Jump to content

Game of Thrones - zvanični topik o TV seriji i knjigama


Recommended Posts

@brue, ne kaki. Ako hoces full raspravu o celom ASOFAI univerzumu, a ne samo o serijama, preseli svoju diskusiju u forum o knjigama, gre'ota da tamo stoji neiskoriscena tema. U ovu temu dolaze i oni koji samo gledaju seriju.

 

ти мислиш да су у средњем веку људи изгледали као данас?

 

пластичне бабе од 70 година на насловницама, неговани оцвали мужјаци који сквошују у својим 50тим?

 

јеси ли ти ишао у војску? јеси ли видео воднике? сваком можеш да додаш 10-15 година на лице само.

и колико имају деца? тинејџери, сви од реда, Брен >10, а Рикон 3-5 година у првим наставцима...

 

Денерис има 12-14 година, Санса је ту негде...

Bio u Maslinama, u Podgorici. Velika kasarna, bilo je svakakvih.

Ja kad pricam, pricam o seriji, jer tema je o tome, a ne koliko ko ima godina u knjigama. Rob i Snou su najstariji i tu su oko punoletstva, mislim da nije receno koliko tacno imaju godina.

Edited by Mawtchie
Link to comment
Share on other sites

@brue, ne kaki. Ako hoces full raspravu o celom ASOFAI univerzumu, a ne samo o serijama, preseli svoju diskusiju u forum o knjigama, gre'ota da tamo stoji neiskoriscena tema. U ovu temu dolaze i oni koji samo gledaju seriju.

Bio u Maslinama, u Podgorici. Velika kasarna, bilo je svakakvih.

Ja kad pricam, pricam o seriji, jer tema je o tome, a ne koliko ko ima godina u knjigama. Rob i Snou su najstariji i tu su oko punoletstva, mislim da nije receno koliko tacno imaju godina.

Preteruješ. Nije spojlovao, nije pričao ništa što pravi problem tebi koji si gledao samo seriju. Maloumno ograničavaš jer ti se digla patka, potpuno bezrazložno. Npr, Regar Targarijen se iole detaljno pominje u kripti, Ned i Robert kada emo samuju, 5 rečenica i posle sporadično ni ne sećam se gde. Na to sam obratio pažnju jer sam čitao knjigu i pitao se "wtf kako je nekom ko samo gleda seriju, ovo jako važno će u najboljem slučaju preleteti". Zašto je loše pomenuti kako je on recimo najebao od Roberta, kako i dalje traže drago kamenje na Tridentu od njegovog oklopa, kako je Robert silno lično osvetoljubiv bio jer mu je ovaj digao pičku. Ovoga sam se setio kao primera gde retroaktivne stvari iz knjige jako doprinose gledanju serije. Ti ako si odlepio, aj više nemoj plox

  • Downvote (-1) 1

Ovdashnji

 

P.S> nickwoode, zasto se ne "log_out"-ujes kad si na forumu sa mog kompa? DovlaGSI

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Аргументовано...

Плитко и погрешно схватање и ликова и самих догађаја, које се брани тиме што се на свако другачије мишљење од његовог завришти "то је у књизи". Екстра.

Edited by brue
  • Downvote (-1) 3
Link to comment
Share on other sites

Preteruješ. Nije spojlovao, nije pričao ništa što pravi problem tebi koji si gledao samo seriju. Maloumno ograničavaš jer ti se digla patka, potpuno bezrazložno. Npr, Regar Targarijen se iole detaljno pominje u kripti, Ned i Robert kada emo samuju, 5 rečenica i posle sporadično ni ne sećam se gde. Na to sam obratio pažnju jer sam čitao knjigu i pitao se "wtf kako je nekom ko samo gleda seriju, ovo jako važno će u najboljem slučaju preleteti". Zašto je loše pomenuti kako je on recimo najebao od Roberta, kako i dalje traže drago kamenje na Tridentu od njegovog oklopa, kako je Robert silno lično osvetoljubiv bio jer mu je ovaj digao pičku. Ovoga sam se setio kao primera gde retroaktivne stvari iz knjige jako doprinose gledanju serije. Ti ako si odlepio, aj više nemoj plox

