Jump to content

Teretana topik!


nikita_

Recommended Posts

nije mi bila namera da pocinjem raspravu niti da se pravim pametan. zato sam i postavio pitanje... vidi vicu sto me precenio :D ! 180cm 79kg sa mozda 14% masti (nikad nisam merio)

 

ne idem u teretanu, ali sam 3-5x nedeljno aktivan. 20-30min vijaca, 450-750 propadanja, 750-1250 trbusnjaka, 300-500 sklekova 100-170 zgibova na nedeljnom nivou osim vijace koja je na dnevnom, tako da sam koliko toliko aktivan..

 

nikad nisam obracao paznju na izgled a ni tezinu, a voleo sam da treniram i da jedem sta mi se svidja.. ali u poslednje vreme sve vise obracam paznju sta unosim u sebe.. fazon slatkis nisam okusio 2 nedelje i nisam imao potrebu, alii danas cu pojesti pitu sa visnjama zato sto mi se jede :)

 

sto se tice ovsenih pahuljica, probao sam ih sa mlekom, jogurtom, stepom, djusom, jagodom, mlakom vodom itd.. ali dok nisam izvalio ovaj nacin nisam mogao da ih podnesem.. uglavnom jedem ih tako sto u ruci drzim jogurt, zahvatim kasikom, i onda nalijem jogurt u kasiku i to mi je kul (sto ne znaci da je dobro). ne ugnjecave se, hrskave su i lako prodju, a kad zavrsim sa obrokom vidim da je otislo oko 800g jogurta..

 

Ja nikog nisam spustao niti sam hteo da ispadnem uber prepametan,samo sam diskutovao.Mislim,ako ne diskutujemo,sta ce nam onda forum : )

 

To sto ti radis je skroz legit,mozes samo raditi kardio kao ti,a ne trenirati sa opterecenjem,samo sam se cudio na koji nacin to jedes 100g ovsenih sa 1l jogurta kada bi bilo skroz vodenasto i bljutavo.Kada si malo poblize objasnio,sad mi je jasno.Malo neobican i neefikasan nacin,ali ako tebi radi posao i ako nisi netolerantan na laktozu - sto da ne.

 

Probaj da nadjes neke kvalitetnije ovsene (npr. Quaker,Hahne) i videces da ovo smece sto mi jedemo (Italico,Floridabel) samo nominalno mogu da se nazovu ovsenim.

Link to comment
Share on other sites

Da me neko ne razume pogresno - Ja sam trenutno na zadnjem mezociklusu mase,planiram da zavrsim polovinom aprila,evo sad sam pojeo ovsene 130g,dovoljno mi je bilo ~200ml jogurta.Jogurt apriori nije los,pogotovo ne dok se masuje,ali litar je cisto preterivanje.U njemu nema niceg toliko korisno da bi bio "glavna" namirnica,da bi jeo jogurt radi jogurta,vec sluzi samo da lakse zgutas ovsene koji sluze kao jedan od primarnih izvora UH.Imam 113-114kg,oko 15% masti,na 193cm visine.

 

Ovsene se mogu jesti na milion i jedan nacin - Jedan od mojih omiljenih:integralno ovseno brasno,vocni mix (borovnica,kupina,malina),zasladjivac,5g belanca u prahu,30g mlevenog oraha.Sve se pomesa,stavi u mikrotalasnu na 2-3 minuta i ispadne kolac.

 

EDIT: Ti si u litri jogurta uneo 40-50g UH i to najgoreg moguceg - laktoze.Sta ce ti to,ja ne znam,pri tome proteina ima u tragovima.Bolje da si uzeo i stavio 1dl jogurta i 100g ella sira ili nesto.

 

A jel mozes da mi objasnis samo razliku izmedju "dobrog" i "loseg" ugljenog hidrata? Zar nisu hidrati hidrati?

 

gruja novi alen

ko bi, po vama, trebalo da bude poznat i javna ličnost, a nije, iz ovog ili onog razloga?

evo, ja ću za početak navesti dvojicu: kojot i gruja.

