Jump to content

Psihologija, tripovi ljudi, snovi...


Doolio

Recommended Posts

Mozda Doolio nije mislio na tu :) U svakom slucaju, tu je biblioteka, pitanje da li uopste moze da se nadje negde da se kupi cini mi se da je iz 80 i neke godine.

Ok, pogledaću pod "popularna psihologija" kad budem išao u Plato. :))))))))))))

A u lokalnoj biblioteci me ne vole još od prvih razreda osnovne škole pa ne ulazim tamo a i ona tetka što tamo radi ima tri oka i brkove a i gleda me uvređeno dok zurim u njeno treće oko pa izbegavam to mesto duplo... Dosta šale, snaćiću se nekako. :)

Link to comment
Share on other sites

sta kazes posle zdravo je posle napisao, prva i najvaznija se zove transakciona analiza. i ne znam sto se plasis toliko lol, nema veze kako se zove koja knjiga, evo, veruj mi na rec da je lik strucan, priznat i da je napravio ®evoluciju u analitickoj psihologiji. i ono sto je najvaznije, kod njega se jako oseca onaj faktor prepoznatljivosti, tj jako brzo pocnes u praksi da sklapas kockice (sto recimo ne ide sa jungom, jung je vise za nas filozofe-psihologe hobiste nego za rad na sebi npr). zato mu se te kasnije knjige i zovu 'koju igru igras' i 'sta kazes posle zdravo', jer na prakticnim i laicima lako shvatljivim primerima objasnjava tu svoju transakcionu analizu. ne treba bezati od pitkog stiva, nije pitko plitko po defaultu. zapravo, ako je nesto kvalitetno, a pitko, to samo znaci da je taj sto je pisao veci smeker od onog sto to nije uspeo.

complete bern fazon bi bio da procitas transakcionu analizu, pa onda koju igru igras (igre koje ljudi igraju - alt. prevod ponegde), pa onda sta kazes posle zdravo. i da, onda od tomasa harisa 'ja sam ok ti si ok', primena i objasnjenje bernovih principa u praksi i osvrt na R-O-D konstrukciju:)

edit:

lol, umesto 'naslov zvuci zbunjujuce' procitao sam da zvuci zabrinjavajuce, pa sam se istripovao da rantujes sto ti naslov lici na neke pop psihologe:)

disregard prvi pasus, ali regard drugi:)

al ono, zavisi sta te konkretno interesuje, mozda bi vise voleo da citas nekog drugog:) mada je bern prilicno nepogresiv izbor.

BTW ko je Bern? Jel on lično piše knjige za raju ili drugi pišu o njegovim radovima?

http://en.wikipedia.org/wiki/Eric_Berne

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

sta kazes posle zdravo je posle napisao, prva i najvaznija se zove transakciona analiza. i ne znam sto se plasis toliko lol, nema veze kako se zove koja knjiga, evo, veruj mi na rec da je lik strucan, priznat i da je napravio ®evoluciju u analitickoj psihologiji. i ono sto je najvaznije, kod njega se jako oseca onaj faktor prepoznatljivosti, tj jako brzo pocnes u praksi da sklapas kockice (sto recimo ne ide sa jungom, jung je vise za nas filozofe-psihologe hobiste nego za rad na sebi npr). zato mu se te kasnije knjige i zovu 'koju igru igras' i 'sta kazes posle zdravo', jer na prakticnim i laicima lako shvatljivim primerima objasnjava tu svoju transakcionu analizu. ne treba bezati od pitkog stiva, nije pitko plitko po defaultu. zapravo, ako je nesto kvalitetno, a pitko, to samo znaci da je taj sto je pisao veci smeker od onog sto to nije uspeo.

complete bern fazon bi bio da procitas transakcionu analizu, pa onda koju igru igras (igre koje ljudi igraju - alt. prevod ponegde), pa onda sta kazes posle zdravo. i da, onda od tomasa harisa 'ja sam ok ti si ok', primena i objasnjenje bernovih principa u praksi i osvrt na R-O-D konstrukciju:)

edit:

lol, umesto 'naslov zvuci zbunjujuce' procitao sam da zvuci zabrinjavajuce, pa sam se istripovao da rantujes sto ti naslov lici na neke pop psihologe:)

disregard prvi pasus, ali regard drugi:)

al ono, zavisi sta te konkretno interesuje, mozda bi vise voleo da citas nekog drugog:) mada je bern prilicno nepogresiv izbor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Eric_Berne

Dule, ne mogu baš da kažem da ima nešto što me posebno interesuje, kao što sam već rekao ja sam do svojih granica u psihologiji stigao, svaki napredak bi zahtevao ozbiljan rad. Rad. Evo pogledao sam na Wiki, trebalo bi da pročitam njegovu celu bibliografiju jer ne volim da čitam fragmente t.j. segmente cele jedne nauke ili naučnika, koji je u ovom slučaju bio psihijatar a ne psiholog (sve što sam ja do sada rekao se odnosi samo na psihologiju, o psihijatriji nisam rekao ni reč). Generalno imam struktuiran pristup materiji ukoliko je ovoliko ozbiljna ili interesantna... Pošto je naučna fantastika da se ovim bavim na način na koji bih ispoštovao samog sebe nadam se da ću naći "A Montreal Childhood", zvuči interesantno a i ne znam da li sam do sada čitao knjigu stogodišnjaka.