Pri kraju sam sa A Storm of Swords, citam je kad nadjem vremena. Pretpostavljas, skroz bez osnova, samo gledam seriju. Ovde biram da diskutujem samo o seriji, jer (ocigledno ima likova kojima nije jasno):

 

- Tema je o seriji, osvrni se i pogledaj u kom delu foruma je smestena ova tema

- Serija je uprostena u odnosu na knjige

- Serija i knjige divergiraju pri opisu dogadjaja i serija izmisli dogadjaje kad joj zatrebaju

- U temu dolaze ljudi koji ne citaju knjige i kojima pominjanje icega iz knjiga moze da narusi ugodjaj gledanja serije. posebna tema o knjigama

 

Zato diskusija o jednom istom desavanju ne moze da bude ista sa stanovista knjiga i serije. Dodatno, serija uvek moze u flashbacku da upotrebi delove iz prethodnih knjiga i tako napravi spoiler. Ako i dalje nije jasno zato ne pricam ovde o knjigama...

 

Jedini plot device vezan za Neda Starka je taj sto je morao da umre zbog: a) potpune transformacije Dzofrija u izrazitog negativca i b)trajnog uplitanja Severa u rat. Za nekoliko meseci boravka u KL, Stark je vise uznapredovao i pokupio iskustva nego Kralj Robert za pola zivota na istom mestu. U stvari je najcrnje sto je ovaj  drugi vrlo svestan kakvo mu je okruzenje, ali bira da uradi nista i nastavlja se ponasa kao Stiven Sigal sa konjskim naocnjacima. 

Rekao sam sta sam imao na tu temu, pozdravi all around.

Edited by Mawtchie
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

 Bio u Maslinama, u Podgorici. Velika kasarna, bilo je svakakvih.

Ja kad pricam, pricam o seriji, jer tema je o tome, a ne koliko ko ima godina u knjigama. Rob i Snou su najstariji i tu su oko punoletstva, mislim da nije receno koliko tacno imaju godina.

значи видео си како изгледа лице војника? то сам хтео да ти кажем. могао сам да ти кажем и да погледаш како изгледају физикалци грађевинси у 36тој години... поента је да је серија, бар ми се чини, покушала да буде реална око детаља. рекао си да ли изгледају Нед и Роберт као људи од 36 година, а ја хтедох рећи да управо тако изгледају људи од 36 година у средњем веку, војници од малена...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Samo bez vređanja molim i sve je cool =o)

Ako se zaista upuštate u priču isključivo o knjizi pređite na asoiaf topik na subforumu knjige, ako pričate o seriji i knjizi zajedno, koristite spojler tagove kad pričate o sadržaju koji nije emitovan u seriji.

 

@rasprava

Postoje razlike između serije i knjiga i u timelineu i u godinama likova, ali nije da nisu definisane, na osnovu razgovora likova tokom sezona proizilazi da je prošlo oko dve godine više od robertove pobune nego u knjigama (tako da jon na početku 1. sezone serije ima 16g, dok na početku 1. knjige ima 14g)

 

Naravno, to samo znači da je Ned "u seriji" imao 2 godine više da nauči nešto o inter-house suptilnostima ;o) ako je robov ratni savet u serijama pokazatelj, voditi severnjake uopšte nije lako...možda nema toliko spletki kao na jugu, ali je neophodno sagledavanje više uglova i kompleksnih odnosa (što Ned ne radi(a ni Rob posle))

 

Takođe, u seriji vreme protiče drugačije (brže) nego u knjigama pa je na TV-u od s1-s4 prošlo oko 4 godine, a u knjigama od početka k1 do kraja k5 tek oko 3 godine. Mada, serija ima solidnih problema sa ovim, neki delovi priče imaju utisak prolaska vremena zbog kretanja likova po svetu, drugi koji su statični ostavljaju utisak da je prošlo tek nekoliko meseci.