 

Link to comment
Share on other sites

Carbohydrates: Simple versus Complex

Simple carbohydrates are sugars. All simple carbohydrates are made of just one or two sugar molecules. They are the quickest source of energy, as they are very rapidly digested.

Some food sources of simple carbohydrates:

  • Table sugar
  • Brown sugar
  • Corn syrup
  • Honey
  • Maple syrup
  • Molasses
  • Jams, jellies
  • Fruit drinks
  • Soft drinks
  • Candy

Complex carbohydrates may be referred to as dietary starch and are made of sugar molecules strung together like a necklace or branched like a coil. They are often rich in fiber, thus satisfying and health promoting. Complex carbohydrates are commonly found in whole plant foods and, therefore, are also often high in vitamins and minerals.

These whole plant foods are great sources of complex carbohydrates:

  • Green vegetables
  • Whole grains and foods made from them, such as oatmeal, pasta, and whole-grain breads
  • Starchy vegetables such as potatoes, sweet potatoes, corn, and pumpkin
  • Beans, lentils, and peas

sine nikita, postao si nik kejv
 
Vagine 90 posto zena sveta su ti otvorene 
Link to comment
Share on other sites

Ovsene sa wheyom i mlekom je jebeno dobro. Ja ostavim da upiju mleko 15 20min i onda rucnim mikserom umutim sa wheyom. Tu moze i do 200g lagano da se stavi, samo se teze dise posle :D

Ovako bez blendiranja 100 do 120g je vise nego dovoljno(sa mlekom i wheyom) i sa mlekom generalno je meni najbolja varijanta.

Link to comment
Share on other sites

A jel mozes da mi objasnis samo razliku izmedju "dobrog" i "loseg" ugljenog hidrata? Zar nisu hidrati hidrati?

 

Ljudi iznad mene su prilicno dobro objasnili,ja cu probati to malo da objedinim narodskim recnikom.

 

Standardna fitnes "mantra" je da su kompleksni UH sa visokim glikemijskim indeksom bolji jer je sporije razlazu,duze vare,sadrze vise mikronutrijenata,povecavaju insulinsku osetljivost,duze nas drze sitim,itd (integralni pirinac,ovsene,kinoa,zitarice celog zrna,ja bih tu dodao i krompir,po meni nije nista "losiji",volim da mislim da mi je folna kiselina bitna stvar u zivotu).Nasuprot njima imas tradicionalne "lose" izvore hidrata - belo brasno,beli pirinac,secer,ja bih tu dodao i fruktozu.Sve ove izvore UH je gore lepo pobrojao Nikita.

 

U zadnje vreme se javljaju ljudi koji propagiraju "A calorie is a calorie" pristup gde se potpuno zanemaruju sve osobine hrane osim njene energetske vrednosti.Proteini i UH = 4kcal,masti = 9kcal,to je jedino sto je bitno.Oni cene da je bitno samo izracunati bazni metabolizam,okvirno izracunati koliko se kalorija trosi na fizicke aktivnosti,dodati tu vrednost na bazni metabolizam i onda se ulazi u kalorijski deficit,suficit ili se odrzava postojece stanje stvari prostim doziranjem kalorijskog unosa,vec kako ko hoce.Razlog zbog kojeg ja mislim da je pracenje tog pristupa u svojoj celosti pogresno je taj da namirnice u sebi imaju i vitamine,minerale,vlakna,razne vrste aminokiselina,razne vrste masti,itd i pracenjem tog nacina ishrane u svojoj celosti ne ubiramo u celosti sve benefite od hrane koje bismo inace mogli.Potpuna doslednost u primeni tog principa po meni je indikator nedovoljne mentalne stabilnosti da bi se klasicna dijeta (dijeta u smislu rezima ishrane) isprati u potpunosti.

 

Jedan moj drugar npr. posle treninga ode u Minutu,pojede dva burgera sa pomfrijem i kaze da je to viable isto koliko je i 200g belog mesa,150g pirinca i 200g mesane salate.Ja mislim da nije.

