Jump to content

Šta sa devizama i/ili štednjom, u svetlu propasti evra?


Recommended Posts

a pre x godina je bila kamata 10% tačno se sećam toga. Svi su furali oko 8-9% jedna banka je davala 10% :)

 

Kamata 10% je bila najveća u Evropi krajem osamdesetih,mameći naše gastarbajtere, da štede po YU bankama.

Posledica slo-cro "otkupila" 75-78% deviznih rezervi NBJ.

 

Nadam se da ne raćunaš na Jezdine i Dafinine "kamate"

Kamate su u kurcu jebote, u komercijalnoj jebenih 2.8% na 12 meseci (kad se odbije porez) i kazu da ce jos da padnu posle nove godine, uzas.

 

Pa stimulišu te da promeniš bezvredne evre u stabilan dinar. jer imaš veću kamatu.

A takođe stimulišu i građane koje izdržava dijaspora jer nemaju nikog na selu, da se što pre otresu deviza.

Jedina stabilna valuta u Srbiji je rođaci na selu ili u inostranstvu.

pre 10 godina, 100 evra je još smrdelo na 200 maraka. a danas je to 11.500 dinara. cena infostana za stan od 80tak kvm sa daljinskim grejanjem u miloj nam prestonici.

Pa ko te tero da kupuješ stan od 80kvm za 10 DEM [;)]

Link to comment
Share on other sites

Pala je odluka, u banci gde sam komitent nude mi ovakav model stednje http://www.bancaintesa.rs/code/navigate.aspx?Id=1048

Stednja u dinarima, orocenje na 12 meseci, prosecna godisnja kamatna stopa 8.5%, plus te stimulisu na dodatnu stednju... Videcu da mesecno izdvajam 5-10k i uplacujem u pocetni pool, ipak ce mi za 2 godine trebati ~ 550k odjednom ...

Link to comment
Share on other sites

главно је питање да ли ћеш да трошиш 5к евра или 550к динара. као и да ли то што хоћеш да купиш може да поскупи или да појефтини. ако поскупљује, купи на кредит, а ако појефтињује - штеди. и све тако...

 

такође, држава на своје дужничке хартије даје већу камату, мислим. додуше, ту мораш да платиш и брокера, и при куповини и при продаји.


Pa ko te tero da kupuješ stan od 80kvm za 10 DEM [;)]

ахахаххаа

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Fora je sto ne znam koliko cu morati za 2 godine da dam krvopijama iz advokatske komore, za 2god kada steknem uslov pa mozda optiram za upis u imenik advokata...

Ne tako davno upisnina je bila ~200k za Vojvodinu, ~300k za BG zavisno od komore u koju se upisujes, sad su razrezali na 550k za celu teritoriju za nas koji dolazimo iz privrede i/ili sudova. Mada, istovremeno se i nadam da ce se i visina upisnine oboriti pred Ustavnim sudom i vratiti na 200-300k do tad, ali za svaki slucaj treba pripremiti stek dotle :)

Link to comment
Share on other sites

Ja bi samo da dodam za one koji se ne secaju, a da ih drasko ne bi lozio da 100e nikad nije smrdelo na 200dem jer cim je uveden evro cene su se mahom preslikale skoro na 1:1. Pa su tako auta koja su kostala 11k dem bila i ostala 10k eur umesto da padnu na 5-6k.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Ja bi samo da dodam za one koji se ne secaju, a da ih drasko ne bi lozio da 100e nikad nije smrdelo na 200dem jer cim je uveden evro cene su se mahom preslikale skoro na 1:1. Pa su tako auta koja su kostala 11k dem bila i ostala 10k eur umesto da padnu na 5-6k.

 

Čak su i deca još tada shvatila da taj EU evro prevara. Ukrali im odmah pola čokolade.

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam za vas ali sto se mene tice kripto valute to teh rescue :) dolar umire lagano ko zna sta ce biti do februara i posle... yuan renmimbi je sve jaci, rublja je solidna... ne znam cudno mi je to kako ovde skoro da se nista ne prica o kripto valutama ili ja nisam naisao na pravu temu... za 2-5 godina ce mnogi da se nerviraju sto nisu uskocili u voz dok je moglo...

