko ima iskustvo iz prve ruke. Odavno nisam u toku oko hardware-a i jedan sam od onih debila koji se lako zalecu za prvo sto vide 🙂

znaš šta, ja sam uvek za neko small factor kućište u koje možeš da smestiš šta treba i ideš dalje. davno je prošlo vreme ogromnih kućišta u kojima se nešto tripuješ 🙂 ja sam imao neki mali fractal u koji je spakovano sve šta mi treba zajedno sa ok grafičkom i on je bio tipa veća kutija za patike pa još 10% u visinu npr. dovoljno je mobilan ako treba da se prebaci negde da se ne izmrcvariš a opet je pravi PC koji možeš da upgradeuješ.

Link to comment
Share on other sites

Definitivno je vreme velikih kućišta prošlo ja bih rekao. Osim ako radiš baš nešto specifično tipa zvuk pa ti treba bolja izolacija ili baš neki ekstremni overkloking pa ti treba hladnjak od sto metara, sve staje lepo na microATX ploču i manje kućište. Ja imam Antec P5 Silent koji nije baš ovo Lakijevo "kutija cipela" ali je dosta malo, micro ATX ploča i top komponente koje se ni u tome ne greju značajno (Ryzen 7 i 4070), a komp je dovoljno mali da ne smeta. Druga opcija je pomenuti mini-ITX, to je jbg i dalje malo skupa zajebancija zbog specifičnih napajanja, specifičnih ploča i sl, a ušteda u prostoru nije nebo i zemlja. Ove laptop varijante bih u svakom slučaju izbegao osim u pravom laptopu, jer je prosto previše loš kompromis između prostora koji zauzme, performansi koje nudi i cene. 

  • Downvote (-1) 2

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Zwerko said:

Definitivno je vreme velikih kućišta prošlo ja bih rekao. Osim ako radiš baš nešto specifično tipa zvuk pa ti treba bolja izolacija ili baš neki ekstremni overkloking pa ti treba hladnjak od sto metara, sve staje lepo na microATX ploču i manje kućište. Ja imam Antec P5 Silent koji nije baš ovo Lakijevo "kutija cipela" ali je dosta malo, micro ATX ploča i top komponente koje se ni u tome ne greju značajno (Ryzen 7 i 4070), a komp je dovoljno mali da ne smeta. Druga opcija je pomenuti mini-ITX, to je jbg i dalje malo skupa zajebancija zbog specifičnih napajanja, specifičnih ploča i sl, a ušteda u prostoru nije nebo i zemlja. Ove laptop varijante bih u svakom slučaju izbegao osim u pravom laptopu, jer je prosto previše loš kompromis između prostora koji zauzme, performansi koje nudi i cene. 

izuzev u mac mini!

bukvalno ga zalepiš sa zadnje strane nekog monitora i imaš ful komp :))

Link to comment
Share on other sites

To je samo za pripadnike LGBTQ+ populacije :) šalu na stranu moj komentar se odnosio na gejming PC, tu Mac nema šta da traži. Mac je super ako ti treba video ili audio obrada, ali ako pričamo o računaru neke opšte namene može sasvim dobro da posluži i ovaj Duletov s Aliexpresa



A u 8+256 konfiguraciji izadje fazon 200 evra dok je Mac mini u istoj 800 :)
  • Downvote (-1) 2

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Zwerko said:

To je samo za pripadnike LGBTQ+ populacije 🙂 šalu na stranu moj komentar se odnosio na gejming PC, tu Mac nema šta da traži. Mac je super ako ti treba video ili audio obrada, ali ako pričamo o računaru neke opšte namene može sasvim dobro da posluži i ovaj Duletov s Aliexpresa

a ma da, za gaming mac mini nije, mada ovi m čipovi se iznenađujuće dobro ponašaju sa onim što je podržano od strane developera za gaming na macu.

 

Link to comment
Share on other sites

Dajte preporuku pls za laptop (moram zbog nosenja i prostora) i prvenstveno mi treba da leti sve u sekundi kad kliknem u 300 otvorenih tabova u browseru i programima za posao.