 

Sem toga, neki likovi tipa Mardžeri su namerno stavljeni stariji, pre svega da ne bi bilo creepy kad je sa Renlijem u s2 (samim tim zamislite koliko više creepy bi bilo da je zadržana knjiška razlika između Bejliša i Sanse...eeeew)

 

Ipak, čitajući sve postove, na kraju ispada da se sve, kao 99% stvari na forumu, svodi na raspravu o percepciji, interpretaciji i ličnom ukusu =o)

Link to comment
Share on other sites

Necu da se mesam u raspravu, zanimljivi ste za citanje, naravno svako brani svoju percepciju, ali cu samo da ubacim komentar da serija ima svoj timeline iz prostog razloga jer je nerealno ocekivati da ce glumci zadrzati godine koje im se pripisuju u knjizi, jer dok u knjigama mozemo da ih zamislimo (makar sam ja to tako radio, ne samo u slucaju ASOFAI) u serijama ih vizuelno i dozivimo. Imali su pocetne godine u startu (ili godine priblizne pocetnim), ali naravno deca rastu, uskoro ce mi biti jako zanimljivo da vidim kako ce Hooodooor da tegli Brena koji opusteno raste (mada istini za volju, necu da kucam spojler, ali nece jos dugo da ga tegli) :) Otuda prvenstveno drugaciji timeline. Takodje, imajte na umu da su mnogi dogadjaji namerno izbaceni iz serije - npr. prva epizoda GoT je trebalo da sadrzi scene u kojima Dzejmislav krati Erisa za glavu, cak je to sve i snimljeno, medjutim producenti serije su skapirali da bi za "prosecnog amerikanca koji gleda seriju" to bilo previse komplikovano za uklopiti na duze staze, pa su izbacili. Sto me dovede do sledece stvari - PRODUCENTI. Vecina njih po nekom Martinovom intervjuu se upoznala sa radnjom serije tako sto im je on danima i danima prepricavao knjige a oni su bili u fazonu "ahaaa, ok". A i garant bi bili tuzeni da su za glumce uzeli likove u realnim godinama u knjigama. Hteo sam da kazem da ne krivite preterano Martina, krivite proklete producente, amere zeljne profita.

 

Da, otkrio sam toplu vodu, ali sam samo pojasnio raznolikost proteklog vremena :)

 

Molim Vas nastavite :D

  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Серија. У првој, и још једном - већ у првој епизоди:

 

1. Сцена одсецања главе дезертеру из Црне страже.

Нед: "У име Роберта од куће Бартеона, првог свога имена, Краља Андала и Првих људи, Краља Седам краљевстава и Заштитника царства, Ја, Едард од куће Старка, Господар Зимоврела и Чувар Севера, осуђујем те на смрт.

Брен (коме је десет година, што се каже у серији раније) мора да гледа цео поступак, као један од корака у процесу учења владања.

 

2. Сцена са Кејтлин и Нед кад га она обавештава да је Џон Ерин мртав и да Краљ долази на Север, где закључују да долази само због једне ствари и она му каже да може да га одбије. Нед је баш видно "срећан" и због смрти Џона и због најављене посете.

 

3. Сцена у гробницама са Робертом и Недом, где кажу да су волели Џона Ерина, и Роберт експлицитно каже, за човека кога је волео као оца, који је и сам био лорд једне од кућа и коме је поверио да му буде Десница, дакле сигурно не затупастом човеку, дакле каже да Неда није морао пуно да подучава, док је њега Роберта морао. Подучава чему? Сликарству?

Роберт више пута наглашава Неду да му је потребан и да му је само још он остао као пријатељ и неко коме верује. А и да се он зеза, док му човек од поверења влада у његово име, баш као што је то и Ерин чинио.

А обојица у очима дотичног нису само добри пријатељи, него и добри администратори.

 

4. Све сцене где Старкови помињу Ланистере, а и обратно, види се да су у баш "пријатељским" односима и да веома обожавају једни друге.

 

5. И врхунац епизоде, сцена у спаваћој соби са Недом и Кејтлин, у коју касније долази "некакав" мештер Левин (не, није човек учен и из најпознатијег реда саветника и учењака...), у кога се има довољно поверења да може да чује садржај поруке коју Кејт прима од сестре, удовице већ више пута поменутог Џона Ерина, и коју моментално спаљује у огњишту.

Иначе сцена почиње са Недом и: "Ја сам северњак. Место ми је овде, са тобом, не доле на југу, у оном пацовском гнезду, које зову престоница." Наравно уз пригодан тон изговарања тих речи.

