Jump to content

Наручивање робе из иностранства


Recommended Posts

naša carina će mu sigurno oprostiti PS4 konzolu od 400+ €, samo nek kaže "ovo sam kupio da igram novi PES". Ako je kupi.

 

Sto se carine tice tu je samo problem ako im ucinis sumnjivim :) Ja sam tako platio carinu za TV kad sam donosio iz Madjarske, ali sam dolazio iz Segedina u nedelju vece kad i svi koji su isli tamo da sopinguju pa mi je trazio da otvorim gepek, pa sam se ja napravio lud i rekao da nisam znao da treba da prijavim i naplatise mi carinu od 10% i PDV od tada 18%, to je najgore sto moze da mu se desi.

 

Sa druge strane pre dve nedelje sam dosao avionom u rancu Galaxy S4 sve u kutiji, dve Nvidia Quadro kartice (po 200e jedna), doduse bez kutija jer su bile prevelike, jos neki eksterni hard u torbi dole i tako nesto, prosao pored njih kao pored turskog groblja, nikom nista. Pogotovu ako dolazis iz gastarbajterskog Beca ne verujem da ce nesto cimati, nose ljudi mnogo vise od PS4 (tipa tozla, velike kolicine kesa i sl). Baci kutiju, stavi ga u torbu, ako te bas zaustave i pitaju (sto je vrlo vrlo retko na aerodromu) kazes dao mi rodjak iz Beca njegov da se igram kod kuce, kazem najgore sto moze da se desi da ti naplate carinu, ali mi to deluje malo verovatno.

 

Edit: Samo da napomenem da sam pored te tehnike koju sam nosio u rancu da bi dao nekome ovde imao i svoj laptop, telefon, tablet, eksterni hard, nekoliko fleseva i sl :) Ukupno kod mene tehnike cirka 2k evra :)

 

Edit2: Zapravo kad malo bolje razmislim jedini put da me bilo koji carinik zaustavio na aerodromu ikada je bilo sad kad sam izlazio iz zemlje i samo me je pitao da li nosim neki kes sa sobom, ja sam mu rekao da imam par stotina evra i to je bilo to, nije trazio ni da mu pokazem.

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ako ide avionom, valjda je bolje da spakuje PS4 u kofer, jer se ručni prtljag sigurno skenira, za kofere nisam siguran?!

 

Sve se skenira, ne brini za to :) Recimo problem mi je bio s tim grafickim karticama posto neki aerodromi traze da se izvadi laptop iz torbe, onda sam ja izvadio laptop i ubacio sa tim grafickim ranac u skener i onda me ova security sluzbenica odvojila sa strane da izvadim "elektronske komponente" i pokazem sta je. Kad je videla da su graficke samo mi je rekla da se spakujem. Skeniranje se radi zbog bezbednosti, nasa carina na aerodromu ne koristi skener (on postoji tamo sa strane ali nikad nisam video da ga koristi), ako ides onim zelenim putem mogu da te zaustave bas ako delujes nesto mega sumnjivo, zaista ne znam nekoga da mu se to desilo.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ne skenira se ni čekirani ni ručni prtljag na aerodromu na koji se sleće, ne tripujte. svejedno je da li je ps4 u jednom ili u drugom pošto se prvo pokupe čekirane torbe sa one pokretne trake a tek posle toga se prolazi kroz carinu.

 

prolazak kroz carinu izgleda tako što prođete ispod znaka na kom piše "ništa za carinjenje", pa tu iza prvog zida stoji par carinika i odokativno procenjuje koga da proveri. ako nemaš sreće pa zaustave baš tebe, najgore što može da ti se desi je da ti naplate carinu i PDV.

Link to comment
Share on other sites

ne skenira se ni čekirani ni ručni prtljag na aerodromu na koji se sleće, ne tripujte. svejedno je da li je ps4 u jednom ili u drugom pošto se prvo pokupe čekirane torbe sa one pokretne trake a tek posle toga se prolazi kroz carinu.

 

sad vidim šta sam sinoć napisao lol

 

nikako ps4 u čekirani prtljag, ne zbog carine nego zbog bacača torbi na aerodromima :)

Link to comment
Share on other sites

Gde si ti zwerko našao carinika pri izlasku iz zemlje? :) Poslednji put kad su oni bili aktivni je tipa 2002 i tada su pitali koliko para iznosiš. Mislim da su otišli u istoriju u istom periodu kada su na aerodromu ukinuli obavezno skeniranje prtljaga po izlasku iz aerodroma (tada ne bi bilo šanse da se bilo šta provuče :)

 

Inače je malo nezgodno da ide PS4 u ručni prtljag jer kutija neće biti baš mala (osim ako će bez kutije) a kad ovi vide kesu sa većom kutijom unutra, sigurno će ga smarati.

