Jump to content

pričajte


Guest

Recommended Posts

Evo ga, baš iz zakona... isto što piše i na onom ciginom linku, nema nigde neki jasno definisani rok...

7) Raspored korišćenja godišnjeg odmora

-Član 75

U zavisnosti od potrebe posla, poslodavac odlučuje o vremenu korišćenja godišnjeg odmora, uz prethodnu konsultaciju zaposlenog.

Rešenje o korišćenju godišnjeg odmora zaposlenom se dostavlja najkasnije 15 dana pre datuma određenog za početak korišćenja godišnjeg odmora.

Ako poslodavac ne dostavi zaposlenom rešenje, smatra se da je zaposlenom uskratio pravo na godišnji odmor.

Poslodavac može da izmeni vreme određeno za korišćenje godišnjeg odmora ako to zahtevaju potrebe posla, najkasnije pet radnih dana pre dana određenog za korišćenje godišnjeg odmora.

E sad, malo me buni ovo boldovano, ako se ja pobunim i kažem "pušite ga, ne mogu sad da vam napišem kada ću koristiti odmor", da li se ovakav moj potez može protumačiti kao "odbijanje konsutacije od strane zaposlenog" ili tako nešto? :)

Edited by Mrzitelj
Link to comment
Share on other sites

Nisam 100% siguran, al mislim da ako ti sam ne napišeš kad ćeš koristiti odmor a približi se kraj godine, poslodavac može sam da ti odredi kad ćeš (imamo nekog tehničara koji je nakupio boga oca dana i tipa u novembru su mu samo rekli "na odmoru si od tad do tad poz").

Link to comment
Share on other sites

Upravo to, zato i hoću samo malo dupe da im pomeram, do granice do koje smem da idem naravno :) Dodatno me nervira to što su to pravilo uveli sada, a ranije nije bilo praksa. Kako smo do sada funkcionisali po starom sistemu? (lol zvučim sad kao komunista što kili reče pre par postova).

:(

Nemoj tako da me zoveš molim te, iz više razloga:

1. "nismo zajedno ovce čuvali" - mrzim ovaj izraz ali moram sada da ga upotrebim, nije da se ljutim nego mi nekako glupo.

2. sve i da jesmo ovce čuvali, ja opet ne volim ni kad me drugari tako zovu, iako znam da je to sve sprdnja, koja ne znam ni kako je počela, valjda zato što sam u jednom periodu života previše ispoljavao negativne emocije prema pripadnicima romske rase :D pa kao da mi kontriraju, al na glup način. Kao kad bih ja sad Draška počeo da oslovljavam sa "desi kitoljube" ili tako nešto :)

Nije zaista problem, nastavio sam sa tim "Ciga-Ciga" iz razlog sto te i drugi zovu Ciga pa kontam ajd i ja tako. Necu te vise tako zvati ;)

Link to comment
Share on other sites

I gde ima da se kupi onaj "cvet" za kuvanje na pari u Beogradu? (inb4 ne kuva se prasetina noobe)

ovo sranje diWZ4.png

^^eurosalon.

@Odmor, zbog upotrebe citostatika na klinici trebalo bih da dobijem na 25+ (radnih dana) dodatnih 10! :) Inace pocetkom godine se pisu okvirno odmori (pocetak/sredina meseca).

i'm not fat, i'm just easy to see..

Link to comment
Share on other sites

Proseravanje jeste jer, ja polazim prvenstveno od sebe.. Ja zaista nemam predstavu kada cu na godisnji. Sve zavisi od toga kada krece privatan posao, kada zena i deca hoce da idemo na neko putovanje pa da se to poklopi sa njenim godisnjim. Ja sam to njima objasnjavao ali su oni insistirali da im kazem u kom mesecu cu uzeti koji deo godisnjeg s tim da sam naglasio da ce biti promena. Bunili su se malo ali nije bilo nekih preteranih primedbi tipa : ne moze to tako, kada si rekao da ides na godisnji, tada ces i ici.. Nisam upoznat sa zakonom vezano za ovo ali i mene zanima. Hvala Cigo za temu.

ali ti si vatrogasac, pa je i razumljivo. bilo bi jako zajebano da usred leta vas 5 ode na godišnji i zapali se tara dva dana posle toga.

s obzirom da necola radi u top shopu (i dalje, rajt?) ovo mi deluje kao obično izdrkavanja pod parolom povećanja produktivnosti.