И онда стиже поменута порука где се каже да је Ерин /њгов скоро па отац/ убијен, да је Краљ /не заборавимо, његов пријатељ из младости, који га је већ молио/ у опасности и да су за то криви Ланистери. Недово почетно неприхватање здраво за готово те информације, Кејт је веома лако и аргументовано побила. И то је оно што најзад покреће Неда да прихвати да буде Десница.

И онај небитни мештер довршава са, и то срам га било сам почиње а нико га није питао, њега небитног, уместо да се забавља са Нен:

"Ако су ове вести тачне, и Ланистери кују заверу да збаце Краља, ко осим Вас може да га заштити?"

Кејт: "Они су убили претходну Десницу! Сад хоћеш да Нед преузме тај посао?"

Мештер: "Краљ је јахао месец дана да затражи помоћ господара Старка. Он је једини коме верује". Па се окреће Неду: "Заклео си се Краљу, господару."

 

Дакле, све ово, по трећи пут, већ у првој епизоди серије.

И само тај део је довољан да се поприлично провале и Роберт и Нед, као и ситуације у краљевствима и међусобним односима. Но, овде имамо аргументе, или боље "аргументе", који се оправдавају као такви само зато што то неко напише, и нема везе да ли су у складу са оним што је приказано у серији. А у ствари су погрешни закључци, који се бране од било какве критике вриштањем о књизи. Максимално смрадовски.

Плот дивајс је Роберт једнако као и убијени претходни Краљ, јер да је Пера отишао у полицију...

Edited by brue
  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1
Link to comment
Share on other sites

Pojavi se covek koji ume da argumentuje misljenje koje je razlicito od vaseg i odmah ga zaskocise.

 

Savršeno sumirana suština RUR-a u poslednjih nekoliko godina, svi plusevi sveta :-)

Edited by milanche

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

a U SERIJI ćete upoznati i decu šume, samo se STRPITE, jer NEĆEMO DA SPOJLUJEMO KNJIGOM SERIJU.

 

aha!

  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Серија. У првој, и још једном - већ у првој епизоди:

 

1. Сцена одсецања главе дезертеру из Црне страже.

Нед: "У име Роберта од куће Бартеона, првог свога имена, Краља Андала и Првих људи, Краља Седам краљевстава и Заштитника царства, Ја, Едард од куће Старка, Господар Зимоврела и Чувар Севера, осуђујем те на смрт.

Брен (коме је десет година, што се каже у серији раније) мора да гледа цео поступак, као један од корака у процесу учења владања.

 

2. Сцена са Кејтлин и Нед кад га она обавештава да је Џон Ерин мртав и да Краљ долази на Север, где закључују да долази само због једне ствари и она му каже да може да га одбије. Нед је баш видно "срећан" и због смрти Џона и због најављене посете.

 

3. Сцена у гробницама са Робертом и Недом, где кажу да су волели Џона Ерина, и Роберт експлицитно каже, за човека кога је волео као оца, који је и сам био лорд једне од кућа и коме је поверио да му буде Десница, дакле сигурно не затупастом човеку, дакле каже да Неда није морао пуно да подучава, док је њега Роберта морао. Подучава чему? Сликарству?

Роберт више пута наглашава Неду да му је потребан и да му је само још он остао као пријатељ и неко коме верује. А и да се он зеза, док му човек од поверења влада у његово име, баш као што је то и Ерин чинио.

А обојица у очима дотичног нису само добри пријатељи, него и добри администратори.

 

4. Све сцене где Старкови помињу Ланистере, а и обратно, види се да су у баш "пријатељским" односима и да веома обожавају једни друге.

 

5. И врхунац епизоде, сцена у спаваћој соби са Недом и Кејтлин, у коју касније долази "некакав" мештер Левин (не, није човек учен и из најпознатијег реда саветника и учењака...), у кога се има довољно поверења да може да чује садржај поруке коју Кејт прима од сестре, удовице већ више пута поменутог Џона Ерина, и коју моментално спаљује у огњишту.

Иначе сцена почиње са Недом и: "Ја сам северњак. Место ми је овде, са тобом, не доле на југу, у оном пацовском гнезду, које зову престоница." Наравно уз пригодан тон изговарања тих речи.

