Jump to content

Teretana topik!


nikita_

Recommended Posts

U svakom slucaju ova moja pitanja o aldosteronu, ADH, i glikogenu u misicima idalje stoje, i bio bih zahvalan na odgovorima...

Lepo da se neko zanima i za to a ne samo za dizanje tengova. : )

Biohemija glikogena u misicima:

Misici ne poseduju jedan enzim koji se nalazi u jetri, a koji sluzi da otpusti glukozu u krv, pa glikogen u misicima sluzi iskljucivo dobijanju energije dok glikogen iz jetre sluzi i odrzavanju glikemije u krvi jelte, za potrebu drugih organa, mozga recimo itd... Glikogen je tzv. "osmotski aktivna'' cestica, pa ce misici puni glikogena zadrzavati i vecu kolicinu vode u sebi (unutar celije, sto je i poenta), zbog izjednacavanja koncentracija izmedju celije i vancelijske tecnosti, jer je membrana celije slobodno propustljiva za vodu a ona samo tezi da se izjednaci koncentracija, odnosno osmolalnost vani i unutra. Tako da kada nema glikogena nema ni punoce misica, jbg : D

Fiziologija i patofiziologija nekih elektrolita:

E sad sto se tice vode... Kaze se da je natrijum osmotski ''skelet'' ljudskog organizma, takodje je osmotski aktivna cestica, iako nije velika cestica kao glukoza recimo ima ga u mnogo vecim kolicinama pa je zbog toga najbitniji za vodu u organizmu. Natrijum je glavni vancelijski jon (pozitivno naelektrisan), ima ga vise u vancelijskom prostoru jelte, dok je kalijum glavni unutarcelijski jon (negativno naelektrisan). E sad, koncentracija unutar i van celije se odrzava Na/K pumpom, koja konstantno izbacuje Na van celije a ubacuje K u celiju, znaci suprotno koncentracionom gradijentu, sto na celijskoj membrani stvara odredjenu vrstu "naelektrisanja'', sto je u stvari osnova za gomilu stvari pocev od toga da se celija jednostavno ne prepuni vodom (edem mozga recimo) do toga kako funkcionise srce (menjanjem naelektrisanja celijskih membrana dolazi do normalne kontrakcije misica srca, kada su elektroliti poremecenji eto sranja), tako da moze da ti bude jasno koliko opasno moze da bude ukoliko dodje do disbalansa ovih elektrolita. E sad, da dovedes do takvog nekog disbalansa nije bas prosto zato sto ima dosta zastitnih mehanizam, ali nije ni nemoguce.

Ovo gore nisam sve pisao da se napravim pametan, vec je sve bitno i jako primenjivo.

To the fun part now : D Ono sto tebi treba je igranje upravo tim elektrolitima, znaci Na i K. Da bi zadrzavao sto manje potkozne vode pozeljno je ostvariti veci dnevni unos kalijuma nego natrijuma, sto se svodi unosenjem namirnica koje sadrze vise kalijuma kao sto su recimo krompir, paradajz, banane, a manje soljenja hrane i namirnica koje sadrze natrijum kao sto je recimo hleb, sir i neke ribe (ne secam se tacno koje). Moraces da potrazis tabele namirnica sa kolicinama Na i K, mislim da to imas i na nutrition data sajtu. Ne moras potpuno izbacivati so iz ishrane ali bi kao sto rekoh bilo pozeljno da ima vise kalijuma na dnevnoj bazi. Ne treba ici u ekstreme i potpuno izbacivati natrijum i ubijati se krompirom i piti destilovanu vodu recimo, jer ti ne ginu grcevi koje takmicari redovno imaju na bini bas zbog toga. (doduse oni pored ove igrice koriste i neke diuretike koji stede kalijum za bolji efekat : ))

Anti diuretski hormon, ili ti ADH ima za cilj da zadrzi vodu u organizmu ako skonta da ima malo tecnosti ili se povecala osmolalnost, u oba slucaju on krece da se luci i zadrzava ti vodu pa nista nisi uradio. Znaci nastavi vece kolicine vode i to je ok, ali ni tu ne preteruj. Bas zato sto kisela voda ima dosta elektrolita ja je ne bih pio, jer takodje sadrzi nepovoljan odnos Na/K ako se ne varam. Aldosteron se luci ako organizam vidi da imas premalo Na pa prestaje da ga izlucuje preko bubrega, tako da potpuno izbacivanje natrijuma nije resenje, znaci napravis Na/K odnos da bude malo vise u korist K.