Link to comment
Share on other sites

Ja bi samo da dodam za one koji se ne secaju, a da ih drasko ne bi lozio da 100e nikad nije smrdelo na 200dem jer cim je uveden evro cene su se mahom preslikale skoro na 1:1. Pa su tako auta koja su kostala 11k dem bila i ostala 10k eur umesto da padnu na 5-6k.

прилагођавање о којем причаш трајало је годинама, није се десило преко ноћи.

 

Ekonomija | ponedeljak 1.09.2003 | 14:29 -> 15:18 Cene goriva u Srbiji više za 66 para u proseku

Izvor: Beta

 

Trgovci gorivom u Srbiji od u ponedeljak mogu cene naftnih derivata podignu u proseku za 66 para po litru, potvrdjeno je agenciji Beta u Ministarstvu energetike. U tom ministarstvu ističu da su propisane maksimalne cene goriva do kojih trgovci benzina mogu da idu i navode da je najviša cena benzina od 86 oktana je 46,7 dinara, benzina od 91 oktan 48,4 dinara, a benzina od 95 oktana 50,1 dinar po litru. Benzin od 98 oktana ne sme da premaši 54,7 dinara, a bezolovni benzin od 95 oktana 50,1 dinar po litru. Cena dizela D1 od sutra ne sme da bude viša od 39,4 dinara po litru, a D2 od 38,8 dinara po litru. Evro dizel ima najvišu dozvoljenu cenu od 41,5 dinara, a ulje na loženje 37,6 dinara po litru. Ministarstvo energetike Srbije ističe da će, i pored poskupljenja, cene derivata nafte na domaćem tržistu ostati medju najnižima u Evropi.

 

На дан:30.08.2003.

Број:166

Врста:средњи курс динара

Важи до: објављивања наредне листе

ШИФРА ВАЛУТЕ НАЗИВ ЗЕМЉЕ ОЗНАКА ВАЛУТЕ ВАЖИ ЗА СРЕДЊИ КУРС 978 ЕМУ EUR 1

65,2911

 

 

 

50,1/65,29=0,77 пре 10 година

 

150/115=1,30 данас.

 

иди нешто програмирај.

 
PRIVATNI PEKARI U VRANJU NE?E JO? UVEK MENJATI CENU HLEBA

Lokalne vesti - Četvrtak 20.11.2003 - 15:11 I pored poskupljenja hleba u privatnim pekarama u pojedinim gradovima Srbije i Vojvodine, hleb se u vranjskim privatnim pekarama još uvek prodaje po starim cenama, potvrdili su nam nadležni. Hleb se u privatnim pekarama u Vranju prodaje po ranijim cenama jer još uvek postoje zalihe brašna. - Do poskupljenja hleba je došlo samo u onim gradovima Srbije i Vojvodine gde su pekari imali samo skupog brašna - pojašnjava situaciju predsednik Unije pekara Srbije Đorđe Ilić. Cena brašna, kao osnovne sirovine je u poslednjih mesec dana skočila sa 20 na 22 dinara. Postavlja se pitanje da li pekar koji je kupio skupo brašno može hleb prodavati po ranijoj ceni. - Ključna stvar u priči o ceni hleba jeste odlučnost da Vlada Srbije uveze 100.000 tona pšenice, kada će se to žito uvesti i kako će se deliti. Danas, koliko mi znamo, će biti sednica Vlade Srbije, na kojoj će se doneti odluka o uvozu pšenice. To znači da će istog momenta Vlada iz postojećih zaliha pustiti na tržište i belo brašno. Očekujem apsolutnu stabilizaciju tržišta u narednom periodu "“ rekao je za O.K. radio predsednik Unije pekara Srbije Đorđe Ilić. I dok se očekuje interventni uvoz 100.000 tona hlebnog žita, koji treba da stabilizuje cenu hleba da domaćem tržištu, u Vranju se za razliku od mnogih gradova u Srbiji, hleb u privatnim pekarama može kupiti još uvek po starim cenama. OK Radio

 

На дан:20.11.2003.