И онда стиже поменута порука где се каже да је Ерин /њгов скоро па отац/ убијен, да је Краљ /не заборавимо, његов пријатељ из младости, који га је већ молио/ у опасности и да су за то криви Ланистери. Недово почетно неприхватање здраво за готово те информације, Кејт је веома лако и аргументовано побила. И то је оно што најзад покреће Неда да прихвати да буде Десница.

И онај небитни мештер довршава са, и то срам га било сам почиње а нико га није питао, њега небитног, уместо да се забавља са Нен:

"Ако су ове вести тачне, и Ланистери кују заверу да збаце Краља, ко осим Вас може да га заштити?"

Кејт: "Они су убили претходну Десницу! Сад хоћеш да Нед преузме тај посао?"

Мештер: "Краљ је јахао месец дана да затражи помоћ господара Старка. Он је једини коме верује". Па се окреће Неду: "Заклео си се Краљу, господару."

 

Дакле, све ово, по трећи пут, већ у првој епизоди серије.

И само тај део је довољан да се поприлично провале и Роберт и Нед, као и ситуације у краљевствима и међусобним односима. Но, овде имамо аргументе, или боље "аргументе", који се оправдавају као такви само зато што то неко напише, и нема везе да ли су у складу са оним што је приказано у серији. А у ствари су погрешни закључци, који се бране од било какве критике вриштањем о књизи. Максимално смрадовски.

Плот дивајс је Роберт једнако као и убијени претходни Краљ, јер да је Пера отишао у полицију...

 

to je to.

 

Ned ide u KL pod jasnim okolnostima, ZNAJUĆI da Lanisteri rade o glavi i Robertu i njemu i Erinu. ZNAJUĆI gde i među koga ide i šta mu se sprema. i onda, odjednom, došavši u KL, postaje debil na kvadrat.

taj deo serije (i knjige) je nategnut preko svake mere, jasno je bilo da autor na uštrb realnosti serije, "skraćuje po ivicama" Neda, da bi ga doveo pod mač Ilina Pejna.

  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Sansa ima šansu da od ekvivalenta forestu gumpu postane velika faca i politički igrač, jes da je dete i wanted person, ali kroz toliko stvari je već prošla da je moguće da polako uči od ljudi oko sebe šta i kako treba da radi...

 

cool epizoda, pogotovo ako se uzme u obzir da nema Tiriona, što je uvek loše =o)

 

arja i sandor carevi (i sirio momenat koji je tako čudno izveden da izgleda da je stvarno živ ;o))

briona i podrik carevi

odlična scena između sersi i oberina

worgovanje u hodora je cool

mada mi i dalje smeta što u seriji jon nema worg snove da zna šta je sa ghostom nego kao " o desi ortać "

baš me interesuje da li će ikada da pokažu worgovanje ostalih sa vukovima ili je bran za potrebe serije jedini...

 

also, čime bre hrane tu decu? bran sa nogama od 2 metra i Sansa ko Razija - najviša u sobi =o)

 

Link to comment
Share on other sites

bojim se da je Sansa onaj ostatak, koji mora da pokupi svu "glupost" Starkovih (za potrebe plota), budući da im se značajno osipa broj, zbog pomenute "gluposti" za potrebe plota.

 

ne, stvarno, možda možda, uči od najboljeg, odnosno najgoreg, kakogod, ima sve predispozicije da postane nova (i unapređena) Sersei ili baba Tirel ili tako već neko, lisica kučka mamojeb smrad podli, ali nešto ne znam... a i ona je i inače najbleđi lik u celoj knjizi/seriji. a i nije lepa kao što knjiga zahteva (izgleda kao Moldavka sa šipke iz nekog bircuza na Ibarskoj, a ne kao jedna od najlepših u kraljevstvima).


jebeš Sansu, njen razlog postojanja ne mogu da dokučim, odnosno, do sad je samo objekat plota.

Edited by Debeli
  • Upvote (+1) 2

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Била би сулуда фора да се Сансина прича на крају развије као:

 

The-Usual-Suspects-Verbal-Kint-IS-Keyser

 

Увек се насмејем на ту помисао. Но, Мартин је и Неду одрубио главу - све је могуће :)

  • Upvote (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

[roflmao]

 

ахахахахахахаха...

 

као мишеви у "Аутостоперском водичу"...

 

:)))))))))))))))))

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...