Link to comment
Share on other sites

Espumisan, neće zaustaviti ali ćeš possibly do večeras izbaciti :D

* Disclaimer: nisam lekar ni farmaceut govorim iz ličnog iskustva sa lekom i subjektivnog osećaja da mi je otklonio nadutost i "hitnoću" prđenja => rešio socijalnu komponentu problema :)

Hvala na pomoci :) Espumisan je odradio posao.

Dobro jutro drugari

Link to comment
Share on other sites

klasicno proseravanje po meni. To bi imalo smisla kada bi direktor stvarno mogao da izmikromenadzuje sve svoje radnike, a da pri tom unapred zna i kad ce ko da se razboli, dobije dete, ozeni se, da otkaz i slicno. Posto tu ima beskonacno promenljiivih ne vidim poentu planiranja toliko unapred

ne znam zakon o radu, al sumnjam da stoji nesto sto daje pravo poslodavcu da zahteva ovo.

Situacije o kojima ti pricas, tj. te promenljive okolnosti uopste ne potpadaju pod koriscenje godisnjeg odmora, za to ti sleduju posebni dani (odsustva), nezavisno od odmora.

Ako je firma iole krstena tj. poslodavac korektan, za takve stvari - sklapanje braka, porodjaj supruge, teža bolest člana porodice, smrtni slučaj - poslodavac je dužan da ti izda resenje o placenom odsustvu (do 7 dana u kalendarskoj godini je zakonski minimum, opstim aktom poslodavca može i više).

Pored toga, postoji i fakultativna mogućnost da ti odobri i neplaćeno odsustvo na neki duži period za druge slučajeve.

5. Odsustvo uz naknadu zarade (plaćeno odsustvo)

Član 77.

(1) Zaposleni ima pravo na odsustvo sa rada uz naknadu zarade (plaćeno odsustvo) u

ukupnom trajanju do sedam radnih dana u toku kalendarske godine, u slučaju sklapanja

braka, porođaja supruge, teže bolesti člana uže porodice i u drugim slučajevima

utvrđenim opštim aktom i ugovorom o radu.

(2) Vreme trajanja plaćenog odsustva iz stava 1. ovog člana utvrđuje se opštim aktom i

ugovorom o radu.

(3) Pored prava na odsustvo iz stava 1. ovog člana zaposleni ima pravo na plaćeno

odsustvo još:

1) pet radnih dana zbog smrti člana uže porodice;

2) dva dana za svaki slučaj dobrovoljnog davanja krvi računajući i

dan davanja krvi.

(4) Članovima uže porodice u smislu st. 1. i 3. ovog člana smatraju se bračni drug, deca,

braća, sestre, roditelji, usvojilac, usvojenik, staratelj i druga lica koja žive u zajedničkom

porodičnom domaćinstvu sa zaposlenim.

(5) Opštim aktom i ugovorom o radu može da se utvrdi pravo na plaćeno odsustvo u

trajanju dužem od pet radnih dana, u smislu st. 1. i 3. ovog člana.

6. Neplaćeno odsustvo

Član 78.

(1) Poslodavac može zaposlenom da odobri odsustvo bez naknade zarade (neplaćeno

odsustvo).

(2) Za vreme neplaćenog odsustva zaposlenom miruju prava i obaveze iz radnog odnosa,

ako za pojedina prava i obaveze zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu nije drukčije

određeno

Što se tiče prvog pitanja - da li je poslodavac dužan da donose godišnji plan korišćenja odmora za sve zaposlene - odgovor je da nije, nigde u zakonu nije predvidjena ova obaveza. U priručniku uz zakon to stoji samo kao fakultativna opcija poslodavcu, posebno ako ima veći broj zaposlenih, kako bi se obezbedilo nesmetano odvijanje procesa rada. Pri donošenju plana, dužan je da se prethodno konsultuje sa zaposlenim o njegovim željama i potrebema, ali naravno konačnu odluku o vremenu korišćenju odmora donosi poslodavac.