Konfiguracija:

- min 32 gb DDR5 RAM-a
- min 1TB storage najbrzi moguci da bi se boot-ovao u roku od odmah : D
- Pro/quality build serije
- Procesor nemam preference, samo da su poslednje generacije/modeli
- Max 15.6 velicina ekrana
- Da nije Lenovo nijedan i da nije MBP. Koristio sam 8 godina Lenovo, i to trenutno X1 carbon seriju od 300k, jednostavno je smece prozivod koje se pregreva i kvari.
- Neintegrisana Nvidia graficka je nice to have

https://www.bcgroup-online.com/laptopovi/asus-tuf-gaming-a15-fa507ui_hq028w-(qhd.-ryzen-9-8945h.-32gb.-ssd-1tb.-rtx-4070.-win-11-home)-207743

Ovako nesto otprilike ali nisam siguran kakve su TUF serije ove uopste i da li ima nesto sto je kvalitetnije a da je manje para (to je max budzet)

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, killYg0r said:

Dajte preporuku pls za laptop (moram zbog nosenja i prostora) i prvenstveno mi treba da leti sve u sekundi kad kliknem u 300 otvorenih tabova u browseru i programima za posao.

Konfiguracija:

- min 32 gb DDR5 RAM-a
- min 1TB storage najbrzi moguci da bi se boot-ovao u roku od odmah : D
- Pro/quality build serije
- Procesor nemam preference, samo da su poslednje generacije/modeli
- Max 15.6 velicina ekrana
- Da nije Lenovo nijedan i da nije MBP. Koristio sam 8 godina Lenovo, i to trenutno X1 carbon seriju od 300k, jednostavno je smece prozivod koje se pregreva i kvari.
- Neintegrisana Nvidia graficka je nice to have

https://www.bcgroup-online.com/laptopovi/asus-tuf-gaming-a15-fa507ui_hq028w-(qhd.-ryzen-9-8945h.-32gb.-ssd-1tb.-rtx-4070.-win-11-home)-207743

Ovako nesto otprilike ali nisam siguran kakve su TUF serije ove uopste i da li ima nesto sto je kvalitetnije a da je manje para (to je max budzet)

Pročitaj moje odgovore sa prethodne dve strane za detalje oko toga što su skoro svi moderni laptopovi govno koje se pregreva jer su ZAČEPILI hlađenje RETARDI, skoro svi, i što nikad nikome ja ne mogu da preporučim ASUS laptop, da se ne raspisujem ponovo, sve ti je tamo :D 

A ako već naginješ na gaming laptop, čega nisam fan zbog grejanja, buke, životnog veka grafike i još nekih gluposti, ali ako već nagiješ tamo - bukvalno jedino što mogu da te usmerim je Lenovo Legion, najmanje pritužbi i problema sam poslednjih godina čuo u odnosu na sve ostale gejmerske, plus ima verzija Legion koje izgledaju kudikamo profesonalno, a ne kao igračka šarena :D Neka brza pretraga čisto za referencu šta bih ja tražio na tvom mestu, a ti svakako traži bolje ili povoljnije.

https://www.ctshop.rs/lenovo-legion-pro-5-gejmerski-laptop-16-quot-wqxga-intel-i9-14900hx-32gb-1tb-ssd-geforce-rtx4070-sivi.html

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Iskreno ja imam Asus TUF (doduše F15 ne A15, ali su vrlo slični bili tada) i ne bih ga baš preporučio, pre svega u smislu kvaliteta izrade. Nemam stvarno problema sa pregrevanjem i koristim ga već evo dve godine pune, ali prosto kvalitet izrade nije na nivou laptopa od 2k evra, doduše ja svoj i jesam platio solidno manje u inostranstvu, kod nas je taj model isto bio oko te cifre u vreme kupovine. I kao nije slab, i7+3070 grafa, sve radi od igara super na njemu iako malo throtluje zbog hlađenja i manjeg kućišta, ali pre svega mi je problem plastika i eto jedan delić se već malo razlabavio. Definitivno ne nešto što bih ja nazvao premium izradom. S druge strane Zephyrus G14/G16 su odlično izrađeni i mogao bih da preporučim ali je cena nešto viša. I treba razumeti da taj 16" ekran na Zephyrusu je manji uređaj od većine 15.6" modela, pogotovu gejmerskih.