Link to comment
Share on other sites

Gde si ti zwerko našao carinika pri izlasku iz zemlje? :) Poslednji put kad su oni bili aktivni je tipa 2002 i tada su pitali koliko para iznosiš. Mislim da su otišli u istoriju u istom periodu kada su na aerodromu ukinuli obavezno skeniranje prtljaga po izlasku iz aerodroma (tada ne bi bilo šanse da se bilo šta provuče :)

 

Pa sad nema onaj sigurnosni cekpiont pre pasoske kontrole kad izlazis (gore na spratu), ali zapravo ima lik, carinik, koji stoji za pultom odmah ispred onih za pasose. I on me zaustavio i pitao koliko para nosim, kazem nikad mi se ranije to nije desilo. Valjda im ovi Draletovi nalozili da proveravaju koliko ko iznosi deviza iz zemlje  :tf:

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pa sad nema onaj sigurnosni cekpiont pre pasoske kontrole kad izlazis (gore na spratu), ali zapravo ima lik, carinik, koji stoji za pultom odmah ispred onih za pasose. I on me zaustavio i pitao koliko para nosim, kazem nikad mi se ranije to nije desilo. Valjda im ovi Draletovi nalozili da proveravaju koliko ko iznosi deviza iz zemlje  :tf:

 

Ja tog lika u životu nisam video posle te 2002 :) a evo pre 10 dana sam "najsvežije" bio na aerodromu :) Oni imaju tamo levo onu svoju kancelariju gde možeš da odeš da prijaviš stvari koje iznosiš ako misliš da će posle da te cimaju kad se vratiš ali nešto im se ne mili da izlaze napolje :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

naručio sam neki šorc iz engleske, jedina opcija za dostavu bio DHL, no i tako je jeftiniji nego ovde (na stranu što naše sportske prodavnice šorceve drže samo leti jer je zimi hladno na tribini u šorcu) pa sam svejedno platio. poslato u ponedeljak, stiglo danas, na sajtu za praćenje paketa se lepo vidi da je bio na carini, a nisu mi naplatili ništa? vrednost robe sa poštarinom je 22 evra, tako da je trebalo da mi naplate PDV?

Link to comment
Share on other sites

Uopste ne moraju da naplate PDV, to je stvar njihove procene. S tim da je moje iskustvo da kada ide DHL-om je mnogo manja verovatnoca da bilo sta naplate za paket manje vrednosti od 50 evra. Dakle kao da DHL ima svoj neki dil na carinskom punktu da se striktno pridrzavaju zakona i ne naplacuju nista na pakete ispod one odredjene granice. Tj najbitnije je da ih ne otvaraju, kad ih otvore naplate i pdv, kad ih ne otvore ne naplate nista. Ista je vrednost one neke sminke koju sam ja narucio za zenu, uredno obelezena na paketu, postar ubacio ceo paket (mali je) u sanduce s pecatom "ne podleze carini". Jel ima to tvoje pecat? :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Naručih prošle nedelje 2 CDa sa Amazona iz UKa, stigoše jutros bez dodatnih dažbina ovih naših hijena. Doduše, tamo sam čekirao da se sve šalje kao gift pa je možda i to uticalo. Inače, vrednost oba CDa je ~37e sa sve poštarinom.

 

[:)]

 

što se tiče Book Depository-ja, redovan sam kupac tamo, još i pre ovog Pejpal uvođenja, i sve je funkcionisalo bez ikakvih dodatnih naplata.

 

Život je kul. [:)]

:v

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Drugovi, ima li neko paypal account na koji moze da prima uplate? Narucio sam neku futrolu za telefon pre 3 meseca i nakon 2 neuspesna slanja rekli su da ce mi vratiti pare, a posto znam da je bilo price da na srpski paypal account ne mogu da se primaju uplate, treba mi neko na ciji ce account da uplate, pa da eventualno narucim neku drugu futrolu.
Inace, prodavac od kojeg sam kupio na futrolu je electronic_family na ebayu

Edited by sekira
Link to comment
Share on other sites

Drugovi, ima li neko paypal account na koji moze da prima uplate? Narucio sam neku futrolu za telefon pre 3 meseca i nakon 2 neuspesna slanja rekli su da ce mi vratiti pare, a posto znam da je bilo price da na srpski paypal account ne mogu da se primaju uplate, treba mi neko na ciji ce account da uplate, pa da eventualno narucim neku drugu futrolu.

Inace, prodavac od kojeg sam kupio na futrolu je electronic_family na ebayu

 

Mogu ti ja pomoci, imam ja bosanski paypal. Neka meni poshalju pare, a ja cu ti uzeti neshto online u toj vrednosti. Mogu ti chak i dinare poslati, meni svejedno stvarno.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Stigla mi je majica iz UK, koju sam dobio besplatno na nekoj black friday promociji, doduše glupi britanac mađarskog porekla je napisao vrednost pošiljke, te su mi carinici naplatili ukupno 770 din za vrednost od 29.9 evra. E sad, šta se desilo sa onim pravilom "ispod 50e se ne carini" ??

Mislim, znam da nema pravila, al opet...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...