Број:223

Врста:средњи курс динара

Важи до: објављивања наредне листе

ШИФРА ВАЛУТЕ НАЗИВ ЗЕМЉЕ ОЗНАКА ВАЛУТЕ ВАЖИ ЗА СРЕДЊИ КУРС 978 ЕМУ EUR 1

67,4321

 

20/67,43=0,30

 

Vlada Srbije: Niže cene hleba

FoNet | 31. 07. 2013. - 17:17h | Komentara: 28

Vlada Srbije donela je danas Uredbu o obaveznoj proizvodnji i prometu hleba od brašna T-500 kojom je maksimalna maloprodajna cena vekne hleba "Sava" težine 500 grama, ograničena na 46 dinara, saopštilo je Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija.

 

46/115=0,4 данас.

Ne znam za vas ali sto se mene tice kripto valute to teh rescue :) dolar umire lagano ko zna sta ce biti do februara i posle... yuan renmimbi je sve jaci, rublja je solidna... ne znam cudno mi je to kako ovde skoro da se nista ne prica o kripto valutama ili ja nisam naisao na pravu temu... za 2-5 godina ce mnogi da se nerviraju sto nisu uskocili u voz dok je moglo...

виртуелне/електронске валуте немају тежино валута иза којих стоје државе.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Sta pricas ti pa skocila je cena nafte?

 

Nema odnosa sa americkim dolarom na kom se bazira svetska trgovina danas al eto ima australijski dolar pa da vidimo koliko je zapravo evro propao

 

29.08.2003

978 EMU EUR 1 65,2911
36 Australija AUD 1 38,5562

 

22.11.2013

978 EMU EUR 1 114,0569
36 Australija AUD 1 77,6796

 

dakle

114/65=1.75

vs

77.6/38.5=2

 

Dakle, dinar je danas DVA puta slabiji u odnosu na Australijski dolar nego sto je bio 2003, dok je u odnosu na euro 1.75 puta slabiji sto znaci da je evro koliko oslabio u odnosu na australijski dolar koji je stabilan do jaja?

 

Da se ne bacamo u tako opasnu matematiku pa da vidimo chartove na internetu

 

http://www.dollars.com/chart/AUD-EUR?period=10y

 

oh zaista ode evro u kurac, ajmo kupovati rublje.

 

I kakve to veze ima sa onime sto sam ja rekao, da su proizvodjaci raznih stvari iskoristili prelazak na evro da vestacki dupliraju vrednost svojih proizvoda i da to lagano dolazi na svoje jer ne moze isti auto cas kostati 10k dem a sledeceg dana 20k dem ...

 

 

Meni je samo fascinantno koliko bezsramno odjebes sve sto si ucio na tom raspalom faksu zbog ideologije ... i posle treba neko da ti veruje strucno za nesto? ... mos misliti euro u odnosu na NAFTU ej ....

 

http://www.nasdaq.com/markets/crude-oil.aspx?timeframe=10y

 

nafta skocila ihaj u tom periodu, rusija na tome ihaj profitirala i zivi ko africke zemlje od prodaje osnovnih resursa ali ne, mozak to blokira, rusija prosperira!

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

 

Dakle, dinar je danas DVA puta slabiji u odnosu na Australijski dolar nego sto je bio 2003, dok je u odnosu na euro 1.75 puta slabiji sto znaci da je evro koliko oslabio u odnosu na australijski dolar koji je stabilan do jaja?

 

reci ti meni...

 

XD

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

AUD 38,5562

EUR 65,2911

 

jedan AUD je vredeo 59 evrocenti pre 10 godina.

 

 

 

 AUD 77,6796

EUR 114,0569

 

jedan AUD danas vredi 68 evrocenti.

 

68/59=1,15

 

evro je oslavio 15% u odnosu na AUD u posmatranom periodu.


Mohi, tebra...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Pa to i pise na grafikonu koji sam ti okacio?

Ili si ovim hteo da pokazes kako si ipak polozio matematiku za osnovnu skolu bez varanja?