Link to comment
Share on other sites

Doolio, psihologija je tolika da jednostavno ne moze da se objasni preko jedne struje kakva je transakciona analiza. To je sada vec da tako kazem psihoterapeutska paradigma. Kao sto postoji gestalt, konstruktivizam, psihodrama... Ali svakako treba poceti sa osnovama psihologije licnosti, bilo kog autora. Preporucujem Rota, koji je i dalje majka mara domace psihologije. :P

Link to comment
Share on other sites

primera radi, otprilike 99% ako ne i vise decaka u tinejdz dobu jednom ili vise puta sanja da jebe svoju kevu, u nekim slucajevima i da je siluje. vecina to spontano potisne, a ovi sto ne potisnu, u vecini slucajeva se samoprekorevaju i tripuju da nisu normalni. a zapravo se radi o prirodnoj stvari koja ne samo sto se desava, nego i treba da se desi, ima svoj razlog i posledicu, koji su pozitivni.

и тако, децо, изборите се са сатанским у себи.

gomila neuroza ne bi ni postojalo da su ljudi malo psiho-fizicki obrazovani.

готово ни једна неуроза не би постојала кад бисмо се подали демонима у себи.

pa da, ali psihologija je jedan pool informacija

не, то је историја.

два супротстављена теоретичара психологије су у праву. постоје школе, постоје правци и схватања. али психологија се увек своди на људско, на "људску природу", углавном.

i on moze stvarno da uzme i da se pojebe sa likom i to ne jednom (i mozda ne i sa jednim likom - i to mozda sa vise njih odjednom:) ). posle on nastavi da juri devojcice i sve je kul, nebitno.

није кул.

није кул.

не знам како да почнем да ти ово објашњавам, како да се изразим а да не потрошим 2 сата и 10к карактера, и зато само кажем:

није кул.

"и тако точак је округао јер може да се окреће, а окреће се јер је округао, ето, посебан квалитет округлости је да није права, што значи да између две тачке не постоји трећа тачка на дужи, што се јасно види на примеру точка бицикла, наиме, јер се точак бицикла окреће, јер не садржи ништа право у себи, као што је јасно, јер је округао; а исто тако, познато је да точак има широку примену, као и распрострањеност у универзуму, може се сматрати да је све кружница, а такође да све има кружни ток, што нас опет враћа на бицикл, јер се даље од њега нисмо ни макли, иако сматрамо да смо скапирали клатно и о томе волимо да причамо, а у ствари се ради о кружном кретању које представља зен, или чак и понављање историје и људски живот и људски дан, што у ствари значи да можемо ХОЛИСТИЧКИ да разговарамо, јер смо ХОЛИСТИЧКИ с'ватили теорију свих теорија која веже теорије као онај прстен што све свеже у тами (а и прстен ке кружница, ха-ха-ха), те тако сад можемо да СВЕ ОБЈАСНИМО кружницом, зашто да не, можда не кружницом самој по себи, јер зашто кружницом кад то може да буде било шта, битно је само ХОЛИСТИЧКИ мислити и све ћемо да објаснимо, дајте нам тачку (кружницу, точак од бицикла, јебање кеве у сновима) и објаснићемо све, јер имамо представу зашто је то тако јер ХОЛИСТИЧКИ размишљамо, а кад холистички размишљамо можемо СВЕ АЛИ БАШ СВЕ да објаснимо ЈЕДНОМ ЈЕБЕНОМ СТВАРИ, па било то кружница, коцка или шоља кафе, како ми сви волимо да направимо теорије које СВЕ АЛИ БАШ СВЕ објашњавају и СВЕ АЛИ БАШ СВЕ свезују у једну целину (као онај прстен који све веже у тами) и тако да се осетимо сигурнији у мраку у којем тумарамо јер мислимо да смо напипавши нешто КРУЖНО у мраку који нас окружује томе дали ВЛАСТ НАД СОБОМ, дали смо му право на идеју која нас води, не размишљајући да смо у тами и да маштамо о облицима и свету око нас ЈЕР СМО ЗАТВОРИЛИ ОЧИ И ПИПАМО ОКО СЕБЕ."