Edited by PrimeAbuse
Link to comment
Share on other sites

E sad, malo me buni ovo boldovano, ako se ja pobunim i kažem "pušite ga, ne mogu sad da vam napišem kada ću koristiti odmor", da li se ovakav moj potez može protumačiti kao "odbijanje konsutacije od strane zaposlenog" ili tako nešto? :)

Konsultacija ti je vrlo nedefinisana stvar, mislim da je zapravo to zato tako i ostavljeno tamo. Tipa dodje ti sef i pita te jel oces u junu na odmor, ti kazes ne, vise mi odgovara u julu, i onda sutra moze da ti opusteno stigne resenje da ides u junu na odmor, zakonski je sve ispostovano, konsultovao te... I ako mu kazes da ne mozes da mu sada kazes kada ces koristiti odmor s formalne strane je to njemu ok, konsultacija obavljena, ti nisi imao stav, pise ti odmor kad hoce.

Naravno to je sve sa neke strogo formalne strane, ali ko iole oce da ima normalno poslovanje to bas ne radi tako, ni sa strane poslodavca ni sa strane zaposlenog. Realno oko tih stvari dogovor kucu gradi sto bi se reklo. U tom smislu i poslodavac bi trebalo da bude ok i da uvazi zelje zaposlenog kada bi na odmor, kao i zaposleni da ima normalan stav u smislu kad mu poslodavac kaze da ce tad i tad biti posla da ne uzme bas tad odmor da trazi...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Situacije o kojima ti pricas, tj. te promenljive okolnosti uopste ne potpadaju pod koriscenje godisnjeg odmora, za to ti sleduju posebni dani (odsustva), nezavisno od odmora.

a kakve to veze ima sa onim sto sam ja napisao? aj vrati se i probaj da procitas moj post jos jednom.

poenta je da menadzer na raspolaganju ima teoretsku radnu snagu od N ljudi, ali zbog svih gore navedenih stvari taj broj je uvek manji. Ako je posao dobro isplaniran, on ce u svakom trenutku znati koliko ljudi mu ZAPRAVO treba i u skladu sa tim znati koliko ljudi moze da ode na odmor u odredjenom momentu a da i dalje bude on the safe side.

Link to comment
Share on other sites

a kakve to veze ima sa onim sto sam ja napisao? aj vrati se i probaj da procitas moj post jos jednom.

poenta je da menadzer na raspolaganju ima teoretsku radnu snagu od N ljudi, ali zbog svih gore navedenih stvari taj broj je uvek manji. Ako je posao dobro isplaniran, on ce u svakom trenutku znati koliko ljudi mu ZAPRAVO treba i u skladu sa tim znati koliko ljudi moze da ode na odmor u odredjenom momentu a da i dalje bude on the safe side.

Pročitao sam ja šta si napisao, lik je prvo pitao da li je obavezno da na nivou firme postoji PLAN koriscenja godisnjeg odmora kod poslodavca i to je bila prvobitna tema, a ti si onda naveo te pojedinacne primere - promenljive okolnosti kao sto su zenidba, rodjenje deteta, bolest i slično, pomešao si babe i žabe.

Ja tebi samo kazem da to veze nema jedno s drugim, jer su u pitanju dva odvojena instituta (odmor i odsustvo nisu ista stvar, ma koliko vama laicima to izgledalo isto, nemaju isti pravni osnov). Zašto nije isto? Zato što tebi, pored zakonskog minimuma od 20 dana godišnjeg odmora, sleduje, po posebnom osnovu, još tih 7 radnih danas za sve ovo što je posebno taksativno nabrojano u zakonu, razluči te dve stvari.

Edited by PrimeAbuse
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...