Sa Milančetom bih se složio da je Lenovo Legion Pro nešto najbolje što sam skoro video od gejming laptopova, ali je rekao da neće Lenovo 😄 

Osnovno pitanje je - koliko je bitan gejming, tj grafička kartica? Ako nije specijalno ja bih pre išao na neki HP Elitebook ili tako nešto. A ako jeste, i bitna je i estetika i kvalitet izrade i gejming performanse onda Razer Blade 14 jbg, stvarno ispunjava sve samo je skup... 

  • Like +1 1
  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, millanče said:

Pročitaj moje odgovore sa prethodne dve strane za detalje oko toga što su skoro svi moderni laptopovi govno koje se pregreva jer su ZAČEPILI hlađenje RETARDI, skoro svi, i što nikad nikome ja ne mogu da preporučim ASUS laptop, da se ne raspisujem ponovo, sve ti je tamo 😄

A ako već naginješ na gaming laptop, čega nisam fan zbog grejanja, buke, životnog veka grafike i još nekih gluposti, ali ako već nagiješ tamo - bukvalno jedino što mogu da te usmerim je Lenovo Legion, najmanje pritužbi i problema sam poslednjih godina čuo u odnosu na sve ostale gejmerske, plus ima verzija Legion koje izgledaju kudikamo profesonalno, a ne kao igračka šarena 😄 Neka brza pretraga čisto za referencu šta bih ja tražio na tvom mestu, a ti svakako traži bolje ili povoljnije.

https://www.ctshop.rs/lenovo-legion-pro-5-gejmerski-laptop-16-quot-wqxga-intel-i9-14900hx-32gb-1tb-ssd-geforce-rtx4070-sivi.html

Tacno zivimo u najgorem dobu za kupovinu svega : (

Necu gaming, nego je ovaj naleteo kao jer ispunjava manje vise sve zahteve a i 240k mi je stvarno max.

22 minutes ago, Zwerko said:

Iskreno ja imam Asus TUF (doduše F15 ne A15, ali su vrlo slični bili tada) i ne bih ga baš preporučio, pre svega u smislu kvaliteta izrade. Nemam stvarno problema sa pregrevanjem i koristim ga već evo dve godine pune, ali prosto kvalitet izrade nije na nivou laptopa od 2k evra, doduše ja svoj i jesam platio solidno manje u inostranstvu, kod nas je taj model isto bio oko te cifre u vreme kupovine. I kao nije slab, i7+3070 grafa, sve radi od igara super na njemu iako malo throtluje zbog hlađenja i manjeg kućišta, ali pre svega mi je problem plastika i eto jedan delić se već malo razlabavio. Definitivno ne nešto što bih ja nazvao premium izradom. S druge strane Zephyrus G14/G16 su odlično izrađeni i mogao bih da preporučim ali je cena nešto viša. I treba razumeti da taj 16" ekran na Zephyrusu je manji uređaj od većine 15.6" modela, pogotovu gejmerskih.

Sa Milančetom bih se složio da je Lenovo Legion Pro nešto najbolje što sam skoro video od gejming laptopova, ali je rekao da neće Lenovo 😄 

Osnovno pitanje je - koliko je bitan gejming, tj grafička kartica? Ako nije specijalno ja bih pre išao na neki HP Elitebook ili tako nešto. A ako jeste, i bitna je i estetika i kvalitet izrade i gejming performanse onda Razer Blade 14 jbg, stvarno ispunjava sve samo je skup... 

Pretpostavio sam da TUF, kao subserija ROG-a nije najbolje resenje ali taman da potvrdim teoriju.

Nije bitan gaming, primarno zelim da cepam posao na njemu, tako da mi treba stvarno premijum kvalitet izrade da mogu da ga akam i da stoji upaljen non stop (jasno je da je desktop tu bolji ali jbg)

To je onda novo pitanje da li bi ikad kupili takav neki prozivod sa KP ili iskljucivo radnja zbog garancije kod nas?

Link to comment
Share on other sites

Ja sam recimo uzeo Asus jer ima globalnu garanciju uz registraciju na sajtu, tako da mi je jedini downside što sam ga platio 40% manje bukvalno u Nemačkoj to što imam da piše na tastaturi Strg umesto Ctrl i još par tastera. Ne znam kako je kod drugih proizvođača ali kapiram da može da se proveri. 