Doolio, psihologija je tolika da jednostavno ne moze da se objasni preko jedne struje kakva je transakciona analiza. To je sada vec da tako kazem psihoterapeutska paradigma. Kao sto postoji gestalt, konstruktivizam, psihodrama... Ali svakako treba poceti sa osnovama psihologije licnosti, bilo kog autora. Preporucujem Rota, koji je i dalje majka mara domace psihologije. :P

ујбт.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

мени се десило да сањам да падам у џиновску чинију за овсене пахуљице, само празну и да тако падам и падам, леђима окренут на доле, али ипак некако видим ту чинију како јој се приближавам, и кад сам пао, руке и ноге су полетеле у вис да се прилагоде облику чиније, бупнуле су назад и пробудио сам се.

да ли то значи да сам нормалан баба-Дулио, и шта то значи за моју будућност?

:))))))))))))))))

(надам се да се нећеш опет истриповати да те прогањам и провоцирам, само ми је малко весело у глави).

:) <--- још један смајли, за сваки случај.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ja to sa cimanjem imam trip da skliznem sa ivičnjaka. Izgleda da svako ima nešto svoje. Ortak recimo sanja da je golman, a u životu nije pikao fudbal nešto aktivnije niti je ikad hteo da bude golman, i onda se kao baca za loptu, i opet se iscima i "uživo".

Link to comment
Share on other sites

Doolio, psihologija je tolika da jednostavno ne moze da se objasni preko jedne struje kakva je transakciona analiza. To je sada vec da tako kazem psihoterapeutska paradigma. Kao sto postoji gestalt, konstruktivizam, psihodrama... Ali svakako treba poceti sa osnovama psihologije licnosti, bilo kog autora. Preporucujem Rota, koji je i dalje majka mara domace psihologije. :P

pa naravno, ali priznaces da je transakciona analiza jedna vrlo prakticna i pitka struja. mozes lepo da se brusis ako si hobista/strucnjak, a mozes i da citas potpuno neupucen. al naravno da neku kreativnu nadgradnju sto se tice tih pravaca mozes da praktikujes tek posle zanimanja sa dosta njih. a ne znam ni zasto si to napomenuo jer prosto, transakciona analiza obuhvata jedno polje i jedno vidjenje tog polja, a i od tog vidjenja tog polja samo deo, a dosta stvari se i ne trudi da objasni, niti ulazi u njih, tako da se podrazumeva da je transakciona analiza samo jedan mali delic, tj bar sam mislio da je prilicno jasno da ne moram to da naznacim:)

mislim, nikako ne bih psihologiju, psihoanalizu ili bilo sta slicno objasnjavao preko jedne struje, teorije, metoda...nikad tu gresku ne bih pravio. zapravo, ni cela psihologija kao nauka sa svim svojim granama ne bi mogla da objasni sama svoj predmet ni za milion godina, a kamoli pojedini psiholoski pristupi. ali to ne znaci da su odredjeni bits'n'pieces nerazumljivi jedni bez drugih ili da nisu korisni.

rot mi je dosadan strasno:) a ja licno obozavam filozofiju, tako da me obicno kupe autori koji ubacuju obe stvari, recimo from je stvarno covek genije sto se toga tice. pa onda recimo djuro susnjic.

a za psihologiju licnosti i preporuku, nije tesko, ali kompleksno jeste, ja bih najpre preporucio karla rodzersa.

da li je neko citao dzanova? primalni krik? to hocu da ujurim, ali ne uspevam, a cuh da je sjajno.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

gledao sam jednu emisiju na historiju ili diskaveriju o naucnom ogledu koji dokazuje teoriju grupe naucnika kako snovi nastaju.

ti naucnici imaju teoriju da snovi nastaju tako sto u rem fazi centar za za pamcenje krene da pusta informacije nasumicno, a centar za logicko razmisljanje navrat-nanos pokusava te pojmove i secanja da poveze tako da ima kakav-takav smisao. izuzetno cudni snovi, kao i ceste promene radnje u snovima su rezultat toga sto centar za logicko razmisljanje ne moze bas uvek da izadje na kraj sa tim informacijama, pa ih povezuje kako zna i ume. dobrovoljci na testiranju bi radili testove logickog tipa u toku dana, kao i kada bi bili probudjeni usred REM faze. testovi su krajnje jednostavni i obicno imaju samo 2 ponudjena odgovora. merilo bi se prosecno vreme resavanja testova, kao i procenat tacno uradjenih. ustanovljeno je da su rezultati znacajno bolji u slucaju kad se osobe probude usled rem faze (brze resavanje i veca tacnost) kod svih dobrovoljaca. naucnici kazu da je razlog tome sto je centar za logicko razmisljanje vec "zagrejan".

ne znam da li je ta teorija potvrdjena kao tacna, niti znam da li je skroz merodavan test, ali meni ovo zvuci kao jako dobro objasnjenje o nastajanju snova itd.