 

Ono gde ovaj pristup moze pomoci jeste (sto sam i sam praktikovao) u slucaju da ste na nekoj dijeti ili odrzavanju i osecate mentalni pritisak zbog toga,jedan "zdrav" obrok zameniti "junk" obrokom u priblizno istoj kalorijskoj vrednosti.Po meni je to apsolutno prihvatljivo,stavise pozeljno,jer cuva mentalno zdravlje,stabilnost i srecu koje je jednako bitno kao i imati zavidnu misicnu masu na niskom procentu masti.

 

Zapamtite,najbolja je ishrana ona koju mozete da ispratite.

Link to comment
Share on other sites

ja zastupam "a carb is a carb" teoriju a i potvrdio sam je na sebi time što od UH jedem šta stignem

 i ja isto al to ne smes pominjati u Srbiji, odma na trg pa na lomacu :D

@Dende znas da se ide iz krajnosti u krajnost, flexible dieting nije isto sto rade svi kao taj tvoj drugar, i sto si uporedio ne moze biti nikako isto po kalorijskim vrednostim da ne pricamo o makro/mikronutrijentima

Link to comment
Share on other sites

Poz,

 

Uradio sam search foruma i video sam neka vasa iskustva sa IF(intermittent fasting) metodom ishrane. Leangains bih probao, to jest 8-16 sistem.

 

Da li ste mozda iskopali long term studije ili bilo sta sto bi navelo da je to nacin zivota, a ne samo dijeta koju koristis da se iseces kao besan?

 

Naravno, da li i dalje neki od vas jos uvek praktikuju ovaj rezim? Kakvi su vam rezultati, kako se osecate, energija i sve ostalo?

 

Generalno, zanimaju me long term efekti ovakvog nacina ishrane jer samo sto nisam poceo i to me koci jedino. :)

Link to comment
Share on other sites

Nema long term istrazivanja. Sve sto ima od istrazivanja o IFu je 'tanko'. Ja sam skoro 2 godine na IFu(leangains) i mogu da kazem swepoxwale. Meni je malo psihicki lakse da se pridrzavam dnevnih kalorija, produktivniji sam do tog prvog obroka i malo sam jaci na prazan stomak u teretani. Takodje stimulanti rade mnogo bolje posle posta.

Ono sto sigurno potvrdjuju studije je da neces izgubiti vise misica nego inace i neces pogorsati zdravlje zbog posta(sem ako nisi seceras :D)

Link to comment
Share on other sites

http://www.bodyrecomposition.com/research-review/meal-frequency-and-energy-balance-research-review.html/

 

http://www.alanaragon.com/an-objective-look-at-intermittent-fasting.html

 

Na kraju se svodi na kcals in/out 

 

Ako ti odgovara taj nacin unosenja kalorija, sto da ne. Ja sam probao i mogao sam da se pridrzavam, dok nisam radio, sad nema sanse radim 2 smene. Smanji ti se apetit ali opet organizam se navikne da jedes manje kad generalno smanjis kalorije 

Link to comment
Share on other sites

 

Izvinjavam se sto upadam, al ajde ovde da okacim posto mislim da nemamo topik za borilacke sportove:). Mislim da bi ga brat Rus ipak opeglao:D

 

http://www.telegraf.rs/sport/1485148-ovaj-covek-je-ubijao-bikove-jednim-udarcem-u-glavu-evo-zasto-je-prevazisao-sve-ratnike-u-istoriji

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ljudi iznad mene su prilicno dobro objasnili,ja cu probati to malo da objedinim narodskim recnikom.

 

Standardna fitnes "mantra" je da su kompleksni UH sa visokim glikemijskim indeksom bolji jer je sporije razlazu,duze vare,sadrze vise mikronutrijenata,povecavaju insulinsku osetljivost,duze nas drze sitim,itd (integralni pirinac,ovsene,kinoa,zitarice celog zrna,ja bih tu dodao i krompir,po meni nije nista "losiji",volim da mislim da mi je folna kiselina bitna stvar u zivotu).Nasuprot njima imas tradicionalne "lose" izvore hidrata - belo brasno,beli pirinac,secer,ja bih tu dodao i fruktozu.Sve ove izvore UH je gore lepo pobrojao Nikita.