  • Like +1 1
  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, cali said:

@millanče samo da javim da T14 gen2 šljaka kao zmaj, hvala na pomoći.

Nema na čemu, ipak je late 2021/early 2022 model, pa nema greške :D Šalu na stranu, vidim da i gen3 i gen4 duvaju na stranu, i to nam je bukvalno poslednje normalno, Gen5 vidim na slikama da duva pozadi u ekran :( 

@killYg0r  ja sam se bukvalno mogao zakleti u kvalitet i pozdanost HP Probook 400 serije, posebno G6 i G7 (2018-2020) su totalno savršenstvo, naravno i Elitebook "vršnjaci" su još bolji, ali od G8 i novijih sve je i dalje isto dobro, samo to za hlađenje ne mogu da podržim ni da garantujem, kako te se zalomi, tako je... Pogledah i neke fotke novijih Dell latitude, Thinkpad E serija, i praktično sve novije Elite i ProBook serije zahvatio taj "kancer" :(

Razmisli svakako još jednom o Legion Pro poput onog koji sam linkvoao, samo da potražiš neku "umereniju" i5/i7 i neku "malo ispod rtx4070 gpu" varijantu, da se cena uklopi u 200-250k i da se umanji mogućnost pregrevanja i kvarova.

Edit povodom "Tacno zivimo u najgorem dobu za kupovinu svega : (" - definitinvo tačno za automobile i mobilne teleofne, za desktope nije tako strašno, pamtim gora vremena (covid i crypto bum 2020-2021 je bilo mnogo gore). Za polovan laptop nikad povoljnije i bolje nije bilo po kupce garantujem, da ne ulazim sad u detalje zašto. Za nove laptopove nije loše, bolje je bilo dok nisu imali ovu debilanu za hlađenjem i grejanjem prosto kupiti nov Probook G6 - G7 2018-2020 i nema brige, danas je isto sve ok osim te brige oko grejanja.

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Znam da stalno vrtimo istu temu ali hajde kad smo već na njoj (dizvinete) - šta je sad best buy od ovih polovnih laptopova što prodaju po KP ovi iz Švedskih IT firmi i slično 🙂 ono neki Thinkpad 13-14 inča sa i5icama itd, šta uopšte valja uzimati? 

ove koje sam uzeo svojevremeno thinkpad i5 itd w nešto, stvarno su vrlo korektni i fino šljakaju, pa mi treba još pokoji komad. mislim da su bili 400-500e tako nešto.

Link to comment
Share on other sites

On 3/21/2024 at 11:58 AM, millanče said:

Razmisli svakako još jednom o Legion Pro poput onog koji sam linkvoao, samo da potražiš neku "umereniju" i5/i7 i neku "malo ispod rtx4070 gpu" varijantu, da se cena uklopi u 200-250k i da se umanji mogućnost pregrevanja i kvarova.

Nesto ovako:
https://www.kupujemprodajem.com/kompjuteri-laptop-i-tablet/laptopovi/lenovo-legion-pro-5-16arx8-16-ryzen-7-7745hx-32gb-1tb-4060/oglas/164403820?filterId=4156804655 ili
https://www.kupujemprodajem.com/kompjuteri-laptop-i-tablet/laptopovi/lenovo-legion-slim-7-16irh8-16-3-2k-i7-13700h-32gb-1tb-4060/oglas/164262726?filterId=4558563230?

Predlog na konto @millančeda razmislis jos jednom...

P.S. Iskocilo mi na grupi na kojoj sam, pa rekoh da podelim

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fuse.buca said:

Tako nešto, svakako ima opcija. 

@Lucky dell latitude u poslednjih nekoliko godina od mene ima samo bronzu, za zlato/srebro se u zavisnosti od konteksta precizno šta, za koje pare, novo ili polovno i iz koje generacije kolju Thinkpadi T i X i HP Probook/Elitebook.

Nemoj ni slučajno Lenovo Thinkpad L i E, ni Ideapad, nemoj Dell Vostro ni Inspiron, nemoj HP 15/250, nemoj Asus... ASUS :D

 

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...