E sada, posto ti kazes da si na defci zadnjih 9 meseci, pretpostavljam da si dosao do zavidno niskog nivoa masti i verovatno ti problem pravi visak vode. Ako si bas raspolozen za igranje : ), predlazem sledece: jedan ili dva dana ces biti na 0 ugljenih hidrata ali ces hranu maksimalno soliti, pa cak i preko mere. Na taj nacin ces potpuno da inhibiras lucenje aldosterona koji ce tripovati kako ima dovoljno soli u organizmu. Narednog dana kreces "punjenje'' ugljenim hidratima sa namirnicama koje sadrze kalijum, kao sto je krompir recimo, i potpuno obustavljas so! Aldosteron nece moci da se dovoljno brzo adaptira i zadrzi ti visak soli a samim tim i vode pa ces uspeti da izbacis vecu kolicinu nego sto bi inace da si duzi period bio bez soli. Misici ce ti usisati ugljene hidrate a visak kalijuma ce se pobrinuti da ti voda bude gde i treba. Svo vreme vodu pijes najnormalnije, znaci u vecim kolicinama.

Najlepse od svega je sto mozes da budes neograniceno dugo na ovome, znaci suv samo pazeci na unos natrijuma i kalijuma, znaci ne ici u ekstreme kao sto je pomenuti eksperiment iznad, nego samo drzati unos kalijuma visim od natrijuma tj. pazeci kako solis hranu.

Probaj pa javi rezultate. o/

Link to comment
Share on other sites

Konacno sam dosao do 95-96 kila, tj jesam pocetkom ovog meseca, poceo sam da jedem normalnije, bar sto se tice hidrata :) sad je nauka nabiti 5 kila misicne mase. Eve slika od juce, moram nabaviti bolji tel sa vecom rezolucijom kamere xD

fnrL3.jpg?1

Uglavnom stomaka nema vise o/

Edited by Kemp.
  • Downvote (-1) 1

Ko laze taj i krade ko krade ima cokolade

Link to comment
Share on other sites

Svaka cast na entuzijazmu, ali koliko je vredno cimanja ici na ispod 5 ako nisi takmicar? Mislim 5-6-7% je ludilo koja je to izrezanost. Ali i da zanemarimo svo to cimanje, recimo bas si zacrtao da da odes ispod 5, sta kada dodjes ispod te cifre? Gde te svaki los obrok vraca na 5+% , koliko bi mogao izdrzati da budes ispod 5%?

Pazi, takmicari tempiraju taj nizak procenat masti za jedan dan u godini na par sati, ne bleje oni na 3-4% mesec dana :D.

I poslednja stvar za koju doduse nisam siguran, ne znam koliko je realno (bez neke lude genetike) ici na ispod 5% bez AAS. Barem ja ne znam nikog da je to uspeo.

Ja sam sad na 10%, mozda malo ispod, i ovo je vec neka nenormalna definicija i vaskularnost, nesto sto nikad nisam verovao da cu dostici. Upravo to me je motivisalo da se nalozim da idem ispod 5%, ali citajuci malo, vidim da mora da se propisa krv za svaki gubitak ispod 7%. Obroci moraju biti surovo precizni, mora se ostvariti visok nivo kontrole nad hormonima: insulin, kortizol, T3, ADH, da metabolizam nastavi da radi istim tempom, da se sacuva misicna masa, da se ne zadrzava voda, mora se cak voditi racuna i o solima u organizmu, itd...

Ja licno mislim da je moguce ici ispod 5% bez AAS, ako te ne zanima misicna masa, mislim da je lako, ako zelis da sacuvas nesto, vec je teze...

U svakom slucaju, oladio sam se malo, blejacu oko desetke i to je to, hvala na brizi...

@ Dzoni: Hvala puno na odvojenom vremenu da ovo ispises. Kada sam se prvi put zanimao za izbacivanje viska vode citao sam dosta o diureticima, i na taj nacin sam saznao o ADH, Na/k pumpi, i balansu elektrolita. Ova recenica me je tad najvise zacudila:

Lasix deluje na bubrege tako sto blokira povracaj elektrolita u krvotok, prouzrokujuci da se vise vode plasira u urin; ta voda se uzima iz krvotoka i iz prostora izmedju celija (intersticijalni prostor). Intersticijalna voda je ta koja kvari misicnu definiciju.

To me je dosta zacudilo tada, posto nisam znao da postoji nacin da se voda sprovede direktno iz intersticijalnog prostora u urin. Tu sam saznao da koriscenje bilo kakvog diuretika povlaci ozbiljne posledice, od zgusnjavanja krvi do prestanka rada srca, tako da sam odustao od toga i bacio se na manipulacije hormona. Tu sam izgleda nesto pogresno povezao, posto sam mislio da ADH kontrolise, a nisam imao pojma da je Na/K ustvari njegov 'okidac'.