 

U zadnje vreme se javljaju ljudi koji propagiraju "A calorie is a calorie" pristup gde se potpuno zanemaruju sve osobine hrane osim njene energetske vrednosti.Proteini i UH = 4kcal,masti = 9kcal,to je jedino sto je bitno.Oni cene da je bitno samo izracunati bazni metabolizam,okvirno izracunati koliko se kalorija trosi na fizicke aktivnosti,dodati tu vrednost na bazni metabolizam i onda se ulazi u kalorijski deficit,suficit ili se odrzava postojece stanje stvari prostim doziranjem kalorijskog unosa,vec kako ko hoce.Razlog zbog kojeg ja mislim da je pracenje tog pristupa u svojoj celosti pogresno je taj da namirnice u sebi imaju i vitamine,minerale,vlakna,razne vrste aminokiselina,razne vrste masti,itd i pracenjem tog nacina ishrane u svojoj celosti ne ubiramo u celosti sve benefite od hrane koje bismo inace mogli.Potpuna doslednost u primeni tog principa po meni je indikator nedovoljne mentalne stabilnosti da bi se klasicna dijeta (dijeta u smislu rezima ishrane) isprati u potpunosti.

 

Jedan moj drugar npr. posle treninga ode u Minutu,pojede dva burgera sa pomfrijem i kaze da je to viable isto koliko je i 200g belog mesa,150g pirinca i 200g mesane salate.Ja mislim da nije.

 

Ono gde ovaj pristup moze pomoci jeste (sto sam i sam praktikovao) u slucaju da ste na nekoj dijeti ili odrzavanju i osecate mentalni pritisak zbog toga,jedan "zdrav" obrok zameniti "junk" obrokom u priblizno istoj kalorijskoj vrednosti.Po meni je to apsolutno prihvatljivo,stavise pozeljno,jer cuva mentalno zdravlje,stabilnost i srecu koje je jednako bitno kao i imati zavidnu misicnu masu na niskom procentu masti.

 

Zapamtite,najbolja je ishrana ona koju mozete da ispratite.

 

Tnx za odgovor, nego mislim da si se uhvatio za pogrešnu stvar u smislu, moje pitanje je "da li su hidrati isti?", a ti si prešaltao na taj "kalorija je kalorija", pošto se ja ni ne obazirem u principu na kalorijski unos, već da ne probijem sledovanje masti, uh ili proteina za taj dan (tj. za proteine se jednostavno ne opterećujem), ali generalno kada to sve ispoštujem nikada ne probijem ni kalorijske potrebe. Enivej, ja sam od skoro pristupio tom vidu ishrane, pa zato pitam, doduše ja ne dižem tegove, pa bih možda imao i mnogo bolje rezultate, ali poenta je da ovih mesec dana otkad se toga pridržavam najvidniji su mi rezultati. E sad, jebem li ga.

 

gruja novi alen

ko bi, po vama, trebalo da bude poznat i javna ličnost, a nije, iz ovog ili onog razloga?

evo, ja ću za početak navesti dvojicu: kojot i gruja.

 

Link to comment
Share on other sites

naravno da ne probiješ kalorijsko sledovanje ako uklopiš makronutrijente jer su ti makroi i zadati tako da ispune pre svega kalorijske potrebe. nisam siguran da si ovo skapirao: tri grupe makronutrijenata su jedino od čega organizam dobija energiju tj. kalorije, pored toga nema ništa, ne radimo ni na benzin ni na sunce :)

 

i kreni da dižeš.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam šta sam napisao pa da deluje da nisam skapirao - masti, UH i proteini, to je to, jasno mi je sve :D

 

gruja novi alen

ko bi, po vama, trebalo da bude poznat i javna ličnost, a nije, iz ovog ili onog razloga?

evo, ja ću za početak navesti dvojicu: kojot i gruja.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...