 

I kakve to veze ima sa ovime 

 

 

 

50,1/65,29=0,77 пре 10 година

 

150/115=1,30 данас.

 

иди нешто програмирај.

I kakve veze ima 15% slabljenje evra u odnosu na najstabilniju valutu na svetu sa ovime gore sto si ti okacio tj slabljenje od 68%?

 

Ili veze nemas sa strukom, ili si bezobrazan i uradio bi sve samo da pokazes kako je tvoja ideologija ispravna.

Tako da ili ti idi citaj malo o toj ekonomiji ili idi kod nekog doktora da se pozabavi tvojim deluzijama.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Ne znam za vas ali sto se mene tice kripto valute to teh rescue :) dolar umire lagano ko zna sta ce biti do februara i posle... yuan renmimbi je sve jaci, rublja je solidna... ne znam cudno mi je to kako ovde skoro da se nista ne prica o kripto valutama ili ja nisam naisao na pravu temu... za 2-5 godina ce mnogi da se nerviraju sto nisu uskocili u voz dok je moglo...

 

Reci, kakva nedelja za kripto valute.

Senat vodio raspravu i dao pozitivnu ocenu o kripto valutama, nakon sto je osvanula vest, vrednost im skocila trostruko... 

Hardver sam vec otplatio a drzim i neki stek u ltc-ima, do utorka je vredeo 300 $, sada vredi $ 900 ali jos uvek ih ne prodajem.  [8D]

S druge strane, kao sto rece Mohi, mesetarenje i narocito je opasno sada ulaziti u tu pricu. Otuda radim disperziju rizika,  jedan deo steka drzim u kripto valutama,a drugi, sigurniji deo u banci. Bitno je rascistiti u glavi i znati sta zelis, ja sam odlucio pa i po cenu neuspeha, ali znam da necu zazaliti zbog odluke.

Link to comment
Share on other sites

Pa to i pise na grafikonu koji sam ti okacio?

Ili si ovim hteo da pokazes kako si ipak polozio matematiku za osnovnu skolu bez varanja?

 

I kakve to veze ima sa ovime 

 

 

I kakve veze ima 15% slabljenje evra u odnosu na najstabilniju valutu na svetu sa ovime gore sto si ti okacio tj slabljenje od 68%?

 

Ili veze nemas sa strukom, ili si bezobrazan i uradio bi sve samo da pokazes kako je tvoja ideologija ispravna.

Tako da ili ti idi citaj malo o toj ekonomiji ili idi kod nekog doktora da se pozabavi tvojim deluzijama.

ololo...

 

evro je propao u odnosu na sve referentne vrednosti. negde za 15%, negde za 100%. 15% u odnosu na drugi kupus-papir, duplo ili višestruko u odnosu na najrazličitiju robu.

 

a sve je rečeno u kontekstu kako štedeti. ispada da ti ovde dokazuješ da je valuta koja je propala u odnosu na sve relevantno - treba da se štedi? ili šta kažeš? ili lupaš po običaju da bi lupao?

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ajde ne izvrci cinjenice i ne izvlaci se.

 

15% u odnosu na najstabilniju valutu na svetu nije propast evra, jer je onda to propast svih valuta svugde, izmedju ostalog i dinara koji je vise izgubio u odnosu na istu.

 

To sto sve pare gube vrednost u odnosu na zlato i slicno je slucaj zadnjih 100 godina i ne znaci propast nijedne valute.

 

Covek je pitao u cemu da stedi na dve godine sto je mali rok, i prateci ovaj trend pada evra, izgubice za 2 godine 3% (ukupno za dve godine) u odnosu na stednju u AUD (koja nije moguca), dok ce mu kamata ici 2.8% godisnje, dve godine.

 

Svakako je najbolja opcija stedeti u zlatu (koje na tako kratak rok mozda i izgubi vrednost pa se zajebe) ali od lakih i mogucih nacina stednje mislim da su mu najbolji dinar (zbog vece kamate koja prebaci i veci gubitak u odnosu na evro) pa zatim evro ili franak (koji opet moze da varira zbog nekih neocekivanih faktora kao sto smo videli u zadnjih par godina).

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...