DISCUSS.

p.s.

ako neko nadje tu emisiju na jewtubu, neka mi posalje link na pm, posto mi je jedan ortak trazio. hvala :)

Link to comment
Share on other sites

intresting, mada meni je plauzabilnije (lol) jungovsko tumacenje snova, jer se nekako stalno pokazuje u praksi... tipa arhetipski snovi, pa onda osecanje duznosti/krivice kad se probudis, pa onda, ako skontas simboliku sna sav si hepi i nekako znas da si ubo itd... a i ceo obrazac ponasanja i funkcionisanja nesvesnog mi se prilicno uklapa u celu sliku - ono, ja sam nesvesno, mnogo sam mocan i perceptivan i znam i primecujem sve, ali zbog skladistenja rarujem stvari i numem da komuniciram na nacin na koji to radi svesno, ubacujem se u petu brzinu za vreme sanjanja i dajem upute i upozoravam gazdu na ono sto sam skontao (buduci da sam tolko gotivno perceptivan), al cesto dzabe jer gazda ne ume da skonta sta ocu da kazem.

mada, naravno, nisu svi snovi takve, konstruktivne, prirode, gomila ih je kompilacija skorasnjih dogadjaja u random praznjenju, tako da ta teorija meni zvuci sasvim okej za te 'obicne' snove.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

doolio, tumacenje snova moze da se primeni na snove koji se ponavljaju i na snove koji ocigledno imaju neko znacenje. ako tebe nesto mori, veca je verovatnoca da ces to i da sanjas. ona teorija ne bi trebalo da utice na tumacenje snova, barem ne na sve

Link to comment
Share on other sites

Ja na snove gledam kao na potpuno konkretne događaje koji su istiniti koliko i moj fizički život. T.j. kad se probudim posle sna sa padanjem (ne sanjam padanje već puno godina iako mi je to jedna od prvobitnih noćnih mora) kažem "Ima li ova rupa dna?". Pošto sam počeo da mislim o tome kao o rupi sa dnom na kraju sam se i skucao na jebeno dno, sećam se snova kad se zakucavao o dno rupe. Posle ih više nije bilo... Otkad ne krnjim snove načinima da ih objasnim t.j. da ih stavim u ikakav drugi okvir t.j. u bilo kakvi okvir nego se bavim njima dok se događaju ili posle razmišljam o njima kao o konkretnim i istinitim događajima mnogo su evoluirali, u roku od prvih godinu i po više nego za ceo prethodni život. Kasnije sam se setio da mi je trebalo mnogo hrabrosti da nastavim snove t.j. teme koje mi se ponavljaju kao što već rekoh ceo život. Sada na snove gledam kao na interesantne svetove mašte koji me opuštaju, koji nikad nisu imali ni početak niti će ikad imati kraj. Više puta sam se iznenadio kad sam se probudio i setio snova koji sam sanjao a bio sam pozitivan i normalan a ne u nekom promenjenom stanju tipa puf-pant ili štagod iako su snovi bili pure horror koji me je pre onespokojavao dok se događao.

Link to comment
Share on other sites

@Dulio (jer je prvi pomenuo transakcionu analizu)

Ne znam da li si čuo za Zorana Milivojevića:

http://www.milivojevic.info/

Bavi se, između ostalog, transakcionom analizom. Sigurno jedan od najboljih koji se bavi psihologijom trenutno na svetu (moje mišljenje). Nije neophodno masivno znanje za čitanje njegovih knjiga, ali je plus pre svega zbog razumevanja osnovnih pojmova na kojima je sagrađena transakciona analiza. Fenomenalno je to da se on ne ograničava na bilo koju školu psihologije što se retko može naći u literaturi uopšte, pri čemu piše veoma jasno, precizno uz načnu metodu i pristup. Jedini problem može da predstavlja obimnost njegovih knjiga, ali ne postoji stranica viška.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Naleteo sam na neki dokumentarac koji je sastavljen iz vise kracih epizoda u kojima se obradjuju razni filozofi, nije uopste lose vredi pogledati: Philosophy - A Guide To Happiness

Krenete odavde http://www.youtube.com/watch?v=zrSCoG2GY1M&feature=related pa u "suggestions" listi mozete naci ostale delove.

Sto se tice Zorana Milivojevica imam 2 njegove knjige koje nikako da stignem da procitam a u listi mi je trenutno njegova knjiga "Formule ljubavi" pa cu baciti utiske kad budem procitao, ono sto jesam procitao od njega su neki kratki tekstovi i slusao sam ga par puta na TVu jasan je i koncizan sto mi se svidja.

Link to comment
Share on other sites

Milivojevic je odlican, isto imam knjige koje planiram da procitam uskoro ali covek ostavlja odlican utisak u svojim tekstovima kao i u gostovanjima na TV-u.

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...