Sad cu malo da cituckam, cisto da se podsetim osmoze, ali pretpostavljam da je sve ovo znanje iz biohemije? Da li mozda postoji neka knjiga posvecena samo biohemiji u ishrani, ili je tolika strucnost u pitanju da postoji samo knjiga o osmozi od 2000 strana? :)

Sto s tice poslednjeg predloga, probacu sigurno, zanimljivi su mi eksperimenti. Sad sam idalje u ketozi, mislim poslednjoj za neki duzi buduci period. Izguglacu malo, ako je neko drugi pokusavao, cisto da vidim razmere K/Na i tajminge, ako budem imao neka dodatna pitanja pitacu ovde. Znaci presoljen pileci file, here i come...

Edited by zuzilinjo
How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Ma sve je to dosadno kada bi uzeo da citas knjigu iz biohemije ili fiziologije recimo koje su preopsirne i prepune nepotrebnih informacija za jednog sportistu, ono sto sam ja napisao su sazvakane stvari iz nekoliko razlicitih oblasti koje deluju upotrebljivo kada se spoje u jednu celinu. Iz biohemije moze dosta da se nauci o metabolizmu ugljenih hidrata, masti i proteina recimo ali da li je tebi potrebno da znas kako se zovu 10 enzima glikolize i krebsovog ciklusa i imena svih medjuproizvoda i sta se sa njima desava? Sve ostalo je po tom principu, preopsirno za ''siru populaciju''. Predlazem ti da googlas neku knjigu koja se bas bavi fiziologijom sporta ili ishranom ili tako necim, tu ces pre naci stvari koje te zanimaju ili da jednostavno googlas svako pitanje posebno kad naletis na zid.

Sto se tice diuretika, nije to bas toliko opasno (stvari koje su zaista opasne po zivot retko se nalaze u slobodnoj prodaji po apotekama), nije da sam za koriscenje istih rekreativno, al nije lose sve probati na svojoj kozi... Kad budes ''masterchef'' saznaces da ima tu i drugih lekica koji mogu da te oslobode vode a daleko su manje opasni. : ) Takmicari se bave svacim, od uzimanja diuretika sa vinjakom i trcanja u trenerkama na 40C do grickanja limuna pa pljuvanja pljuvacke ; ) Ono sto bi tebi najbolje odradilo posao kao sto sam ti rekao je jednostavno smanjivanje soli i te kisele vode i ubacivanja vise kalijuma u ishranu nego ranije.

Link to comment
Share on other sites

Na to sam i mislio, da li ima retard friendly knjiga, ili su sve strucne. Pretpostavio sam da nema, posto nije biohemija neka nauka za koju vlada veliko spoljno interesovanje, izvan struke...

Citao sam da je vecina bodibilderskih smrti pred takmicenje povezano sa diureticima, pa me je to zaplasilo. Da li su to urbane legende, nisam se previse upustao, samo sam potpuno odustao od bilo kakvih vestackih diuretika. Pomislio sam mozda na neki prirodan, nasao caj od maslacka, ali do tad me je sve to vec bilo previse zamorilo, pa sam batalio...

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Pa cek, jel isto pojesti 200g piletine i pojesti 100g spanaca?

Pa po ovoj tabeli jeste :) mada u spanacu su proteini biljnog porekla a u piletini zivotinjskog :)

Al evo Sljuki misli drugacije :D

Edited by Kal1mero

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam na osnovu kojih podataka je ovo pravljeno, ali u 100 grama spanaca ima 3 grama proteina, dok u 100 grama pilecih grudi ima 23 grama.

Postoji jos veci problem. Najjednostavnije objasnjenje: Proteini su sagradjeni od aminokiselina, kojih ima preko 20 (nama potrebnih). Pojedine od njih ljudsko telo ne moze da napravi samo od sebe, i one se zovu esencijalne. Protein iz mesa sadrzi esencijalne aminokiseline, protein iz povrca ne. Jedino protein iz soje i spanaca je kompletan, u drugim slucajevima potrebne su kombinacije, npr: pasulj i pirinac...

Edited by zuzilinjo
How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Biciklo ili traka za trcanje?

U kuci imam oboje, ali zelim nesto da prenesem u stan tako da nije dilema finansijske prirode nego me zanima sta je bolje za neko "zimsko" odrzavanje kilaze i mozda skidanje stomacica.

Takodje, da li traka za trcanje na traci proizvodi udarce i buku koja bi mogla smetati komsijama ispod?

edit: typo

Edited by sekira
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...