Jump to content

Multiplatformski multiprotokolarni IM klijent?


Lucky

Recommended Posts

Svi smo svedoci tog povećanog uvezivanja internet korisnika, pa sad postoji klijent na PC-ju, imamo klijenta na mobilnom, na Symbianu, Androidu, pa neki od nas imaju Linux pa tu guraju ne znam šta, pa onda neko pak fura OSX a na njemu pak ne znam šta, međutim, ono što se meni javlja kao problem jeste da (posebno u slučaju MSN-a) jedan klijent gasi drugi, tj. ne omogućava "kloniranje" tj. bitisanje na više mesta odjednom.

Gtalk nije problem, on deluje da fino šljaka i ništa mu ne smeta, međutim, MSN je raspad sistema što se toga tiče. PC MSN tj. sada Live je ok, pa najnovija verzija šljaka na više platformi itd, međutim, za Linux/OSX ne postoji neko dobro rešenje, kao ni za mobilne telefone gde je opet cilj da imaš sve protokole u jednom programu iz očiglednih razloga. Pa sad ja pitam, jel postoji neki klijent koji šljaka i na PC-ju i na osx-u/linuxu i na mobilnim telefonima a da objedinjuje više protokola (gtalk i msn na prvom mestu, a što da ne i ostalu ekipu) i koji omogućava da na svakom mestu u svakom trenutku bude ulogovan korisnik, i da "ne ispada"?

Link to comment
Share on other sites

Jabber na kome se bazira gtalk je u sustini najbolje uradjen protokol, a preko njega imas pristup svim ostalim protokolima, a oni se nalaze na serveru, dok na klijentu samo podesavas iste. S tim u vidu nebitno je koji ces jabber klijent koristiti jer su svi protokoli na serveru a sam klijent je bukvalno interfejs za njih pa tako mozes koristiti isti klijent na svim platformama ako postoji za iste tj naci neki koji postoji na svim mada ne znam zasto na svim mora biti isti klijent.

Drugo problem sa msn-om nema veze sa klijentom za isti, jednostavno msn serveri tako rade, glupo je jbg ali nismo ni ocekivali nesto revolucionarno pametno od mikrosofta o cemu sam i pricao ranije sa vudu-om.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Koga trolujem? Mrtav sam ozbiljan :) Možda ne znam "pozadinu" pa se čini da trolujem, ali zaista me zanima.

Jer evo, primera rad, Live Messenger imam na tri kompa ovaj najnoviji i on može paralelno da radi na sva tri. Međutim, na jednom kompu je starija verzija i obavezno me šutne napolje na ovim drugim kad se logujem na nju i prijavi "e konektovao si se sa starijeg MSN-a on ne dozvoljava multilogin" ili tako nešto. Isto se dešava i kada se logujem sa nekog alternativnog klijenta, recimo eBuddy, on se poveže i odma' šutne napolje ove ostale.

Gtalk sa druge strane kul šljaka na svakoj platformi u svakom klijentu (to je zbog jabbera predpostavljam). Ako je rešenje Jabber ne moram da imam iste klijente ako oni guraju njega i on onda šljaka kul na svakoj platformi, ali ako je to do MSN servera onda ništa, moraću da se naviknem na "ispadanje" :)

Link to comment
Share on other sites

Pa ocigledno je onda da su dodali tu opciju i u msnu ali samo za novije klijente, drze korak sa konkurencijom, samo glupost sto ne mogu i stariji klijenti. Opcije su ti da cekas da portuju novi msn protokol na multiprotokolarne klijente tj u slucaju jabbera novi modul i radice ti. Bedak je samo sto oni uglavnom updejtuju na nove protokole samo kad moraju, tj kad sa starim protokolom ne mozes vise ni da se zakacis.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

NAPREDNA TEHNOLOGIJA!!!

Inace to je ono o cemu sam pricao vudu onomad kad smo se dotakli mikrosofta i njihove nemogucnosti da naprave softver koji ce da iznenadi ili odusevi korisnika, kao sto google recimo radi, iako im je pisanje softvera primarna grana. Google doduse veci deo svega toga uzima iz opensource-a i samo mu daje stabilnost podrsku i odrzavanje komercijalnog programa ali i to je do jaja.

Ne stigoh tad, a i ne mogu iz glave da se setim svih primera ali eto podseti me ovo sad. Jbg jabber to ima od 99te ...

Edited by mohican

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim na kompu Trillian, a na mobu Nimbuzz (za Symbian), lepo radi sve i nema problema sa time da me izloguje sa MSN-a. Koristim ICQ, MSN i Gtalk, povremeno i Skype, ali me ovaj poslednji smara jer chat poruku koju mi stavi na Trillian mora da šibne u i native Skype program (tj isti mora da bude instaliran i Trillian ga odmah sam pokrene), pa mi onda duplo blinka za istu poruku.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ne radi ni gtalk savršeno. jesi ti konektovan na više uređaja, ali poruke ti neko vreme stižu samo na onaj s kojeg si poslednju poruku poslao, pa tako dobijaš rupe u kojima si ti ustao od kompa al ti poruke i dalje stižu samo na njega.

jedino gde uvek izlaze sve poruke je gtalk program na androidu, tu uvek imaš pregled celog razgovora.

inače, problematika o kojoj pričamo bi se mogla nazvati continuous client, i nije ograničena samo na IM klijente, nego na sve programe koje (često) koristimo, i njihovu nesposobnost da nam omoguće da nastavimo gde smo stali kad pređemo sa jednog kompa na drugi (ili mobilni, tablet). zašto ovo pišem? pa, sama činjenica da postoji ime za to znači da se neko time pozabavio i da kroz nekoliko godina možemo da očekujemo da problem bude rešen :D

Link to comment
Share on other sites

To je guglov propust u modifikaciji jabberovog protokola. Na jabberu ti uvek svuda gde si online stizu poruke. Verovatno su se malo sjebali pokusavajuci da naprave inteligentni sistem koji ce provaliti za kojim kompom sedis da ne dobijas duple poruke.

Cak mi se cini da ako si online na jednom mestu i ne proveris poruke i dodjes online sa drugog mesta dobijes sve te poruke.

all your base are belong to jabber!

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...